Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Tias na Lanzarote

Tias na Lanzarote – rozsądna przystań

Lanzarote jest jedną z 7 wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest ona miejscem często odwiedzanym przez turystów, choć nie da się powiedzieć, że wyspa posiada równie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, co jej większe siostry. Zanim wybierzemy się na wyspę – czy na urlop, czy też krótki wyjazd, należy uświadomić sobie, że cała wyspa jest miejscem, gdzie pierwsze skrzypce gra natura, nie człowiek. Choć istnieją tu ośrodki miejskie i gminy takie jak Tias, położone na południu Lanzarote, wyspa jest w większości zdominowana przez tereny w pełni poświęcone naturze.

Jeśli chcemy podziwiać piękno tej wyspy, nie sposób nie zatrzymać się w którejś z jej miejscowości. Wydaje się, że najbardziej odpowiednim miejscem do wypoczynku, jeśli chcemy mieć łatwy dostęp do wszystkich niezwykłych miejsc wyspy, jest właśnie miasteczko Tias. Zlokalizowane w nieco większej odległości od wybrzeża wyspy stanowi doskonałe miejsce na pobyt.

Specyfika miejsca

Miejscowość Tias to jedno z kilku miast położonych na wyspie Lanzarote, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Znajduj się ono w południowo wschodniej części wyspy, w niedalekiej odległości od przepięknego Parku Narodowego Timanfaya (Parque Nacional de Timanfaya). Tias jest miejscowością, która administracyjnie należy do prowincji Las Palmas oraz wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich.

Wraz z okolicznymi miejscowościami Tias tworzy gminę, której jest siedzibą. W skład gminy Tias na Lanzarote wchodzą miasta takie jak Macher, La Asomada, Tarifa oraz Masdache, a także dzielnica turystyczna miasta Puerto del Carmen łącznie cała gmina zajmuję powierzchnię ponad 64 km kwadratowe. Miejscowość wznosi się na około 200 metrach ponad poziomem morza. Gminę obecnie zamieszkuje ponad 20 tysięcy osób. Choć jest to stosunkowo niewielka liczba, należy pamiętać, ze w miesiącach letnich, w pełni sezonu turystycznego, miejscowość odwiedza wielotysięczna rzesza turystów, dlatego miasto w okresie przyjazdów mieści znacznie więcej osób. Jeśli zależy nam na wypoczynku w ciszy i spokoju, warto wybrać się na wyspę w styczniu lub lutym. Panuje tu wtedy łagodna pogoda, a temperatury są przyjemne niczym wiosną na Starym Kontynencie (temperatura wody około 17 stopni Celsjusza).

TIAS-LANZAROTE
Miasto Tias na Lanzarote

Dawne dzieje

Ponieważ Tias jest nie tylko miastem, ale także siedzibą gminy, miejscowość jest jedną z najważniejszych znajdujących się na Lanzarote. Tutaj także ulokowane są siedziby lokalnych władz. Tak jak większość miejscowości położonych na Wyspach Kanaryjskich, Tias także utrzymuje się głównie z turystyki. W dawnych czasach życie na wyspie nie było jednak usłane różami. Historia tego miasta sięga odległych czasów, kiedy tuż po wielkich erupcjach wulkanu zaczęły się tutaj osiedlać miejscowe rodziny. Kiedy tylko ziemia usłana popiołem zdołała przyjąć na siebie pierwsze domostwa, rejon ten zaczął nieśmiało przypominać wioskę.

Na początku XVIII wieku zakończył się okres intensywnych erupcji wulkanów a krajobraz wyspy stał się mniej jałowy i od tego momentu jej gleby zaczęła porastać coraz bardziej bujna roślinność. Wraz z pojawieniem się pierwszych osad, które założono na miejscu zniszczonych przez żywioły miejscowości, na terenie okolicy Tias rozpoczęto uprawę roślin. Początkowo były to głównie rośliny strączkowe, które z czasem uzupełnione zostały przez inne warzywa i owoce, takie jak cebula, pomidory, czy winogrona. Pomimo znanych z żyzności gleb powulkanicznych początkowo uprawa roślin w okolicy Tias na Lanzarote była bardzo trudna z powodu występujących okresów suszy. Mieszkańcom doskwierały także dość częste ataki piratów, którzy w tym okresie i rejonie intensywnie przeczesywali tereny w poszukiwaniu złota i kosztowności królewskich.
Przeciwności losu nie załamały mieszkańców, którzy szybko odkryli o docenili właściwości tutejszych gleb. W II połowie XVIII wieku udało się nawet wyeksportować do Anglii mydło utworzone z oleju rośliny występującej tutaj pospolicie. Jest to Barrilla, której nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza kłębek – to przypominający kłębek gałązek krzew, który w przeszłości był cennym źródłem sody.

Kolejne stulecia nie niosły za sobą wielkich zmian, ani dla miasta, ani gminy, ani nawet całej wyspy Lanzarote. Dopiero w latach 60-tych XX wieku miał miejsce kolejny okres suszy, który postawił pod znakiem zapytania gospodarkę miasta Tias i gminy. W tym samym czasie pojawiła się jednak nowa szansa dla Miasta, dzięki której jego mieszkańcy mogli znów patrzeć ze spokojem w przyszłość. Była nią turystyka i środki finansowe przywożone przez przyjezdnych.

Pogoda i klimat

Lanzarote to wyspa, która pod niemal każdym względem sprzyja turystyce. Oprócz doskonałych warunków pogodowych, które zapewnia jej lokalizacja na siatce geograficznej, na wyspie tej panuje mało zróżnicowany w ciągu roku klimat. Co prawda latem temperatury tutaj są wysokie (około 30 stopni Celsjusza), ale zima jest tu łagodna i ciepła. To sprawia, że wyspa przez cały rok oferuje doskonałe warunki dla turystów, zarówno tych, którzy na Lanzarote przyjeżdżają po to, by się opalać, jak i tych, którzy chcą chłonąć specyfikę naturalnych krajobrazów tego miejsca.

Jak potwierdzają obserwacje przeprowadzone na terenie miejscowości Tias na Lanzarote przez Norweski Instytut Meteorologiczny oraz Norwegian Broadcasting Corporation, na terenie miasteczka panuje doskonała pogoda przez niemal cały rok.. Na terenie Tias możemy spodziewać się niewielkich opadów deszczu, zwłaszcza w okresie letnim deszcz nie jest częstym widokiem. Słoneczna pogoda utrzymuje się tu tak przez większość dni w roku a średnia ilość godzin nasłonecznienia w tym miasteczku wynosi od 5 godzin w grudniu, do 11 w lipcu i sierpniu. W miesiącach zimowych liczba dni deszczowych w ciągu miesiąca może wahać się od 2 do 5.

TIAS
Tias

Klimat oraz żyzne gleby wulkaniczne sprzyjają uprawie winorośli, z których wytwarza się doskonałej jakości trunki. W otoczonej ze wszystkich stron polami uprawnymi Tias produkuje się wino muskat oraz malvasia, a najmłodszą spośród winnic powołano do życia w 2009 roku.

Turystyka ’mile’ widziana

Do miejscowości Tias na Lanzarote przynależy także Puerto del Carmen – dzielnica portowa, którą w latach 60-tych XX wieku przekształcono na dzielnicę o charakterze turystycznym. Znajduje się tutaj kilka godnych uwagi hoteli i kurortów. Puerto del Carmen było niegdyś mają osadą rybacką, która w efekcie zagospodarowywania terenów pod turystykę przerodziła się w teren kurortów i hoteli. Jest tu sporo pięknych plaż, których charakterystyczny, wulkaniczny wygląd przyciąga wielu ludzi. Czysta woda oraz moc atrakcji przygotowywanych przez hotele i pensjonaty zadowolą niejednego turystę.

Co ciekawe, w celu ograniczenia masowej turystyki i ratowania naturalnych zasobów wyspy Lanzarote przed zagładą, jej władze zarządziły zakaz budowania obiektów turystycznych. Zakaz powołano do życia, aby przestawić się na turystykę luksusową, zamiast oferować usługi dla wszystkich ludzi bez względu na status. Powołane w 2000 roku prawo nie odstraszyło inwestorów, którzy w ciągu kilku lat rozpoczęli budowę 22 obiektów na łączną ilość 7721 łóżek. Decyzją Sądu Najwyższego Wysp Kanaryjskich wszystkie pozwolenia na budowę zostały anulowane a obiekty w początkowych fazach budowy nakazano wyburzyć. Fakt ten podkreśla, że także władze Lanzarote chciałby, aby wyspa była miejscem spokojnym, wolnym od zgiełku i nadmiernej eksploatacji turystycznej.

To, co może zainteresować turystów w szczególny sposób, to wielość punktów usługowych i sklepów. W Tias znaleźć można sporo restauracji, serwujących doskonałe dania tradycyjnej kuchni tego regionu, a także przysmaki rodem z lądowej części Hiszpanii. Wśród restauracji w Tias znajdziemy między innymi znajdującą się tuż przy głównej trasie z Arrecife do Yaiza restauracja Las Vinas, serwującą azjatyckie posiłki Chino Tias, czy El Iguaden.
Charakterystycznym elementem, który przyciąga uwag e turystów, są białe elewacje budynków. Białe domki o niskich kondygnacjach dominują w krajobrazie miasteczka Tias. To także jego znak rozpoznawczy, podobnie jak innych miejscowości znajdujących się na wyspie Lanzarote.

WULKAN-LANZAROTE
Krater wulkanu Oeil w pobliżu Tias na Lanzarote

Słynni mieszkańcy

Wśród słynnych mieszkańców miasteczka można wymienić bardziej lub mniej znane postaci. Jedną z najlepiej kojarzonych osobistości, która dużą część życia spędziła w tej malowniczej miejscowości na Lanzarote jest Jose Saramago. Pisarz, dramaturg i publicysta pochodził z Portugalii i w swoim dorobku miał między innymi Literacką Nagrodę Nobla, którą otrzymał w 1998 roku. Zmarł 18 czerwca 2010 roku.
Innym słynnym mieszkańcem wyspy był Alberto Vazquez-Figueroa, także pisarz. Do dziś tworzy on powieści, które na całym świecie sprzedały się w nakładzie ponad 25 milionów egzemplarzy.
Na uwagę zasługuje także jeszcze jeden mieszkaniec, a właściwie mieszkanka wyspy. To urodzona w 1902 roku, najstarsza jak do tej pory mieszkanka, której wiekiem nie dorównuje żaden inny mieszkaniec wszystkich siedmiu wysp Archipelagu.

Zainteresuje Cię również:
Costa Teguise na Lanzarote | przewodnik po Lanzarote | Arrecife | strona główna przewodnika po Wyspach Kanaryjskich | Dolina Tysiąca Palm na Lanzarote |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij