Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Haria Dolina Tysiąca Palm

Haria i Dolina Tysiąca Palm na Lanzarote

Wyspy Kanaryjskie to jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie. Uważa się, że ich specyficzny krajobraz oraz sprzyjające rekreacji warunki należą do najlepszych na świecie. Oprócz obleganych przez turystów kurortów na Teneryfie, Gran Canarii czy La Gomerze istnieje tu także wyspa, której flora i fauna należą do najbardziej intrygujących. Wulkaniczne gleby tej wyspy nie zdążyły jeszcze odpocząć po erupcjach sprzed niemal 200 lat, a życie już powróciło na tę pełną mistycznej aury wyspę. Pośród ciemnych od popiołów terenów istnieją jednak enklawy życia, w których znaleźć można bogactwo fauny i flory. Skąd na wyspie tak niezwykłe miejsca?

Wulkaniczna kraina

Lanzarote jest jedną z siedmiu wysp tworzących archipelag Wysp Kanaryjskich. To wyspa pochodzenia wulkanicznego, usytuowana na Oceanie Atlantyckim, należąca do Hiszpanii. Lanzarote nazywane jest „wyspą wulkanów”, gdyż znaczna część powiechni została utworzona w wyniku działania lawy wulkanicznej. Krajobraz wyspy bardzo dobrze kontrastuje z zielenią okolicznych pól uprawnych oraz winnic, a także z przepiękną, szmaragdową barwą oceanu. Ostatnie wybuchy wulkanów na Lanzarote miały miejsce w XVIII i XIX wieku, a na ich miejscu utworzono park narodowy Timanfaya. Największą atrakcją wulkaniczną tego obszaru jest tak zwany Tunel Atlantydy, a więc najdłuższy na świecie tunel wulkaniczny, który powstał w wyniku aktywności sejsmicznej Montaña de la Corona.

Fragmenty tego tunelu można obecnie podziwiać w Cueva de los Verdes oraz Jameos del Agua. Mimo, iż wyspa Lanzarote posiada typowy wulkaniczny charakter, znajdują się tutaj również liczne, piaszczyste plaże. Największe i najbardziej godne polecenia są te, które zlokalizowane są wokół najbardziej znanych kurortów turystycznych, między innymi w Puerto del Carmen, czy w Playa Blanca. Do najpiękniejszych plaż Wyspy Lanzarote zalicza się te, umiejscowione w Papagayo. Do największych atrakcji turystycznych, oprócz wspomnianych wcześniej tuneli wulkanicznych, należy zaliczyć krater El Golfo, kaktusowy ogród botaniczny o nazwie Guatiza Jardin de Cactus, Mirador del Rio, czyli taras widokowy na wyspę Graciosa, La Geria jako znany region uprawy winorośli, a także miasteczko portowe o nazwie Orzola, z którego wypływają statki wycieczkowe na wspomnianą wyżej wyspę Griaciosa.

HARIA-WYSPY-KANARYJSKIE-LANZAROTE
Haria na Lanzarote - takie zakątki rozbudzają wyobraźnię o każdej porze dnia

Haria – najbardziej zielone miejsce na Lanzarote

W okolicy Doliny Tysiąca Palm znajduje się niezwykle malownicza miejscowość o nazwie Haria. To ukryte pośród wzgórz miejsce zachwyca nie tylko swoją wspaniałą lokalizacją, lecz przede wszystkim pięknem krajobrazów. Jest to podobno jedyne miejsce na wyspie, które nawet w okresie zimowym pozostaje zielone. To, co zwraca szczególną uwagę, to przede wszystkim zewsząd otaczające palmy, wyróżniające się na tle okolicznych obszarów, niemalże pozbawionych jakiejkolwiek roślinności. Choć teren ten nazywany jest Doliną Tysiąca Palm, nie wiadomo, ile tak naprawdę drzew się tam znajduje. Jedno jest jednak pewne: liczba ta już dawno przekroczyła tysiąc. El valle de las Mil Palmeras, bo tak właśnie brzmi hiszpańska nazwa tej doliny, stanowi jeden z obszarów, charakteryzujących się największym zagęszczeniem palm na całych Wyspach Kanaryjskich. Jak głosi tutejsza legenda, każdy ojciec, któremu urodziła się córka, zgodnie z tradycją, musiał posadzić palmę. Jeżeli na świat przyszedł syn, pojawiały się wówczas dwa drzewa.

Haria to miasto i gmina, położona w północnej części wyspy Lanzarote, w prowincji Las Palmas, we wspólnocie autonomicznej Wysp Kanaryjskich. Zajmuje łączną powierzchnię 106,59 km2. W 2011 roku gmina liczyła 5190 mieszkańców. To bardzo zadbana, rolnicza miejscowość, w której panuje doskonały mikroklimat, sprzyjający tutejszej roślinności. Haria określana jest mianem najbardziej zielonego obszaru na całym Lanzarote. Wiele osób uważa, że stanowi tym samym najpiękniejsze miasto, zlokalizowane na tej wyspie. W gminie Haria znajduje się najwyższe wzniesienie Lanzarote - Peña del Chache o wysokości 670 metrów. Warta zwiedzenia jest sala wystaw El Aljibe de Haría, która znajduje się na Plaza de la Constitución.

W mieście znajduje się również kościół Nuestra Señora de la Encarnación. Na ulicy Palmeral mieści się Międzynarodowe Muzeum Miniatur, prezentujące niezwykle oryginalne ciekawostki, do których należy z całą pewnością zaliczyć najmniejszą na świecie biblię oraz gazetę, czy namalowany na ziarnku ryżu mecz piłkarski. W każdą sobotę od godziny 10.00 do 14.30 na Plaza Haria odbywa się targ rzemiosła, na którym prezentowane są wyroby, wykone przez lokalnych rzemieślników. Turyści, odwiedzający targ, mają szansę zakupić pamiątkową biżuterię, ceramikę, ręcznie robione zabawki, plecione koszyki, czy haftowane obrusy. Warto posmakować również domowych serów oraz lokalnych przetworów.

Od strony południowej Haria graniczy z gminą Teguise, obok której była niegdyś najbardziej zaludnionym obszarem. Ludzie wybierali tę lokalizację, głównie ze względu na niezwykle żyzną ziemię i doskonałe możliwości rolnicze. Miasto zostało jednak splądrowane w 1586 roku, kiedy napadł na nie algierski pirat Morato Arraez. Tutejsi mieszkańcy schronili się wówczas w tunelach Cueva de los Verdes. Nad Harią znajduje się wiele punktów widokowych, które umożliwiają podziwianie przepięknej panoramy miasta oraz całej Doliny Tysiąca Palm. W drodze do Teguise znajduje się punkt widokowy o nazwie Mirador de Haria, który umożliwia podziwianie widoku miasta Arrieta, położonego nad samym wybrzeżem. Największą atrakcją turystyczną jest jednak Mirador del Rio.

HARIA-LANZAROTE-INFO-PRZEWODNIK
Haria i Teguise w tle fotografii

Mirador del Rio – taras widokowy i atrakcja turystyczna całej wyspy

Mirador del Rio to niezwykły punkt widokowy, znajdujący się na wysokości 475 metrów n.p.m., na wysokiej skarpie o nazwie Bateria del Rio, na północ od Wysp Kanaryjskich. Punkt widokowy stworzony został w 1974 roku według projektu miejscowego artysty Cesara Manrique, we współpracy z Jesusem Rafaelem Soto oraz architektem Eduardo Caceres. Obiekt powstał w skale, posiada balustradę znajdującą się nad przepaścią, kawiarnię z dużymi oknami, sklep pamiątkowy oraz platformę widokową umiejscowioną na samym szczycie. Mirador del Rio to taras widokowy umożliwiający podziwianie sąsiedniej wyspy Graciosa.

Cueva de los Verdes – Zielona Jaskinia

Na północny wschód od miejscowości Haria, bardzo blisko punktu widokowego Mirador del Rio, znajduje się Cueva de los Verdes, czyli Zielona Jaskinia, stanowiąca niepowtarzalną atrakcję geologiczną. Nazwa jaskini pochodzi nie od koloru, lecz od nazwiska rodziny Verde, która zamieszkiwała te tereny. Jaskinia ta powstała w wyniku wydrążenia tunelu przez strumień gorącej lawy, która wypłynęła po erupcji wulkanu La Corona.

Wewnątrz tunelu, który ciągnie się na długość sześciu kilometrów, od stożka wulkanu w dół, do samego morza, znajdują się dwa, najbardziej podziwiane, prawdziwe centra sztuki, kultury i turystyki – wspomniane już Cueva de los Verdes oraz Jameos del Agua. Podczas częściowego zawalenia się dachu sekcji tunelu, wytworzyła się struktura, która znana jest na Lanzarote jako tak zwane Jameos, umożliwiające dostęp do innych grot. W niektórych miejscach udostępniono aż trzy poziomy, pozwalające turystym na odkrywanie i podziwianie tutejszych widoków i form z różnych perspektyw.

Tunel powstały w wyniku erupcji wulkanu La Corona stanowi jedno z najbardziej rozległych i interesujących zarazem tego typu formacji i widowisk na świecie. Sklepienia i ściany jaskini zadziwiają bogactwem kolorystyki, powstałej między innymi poprzez odbicie światła. We wnętrzu tunelu wulkanicznego znajdują się jeszcze, wspomniane wcześniej, Jameos del Agua, zlokalizowane na odcinku najbardziej zbliżonym do wybrzeża. Swoją nazwę zawdzięczają występowaniu wewnętrznego jeziora, które stanowi niepowtarzalną, niezwykle oryginalną formację geologiczną. Po przekroczeniu wejścia, schodzi się w dół spiralnymi schodami wykonanymi z drewna oraz ze skał wulkanicznych, by ujrzeć pierwsze wnętrze tunelu, tak zwane Jameo Chico. W środku wulkanicznej groty można podziwiać naturalne jezioro, a następnie dotrzeć do tak zwanego Jameo Grande.

JASKINIA
Cueva de los Verdes w pobliżu Haria na Lanzarote

Zainteresuje Cię również:
Arrecife na Lanzarote | przewodnik po Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij