Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko Lanzarote

Port lotniczy na Lanzarote – okno na świat

Wyspy Kanaryjskie w sezonie letnim przeżywają istne oblężenie. Każda z wysp archipelagu próbuje zachęcić turystów do zatrzymania się na dłuższą chwilę, jednak nie każda z nich ma szansę na to, by powitać ich na swoim terenie, jako pierwszych. Nie każda wyspa może bowiem pochwalić się własnym portem lotniczym. Na niektóre z nich można dostać się tylko i wyłącznie za pomocą przeprawy promowej, czasem nawet taka forma dotarcia na niektóre tereny Kanarów nie jest możliwa bez stosownego pozwolenia.

Te wyspy, które mogą poszczycić się posiadaniem własnego portu lotniczego mają o wiele lepsze warunki do przyjmowania turystów. Nic dziwnego zatem, że to właśnie one uchodzą za najbardziej przyjazne turystom. Jedną z wysp, które mogą pozwolić sobie na swobodny rozwój w aspekcie turystyki jest Lanzarote – jedna z najbliżej położonych wysp Kanaryjskich względem europu i Afryki. Dzięki obecności lotniska, wyspa może ze spokojem patrzeć w przyszłość dzięki solidnemu filarowi gospodarki, jaką jest nie tylko turystyka, ale także stałe osadnictwo..

LOTY-RYANAIR-LANZAROTE
Loty Ryanair na Lanzarote

Historia – przed powstaniem lotniska

Zanim na Lanzarote pojawiły się tłumy turystów, którzy zauroczeni opowieściami o tutejszym klimacie i krajobrazach, zdecydowali się odwiedzić wyspę, teren tej malowniczej isla de los sueños był zdominowany przez przyrodę. Pomimo starań ludzi, którzy chcieli zagospodarować teren Lanzarote do własnych celów, nie udało się przez długi czas wykorzystać terenów wulkanicznej wyspy. Nieśmiałe próby kolonizacji jej surowego klimatu skończyły się klęskami, do których przyczyniła się między innymi susza.

Pomimo tego istniała usilna potrzeba, by na wyspie utworzyć port lotniczy, który będzie pełnił nie tylko funkcję lotniska, ale przede wszystkim punktu wypadowego dla dalszych podróży. Pisząc to mamy oczywiście na myśli podróże na inne wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich, a także podróże za Ocean Atlantycki. Pierwsze pomysły zbudowania portu lotniczego na surowej i niewykorzystanej jeszcze jako turystyczne centrum wyspy, pojawiły się w latach 30-tych XX wieku. Wtedy właśnie zapotrzebowanie na miejsce, gdzie można byłoby tankować samoloty i przeprawiać je na dalsze tereny. Chociaż loty ponad Atlantykiem w tamtych czasach dopiero raczkowały, już snuto plany budowy punktu śródlądowań samolotów lecących zarówno z, jak i do Europy.
W ten właśnie sposób stało się jasnym, że na Lanzarote musi powstać port lotniczy, który miał w niedalekiej przyszłości stać się bramą do kolejnych Wysp Kanaryjskich.

Nieśmiałe początki

Od 1930 roku minęło 11 lat, zanim na nowo wybudowanym obiekcie, przystosowanym w tamtych czasach do przyjmowania samolotów wojskowych, wylądowała pierwsza maszyna. Był to Junkers Ju 52 –produkowany w latach 1932-1945 model transportowego samolotu niemieckiego. Choć był to dopiero pierwszy gość tego lotniska, szybko zorientowano się, że obiekt ten powinien odgrywać strategiczną rolę nie tylko w kwestii transportu, ale także obronności. Było to nieuchronne następstwo tego, co działo się w tym czasie w Europie. Starcia między mocarstwami militarnymi państw Osi Faszystowskiej, z którą sympatyzowała Hiszpania, oraz opcji demokratycznej pod wodzą Anglików i Amerykanów sprawiły, że lotnisko na Lanzarote stało się częścią systemu obronnego wysp. Dołączyło ono do już działającej bazy wojskowej w Arrecife i funkcję swoją pełniło aż do zakończenia II wojny światowej. Do tego czasu także nie były obsługiwane loty pasażerów o charakterze cywilnym. Wojskowa przeszłość lotniska miała zmienić się już niebawem. Po zakończeniu działań wojennych baza wojskowa wraz z lotniskiem straciła swoje znaczenie militarne. Już niedługo na lotnisku w okolicach Arrecife wylądowały pierwsze samoloty pasażerskie.

LANZAROTE-SAMOLOTY-PAS-STARTOWY
Pas startowy lotniska Lanzarote

Lotnisko odchodzi do cywila

Pierwszy samolot przewożący cywilów wylądował na Lanzarote w 1946 roku. Ponieważ charakter samego lotniska oraz maszyn na nim lądujących zmienił się, pojawiła się także potrzeba przebudowy lotniska. Przede wszystkim konieczna była przebudowa pasa startowego (jak się później okazało nie była to jedyna konieczna przebudowa), rozbudowa infrastruktury administracyjnej lotniska oraz powiększenie powierzchni należącej do jurysdykcji władz portu lotniczego.

Wraz z początkiem lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to popularna stała się turystyka zagraniczna, Wyspy Kanaryjskie także musiały dostosować się do nowych warunków gospodarczych. Bardzo szybko odkryto turystyczny potencjał wysp, w tym powulkanicznej Lanzarote. Ponieważ liczba osób, które decydowały się na przyjazd na wyspy nie była jeszcze tak duża, jak dziś, nie istniała potrzeba rozwijania portu lotniczego położonego obok Arrecife. Tamte czasy to dopiero początek wielkich migracji turystów, które raz na zawsze miały zmienić oblicze Lanzarote i innych wysp archipelagu.

Turystyka pełną gębą

Około 10 lat po rozpoczęciu ekspansji turystycznej Brytyjczyków na Hiszpanię i podlegające jej tereny pełne słońca, rozpoczęto na Lanzarote budowę nowego terminala, który miał za zadanie sprostać oczekiwaniom turystów. Nowy obiekt był gotowy przyjąć o wiele większą ilość turystów oraz zapewnić im jak najlepszą opiekę – dzięki temu każdy przyjezdny mógł poczuć się jak arystokrata, a o to właśnie chodziło w turystyce tamtych czasów.
Oprócz nowego terminala zbudowano także wieżę kontroli lotów. 3 marca 1970 roku oba obiekty były już w użytku, dzięki czemu na tę wyspę archipelagu Kanarów mogło w komfortowych warunkach przybyć jeszcze więcej osób niż dotychczas. Terminal nazwany przez twórców Gaucimeta sta się najnowocześniejszym terminalem lotniczym na Kanarach tamtych czasów, a jego świetność przypieczętował mural stworzony przez Caesara Manrique, który stał się centralnym miejscem całego nowopowstałego budynku. Malowidło zatytułowane ‘Lanzarote’ od 1970 roku wita turystów przylatujących tu ze wszystkich stron świata.

W miarę upływu czasu rosło zapotrzebowanie na nowe rozwiązania logistyczne lotniska. Z czasem zainstalowane także urządzenia pomiarowe odległości (DME), systemy naziemne lądowania (ILS) oraz radiolatarnię VOR (VHF Omni-directional Range).

Najnowsze dzieje

Ponieważ turystyka na wyspach Kanaryjskich rozwijała się bardzo dynamicznie, już pod koniec lat 90 zaistniała potrzeba rozszerzenia możliwości terminalu lotniczego. Kiedy liczba turystów odwiedzających Lanzarote zwiększyła się do kilku milionów osób w ciągu roku, dotychczasowe rozwiązania przestały wystarczać. Dlatego właśnie w 1999 roku został otwarty kolejny, nowy i przygotowany na przyjęcie około 6 milionów turystów rocznie terminal. Stał się on silnym fundamentem wspierającym turystykę całej wyspy, przyjmując na siebie niemal cały ruch turystyczny osób odwiedzających Lanzarote.

LOTNISKO-ARRECIFE
Arrecife Airport Lanzarote

Dotychczas działający terminal, który nie był w stanie obsłużyć tak dużej liczby pasażerów, został przebudowany i obecnie jest używany jako terminal niektórych lotów między wyspani oraz lotów zagranicznych. Twórcy nowego kształtu lotniska postanowili wykorzystać dawną świetność terminala, podarowując mu drugie życie.
Muzeum Lotnictwa Arrecife

Drugie życie terminala, którego wnętrze zdobi niezwykłe malowidło nie oznaczało jednak bezdusznego końca jego żywota i zmiany w pozbawiony głębi system pomieszczeń. Wewnątrz terminalu Gaucimeta postanowiono stworzyć Muzeum Lotnictwa, które pokazywałoby przyjezdnym losy awionistyki na wyspie. Dzięki zastosowaniu prezentacji multimedialnych i pokaźnej kolekcji wszelkiego rodzaju dokumentów, które świadczą o bogatej tradycji lotniczej na wyspie, udało się stworzyć miejsce dla pasjonatów lotnictwa, ale nie tylko. Muzeum działa tu od 2002 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, którzy zaraz po wylądowaniu na Lanzarote mają okazję podziwiać pierwsze świadectwo oryginalności tej wyspy.

AUTOBUSY-PRZYSTANEK-LOTNISKO-LANZAROTE
Przystanek autobusowy przy lotnisku

Odwiedzając Lanzarote warto mieć na uwadze fakt, że nawet tak niepozorne miejsce, jak lotnisko, może mieć bogatą historię, a jego losy zmieniały się niemal jak w kalejdoskopie. Wizyta na lotnisku to konieczność, z którą spotyka się każdy kto chce dostać się na tę wyspę. Podziwiając świadectwa dawnej historii lotniska możemy urozmaicić sobie i bliskim czas – także podczas długich oczekiwań na odprawę samolotu.

Zainteresuje Cię również:
lotniska w Hiszpanii | mapa lotnisk w Hiszpanii | Lanzarote przewodnik | tanie loty do Hiszpanii | Wyspy Kanaryjskie strona główna |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij