Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Los Realejos

Miasto Los Realejos na Teneryfie

Miasto Los Realejos leży w prowincji Santa Cruz de Tenerife, należącej do wspólnoty autonomicznej hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Zaglądając na mapę tego pięknego zakątka świata, Los Realejos odnajdziemy w północno centralnej części Teneryfy. Zgodnie z danymi z 2011 roku miasteczko liczy zaledwie 38 tysięcy mieszkańców, co przy powierzchni niespełna 60 km kwadratowych daje gęstość zaludnienia wynoszącą 666 osób na kilometr kwadratowych.

Powstanie Los Realejos

Miasteczko Los Realejos powstało w wyniku połączenia w połowie XX wieku dwóch gmin; Realejo Alto oraz Realejo Bajo. Miało to miejsce dokładnie w 1955 roku. By nie umniejszyć żadnej z gmin, z symbiozy których powstała nowa jednostka hiszpańskiego samorządu, zachowano jedynie nazwę Realejos, która ma oznaczać „miejsce, gdzie obozowała armia”.
Herb i flaga miejska – symbole Los Realejos

Jak każda szanująca się gmina, także Los Realejos ma swoje symbole. Miejska flaga ma prostokątny kształt i jest podzielona na dwa poziome pasy jednakowej szerokości. U góry znajduje się jasnoniebieski pas, natomiast na dole biały. Na samym środku znajduje się herb.

REALEJOS-PLAYA-SOCORRO

Herb Los Realejos został zatwierdzony cztery lata po powstaniu miasteczka, w 1959 roku. Dokonała tego hiszpańska Rada Ministrów. Tłem herbu są dwa pionowe pasy, złoty i czerwony, na którym znajdują się liście palmowe, krzyż, klucz na złotej obręczy i blanki dwóch zamków. Całość wieńczy złota korona.

Geografia miasta

Miasto leży w północno centralnej części wyspy, 41 km od stolicy Santa Cruz de Tenerife. Graniczy z trzema gminami: Puerto de la Cruz, La Orotava i San Juan de la Rambla. Pod względem swojej powierzchni zajmuje 12 miejsce na wyspie. Zgodnie z topografią miasta, jego najwyższy punkt znajduje się w obszarze znanym jako El Cabezon, 2166 metrów nad poziomem morza.

W granicach miasta znajduje się pięć piaszczysto - kamienistych, ale bardzo urokliwych plaż: Castro, El Roque, El Socorro, Gordejuela oraz Grimona. Wybrzeże Los Realejos jest wysokie i strome. Na terenie gminy zobaczymy także liczne wąwozy i kaniony, te o większym znaczeniu to: Cerrudo, de Gordejuela, Godínez, de los Príncipes, Madre Juana, de la Torre, del Roque y barranco de Ruiz.

Klimat

Jak przystało na Wyspy Kanaryjskie, Los Realejos to raj dla ludzi kochających słońce i wysokie temperatury. Średnia, maksymalna temperatura w lipcu wynosi 25.6 stopni Celsjusza. Najcieplejszymi miesiącami są właśnie lipiec, sierpień oraz wrzesień. Nie zmarzniemy tam także w styczniu - średnia, maksymalna temperatura tego miesiąca to 17.9 stopni Celsjusza. Latem praktycznie nie występują tam opady, dlatego też wakacje w Los Realejos warto zaplanować w okresie czerwiec – wrzesień, ponieważ możemy mieć wtedy niemal stuprocentową pewność, że naszego odpoczynku nie zakłóci deszcz.

Fauna i flora

W granicach miasta zobaczymy liczne przykłady typowej, kanaryjskiej roślinności. W związku z niedoborem opadów o okresie letnim, bujność roślinności należy zaliczyć do raczej ubogich, niemniej szata roślinna cechuje się niezwykłym bogactwem. Spotkamy tam kilka gatunków endemicznych, które są charakterystyczne i występują jedynie na Teneryfie. Rośliny te przystosowały się do małej ilości wody. Występują tu sosny kanaryjskie, różnego gatunku paprocie oraz dzikie drzewa oliwne. Lasy wawrzynowe Laurisilva są w tym rejonie już rzadkością. Roślinność rozkwita najbardziej w okresie od lutego do marca, tuż po zimowych opadach.

Smocze drzewa

Do wyjątkowych drzew należą draceny smocze, nazywane po prostu drzewami smoczymi lub smokowcami. Jest to gatunek bardzo rzadki, dlatego będąc w Los Realejos warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym egzemplarzom tego gatunku. Dla ludu nazywanego Guanczami, pierwszych znanych nam mieszkańców Wysp Kanaryjskich, drzewo to posiadało właściwości wręcz nadprzyrodzone, magiczne. Lud ten przypisywał mu niezwykłe właściwości i z wielką czcią dbał o smocze drzewa. Przypisywanie temu gatunkowi takich właściwości spowodowane jest prawdopodobnie częściowo faktem, że po nacięciu kory lub liści smoczego drzewa, wypływają z niego żywica, która utleniając się przyjmuje czerwonawy kolor, nazywany smoczą krwią.

SMOCZE-DRZEWO

W Los Realejos godne uwagi są liczne gatunki małych ptaków. Występują tam m.in. kanarki szarobrązowe, dwie odmiany dużych gołębi – rabiche i turqué. Ciekawie prezentują się także tamtejsze gady i płazy, szczególnie jaszczurki.

Obszary chronione na Los Realejos

Gmina Los Realejos ma 3295 hektarów chronionych obszarów przyrodniczych. Jest właścicielem części Parku Narodowego Teide, Parku Leśnego Corona, Campeches Chronionego Krajobrazu, Tigaiga i Ruiz. W gminie chronione są także Krajobraz Rambla de Castro i pomnik przyrody Góry Frailes. Dotarła tam także unijna forma ochrony przyrody nazwana „Natura 2000” jako specjalne obszary ochrony dla ptaków.

Demografia

1 stycznia 2013 w Los Realejos odnotowano obecność 37.970 stałych mieszkańców. Tym samym miasto zajmuje siódme miejsce pod względem liczby ludności zarówno na Teneryfie, jak i w prowincji Santa Cruz de Tenerife. Zgodnie ze spisem ogłoszonym na początku 2013 roku, 69% mieszkańców miasta to osoby między 15 a 64 rokiem życia. 16% mieszkańców to osoby od 65 lat i starsze, natomiast 15% to mieszkańcy mający od 0 do 14 lat.

Jeśli chodzi o miejsce urodzenia, 84% mieszkańców miasta urodziło się na Wyspach Kanaryjskich, z których 64% było urodzonych w innym mieście na wyspie, a 35% w samym mieście Los Realejos i 1% pochodził z innej wyspy archipelagu. Reszta ludności składa się w 3% z urodzonych w pozostałej części Hiszpanii i 13% dzieci urodzonych za granicą, z których 44% było z Ameryki i 53% z Europy.

Szlaki i drogi

Każdy obszar i naturalny rejon miasta Los Realejos jest podłączony do reszty obszarów przyrodniczych poprzez sieć starych dróg i szlaków. Jednym z najbardziej popularnych jest szlak wodny, który znajduje się na obszarze Chronionego Krajobrazu Rambla de Castro. Swoją nazwę zawdzięcza starożytnemu kanałowi.
W górach jest ścieżka Tigaiga, czyli prawie 10 mil pomiędzy wioską Madre Juana del Portillo de la Villa a podnóżami góry Teide.

Dziedzictwo Los Realejos

Na terenie miasta znajdziemy miejsca zaliczane do dziedzictwa kulturowego gminy. Przede wszystkim odwiedzając to piękne miasteczko powinniśmy odwiedzić kompleks historyczny Realejo Bajo.
Powinniśmy zobaczyć też takie zabytki jak: miejsce urodzenia José de Viera y Clavijo, kościół Matki Bożej Pani de la Concepción, Iglesia del Carmen (został zbudowany w latach 1697 i 1701), Plaza de San Agustin i jego otoczenie, kościół św. Jakuba (świątynia została uznana za Pomnik Historii Narodowej królewskim dekretem) oraz Hcienda des Princes.
Na Los Realejos znajdziemy także kilka miejsc archeologicznych, związanych z rdzennym ludem tej okolicy – Guanczów. Kultura tego ludu zaginęła już kilkaset lat temu, w XV wieku. Guanczowie posługiwali się własnym językiem, zamieszkiwali głównie w skalnych jaskiniach.

Według hiszpańskiego historyka Núñeza de la Peña nazwa Guanches ma pochodzić od przeinaczonego przez Hiszpanów „Guanchinet”, nazwy tubylczej oznaczającej człowieka (Guan) z Teneryfy. Wielu członków ludu Guanczów zginęło podczas zbrojnego oporu, stawianego podbojom Hiszpanów, wielu spotkał także okrutny los po sprzedarzy jako niewolników. Inni przetrwali po przyjęciu katolicyzmu i po połączeniu się poprzez małżeństwo z hiszpańskimi zdobywcami.

Festiwale i święta

Na terenie gminy Los Realejos odbywa się ponad sto różnych festiwali i świąt rocznie. Jest to miasto, które wręcz żyje imprezami, a jako że należy do katolickiej Hiszpanii, wiele wydarzeń ma charakter religijny. Niektóre z najbardziej znanych festiwali i świąt to: San Vicente Martir (22 stycznia); karnawał obejmujący siedem grup - Trapaseros, Archicuerpos, Irónicos, Picaronas, Trapaseritos, Archicuerpitos y Menudos Irónicos; Fiesta de la Cruz (3 maja); Regionalna Pielgrzymka San Isidro Labrador i Santa Maria de la Cabeza (ostatnia niedzielę maja); Nuestra Señora del Carmen, na cześć burmistrza Gminy Perpetua i Patronki Valle de La Orotava (przez cały miesiąc lipiec); czy Matki Bożej z Palo Blanco (w pierwszą niedzielę sierpnia).

LOS-REALEJOS

Sport i znani sportowcy z Los Realejos

Jedną z popularniejszych dyscyplin sportowych jest paralotniarstwo. Na początku maja obchodzony jest Międzynarodowy Festiwal Paralotniarski w Los Realejos. Przez kilka dni miasto gości najlepszych zawodników w świata w tej dyscyplinie. Można wtedy podziwiać skoki spadochronowe, które przyciągają tysiące ludzi każdego dnia. Na wzgórzach Tigaiga znajduje się punkt widokowy La Corona, gdzie przez wiele dni w roku można oglądać, a nawet samemu spróbować, lotów na paralotni.

Dla miłośników wędkarstwa i nurkowania, obszar naturalnych zbiorników Guindaste, El Ingenio i Los Roques sprzyja praktykowaniu tych sportów, które również posiadają dużą liczbę zwolenników.
Los Realejos to też mekka miłośników fal i raj dla sportów z nimi związanymi. Co roku na miejskich plażach odbywają się mistrzostwa Wysp Kanaryjskich, testy O'Neilla i święta surfowania "La Santa Pro Junior".
Miasto może pochwalić się także kilkoma sławami sportu, sa to m.in.: Pedro Mario Álvarez Abrante (futbolista, zawodnik FK Baku); Ricardo León Brito (futbolista Club Deportivo Tenerife); Iván Rodríguez Ramallo (ośmiokrotny mistrz w lekkiej atletyce) oraz Yeray González Luis (futbolista Club Deportivo Tenerife).

Administracyjny podział miasta

Los Realejos znajduje się w regionie Valle de La Orotava. Gmina jest podzielona na sześć pojedynczych podmiotów społecznych, z których niektóre dzielą się jeszcze na tzw. rdzenie (Núcleos ). Cruz Santa tworzą Cruz Santa oraz La Cartaya; Longuera-Toscal składa się z El Toscal i La Longuera; Palo Blanco-Llanadas tworzą La Ferruja, Las Llanadas oraz Palo Blanco; jednostkę Montaña-Zamora tworzą rdzenie El Jardín, La Grimona, La Higuerita, La Montañeta oraz La Zamora; jednostka Icod el Alto nie dzieli się na mniejsze formy samorządu, natomiast centralna jednostka – stolica nazwana po prostu Los Realejos składa się z La Carrera, Realejo Alto, Realejo Bajo, San Agustín, San Benito, San Vicente i Tigaiga.

Willa Altos de Finestrat
Willa Altos de Finestrat
Costa Blanca płn. / Finestrat
Hotel Sherry Park Jerez de la Frontera
Hotel Sherry Park Jerez de la Frontera
Andaluzja / Jerez de la Frontera
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij