0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Formentera to najmniejsza wyspa należąca do archipelagu Baleary. Jej długość to zaledwie 20 km, a powierzchnia - 83 km2. Na stałe mieszka na niej mniej niż10 tysięcy osób, z czego większość to Hiszpanie. Stolicą wyspy jest miasto Sant Frances de Formentera. Formentera położona jest niedaleko Ibizy, a z racji dogodnego połączenia komunikacyjnego nie ma trudności w przemieszczaniu się pomiędzy wyspami. Na wyspę można trafić tylko drogą morską, dlatego najpierw warto polecieć samolotem na Ibizę, a stąd już promem lub wodolotem.
Promy na trasie Ibiza - Formentera kursują często, a czas podróży nie powinien przekroczyć 40 minut. Formentera co roku gości najwięcej turystów z Niemiec i Włoch, w porównaniu do Ibizy, którą zdominowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Frontera nosi miano „ostatniego rajskiego zakątka na Morzu Śródziemnym”, a także „pantofelkowej wyspy”. Porównanie do pantofelka wzięło się z kształtu wyspy, która przypomina damski but na wysokim obcasie. Wyspa Formentera należy raczej do płaskich terenów. Najwyższe wzniesienie ma wysokość 192 m n.p.m. i umiejscowione jest na wyżynie La Mola. Tam też znajdują się wysepki Espardell i Espalmador z malowniczymi lagunami.
Najlepszy termin wizyty na Formenterze to okres wakacyjny (głównie czerwiec-wrzesień), gdyż wtedy właśnie pogoda jest najbardziej stała i przewidywalna, a temperatury sięgają 25-30 stopni Celsjusza. Morze jest ciepłe i doskonale nadaje się do pływania. W okresie zimowym w morze jest chłodne, a pływać w nim mogą tylko naprawdę wytrwali. Ogólna temperatura powietrza waha się wtedy w okolicach 10-15 stopni, czasem może sięgać nawet 5 stopni Celsjusza.
Formentera to doskonałe miejsce dla osób, które chcą uciec od hałaśliwej i hucznej Ibizy, czy zatłoczonej Majorki. Tutaj każdy odnajdzie spokój i spędzi czas na podziwianiu piękna natury. To miejsce dla osób poszukujących inspiracji, kontaktu z przyrodą i niezwykłymi miejscami. Tereny nietknięte przez masową turystykę pozwolą poczuć się tu jak na dziewiczej, nieodgadnionej wyspie. Być może nawet żądni przygód ruszą w poszukiwania dawnych, pirackich skarbów? Niezależnie od tego, czy zwiedzający szukają przygód, czy po prostu chcą odpocząć na miękkim piasku wśród promieni słonecznych, wizyta na Formenterze będzie należała do najbardziej udanych.
Historia wyspy sięga czasów przed naszą erą (najprawdopodobniej epoki megalitu). Grobowiec Ca Na Costa jest pozostałością po okresie prehistorycznym. Starożytni Rzymianie również odwiedzali tereny wyspy, jednak Formentera nie była w tamtym czasie zamieszkiwana na stałe. Osadnicy bali się zostawać tu na dłużej, gdyż wyspa była miejscem postoju piratów – tutaj przechowywali swoje łupy. Żadna ludność nie chciałaby przecież zamieszkiwać w miejscu narażonym na ataki i grabieże. Jednak przyszedł czas kiedy obawy przed groźnymi piratami musiały zostać przełamane, ponieważ trzeba było szukać schronienia przed dużo poważniejszym przeciwnikiem. Na Formenterę emigrowali mieszańcy okolicznych wysp, uciekając przed Arabami w okresie ich podbojów. Mimo tego dopiero na początku XX wieku na wyspie zamieszkało więcej osób. Choć turyści również odkryli jej fascynujące uroki, Formentera nie cieszy się taką popularnością jak reszta wysp Balearów. W latach 60. i 70. XX wieku Formentera była eldorado hippisów, a pozostałości po tych latach widać do dziś. Nadal można udać się na barwny jarmark, a czy pobierać lekcje w szkole konstrukcji gitar „Gitary Formentery”. Jak widać, muzyka odgrywa duże znaczenie dla mieszkańców wyspy, a znani muzycy (m.in. Chris Rea czy Bob Dylan) wybierają ją na miejsce wypoczynku.
O wyspie Formentera zrobiło się głośno w latach 60. XX wieku kiedy to szwajcarska podróżniczka Odette Pittet postanowiła nagrać program podróżniczy, ukazujący niezwykłą przyrodę i kulturę tej malowniczej wyspy.
Jednak mimo ogromnego zainteresowania Formenterą przez turystów, mieszkańcy nie chcieli przekształcenia jej w kurort, zrezygnowali z budowy dużej ilości hoteli i ośrodków masowej turystyki.
Formentera to zapomniana i nieodkryta przez masową turystykę wyspa, która urzeka malowniczymi krajobrazami i krystalicznie czystą wodą, która jest uznawana za najczystszą w obszarze Morza Śródziemnego. Wyspę najlepiej poznawać na rowerze– jednoślady można wypożyczyć za kilka euro i poświęcić dzień, lub dwa, na zwiedzenie zakamarków tego pięknego miejsca. Na wyspie nie jest mile widziane poruszanie się samochodami po terenach zielonych. Mieszkańcy dbają o ekologię i zachowanie piękna otaczającej ich przyrody, dlatego alternatywą do pojazdów emitujących spaliny są rowerowe przejażdżki. Formentera to miejsce, gdzie człowiek ma najmniej do powiedzenia.
Dzięki dbałości mieszkańców o nienaruszalność przyrody, ci co dotrą na Formenterę na długi czas zapamiętają zachwycające podwodne gatunki fauny i flory, a także zwierząt lądowych (charakterystyczna jaszczurka sarganata) oraz piaszczyste i malownicze plaże. Tutaj też można natrafić na dziko rosnący rozmaryn, którego woń czuć już z daleka. Na Formenterze swoje piękno ukazują również gaje figowe i migdałowce. Doskonałym miejscem są pachnące lasy piniowe, w których można schronić się przed promieniami słonecznymi.
Formentera to ulubione miejsce hiszpańskich celebrytów ...
Na wyspie oprócz podziwiania natury w jej najpiękniejszej formie warto wybrać się do muzeów lub galerii rękodzielniczych, gdzie można zakupić lokalne wyroby. Ciekawą atrakcją na wyspie jest ark solny i rezerwat przyrody Ses Saliners (najstarszy żywy biotop) w miasteczku La Savina. Park porośnięty jest solną roślinnością i jałowcami. Tutaj też znajdują się dwa
jeziora Estany Pudent i Estany des Prix. Woda ze znajdujących się na terenie parku jezior solnych uchodzi do stawów, by odparować i pozostawić po sobie tereny czystej soli. Sól była pozyskiwana stąd do 1984 roku. Turyści, odwiedzający Formenterę zastanawiają się w jaki sposób jest to możliwe. Odpowiedź jest prosta – wszystko dzięki endemicznej trawie morskiej posidonia, obecnej tylko na obszarze śródziemnomorskim. Jezioro Estany Pudent jest większe od drugiego i jego zasolenie jest kilkukrotnie wyższe niż w morzu. Wokół jeziora można wybrać się na rowerową przejażdżkę w celu podziwiania niezwykłych gatunków roślin, zwierząt i ptaków, które bytują w jego okolicy. Park solny to niezwykłe miejsce, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W miejscowości Pilar de Mola znajduje się latarnia morska, ulokowana na klifie. Jest ona nadal w użyciu, a z jej puntu widokowego rozpościera się zachwycający krajobraz. Tutaj też znajdują się najbardziej popularne i malownicze plaże, Migiorn i Es Pujos. Warto zobaczyć też pomnik Juliusza Verne'a praz wapienny płaskowyż.
Miejscowość jest stolicą wyspy. Tutaj można spędzić czas na zwiedzaniu Godny uwagi jest kościół wybudowany w XVIII wieku, by bronić się przed piratami oraz Muzeum Etnologiczne. Tutaj też można skosztować lokalnych przysmaków w licznych restauracjach, barach i kawiarniach. Na zwiedzających czekają pełne uroku sklepiki z lokalnym rękodziełem i wyrobami z wełny, a także pamiątkami. Na większości z nich widnieje podobizna jaszczurki sargantany, która jest symbolem wyspy. Mieszkańcy są dumni z tego gatunku, gdyż występuje on tylko i wyłącznie na Formentarze. W Sant Frances de Formentera warto też udać się na punkt widokowy Es Mirador, skąd można podziwiać fascynującą panoramę wybrzeża.
Ca Na Costa to kamienny krąg, który jest pozostałością z prehistorycznych początków istnienia ludności na wyspie. Określa się go na okres 2000-1600 rok p.n.e., a odkryty został dopiero w 1974 roku. Wygląda on bardzo okazale, składa się z 2-metrowych kamiennych płyt i dla mieszkańców archipelagu Balearów ma duże znaczenie historyczne.
Formentera słynie z pięknych plaż pokrytych miękkim, białym piaskiem i krystalicznie czystej wody. Plaże Formentery są zadbane i doskonale nadają się na odpoczynek, również ten aktywny. Plaża Illetas przyciąga amatorów sportów wodnych – żeglarstwa i narciarstwa wodnego. Do nurkowania doskonale nadaje się za to zakątek Es Calo z bajecznie błękitną wodą. To również plaża dla nudystów, którzy mogą się czuć tutaj całkiem swobodnie. Inną plażą, która zachwyca krystaliczną wodą i miękkim piaskiem jest Cala Saona. Znajduje się ona u podnóża malowniczych czerwonych klifów Punta Rasa. Inne plaże na wyspie to: Es Pujols i Platja de Migjorn.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.