Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Timanfaya Park Narodowy Lanzarote

Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote

Lanzarote słynie przede wszystkim z wulkanicznego krajobrazu. Park Narodowy Timanfaya zadziwia zatem tym bardziej, jako miejsce charakteryzujące się różnorodnością kształtów i kolorów, zaledwie po przekroczeniu jego granicy. Parque Nacional de Timanfaya, bo tak brzmi jego hiszpańska nazwa, jest niezwykle ważnym miejscem nie tylko na Lanzarote, lecz także na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jego alternatywna, często używana nazwa, to: Montañas del Fuego, a więc: Góry Ognia. Park Timanfaya zajmuje łączną powierzchnię 51,07 km2.

Jest to narodowy park, powstały na wulkanicznych terenach. Odwiedza go ponad półtora miliona osób w ciągu roku. Reprezentuje najlepsze systemy przyrodnicze o pochodzeniu wulkanicznym. Jego obecny wygląd stanowi wynik potężnej erupcji dwudziestu pięciu wulkanów, która miała miejsce w latach 1730-1736, kiedy to codziennie z około 300 miejscowych kraterów wypływało około 48 milionów metrów sześciennych lawy. Były to najbardziej istotne w historii ludzkości wybuchy wulkanów, zwłaszcza pod względem ich czasu trwania oraz olbrzymiej rozległości. Wydarzenie pierwszego wybuchu w 1730 roku opisał między innymi ksiądz Andreas Lorenzo Curbelo, pochodzący z miasteczka Yaiza:

Pierwszego września 1730 r. między 9.00 a 10.00 wieczorem ziemia nagle się otworzyła… Z jej wnętrza wynurzyła się potężna góra, z której szczytu wydobywały się płomienie…

Ostatnia erupcja na tym obszarze miała miejsce w 1824 roku, kiedy to płaszczyzna Tiguy została całkowicie przykryta lawą i popiołem. Po tym ostatnim wybuchu na terenie parku odczuwalne są nadal anomalia geotermiczne, a doskonałym tego dowodem jest temperatura w wysokości 600 stopni Celsjusza panująca na głębokości 13 metrów pod powierzchnią ziemi.

GEJZER-TIMANFAYA-LANZAROTE
Gejzery w Timanfaya Parku Narodowym Lanzarote

Park Narodowy Timanfaya znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy Lanzarote. Oficjalne otwarcie parku nastąpiło w 1974 roku. W 1993 roku teren Parku Narodowego Timanfaya uznany został przez UNESCO za rezerwat biosfery.

Zwiedzanie parku Timanfaya

Zwiedzanie Parku Timanfaya rozpoczyna się w tzw. El Islote de Hilario, a więc punkcie startowym Trasy Wulkanów. To z tego miejsca co kilkanaście minut odjeżdżają autobusy zabierające turystów na specjalne objazdowe wycieczki po parku. El Islote de Hilario zawdzięcza swoją nazwę mieszkającemu tam legendarnemu pustelnikowi, który w swoich zapiskach żalił się, że drzewo figowe, które posadził na płomieniach, nie wydaje żadnych owoców. Organizowane są także piesze wycieczki, na które trzeba się jednak wcześniej zapisać. W Islote de Hilario organizowane są specjalne pokazy geotermiczne, gdyż tutejsza temperatura pod powierzchnią ziemi wynosi około 400 stopni Celsjusza (na głębokości około sześciu metrów), co jest oczywiście niebywałym zjawiskiem.

Turyści mają okazję zobaczyć, jak woda wlana w specjalne otwory natychmiast wytryskuje w górę tworząc mały gejzer. W tym miejscu, na jednym ze stożków wulkanicznych, znajduje się także punkt widokowy, stanowiący symbol parku. Został on zaprojektowany przez Cesara Manrique, znanego hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza, architekta i ekologa, głęboko związanego z wyspą Lanzarote. Na terenie parku znajduje się także restauracja El Diablo, a w jej środku mieści się duży, naturalny grill, który do przyrządzania potraw wykorzystuje ciepło wydobywające się z wnętrza wulkanu.

Przed zwiedzaniem Trasy Wulkanicznej warto zwiedzić również centrum parku narodowego: „Centro de Visitantes”, a więc budynek założony w 1994 roku, w którym udostępnia się niezwykle ciekawe informacje na temat wulkanologii. Prezentowane są tutaj między innymi multimedialne pokazy. Istnieje również specjalna sala poświęcona erupcji, w której prezentowany jest proces wybuchu wulkanu.
Do chwili obecnej w Parku Timanfaya można poczuć klimat wulkaniczny, przede wszystkim dzięki pomiarom personelu, który udowadnia prawdziwość tak wysokich temperatur panujących pod powierzchnią ziemi. Jednym z najbardziej ciekawych pokazów jest wrzucanie suchych gałęzi do dołów znajdujących się w ziemi, które niemal natychmiast się zapalają.

PARK-TIMANFAYA-FOTOGRAFIA
Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote

Wycieczki organizowane na terenie Parku Timanfaya

14-kilometrowy obszar Parku Timanfaya przystosowany został do zwiedzania i zyskał miano Trasy Wulkanicznej, nazywanej po hiszpańsku: „Ruta de los volcanes”. Szlak ten zaprojektowany został w 1968 roku przez wspomnianego już wcześniej Cesara Manrique oraz Jesusa Soto. Zwiedzający mają możliwość podziwiania krajobrazu parku podczas autokarowej wycieczki objazdowej. Autobusy zaopatrzone zostały w specjalne nagrania, dostępne w języku hiszpańskim, angielskim i niemieckim. W trakcie przejażdżki objaśniane są zatem wszystkie, najważniejsze zjawiska. Trasa odbywa się przez pola lawy, która w trakcie erupcji wulkanu przykryła istniejące tam niegdyś wioski. Do parku nie można dojechać komunikacją publiczną. Konieczne jest zatem wynajęcie samochodu.

Bilet obejmujący zwiedzanie parku autobusem kosztuje 8 euro w przypadku dorosłych oraz 4 euro w przypadku dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Bilet należy zakupić przy wjeździe do parku. Korzystne okazuje się zakupienie karnetu za 30 euro, który umożliwia wstęp do 6 Centrów Kultury, Sztuki i Turystyki na Lanzarote. Mowa tu o takich miejscach, jak: Timanfaya - Montañas del Fuego, Jameos del Agua, Cueva de los Verdes, Jardín de Cactus, Mirador del Río, a także Museo Internacional Arte Contemporraneo. Park Timanfaya otwarty jest w godzinach od 9.00 do 17.45, przy czym ostatni autobus wycieczkowy odjeżdża o godzinie 17.00. W sezonie letnim, który trwa od 1 lipca do 15 września, park otwarty jest w godzinach od 9.00 do 19.00, a ostatni autobus odjeżdża o godzinie 18.00. Należy jednak pamiętać, że w okresie letnim park zwiedza duża ilość zorganizowanych wycieczek, najlepiej zatem wybrać się do niego w godzinach popołudniowych. Wspomniana wcześniej i chętnie odwiedzana przez turystów restauracja „El Diablo” czynna jest w godzinach od 12.00 do 16.30, a w okresie letnim do godziny 16.45. Oprócz słynnych dań z wulkanicznego grilla serwowane są również tradycyjne potrawy kanaryjskie. Sklep z pamiątkami otwarty jest od godziny 9.00 do 17.00.

Urząd Miasta Yaiza organizuje na terenie parku niezwykle atrakcyjne przejażdżki na wielbłądach przez pola lawy, zwane Echadero del los Camellos. Wycieczki te organizowane są w godzinach od 9.00 do 16.00, trwają około 45 minut, a ich koszt wynosi 12 euro. Bardzo dobrą okazją do dokładniejszego poznania niebywałych walorów parku, jest udział w bezpłatnych pieszych wycieczkach, które organizuje administracja parku. Wycieczki te odbywają się w małych grupach, hiszpańsko- i anglojęzycznych, dlatego też konieczne jest posługiwanie się jednym z tych języków. Prowadzą je autoryzowani przewodnicy. Należy jednak podkreślić, że wycieczki te odbywają się raczej rzadko, przede wszystkim z uwagi na konieczność zapewnienia możliwie największej ochrony wszystkich ekosystemów parku. Udział w tego rodzaju wycieczkach należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem, jednakże nie wcześniej niż na dwa miesiące przez planowaną wycieczką.

Piesza trasa wycieczkowa Ruta de Termesana obejmuje trzy kilometry obszaru parku i trwa około trzy godziny. Charakteryzuje się niskim poziomem trudności. Wycieczka ta pozwala przede wszystkim na dokładne poznanie wulkanu i kultury Lanzarote w trakcie okresu erupcyjnego w latach 1730-1736. Zwiedzający mają szansę dowiedzieć się, jak człowiek potrafił wówczas dostosować sposób swego życia do skutków tak ogromnej katastrofy. Zbiórka odbywa się przy Centro de Visitantes e Interpretacion de Mancha Mlanca, na 15 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia wycieczki. Konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości oraz numeru zezwolenia, który trzeba wcześniej wygenerować poprzez system rezerwacji online, dostępny na stronie internetowej parku. Konieczne jest pełne obuwie na płaskim obcasie.

WIELBŁĄDY-WYCIECZKA-WYSPY-KANARYJSKIE
Przejażdżka na wielbłądzie po Timanfaya na Lanzarote

Trasa Ruta del litoral, a więc szlak przybrzeżny, obejmuje zwiedzanie dziewięciu kilometrów parku, w przeciągu około sześciu godzin. Możliwość uczestnictwa mają osoby, które ukończyły szesnasty rok życia, przy czym osoby niepełnoletnie muszą być w towarzystwie dorosłych. Trasa ta wiedzie miejscami, w których lawa wpadała do oceanu. Zwiedzający mają okazję zobaczyć, w jaki sposób ukształtowała się linia brzegowa parku i jak odradzała się doszczętnie zniszczona przyroda. Konieczne jest zabranie obuwia górskiego, bądź trekkingowego, a także wody do picia.

WULKAN-LANZAROTE-WYSPY-KANARYJSKIE
Wulkany na Lanzarote ciąglę "żyją" ...

Na terenie parku organizowana jest także piesza trasa wycieczkowa Ruta del Litoral Corta, która jest nieco krótszą wersją szlaku przybrzeżnego. Trwa bowiem około trzy godziny i charakteryzuje się średnim poziomem trudności. W tym przypadku również konieczne jest zabranie pełnych butów trekkingowych oraz wody do picia.

Zainteresuje Cię również:
Cesar Manrique zasłużony dla Lanzarote | Arrecife | przewodnik Lanzarote | Lotnisko Lanzarote | Puerto del Carmen |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij