Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Minorka

Minorka to jedna z Wysp Balearów, leżąca na Morzu Śródziemnym, należąca do Hiszpanii. Minorka jest mniejszą siostrą Majorki. Powierzchnia Minorki wynosi 695km2, a całkowita długość wybrzeża Minorki wynosi 217km. Na wybrzeże Minorki składają się piękne, piaszczyste plaże, klify, zatoczki i skaliste wybrzeże. W najszerszym miejscu wyspa ma szerokość około 47km, pomiędzy miastami Mahon (lub Mao), a miastem Ciutadella.

W tym rozdziale przewodnika po Balearach, dowiesz się wszystkiego o wyspie Minorka, znajdziesz tutaj informacje o hotelach na Minorce, informacje gdzie wypożyczyć samochód na Minorce, dowiesz się o lotniskach na Minorce, oraz o najciekawszych miejscach do zwiedzania na Minorce i o najlepszych plażach na Minorce. Przydatne informacje, których z pewnością szukasz w internecie, podczas planowania wakacji na Minorce lub na jakiejkolwiek innej wyspie Balearów.

Minorka to druga co do wielkości wyspa na Balearach w kształcie, przypomina bumerang. Największą wyspą jest Majorka. Wyspa Minorka, jest zdecydowanie mniej zagospodarowana, niż jej sąsiadka, Majorka, oraz najpopularniejsza wyspa Balearów, Ibiza. Większość wyspy, zupełnie wygląda jak na początku XX wieku, ale media usilnie przedstawiają Minorkę, jako zagospodarowaną turystycznie wyspę, a rzeczywistość trochę od tego stereotypu odbiega.

Na "spokojniejsze" wakacje w Hiszpanii ...

Na Minorce znajdują się dwa, najważniejsze miasta na wyspie, są to Mahon, inna nazwa miasta to Mao, oraz Ciutadella, na zachodnim wybrzeżu wyspy. Oprócz tego na wyspie jest jeszcze kilkanaście innych miasteczek, wśród nich Es Castell, Alaior, Sant Lluis, Es Marcadal, Ferreries, oraz Es Migjorn. Umownie Minorkę da się podzielić na dwie bardzo różne części: część północna Minorki z poszarpanym wybrzeżem z małą ilością roślinności i dużą ilością wysepek, oraz część południową Minorki, z pięknymi klifami, zatoczkami, ładnymi plażami, otoczonymi drzewami sosnowymi.

Najwyższym szczytem Minorki jest góra Monte Toro mierząca 358 m n.p.m.
Minorka to bardzo urokliwa i raczej tradycyjna wyspa, wpływ nowoczesności można jedynie zaobserwować na wybrzeżu, a i to nie na całej jego długości. Jedynie w niektórych skalistych zatoczkach Minorki, rozsiadły się ośrodki wypoczynkowe i hotele. Miejscowości wypoczynkowe utrzymywane są w pewnej odległości od miast, co również bardzo odpowiada mieszkańcom wyspy, wdrażane są także programy ochrony środowiska. W roku 1993 utworzono na Minorce rezerwat biosfery UNESCO, obecnie ponad 40% powierzchni Minorki, podlega ochronie prawnej, nie można tu budować hoteli ani ośrodków wypoczynkowych.

Populacja Minorki to około 90.000 mieszkańców. Życie na Minorce w pewien sposób pozostało tradycyjne i różni się zdecydowanie od większej, siostrzanej wyspy Majorki lub życia na Ibizie. Jako ciekawostkę przytaczamy fakt, iż Minorka jest miejscem, gdzie co roku, tradycyjnie od wielu lat, letni urlop spędza hiszpański premier, wraz z rodziną. Każda urzędująca głowa państwa hiszpańskiego, spędza letnie wakacje, właśnie na Minorce.
Jeżeli szukasz "cichych" wakacji w Hiszpanii, różnych od zwykłego hotel pełnego turystów i rozwrzeszczanych dzieci, wraz ze strofującymi ich rodzicami, to z pewnością warto poszukać oferty na wczasy na Minorce.

MINORKA
Plaże na Minorce
  MIASTO-CIUTADELLA-MINORKA
Miasto Ciutadella na wyspie Minorka

Na Minorce znajdują się dwa główne porty na wyspie: miasto Mao na wschodzie wyspy, oraz Ciutadella na zachodzie Minorki. Lotnisko na Minorce znajduje się 5km na południowy-zachód od stolicy wyspy Mahon (Mao). Na wyspie dobrze funkcjonuje komunikacja autobusowa, ale warto też wypożyczyć samochód na Minorce, szczególnie jeżeli chcesz dotrzeć do przepięknych, odludnych plaż i zatoczek, gdzie zupełnie nie ma ludzi i gdzie można opalać się nago, nawet w sezonie wakacyjnym. Na Minorce jest kilka plaż dla naturystów. Pomyśl też o wypożyczeniu auta terenowego. Aby dostać się na te mniej uczęszczane plaże na Minorce, trzeba mieć własny środek lokomocji. Jak wspomnieliśmy powyżej, do tych bardziej odludnych kąpielisk prowadzą tylko drogi szutrowe, które można jedynie pokonać autem terenowym. Natomiast jazdę na skuterze lub motorowerze, może utrudniać silny wiatr.

Znalezienie hotelu lub noclegu na Minorce, nie powinno dostarczyć trudności. We wszystkich większych miastach na Minorce są hotele i ośrodki wypoczynkowe, można także zarezerwować lub wynająć apartament lub willę na wakacje. Odwiedź linki poniżej w naszym przewodniku, aby zarezerwować hotel lub hostel na Minorce. Warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, aby uniknąć rozczarowania latem. W okresie urlopowym, miejsca w hotelach są zwykle szczelnie wypełnione. Dlatego warto zarezerwować nocleg na Minorce z wyprzedzeniem.

Minorka informacje praktyczne

Hotele Minorka
Noclegi na Minorce. Zarezerwuj hotel na Minorce online, przez naszą stronę. Porównaj ceny noclegów na Minorce. Wejdź do rozdziału hotele Minorka lub skorzystaj z panelu, z lewej strony i porównaj ceny we wszystkich portalach internetowych, oferujących miejsca hotelowe na Minorce, na Balearach. Najniższe ceny hoteli, różny standard i największy wybór hoteli na wyspie Minorka. Zarezerwuj teraz swój nocleg na Minorce.

Wypożyczalnia samochodów Minorka
Zarezerwuj samochód na Minorce. Tania wypożyczalnia samochodów. Porównaj ceny samochodów z każdej wypożyczalni na Minorce i zarezerwuj samochód online. Łatwa i szybka rezerwacja, odbiór na lotnisku na Minorce. Płatności za wynajem kartą kredytową. Zarezerwuj teraz auto na Minorce. Łatwiej Ci będzie zwiedzić wszystkie plaże i zakątki Minorki na czterech kółkach.

Pogoda Minorka
Sprawdź pogodę na wyspie Minorka w Hiszpanii. Szykujesz się na wakacje na Minorce? A może indywidualne wczasy na Minorce? Nie możesz doczekać się wyjazdu na wakacje na Minorkę? Sprawdź jaka pogoda Cię czeka po przybyciu na miejsce. Latem upały i wspaniałe plaże, deszcze należą tu do rzadkości, a noce są upalne i bardzo intensywne. Pogoda Minorka w naszym przewodniku po wyspie.

Mapa Minorka
Sprawdź gdzie leży Minorka w Hiszpanii. Sprawdź na mapie gdzie leży Minorka i zobacz jak poruszać się po wyspie. Mimo pozoru małej wysepki, Minorka posiada kilka dróg szybkiego ruchu, warto sprawdzić swoją destynację, szczególnie jeżeli zamierzasz dojechać z lotniska do swojego hotelu lub willi, którą wynajmujesz na wakacje lub wczasy na Minorce. Korzystaj z mapy Minorki.

MINORCA-MAPA-WYSPY

Minorka zwiedzanie wyspy

Oprócz największych miast na wyspie: Mao i Ciutadella, na Minorce można, a nawet trzeba, odwiedzić pozostałe miasteczka. Są to następujace miejscowości: Es Castell, Playa Santandria, Playas de Fornells, Punta Prima, S'Algar, Sa Caleta, Santo Tomas, Son Bou, Son Parc, Arenal den Castell, Binibeca, Cala Blanca, Cala Galdana, Cala Santandria, Cala n Blanes, Cala n Bosch, Cala n Forcat, oraz Cala n Porter.

Podczas zwiedzania Minorki zobaczysz dziwne, kamienne struktury w różnych częściach wyspy. Na całej Minorce można natknąć się na megalityczne, kamienne budowle charakterystyczne dla wyspy. Świadczą one o bogatej kulturze wyspy w przeszłości. W sumie, niewiele wiadomo o prehistorii Minorki, uważa się jednak iż budowle mają związek z podobnymi budowlami na Sardynii (Francja). Uznaje się je za pozostałości po kulturze talajockiej z drugiego wieku przed naszą erą.

Budowle Tayalots uważa się za wieże obronne, jednakże teorię tę kwestionuje dużo naukowców, gdyż budowle nie posiadają zewnętrznych schodów i tylko kilka z nich stoi na wybrzeżu Minorki.
Jeszcze bardziej tajemniczymi budowlami są Taulas, wielkie, ustawione pionowo głazy, z mniejszymi poziomymi kamieniami ułożonymi na szczycie, tworzące 4 metrową literę T, które nie występują nigdzie indziej, poza Minorką. Do dziś nikt nie wie, jakie było ich przeznaczenie i jak je stworzono, ale niemal wszystkie znajdują się w pobliżu Tayalots.

Obiekty tego typu najlepiej zachowały się w dzielnicy Trepuco, na obrzeżach miasta Mao.
Inną zagadką dla archeologów są budowle zwane Nawetas, budowle z kamiennych płyt w kształcie odwróconych kadłubów statków. Często posiadają one podwójny strop, ale nie są na tyle wysokie aby były pomieszczeniami mieszkalnymi, były to raczej spiżarnie lub prawdopodobnie prehistoryczne grobowce...

Minorka leży w startegicznym punkcie Morza Śródziemnego. Zawsze walczyły o nią liczne starożytne cywilizacje. Dla Brytyjczyków była to potencjalna baza morska na Morzu Śródziemnym, podczas hiszpańskiej wojny o sukcesję. Osiągnęli oni swój cel, gdy wyspa przypadła im na mocy traktatu w Ultrechcie w 1713 roku. Hiszpania dopiero odzyskała Minorkę w roku 1783, ale w obliczu zagrożenia atakiem wojsk Napoleona, założono na wyspie, tymczasową, nowa brytyjską bazę, pod dowództwem admirała Nelsona i Callingwooda.

Wpływy brytyjskie dostrzeżecie na wyspie od pierwszego wejrzenia, zwłaszcza w architekturze na wyspie, opuszczane pionowo okiennice w stylu georgiańskim, nadal tutaj są w użyciu. Mieszkańcy Minorki często przy pożegnaniu mówia "bye-bye". Na Minorce mieszka także liczna grupa Anglików, posiadających tutaj swoje nieruchomości. Przeniesienie stolicy Minorki z Ciutadella do Mao, to również dzieło Brytyjczyków, także główna droga na wyspie. Im wreszcie, zawdzięczają wyspiarze sztukę destylacji owoców jałowca, co dało słynny napój alkoholowy, dżin, o nazwie Xoriguer, Beltran i Nelson...

Większość populacji Minorki to rzymsko-katolicy. Językami urzędowymi na wyspie to oczywiście język hiszpański (kastylijski) i język kataloński. Jednakże język angielski i język niemiecki jest bardzo częstym językiem używanym do porozumiewania się na wyspie, szczególnie w sektorze turystycznym na Minorce.

Plaże na Minorce w Hiszpanii
Plaże na Minorce
  PLAŻA-NUDYSTÓW-MINORKA
Minorka plaża dla naturystów


Klimat na Minorce

Wyspa cieszy się łagodnym klimatem śródziemnomorskim. Dla tych planujących wczasy lub wakacje na wyspie, to gwarancja słonecznej pogody i upałów latem, idealnych warunków atmosferycznych na opalanie i kąpiele w morzu. Zimy tutaj również należą do łagodnych, temperatury rzadko spadają na Minorce, poniżej 8 stopni Celsjusza. Opady zaczynają się dopiero w miesiącach jesiennych, tzn. w październiku i listopadzie, i trwają do kwietnia. Warto sprawdzić pogodę na Minorce w naszej prognozie pogody na wyspie w linku powyżej.
Jeżeli wczasy swoje planujesz na lipiec i sierpień, spodziewaj się upałów i gorących dni. Nie zapomnij kremu do opalania z grubym filtrem UV.
W zimie na wyspie wieją zimne wiatry o nazwie "Tramuntana".

Festiwale na Minorce

Minorka znana jest ze swoich letnich festiwali i świąt, hucznie obchodzonych przez lokalnych mieszkańców i partycypujących turystach, aktualnie przebywających na wczasach na Minorce. To tradycja na wyspie, która intryguje wielu odwiedzających Minorkę. Fiesta o nazwie "Festes de Sant Joan" odbywa się corocznie w Ciutadella. Impreza "Festes..." trwa trzy dni. Ta fiesta polega na czymś takim: w pierwszym dniu, jeden człowiek nosi dobrze wypasioną owcę na ramionach i paraduje z nią po ulicach miasta.

Późnym wieczorem, główne ulice się zamyka i rozpala się ogniska przy wejściu na te ulice. Na drugi dzień, pokazywane są lokalne hodowle czarnych koni. Konie na tę okazję przybrane są wstążkami i rozetami. Zawodnicy wozów o nazwie caixers, jeżdżą konno po ulicach i zachęcają tłumy ludzi do wiwatowania i dopingowania jeźdźców. Trzeciego dnia odbywają się potyczki na koniach, oraz konkurencja rzucania włócznią w pierścień w znacznej prędkości. "Festas..." kończy się pokazem sztucznych ogni.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij