Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Park narodowy Teide

Park Narodowy del Teide zdecydowanie jedna z największych atrakcji turystycznych i krajobrazowych Teneryfy oraz całego archipelagu malowniczych Wysp Kanaryjskich. Jego nazwa pochodzi z języka Guanczów – pierwszych mieszkańców Teneryfy, w którym brzmiała Echeyde i oznaczała piekło, a góra była nazywana Piekielna Górą. Lud Guanczów wierzył, że wewnątrz góry mieszka demon zła, diabeł o imieniu Guayota i to on zionąc ogniem powoduje erupcje wulkanu.

Według wierzeń Guanczów, góra Teide była świętą górą i siedzibą bogów, tak jak grecki Olimp. Według legendy demon Guayota porwał boga światła i słońca – Mageca i uwięził pod wulkanem, przez co świat pogrążył się w ciemności. Guanczowie zwrócili się o pomoc no najważniejszego boga Achamana a ten zwyciężył demona i zatkał nim wulkan, uwalniając jednocześnie boga słońca. Od tej pory ilekroć demon usiłował się uwolnić powodując erupcje wulkanu, lud Guanczow palił wielkie ogniska aby go przestraszyć. O tym, że Teide była uznawana za święta górę świadczą również odnalezione, w trakcie prac archeologicznych, liczne skrytki, które zostały zinterpretowane jako miejsca w których były składane ofiary w celu przeciwdziałania złym mocom demona.

Park Narodowy del Teide, został ustanowiony w 1954 roku i zajmuje on powierzchnię 19 tysięcy hektarów, co czyni go piątym co do wielkości parkiem narodowym w Hiszpanii. Teren ten został ukształtowany poprzez działalność wulkanu i pokrywają go bazaltowe, pumeksowe i obsydianowe formacje skalne.

Przez całą długość zboczy ciągną się zastygłe strumienie lawy. W 2007 roku ze względu na unikatowe właściwości park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tą szczególną ochroną został objęty Pico del Teide, stożek wulkaniczny, który jest jednocześnie najwyższym szczytem znajdującym się w Hiszpanii oraz Pico Viejo i Las Canadas – kaldera o średnicy około 14 kilometrów, na której znajdują się niespotykane formacje skalne pochodzenia wulkanicznego.

Najwyższy szczyt na całym Atlantyku to wulkan Pico del Teide

Pico del Teide, to nie tylko najwyższy szczyt Hiszpanii, ale również najwyższy szczyt znajdujący się na jakiejkolwiek wyspie atlantyckiej. Jest to typowy stratowulkan, wznoszący się na wysokość 3718 metrów nad poziom morza. Szczyt Teide jest nadal czynnym wulkanem, chociaż obecnie w stanie uśpienia. Ostatnia notowana większa erupcja miała miejsce w 1798 roku, a ostatnia aktywność w 1909 roku.

Park ten jest idealnym miejscem na górskie wycieczki. Jest tutaj wytyczonych wiele szlaków turystycznych, które prowadzą w najciekawsze i najbardziej malownicze miejsca. Szlaki prowadzą trasami, na których można podziwiać niesamowite kształty skał, jałowe pustkowia i piękną roślinność.

Przy ładnej pogodzie ze szczytu rozciąga się piękny widok i można dojrzeć pozostałe wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jednak warunki klimatyczne w parku są bardzo zróżnicowane. Zdarza się, ze nawet latem szczyt wulkanu tonie w chmurach, podczas gdy na poniższych stokach jest temperatura bliska 40 stopni powyżej zera.

TEIDE-TENERYFA-FOTOGRAFIA
Takie warunki atmosferyczne panują w górnych partiach Teide na Teneryfie

Endemiczne gatunki roślin w Parku Narodowym Teide

Jeśli wybierzecie się do Parku Narodowego Teide Waszą uwagę zwróci zapewne wyjątkowa roślinność. Na terenie parku występuje dobrze ukształtowany piętrowy układ roślinności.

Do wysokości około 800 metrów nad poziomem morza spotkacie roślinność półpustynną, następnie do około 2000 metrów zbocza porastają lasy sosnowe, a na najwyższych wzniesieniach powyżej 2000 metrów dominuje roślinność wysokogórska.

Jest tu wiele gatunków endemicznych, między innymi fiołki i trawy, a jednym z najciekawszych jest kwitnący na czerwono żmijowiec, czyli Tajinaste rojo. Jest to chyba najcenniejsza roślina Teneryfy, osiągająca wysokość nawet do trzech metrów.

Żmijowiec zakwita w maju, pokrywając się niezliczona ilością malutkich, purpurowych kwiatków. Wartym zauważenia jest również gatunek białej i żółtej retamy, inaczej zwanej janowcem, oraz intensywnie pachnący krzew szczodrzeńca. Na terenie parku występują również liczne gatunki endemiczne zwierząt, miedzy innymi występujące tylko tutaj gatunki jaszczurek, oraz dzierzb, niewielki ptaszek z rodziny wróblowych.

ZMIJOWIEC-CHARAKTERYSTYCZNA-ROSLINA-TENERYFY
Kwitnący żmijowiec na stokach Pico de Teide

Najlepsze opcje wycieczki do parku narodowego Teide na Teneryfie

Zastanawiacie się zapewne jak dotrzeć do tego malowniczego zakątka Teneryfy. Do Parku Narodowego Teide można dojechać drogami publicznymi, od południa od strony Boca del Tauce, od północy zmierzając od La Orotavy, oraz z trzeciego – północno – wschodniego kierunku, od strony La Esperanzy.

Uważajcie i bądźcie ostrożni, bo te drogi są strome i bardzo kręte. Możecie dostać się tutaj również komunikacja miejską, ponieważ kursują dwa autobusy, jeden z Puerto de la Cruz i drugi z Playa de las Americas. Niemałą atrakcję stanowi również kolejka linowa Teleferico del Teide, która ma swój początek na wysokości 2356 metrów nad poziomem morza. Znajduje się tutaj również kawiarnia i restauracja, której głównym atutem jest bajeczny widok na panoramę Parku Narodowego, oraz co również istotne jest tutaj bezpłatny parking.

Kolejka można wjechać aż na wysokość 3555 metrów nad poziomem morza, do La Ramblete, gdzie znajduje się stacja końcowa. Kolejka pokonuje całą trasę w 8 minut, pozostałe do szczytu 163 metry trzeba przejść pieszo. Jednak dostęp na sam szczyt Teide jest ograniczony. Aby się tam udać trzeba mieć specjalne, ale darmowe zezwolenie, które otrzymuje się za pośrednictwem strony internetowej parku lub biurze Parku narodowego Teide, mieszczącego się w Santa Cruz de Tenerife.

Konieczne jest również posiadanie kserokopii paszportu lub innego dowodu tożsamości, ponieważ trzeba je okazać strażnikowi razem z ważnym zezwoleniem na wejście na szczyt. O czym jeszcze warto pamiętać, to to że pozwolenie jest wydawane na jeden konkretny dzień i konkretne 2 godziny, w ciągu których należy wejść na szczyt. Takie działania mogą niejednego z Was zdziwić, ale na Teide panuje po prostu tłok. Wielu turystów chce wejść na szczyt i przejechać się kolejką, a to porządkuje ruch i umożliwia zadbanie o bezpieczeństwo turystów. Oczywiście, jeśli pogoda jest kapryśna i niekorzystna do wybierania się na górskie szlaki, kolejka nie kursuje.

Na szczyt można również dostać się pieszo, wybierając jeden z dobrze oznaczonych szlaków. Jeden z nich rozpoczyna się z drogi publicznej, około kilometra od dolnej stacji kolejki i okrąża szczyt Montana Blanca. W czasie wycieczki możecie zatrzymać się w schronisku znajdującym się na wysokości 320 metrów n.p.m. Drugi szlak wiedzie na szczyt od strony zachodniej przez Pico Viejo.

Na koniec wyczerpującej wycieczki lub na jej początku możecie udać się do biura parku w El Portillo, gdzie znajduje się niewielka wystawa, oraz centrum informacyjne. Zezwolenie na dostanie się na szczyt jest bezpłatne, jednak przejazd kolejką kosztuje i to całkiem niemało. Bilet w obie strony dla osoby dorosłej to wydatek 25 euro, dla dziecka do 14 roku życia 12,5 euro. Kolejka jest czynna codziennie w godzinach 9:00 – 16:00.

TELEFERICO-TENERYFA
Kolejka linowa na szczyt Teleferico del Teide

Ciekawe informacje o parku Teide

Co również interesujące w 1964 roku na terenie parku ustawiono pierwszy teleskop, który dał początek powstaniu Instytutu Astrofizyki, który jest obecnie jednym z najważniejszych tego typu ośrodków na świecie.
A na koniec ciekawostka. Ze względu na niesamowite widoki i ukształtowanie terenu kręcono tu wiele filmów, między innymi znane wszystkim Gwiezdne Wojny Lucasa.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij