0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Yaiza to miejscowość ulokowana w prowincji Las Palmas na południu wyspy Lanzarote, na archipelagu Wysp Kanaryjskich. Uważana jest za stolicę południowego Lanzarote, gdyż jest ona centrum administracyjnym gminy Yaiza, która obejmuje swoim zasięgiem wiele ważnych miejsc na południu wyspy m.in. Playa Blanca czy Park Narodowy Timafaya. Miejscowość Yaiza znajduje się na obrzeżach tego parku, który jest swoistym skarbem Lanzarote.
Sama wyspa posiada bogatą przeszłość wulkaniczną, ostatnie erupcje wulkanu odnotowano tam w latach 170-1736 oraz w 1824 roku. Podczas pierwszych wybuchów odbyło się 5 faz erupcyjnych, które spowodowały powstanie 38 stożków wulkanicznych. Obecnie są one częścią obszaru parku narodowego Timanfaya. Wszystko to odbyło się kilka kilometrów od Yaizy, a całe wydarzenia opisał ksiądz Andres Lorenzo Curbelo z Yaiza. Na Lanzarote można poczuć się nieco ja na Księzycu, co wyspa zawdzięcza swoim powulkanicznym krajobrazom. Dodatkowo jest ona niewielka, co z kolei pozwala czerpać największą przyjemność z wypoczynku. Nie bez powodu też otrzymała dwukrotnie tytuł najpiękniejszej wsi hiszpańskiej. Klimat jest tu doskonały do wypoczynku – dużo słońca, mało opadów i doskonałe temperatury. Średnio rocznie temperatury wahają się między 16 a 25 stopni Celsjusza.
Choć trudno w to uwierzyć, w Yaizie kwitnie uprawa winorośli. Jadąc do Yaizy można zaobserwować ciekawy widok – na czarnych pola zastygłej lawy dostrzeżemy pewne wgłębienia i poustawiane ochronne murki. Ochraniają one sadzonki winorośli przed wiatrem. Rośliny osadzone są w żyznej ziemi i przykryte są żwirem, dzięki czemu trzymają wilgoć. Co najciekawsze, wszystkie prace na polach uprawnych wykonywane są ręcznie! Właściciele winnic, choć napotykają trudności w samej uprawie winorośli, doskonale wiedzą iż ten jedyny na świecie typ rolnictwa sprawia, że ich wino ma niepowtarzalny i wyjątkowy smak. W bogedach, które spotkamy na drodze do Yaiza, można skosztować wyśmienitego wina (lub zakupić jego butelkę).
Yaiza na Lanzarote
Yaiza była, i właściwie nadal jest, miejscowością rolniczą. Na przestrzeni XVI i XVII wieku Yaiza uchroniła się przed atakami piratów, gdyż jej lokalizacja utrudniła zdobycie miasta. Po erupcjach wulkanicznych z lat 1730-1736, mieszańcy przenieśli się do miejscowości Femes w obawie przed skutkami wybuchów lawy. Jednak przepływająca lawa nie zalała całego miasta, rozdzielając się na dwie części. Wielu mieszkańców określiło to wydarzenie cudem. Co więcej, podczas erupcji wulkanicznych, nietknięty przez lawę został kościół w Yaiza. Ten fakt również przypisywano sile wyższej. Zachęcenie nowych mieszkańców do osiedlenia się w miejscowości położonej u dołu epicentrum erupcji nie było łatwe, ale od tamtej pory miasto sucesywnie rozwijało się. Dopiero w roku 1952 Yaiza rozkwitła, a mieszkańców zaczęło przybywać. Osiedlających się tutaj przyciąga doskonały klimat i niezwykły krajobraz.
Yaiza to miasto, gdzie zatrzymał się czas. Jest to miejscowość bardzo zadbana i robi naprawdę pozytywne wrażenie na turystach. Znajdują się tu dwa porty jachtowe: Puerto Calero i Marina Rubicon. Puerto Calero ulokowany jest w doskonałej lokalizacji, blisko kluczowych miejsc w Yaiza i malowniczym otoczeniu wody. W samym centrum miasta można wybrać się spacer wąskimi, malowniczymi uliczkami. Biała zabudowa domów daje świadectwo XIX wieku, kiedy to w Yaiza osiedlali się bogaci kupcy. Lokalne sklepiki zachęcają wyrobami rękodzielniczymi – ceramiką, biżuterią z lawy wulkanicznej oraz innymi niezwykłymi produktami artystycznymi. Na koneserów i fascynatów historycznych zabytków czeka restauracja La Era, która ulokowana jest w domu wybudowanym przeszło 300 lat temu. Jest to jeden z budynków, któremu udało się ocaleć po wybuchach wulkanicznych z XVIII wieku.
Ciekawą atrakcją turystyczną jest kościół La Iglesia de Nuestra Senora de Los Remedios wybudowany w XVII wieku. Początkowo pełnił funkcję pustelni, a dopiero później otrzymał funkcję kościoła. Został zrekonstruowany w XVIII wieku i do dzisiaj zachował się w jego wnętrzu wizerunek św. Marcelego - patrona wyspy. Kościół jest pomalowany na biało i prezentuje się niezwykle urokliwie. W mieście znajduje się też ośrodek kultury Benito Armas, poświęcony politykowi który mieszkał i działał w mieście przez 60 lat. Odbywają się tutaj ważne dla miasteczka uroczystości.
Parque Nacional de Timanfaya to niezwykłe miejsce, które status Parku Narodowego otrzymało w roku 1974 roku. Teren zajmuje 51 km2, a rozciąga się na obszarze 14 kilometrów. Fascynujące i rozległe morza zastygłej lawy, a także stożki wulkaniczne czy bąble lawowe to prawdziwe okazy geotermiczne. Większość parku niestety jest zamknięta dla zwiedzających, a podziwianie terenów odbywa się objazdowo – specjalnym autokarem, który porusza się po szlaku Ruta de los Volcanes.
Szlak został zaprojektowany przez Césara Manrique i Jesúsa Soto w roku 1968. Symbolem Parku jest Diablo de Timanfaya, zaprojektowany przez architekta Cesara Manrique. Park odwiedzany jest przez około 1,5 miliona osób rocznie. Działa tutaj też restauracja „El Diablo”, która serwuje dania przygotowane na grillu wulkanicznym ( ogrzewane są ciepłem z ziemi) oraz tradycyjne potrawy z Wysp Kanaryjskich.
Wycieczka do Timanfaya
Koszt wycieczki po Timanfaya to 8 euro dla dorosłych i 4 euro dla dzieci, a zwiedzanie możliwe jest codziennie od 9.00 do 19.00 w miesiącach letnich (od lipca do września). Poza sezonem park otwarty jest w godzinach 9.00-17.45. Miłośnicy trekkingu mogą czerpać nieco więcej z tych fascynujących krajobrazów – można zarezerwować trekking z przewodnikiem. Tutaj atrakcje są zdecydowanie bardziej ekscytujące – wspinaczka na Pico Partido (stożek wulkaniczny) i podziwianie tuneli lawowych, a także bazaltowych form i zakrzepłej lawy.
W okolicach Yaiza można napotkać niezwykłe i fascynujące miejsca takie jak El Golfo (nazwa pochodzi o gatunku skorupiaków, które żyją w tamtejszych wodach) – stożek wulkaniczny, w którego wnętrzu znajduje się zielona laguna La Laguna de los Ciclo. Swój intensywnie zielony kolor zawdzięcza nagromadzeniu glonów. Niedaleko też można podziwiać Los Hervideros – formy zastygłej niegdyś lawy przypominające małe jaskinie, o które uderzają morskie fale. Sprawiają wrażenie jakby gotowały się w morskiej wodzie. Warto też zobaczyć Las Salinas del Janubio, miejsce naturalnego wydobycia soli. Jeszcze przed erupcją wulkaniczną z lat 1730-1736 było to miejsce strategiczne dla regionu. Wybuchy lawy stworzyły tu zamknięty punkt – jezioro zwane La Caleta de Janubio. Zdecydowanie obowiązkowy punkt na mapie każdego odwiedzającego okolice Yaiza.
Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote
Turystów przyciąga też kurort Playa Blanco oraz słynne plaże Papagayo. Są to osłonięte zatoki, które przetrwały nietknięte przez działalność człowieka i pozostają w swoim naturalnym stanie. Blisko związana z Yaiza jest miejscowość Femes– wioska, w której mieszkańcy Yaizy szukali niegdyś schronienia podczas erupcji wulkanicznych. Jest to piękna, malownicza wioska, do której prowadzi stroma droga. W tym właśnie miejscu można podziwiać najpiękniejsze krajobrazy, które nie pozostawią nikogo obojętnym.
Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Lanzarote | przewodnik po Wyspach Kanaryjskich | Dolina Tysiąca Palm |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.