Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Granadilla de Abona

Granadilla de Abona – bo Teneryfa to nie tylko plaże

Piękna pogoda, piaszczyste plaże, masywy górskie i niespotykane nigdzie indziej egzotyczne rośliny – zazwyczaj z tym wszystkim kojarzy nam się Teneryfa – największa wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. I słusznie, bo dla wielu właśnie tak powinien wyglądać raj na Ziemi. W centralnej części wyspy znajduje się miasto, które tylko z pozoru przypomina inne ośrodki miejskie, jakich pełno w Hiszpanii.
Granadilla de Abona to w zasadzie nazwa gminy, jednej z kilkudziesięciu, znajdujących się na wyspie. Granadilla to stolica regionu, to trzecie pod względem wielkości powierzchni i liczby mieszkańców miasto na wyspie. Rozciąga się na powierzchni 150 kilometrów kwadratowych, a na terenie gminy znajdują się liczne pasma górskie, z najwyższym szczytem mierzącym ponad 2700 metrów. Bez dwóch zdań, Granadilla de Abona to jedno z najpiękniejszych miast na Teneryfie.

Raj na Ziemi

Ten, kto ceni sobie wypoczynek w pięknych okolicznościach natury, a jednocześnie lubi czas wolny spędzać w sposób aktywny, chcąc poznawać nowe kultury i tradycje, po przyjeździe do Granadilla de Abona będzie zachwycony. Miasto urzeka swoim pięknem i kusi wszystkim co najlepsze: dobrą kuchnią, wspaniałymi zabytkami z kilkusetletnią tradycją, a także doskonałą i niezwykle bogatą ofertą różnych form spędzania czasu wolnego. Bez względu na to, w jakiej porze roku odwiedzamy miasto, atrakcyjnych wydarzeń z pewnością nie zabraknie. Udział w nich jest otwarty, dlatego z całą pewnością będziemy mieli okazję uczestniczenia w sposób aktywny w miejskim karnawale czy paradach organizowanych na dowolne okazje.

GRANADILLA-MAPA-TENERYFY

Miasto, mimo że czas zdaje się płynąć tu leniwie, jest niezwykle nowoczesne – na każdym kroku widoczne są ułatwienia komunikacyjne, rozwiązania, które mają na celu ułatwiać mieszkańcom życie. Dość powiedzieć, że w granicach gminy znajduje się międzynarodowe lotnisko, a także instytut energii odnawialnej, który zaopatruje w prąd obszary miejskie i prowincję. Gospodarka gminy opiera się głównie na zatrudnieniu w rolnictwie oraz w sektorze turystycznym. Z racji swego położenia, miasto nieustannie rozwija swoją bazę noclegową i przeznacza środki na wsparcie branży turystycznej która jest źródłem dochodów dla gminy. Liczba hoteli i wysoki standard warunków hotelowych, podobnie jak w przypadku restauracji i klubów nocnych, może zadziwiać, jednak wystarczy uświadomić sobie, że oto znajdujemy się na słonecznej i gorącej Teneryfie, aby w mig zrozumieć, że turystyka jest tu na pierwszym miejscu.

Rolnictwo i hotele

Produkcja roślinna w mieście i poza jego granicami również stanowi istotny sektor zatrudnienia. Dość powiedzieć, że w Granadilla de Abona uprawia się zboża, owoce, takie jak pomarańcze czy brzoskwinie, a także warzywa, głównie ziemniaki i pomidory, a także kwiaty. Liczne szklarnie, uprawy, które zajmują dziesiątki hektarów, występują mniej więcej tak samo często jak piaszczysta plaża i tropikalne rośliny. Poza pracą na roli i turystyką, wielu mieszkańców znajduje zatrudnienie w firmach budowlanych i wykończeniowych.

Mieszkańców miasta cechuje niezwykła różnorodność, tak etniczna, jak i kulturowa. Nie brakuje tutaj osób mówiących po angielsku, niemiecku, czy arabsku, zaś językiem urzędowym jest oczywiście język hiszpański. Jeśli chodzi o klasyfikację ze względu na wyznawaną religię, Granadilla de Abona jest miastem, w którym najliczniejszą grupą wyznaniową stanowią chrześcijanie. Widać to po ilości kościołów, kapliczek i miejsc kultu religijnego – wiele z nich na stałe związane jest z historią miasta. Większość chrześcijan to katolicy, jednak nie brakuje również członków Kościoła ewangelickiego. Multikulturowość w odniesieniu do regionu sprawdza się, czyni go bardziej otwartym i innowacyjnym, dzięki czemu mają szanse powstawać i działać tutaj różnego rodzaju inicjatywy naukowe, społeczne i kulturalne.

Szczególnie działalność kulturalna przejawia się w dynamicznym i bardzo efektownym funkcjonowaniu wielu placówek i instytucji kultury, takich jak: Dom Kultury El Medano, czy centrum kulturalne El Salto. Te i wiele innych instytucji, w tym miejskie muzea, teatry i biblioteki, poza tym, że spełniają swoje podstawowe zadania z zakresu kultury i rozrywki, podejmują wiele licznych inicjatyw kulturalnych, takich jak np. wystawy, spotkania z autorami, dyskusje i konferencje, których celem jest wspólne omawianie strategii działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego miasta, gminy i całego regionu. Przykładem takich działań są chociażby festiwale taneczne, organizowane kilka razy w ciągu roku. Miasto działa dwukierunkowo: organizuje przedsięwzięcia, które mają swoją długą historię i tradycje, jak i stawia na nowatorskie formy działań kulturalnych, promując nieszablonowe rozwiązania.

GRANADILLA-TENERYFA

Na rowerze przez całe miasto

Granadilla de Abona to nie tylko wydarzenia kulturalne, nawet jeśli ich liczba w ciągu roku nie pozwala już na organizowanie innych przedsięwzięć. To także sport i rekreacja. W tej części Teneryfy nie ma wybitnych zespołów i klubów sportowych, jednak nacisk na masowy sport i rekreację jest naprawdę spory. Jest to możliwe dzięki wysokim nakładom ponoszonym przez lokalne władze miasta i gminy na rozbudowę bazy i zaplecza rekreacyjnego. Efektem takich działań jest budowa boisk sportowych, parku wodnego czy ścieżek rowerowych.

Rower w Hiszpanii jest w ogóle niezwykle popularnym środkiem lokomocji w mieście, bynajmniej nie dlatego, że brakuje tam warunków do jazdy samochodem. Nawet jeśli o Hiszpanach sądzi się, że do przepisów ruchu drogowego podchodzą z dużą rezerwą, na Teneryfie jest inaczej i zdziwi się każdy, kto oczekuje ignorancji czy też lekceważenia znaków drogowych przez lokalnych mieszkańców. Pod względem zdyscyplinowania na drodze, Hiszpanie z Teneryfy bardzo przypominają Niemców, dla których przestrzeganie przepisów jest nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale także zasadą samą w sobie, na tyle zrozumiałą, że praktycznie nie łamią oni przepisów na drodze, czego efektem jest mniej wypadków. Wróćmy jednak do rowerów, a w zasadzie do tak wielkiej ich popularności.

W zasadzie w tym przypadku Granadilla de Abona nie odbiega od miast położonych na Półwyspie Iberyjskich, szczególnie tych, które leżą w okolicach Madrytu, Barcelony czy Sewilli. Tam również rowery są niezwykle popularne i podobna jest tego przyczyna: świadomość korzyści wynikających z poruszania się rowerem, a także doskonałej jakości ścieżki rowerowe: przestronne, nowoczesne i bezpieczne, a co najważniejsze – zaprojektowane w sposób inteligentny i z korzyścią dla użytkownika. Zupełnie inaczej niż w Polsce, gdzie ścieżka często kończy się w szczerym polu, albo prowadzona jest w taki sposób, że bardziej utrudnia niż ułatwia poruszanie się na rowerze, zwłaszcza w zatłoczonym mieście.

Dojedziesz wszędzie

Wspomnieliśmy wcześniej o rozwiązaniach komunikacyjnych, które mieszkańcom Granadilla de Abona ułatwiają życie. Miasto stanowi ważny węzeł komunikacyjny, przez jego teren, lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie przebiegają autostrada i drogi szybkiego ruchu, co zapewnia Granadilla de Abona doskonałe skomunikowanie praktycznie z całym obszarem Teneryfy. Z kolei międzynarodowy port lotniczy obsługuje liczne połączenia krajowe i międzynarodowe. Na terenie miasta działa również komunikacja miejska, która każdego dnia dowozi mieszkańców do pracy, szkoły czy do miejsc, w których mogą się oni realizować.

Wielkim plusem miasta jest także jego położenie. Nie trzeba wyjeżdżać z niego kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów, aby poczuć wspaniałą, często dziką przyrodę. Niemal za plecami mamy łańcuchy górskie ze szczytami mierzącymi nierzadko ponad 2000 metrów wysokości. W okolicy sporo jest również masywów wulkanicznych, w większości nieaktywnych. Warto również zwiedzić okoliczne skały i jaskinie, których w nie brakuje, a które z całą pewnością nie tylko wzbudzą zachwyt swoim pięknem, ale również okażą się niezwykle cenną lekcją historii i geografii w jednym – tym bardziej atrakcyjną, że przeżytą na własnej skórze.

FORMACJE-SKALNE-TENERYFA-GRANADILLA

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w mieście jest właśnie jaskinia Santo Hermano Pedro - kościół zbudowany w skale. Znajduje się on na terenie lotniska. Skalna świątynia swoje wielkie święto obchodzi 29 czerwca, kiedy Kościół katolicki czci świętych apostołów Piotra i Pawła. Uroczystości ku patronowi świątyni przebiegają tak jak ma to miejsce w Hiszpanii – głośno, radośnie i bardzo kolorowo.

Nie brakuje tańców, parad i kramów z pamiątkami. Świątynia nie jest wyłącznie atrakcją turystyczną. To także miejsce żywego kultu religijnego, przez cały czas odbywają się w niej msze święte, a na szczególną uwagę zasługuje wyrzeźbiony w skale przepiękny ołtarz, który jest centralnym punktem kościoła. Oprócz tego, nieopodal świątyni znajduje się niewielkie arboretum, na terenie którego znajdują się egzotyczne i niespotykane gatunki drzew leczniczych, pochodzące z Gwatemali. Całość utrzymana jest w niezwykłym klimacie, co zapewnia świątyni niesłabnącą popularność i rzeszę turystów, pragnących zobaczyć świętą jaskinię.

Granadilla de Abona a sprawa Polska

Warto wspomnieć, że na Wyspach Kanaryjskich, a w szczególności na Teneryfie, zamieszkuje wielu naszych rodaków. Czym zajmują się Polacy w tym jakże pięknym zakątku świata? Tak jak wszyscy inni, pracują, poszerzają swoje horyzonty i organizują się w stowarzyszenia i związki, takie jak Polsko-Kanaryjskie Stowarzyszenia „Arka”. Tego typu organizacje wspierają rodaków na Teneryfie, pomagają im w załatwianiu najpilniejszych spraw urzędowych i dbają o to, aby polski głos był słyszalny w tym odległym zakątku świata.

Przykład Granadilla de Abona najlepiej pokazuje, że Teneryfa nie musi kojarzyć się wyłącznie z pięknymi plażami i błogim lenistwem nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Nawet jeśli taki stereotyp dominuje wśród Europejczyków, warto zadać sobie nieco trudu, aby go przełamać. Dla tak pięknych i dynamicznie rozwijających się miast jak Granadilla, warto poświęcić co najmniej jeden dzień urlopu i zamiast na plażę, wybrać się na spacer po mieście.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij