Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Cabrera

Cabrera – naturalny raj Balearów

Jest już chyba regułą, że archipelagi wysp tłumnie oblegane przez turystów szukających wrażeń i rozrywki, mają w swoich zasobach miejsce unikalne, niedotknięte cywilizacją oraz względami ekonomicznymi. Nie znajdziemy tam wielkich kompleksów turystycznych, kurortów, a wszystkim, co oferuje miejsce jest spokój i spotkanie oko w oko z naturą. Także na Balearach znajdziemy enklawę, która w niczym nie przypomina przepełnionych wybrzeży Majorki czy Ibizy. Tutaj czas zatrzymał się w miejscu wiele lat temu – dlatego właśnie Cabrera stanowi cel podróży osób, które na czas urlopu chciałyby napawać się widokiem niemal bezludnej wyspy i jej krystalicznie czystych wód. Cabrera – malownicza pośród licznych skał, która wraz z pobliskimi, maleńkimi wysepkami wchodzi w skład hiszpańskich Balearów, kryje w sobie wiele tajemnic. Czym może zaskoczyć nas to niepozorne miejsce?

Cabrera? A gdzie to?

Cabrera jest maleńką wyspą wapienną na Morzu Śródziemnym. Według wielu osób, które miały okazję oglądać na własne oczy tereny wokół wyspy i sam ląd, na jej terenie znajduje się jeden z najpiękniejszych parków narodowych w tej części kontynentu.
Wiele osób w zetknięciu z informacjami na temat archipelagu wysp Balearów nigdy nie słyszało o istnieniu tej małej wysepki. Mały skrawek lądu o powierzchni zaledwie 17 kilometrów kwadratowych nie wzbudza zainteresowania turystów, zwłaszcza tych, którzy w podróż na Baleary wybierają się utartymi ścieżkami. Z pewnością Majorka i Ibiza są w stanie zapewnić mnóstwo zabawy i atrakcji nawet dla najbardziej wymagających imprezowiczów. Cabrera jednak to wysepka z zupełnie innej bajki.
Choć od południowych wybrzeży Majorki dzieli Cabrerę niecałe20 kilometrów, trudno jest porównywać obie wyspy, nie tylko pod względem wielkości powierzchni, ale także charakteru. Majorka jest dużą wyspą zamieszkałą przez ludzi i odwiedzaną przez turystów. Jest też wyspą możliwą do zamieszkania – Cabrera wręcz przeciwnie. W całości jest ona parkiem narodowym, a żeby dostać się na nią i móc podziwiać tutejsze widoki, należy wcześniej zarezerwować sobie miejsce w specjalnym rejestrze. Liczba osób odwiedzających Cabrerę w ciągu dnia jest bowiem ograniczona.
Zamieszkuje ją populacja około 50 osób. Są to głównie pracownicy tutejszych punktów turystycznych oraz opiekunowie tutejszego parku przyrodniczego. Z powodu małych rozmiarów oraz charakteru wyspy trudno jest znaleźć tu zwykłe zabudowania, za to widoczne są ślady obecności dawnych mieszkańców wyspy.

Wyspa pilnie strzeżona…

Cabrera nie jest miejsce, do którego można po prostu przyjechać. Mimo, że wyspa i jej wybrzeże są popularne wśród żeglarzy i nurków, na wyspę ciężko jest dostać się bez odpowiedniego przygotowania. Nie chodzi tu jednak o przygotowanie techniczne, lecz o wcześniejsze umówienie na zwiedzanie wyspy. Cabrera jest bowiem wyspą chronioną prawnie. Oznacza to mniej więcej tyle, że każdy, kto chciałby odwiedzić tutejszy port, zamek czy latarnię, lub chociaż dopłynąć do brzegu wyspy, musi posiadać stosowne pozwolenie.

MAPA-WYSPY-CABRERA-NA-BALEARACH

W praktyce o pozwolenie na przybicie do wyspy może ubiegać się każdy. Procedura trwa zwykle od 3 do 5 dni od złożenia deklaracji, jednak w okresie wakacyjnym plany poczynione na ostatnią chwilę mogą spełznąć na niczym. Jeśli o permit na odwiedzenie wyspy ubiegamy się po przyjeździe w rejon Cabrery, najprawdopodobniej nie otrzymamy już pozwolenia. Zainteresowanie wyspą w sezonie letnim jest duże, dlatego warto uprzedzić władze lokalne o chęci odwiedzenia Cabrery nieco wcześniej.

Bez pozwolenia władz parku narodowego na wyspę Cabrera nie można popłynąć, nie można też nurkować, a cumowanie jest możliwe tylko i wyłącznie przy przeznaczonych o tego bojach w Puerto de Cabrera. Numer boi wyznaczany jest odgórnie i w zależności od kolejności i specyfiki łodzi może należeć do jednego z 4 ściśle określonych okręgów, mieszczących od 3 do 25 łodzi. Najmniejsze mogą cumować najbliżej wyspy. Duże łodzie wycieczkowe swoje stanowiska mają nieco dalej.

Co ciekawe, wyspę może jednocześnie odwiedzać do 50 łodzi w okresie od 1 do 7 dni. Dłuższy pobyt jest niedopuszczalny. Za złamanie zakazu zbliżania się do wyspy grożą wysokie kary pieniężne – jeśli więc pomysł na zwiedzenie wyspy przyszedł zbyt późno, lepiej, porzucić go i odwiedzić wyspę innym razem.

FOTO-CABRERA-HISZPANIA
Takie widoki czekają dla odwiedzających Cabrerę w pobliżu Majorki

… i szczególnie chroniona

Nie bez powodu obszar wyspy jest tak pilnie strzeżony. Cabrera to w istocie rzeczy mini archipelag składający się z 19 mniejszych wysp. To także jeden z najpiękniejszych archipelagów wysp na Morzu Śródziemnym. Wie o tym każdy, kto miał okazję napawać się lazurowym kolorem tutejszych zatoczek.

Od 1991 roku teren wyspy należy oficjalnie do podlegającego całkowitej ochronie parku narodowego. Cabrera jest także objęta ochroną wynikającą z programu Natura 2000, między innymi dlatego zabroniony jest tu połów ryb, polowanie, a nawet zbieranie muszli z plaży.

Teren wyspy zamieszkuje ponad 150 gatunków różnych ptaków. Choć nie przebywają one tu na stałe, Cabrera leży na trasie przelotu z terenów południa Francji, do Afryki. Zarówno wiosną jak i jesienią robi się tu naprawdę tłoczno, dlatego w tych właśnie okresach warto jest zorganizować sobie permit na wyspę i wziąć ze sobą lornetkę. W marcu i listopadzie na terenie parku można zaobserwować wiele rzadkich gatunków ptaków.

Skrzydlaci mieszkańcy Cabrery to nie jedyne zwierzęta warte uwagi. Wszystkim wielbicielom balearskich jaszczurek polecamy właśnie to miejsce, bowiem na terenie parku żyje około 80% wszystkich gatunków występujących na wyspach. Cabrera to także unikat pod względem roślinności. Spośród 430 gatunków występujących na 17 kilometrach kwadratowych wyspy, 30 gatunków ma charakter endemiczny. Oznacza to, że rośliny te w naturalnym stanie rosną tylko i wyłącznie tutaj.

ISLA-CABRERA-ESPANA
Zamek na Cabrera

Co tu robić?

Jeśli nie wolno kotwiczyć łodzi, cumowanie może odbywać się tylko przy specjalnych bojach, zabronione jest łowienie ryb a nawet zbieranie muszelek z plaży, pytanie nasuwa się samoistnie: co zatem można robić na Cabrera?

Z pewnością na wyspie nie można się nudzić. Pomimo braku ośrodków turystycznych, każdy podróżnik, którego Cabrera zainteresowała sama w sobie, może nie tylko zwiedzać tutejsze wzgórza porośnięte charakterystycznymi krzewami, ale także może zwiedzić XIV – wieczny zamek.

Zanim na Cabrera powstał rezerwat przyrody, wyspa była bowiem rezydencją władców, w późniejszym czasie przekształconą w pewnego rodzaju więzienie i kolonię karną. Przez długie lata naturalnie odseparowana od reszty świata wysepka była idealnym miejscem do przetrzymywania więźniów politycznych i kryminalistów. W czasach Napoleona Cabrera służyła właśnie jako miejsce zesłania jeńców wojennych, którzy w trudnych warunkach nie przeżywali w większości pobytu na wyspie. Spośród 9 tysięcy zesłanych tu więźniów przeżyć zdołało jedynie 3,6 tysiąca.

Po odwiedzeniu murów zamku warto znów wrócić na łono natury. W zatoce Cala Gandulf na turystów czeka wspaniała grota, do której można be problemów dotrzeć pontonem. Wyjątkowość przybrzeżnej jaskini wynika z jej naturalnego piękna. Za sprawą dna w kolorze lazuru oraz dostępu odbijającego się od niego światła słonecznego, długa na 150 metrów jaskinia rozświetlona jest w całości niebieskim kolorem. Hiszpanie nazywają tę grotę Cova Blava lub po prostu błękitną grotą.

Choć Cabrera nie jest typowo turystycznym miejscem, warto wybrać się tu ze względu na walory przyrodnicze. Oprócz miejsc, które możemy zwiedzać tu pieszo lub z użyciem pontonu, warto wykorzystać możliwość nurkowania w krystalicznie czystych wodach wokół wyspy. Lazurowe dno oraz bogactwo morza zachęcą każdego amatora nurkowania do zanurzenia się w ciepłych wodach Morza Śródziemnego. Oczywiście wszystko za zezwoleniem odpowiednich władz.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij