Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Puerto de la Cruz na Teneryfie

Puerto de la Cruz – położenie i charakter turystyczny miasta

Puerto de la Cruz to miasto i gmina w Hiszpanii, położone w prowincji Santa Cruz de Tenerife, we wspólnocie autonomicznej Wysp Kanaryjskich. Usytuowane jest w odległości 4 kilometrów na zachód od miasta La Orotava, 37 kilometrów na zachód od Santa Cruz de Tenerife, a także 25 kilometrów od lotniska Tenerife North. Jest to najmniejsza gmina na Teneryfie.

Puerto de la Cruz stanowiło niegdyś jedynie portową część zamożnego regionu La Orotava, który było miejscem przeładunku wielu towarów. Do 1772 roku Puerto de la Cruz nosiło nawet nazwę „Puerto de la Orotava”, a więc port La Orotava. Dopiero wraz z początkiem 1808 roku przyznano miastu niezależne prawa miejskie. Wówczas powstała też nazwa „Puerta de la Cruz”.

Tutejsi mieszkańcy nazywani są w języku hiszpańskim „Portuenses”. Aktualny, turystyczny charakter miasta ukształtował się w ramach jego rozwoju w latach 70, 80 i 90, kiedy to powstało szereg obiektów rekreacyjnych, hoteli, restauracji i sklepów. Jeszcze do niedawna Puerto de la Cruz stanowiło ważny punkt dla zwiedzających wyspę. Obecnie, wraz z rozwojem południowej części wyspy oraz budową lotniska Reina Sofia, miejsce to jest nieco rzadziej odwiedzane przez turystów. To, co ma do zaoferowania Puerto de la Cruz przemawia jednak za jego atrakcyjnością turystyczną.

Puerto de la Cruz – kilka faktów

Według danych z 2003 roku Puerto de la Cruz zamieszkiwało 31 830 mieszkańców, a powierzchnia miasta wynosi 8,73 km2. Najwyższy punkt stanowi Las Arenas, a więc wulkaniczny stożek, osiągający wysokość 249 metrów. Najniższym punktem miasta jest natomiast strefa przybrzeżna Atlantyku. Na jej terenie oraz w obszarach dolin zlokalizowane są obszary rolne. Największą powierzchnię zajmują jednak tereny zurbanizowane, które powstały wraz z rozwojem turystki w mieście.

Puerto de la Cruz zajmuje ważne miejsce w historii turystyki na Teneryfie. Głównym powodem uruchomienia turystyki na tym obszarze była przede wszystkim bliskość Wysp Kanaryjskich i podróże w celach zdrowotnych. Puerto de la Cruz określane było bowiem jako miejsce o wyjątkowym klimacie, niezwykle spokojne i zapewniające doskonały wypoczynek. Na początku XIX wieku przyciągało ono wieku naukowców oraz ludzi z wyższych sfer, między innymi dlatego, iż było wówczas wiodącym ośrodkiem kulturalnym.

Do Puerto de la Cruz przybywali liczni pisarze oraz naukowcy, między innymi William Wilde, czy Alexander von Humboldt. Miasto zyskało wówczas znakomitą reputację w całej Europie, zwłaszcza kiedy postawiło na dalszy rozwój nowoczesnej turystyki. Znalazło się wtedy w sytuacji o wiele bardziej uprzywilejowanej w stosunku do innych miast, oferujących bogate atrakcje turystyczne.

PUERTO-DE-LA-CRYZ-TENERYFA
Plaże Puerto de la Cruz na Teneryfie

Historia miasta Puerto de la Cruz

Historia miasta Puerto de la Cruz sięga początków XVI wieku. W 1502 roku zostało ono założone w nadmorskiej części miasta La Orotava i pełniło funkcję portową. Nie było wówczas miastem odrębnym, lecz częścią zamożnej Orotavy. W 1603 roku zbudowano na jego obszarze kościół.

Pierwotnie Puerto de la Cruz określane było mianem wioski rybackiej, która rozwijała się z czasem wraz ze wzrostem lokalnego handlu. Port ten stał się najważniejszym punktem na wyspie, kiedy doszło do zniszczenia Garachico - kanaryjskiej miejscowości.

Ona również należała do regionu Santa Cruz de Tenerife, ale została zniszczona w wyniku erupcji wulkanu Trevejo, która miała miejsce w 1706 roku. Z czasem doszło też do ogromnego rozwoju społecznego oraz gospodarczego regionu.

W połowie XVII wieku mieszkańcy portowej części Orotavy zaczęli wyrażać chęć utworzenia własnej społeczności. 3 maja 1651 roku otrzymali oni zgodę i upoważnienie do mianowania władcy wioski, otrzymane od samego Filipa IV Habsburga.

W 1808 roku przyznano miejscowości prawa miejskie i ogłoszono funkcjonującą do dziś nazwę miasta „Puerto de la Cruz”. W 1880 roku stworzono centralne miejsce miejscowości, którym jest Plaza del Charco.

FOTO-TENERYFA
Plaża w Puerto de la Cruz i wulkan Teide w tle fotografii

Wraz z końcem XIX wieku ogromną rolę w lokalnej gospodarce miasta zaczęła odgrywać turystyka. W tym okresie wybudowany został między innymi Grand Hotel Taoro. Przebudowano także stare domy jednorodzinne i stworzono w nich pierwsze hotele działające w samym centrum miasta.

Największy rozwój turystyki przypadł na 1950 rok, kiedy postawiono na całkowitą transformację miasta pod względem stworzenia największych atrakcji turystycznych wyspy. Obecnie turystyka stanowi niezwykle ważny sektor gospodarczy Puerto de la Cruz, o czym może świadczyć między innymi duża liczba hoteli z widokiem na panoramę miasta.

Region ten jest chętnie odwiedzany przez północnych Europejczyków, szczególnie w okresie zimowym z uwagi na łagodny klimat. Dużo turystów przyjeżdża tutaj w Boże Narodzenie, a także po Nowym Roku. Puerto de la Cruz jest również chętnie odwiedzane w miesiącach letnich, szczególnie w sierpniu, kiedy w pozostałych częściach Hiszpanii jest czasem zbyt gorąco.

Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne miasta

Jedną z największych atrakcji miasta Puerto de la Cruz jest tak zwany Lago Martianez - kompleks basenów, zaprojektowany i wykonany przez słynnego hiszpańskiego architekta César Manrique. W mieście znajduje się również Muzeum Archeologiczne, prezentujące niezwykle ciekawą prehistorię wyspy.

Obiektem wartym zwiedzenia jest także kościół anglikański, znajdujący się obok parku Taoro, a zbudowany przez brytyjskich mieszkańców miasta. W Puerto de la Cruz znajduje się również najstarszy cmentarz anglikański na całych Wyspach Kanaryjskich.

W centrum miasta można zwiedzać także kościół Nuestra Señora de la Peña de Francia. Na uwagę zasługuje ponadto Castillo San Felipe, a więc mały kamienny zamek, usytuowany obok plaży Jardin, słynącej z bogactwa palm oraz hoteli.

Niezwykle ciekawą atrakcją jest jeszcze Bananera el Guanche, a więc plantacja miniaturowych bananów, umożliwiająca poznanie wszystkich szczegółów uprawy bananów. W miejscu tym można podziwiać również wiele lokalnych i egzotycznych roślin.

HISZPANIA-TENERYFA-PUERTO-DE-LA-CRUZ
Ulice Santa Cruz de Tenerife

Loro Parque – magia natury

Miejscem szczególnie polecanym i odwiedzanym przez turystów jest Loro Parque, reprezentujący niezwykle wysoki poziom ochrony przyrody oraz zapewniający bardzo wiele rozrywek dla turystów. Park ten został stworzony przez Wolfganga Kiesslina w 1972 roku. Zajmuje łączną imponującą powierzchnię 135 000 km2.

Najnowszą atrakcję parku stanowi tak zwana Katandra Treetops gromadząca różnorodne, najbardziej znane gatunki ptaków. W parku znajduje się całe bogactwo tropikalnych kwiatów, około 300 gatunków papug, a ponadto lwy morskie i delfiny, które można obserwować z bardzo bliskiej odległości. Od 2006 roku Loro Parque posiada również cztery walenie, które przypłynęły do niego z Florydy.

W 2000 roku poszerzono park i stworzono specjalny kompleks z pingwinami. W miejscu tym żyją ponadto jaguary, aligatory, szympansy, nietoperze, goryle, tygrysy, a nawet flamingi. Na terenie parku znajduje się również kino, które wyświetla seanse prezentujące dźwięki i niezwykłe obrazy natury.

Szczególną atrakcją parku jest tunel Hai, posiadający około 18 metrów długości. Pozwala na dostrzeżenie niebywałych cudów natury, niemalże oko w oko. W tunelu znajdują się także specjalne pomieszczenia w których żyją unikalne, kanaryjskie ryby.

FIESTA-TENERYFA
W Puerto de la Cruz można trafić na dobrą imprezę ...

Na terenie parku znajdują się liczne restauracje, które pozwalają na małą przerwę i odpoczynek w trakcie zwiedzania. Przy wejściu do parku zlokalizowane są również przeróżne sklepy. Na chwilę obecną wstęp do Loro Parque kosztuje 32 euro, w przypadku osób dorosłych, oraz 21 euro w przypadku dzieci.

Do parku dojeżdża kolejka, która stanowi dodatkową atrakcję dla odwiedzających. Park otwarty jest w godzinach od 08.30 do 18.45, przy czym ostatnia grupa zwiedzających wchodzi o godzinie 16.00.

Jardin Botanico – fascynująca fauna

Jedną z najstarszych atrakcji Puerto de la Cruz jest Jardin Botanico – Ogród Botaniczny zawierający ponad 200 gatunków roślin oraz drzew, które rosną na ponad 2,5 hektarowym, zacienionym terenie.

Zainteresuje Cię również:
Loro Park na Teneryfie | plaże na Teneryfie | Santa Cruz de Tenerife | lotnisko na Teneryfie | Playa de Las Americas na Teneryfie |

Apartament PLAYAMARINA 223
Apartament PLAYAMARINA 223
Costa Blanca płd. / Cabo Roig
Hotel Los Habaneros Cartagena
Hotel Los Habaneros Cartagena
Murcia Region / Cartagena
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij