Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Cesar Manrique twórca Lanzarote

César Manrique – „twórca” wyspy Lanzarote

Posiadanie zupełnej swobody tworzenia, bez strachu czy wzorca, dodaje duszy otuchy i otwiera ścieżkę wiodącą ku radości życia - César Manrique. Chyba każdy mieszkaniec Lanzarote zna te słowa, które artysta wcielił w swoje życie.

Życie i misja artysty

César Manrique Cabrera na stałe zapisał się w historii Wysp Kanaryjskich. Ten hiszpański artysta (malarz i rzeźbiarz), architekt i ekolog swoje życie poświęcił jednej z wysp archipelagu – Lanzarote. Mówi się, że Manrique na nowo odkrył i stworzył Lanzarote. Urodził się 24 kwietnia 1919 roku w Arrecife (Lanzarote). Już w latach młodości fascynowała go sztuka, formy wulkaniczne, zastygłe lawy, które łączył w surrealistycznym zamyśle. Podczas hiszpańskiej wojny domowej, w roku 1938, służył w wojsku generała Franco. W 1939 roku powrócił do Lanzarote i spalił swój wojskowy mundur. Temat wojny został w jego życiu zamknięty, a artysta skupił się na rozwoju swoich zdolności twórczych. Pierwszą wystawę swoich prac zorganizował w Arrecife, w rodzinnej miejscowości, w roku 1942. Miał wtedy 23 lata. Uczył się na kierunku architektury w La Laguna, jednak tych studiów nie ukończył.

W roku 1945 Manrique wstąpił do madryckiej Academia de Bellas Artes de San Fernando. Poznał tam Picasso, Joana Miro, Eduardo Chillida, Salvadora Dalego oraz Antonio Tapiese, którzy wywarli wpływ na jego postrzeganie sztuki. Manrique rozwijał swoją twórczość, która znajdowała się w największym stopniu pod wpływem Pablo Picassa. Studia w Akademii San Fernando zakończył w 1950 roku dyplomem ze sztuk pięknych i malarstwa. Pierwsza, oficjalna wystawa jego surrealistycznych prac z 1954 roku została przyjęta pozytywnie w wielu europejskich krajach, a także w Brazylii i Japonii.

W 1964 artysta wyjechał do Nowego Jorku. Był tam gościem artysty Waldo Diaz-Balarta, który pochodził z Kuby. Podczas pobytu w Nowym Jorku Manrique poznał również mecenasa Nelsona Rockefellera, który pomógł mu wypromować jego twórczość. Prace Manrique były wystawiane w prestiżowej galerii Catherine Viviano oraz w Muzeum Guggenheim. Cieszyły się sporym powodzeniem, a artysta zyskał prestiż.

W 1968 roku Manrique wrócił na Lanzarote. Wtedy też rozpoczął niestrudzone działania, które miały na celu niedopuszczenie do komercjalizacji wyspy. Działał na rzecz zachowania naturalnego wyglądu Lanzarote, był przeciwko umieszczaniu bilbordów reklamowych i budowaniu wielkich kompleksów turystycznych. Kochał przyrodę i pragnął tworzyć dzieła z poszanowaniem natury, oddając jej należną cześć. Powołał do życia grupę obrońców środowiska naturalnego wyspy Lanzarote o nazwie El Guincho. Zajmowała się ona ujawnianiem nadużyć i niedopatrzeń inwestorów. Działał skutecznie, by zachowano tereny Lanzarote w największym stopniu w ich naturalnej formie. Za swoje zasługi otrzymał nagrodę przyznawaną przez Parlament Europejski „Europa Nostra” w 1986 roku. Nie było to jedyne wyróżnienie artysty za poświęcenie się ochronie środowiska.

PORTRET-CESAR-MANRIQUE
Cesar Marique portret

Dom na lawie wulkanicznej

Sam César zamieszkał w domu, który w części znajdował się w naturalnej grocie. Wyrzeźbiła się ona po erupcji wulkanu, w korycie wyschniętego potoku lawy Taro de Tahiche. Jego dom wybudowany został 6 km od rodzinnej miejscowości Arrecife. Jest to niesamowite miejsce – ogromne okna, dużo roślinności, wspaniałe kształty zastygłej wulkanicznej lawy oraz otwarta przestrzeń. W środku znajdują się prawdziwe labirynty różnych pomieszczeń – miejsce prezentuje się jak prawdziwa jaskinia z nowoczesnym wyposażeniem. Przez jedno z okien „wlewa” się zaschnięta lawa, co prezentuje się niezwykle oryginalnie. Przed domem został stworzony piękny ogród z basenem, gdzie artysta przyjmował gości. Manrique chciał pokazać, że człowiek może współgrać z przyrodą bez naruszania drastycznie jej pierwotnego stanu.

Lanzarote - śladami Manrique

Wyspa sprawia wrażenie domu artysty – na każdym kroku można podziwiać jego prace. Jego sztuka doskonale współgra z krajobrazem wyspy. Rzeźby ulokowane są w różnych zakątkach Lanzarote na puntach widokowych, rondach czy w pobliżu strategicznych punktów. W samym środku wyspy, nieopodal San Bartolome znajduje się niezwykła instalacja Monumento al Compesino, która ma wysokość 18 metrów. Pomnik wykonany został ze starych, rybackich pojemników. Powstał w celu upamiętnienia trudu mieszkańców wyspy, jaki włożyli w to, by pokonywać codzienne trudności związane z lokalizacją wyspy i aktywnością wulkaniczną.

Wyspę Lanzarote zdobią wykonane przez Manrique słynne ruchome rzeźby (wiatraki) – Wind Toys. Manrique jest twórcą symbolu Parku Narodowego Timanfaya – El Diablo i restauracji o tej samej nazwie. Można w niej skosztować dań przygotowanych na grillu, który czerpie ciepło ze źródeł wulkanicznych. W Malpais de la Corona ulokowany jest niezwykły system jaskiń Cueva de Los Verdes, gdzie stoi jedna z instalacji artysty – znak raka. Manrique w jednej z jaskiń zaprojektował oświetlenie – w dodatku nie jest ono zwyczajne. Imponująca gra świateł pozwala na przeżywanie klimatu miejsca i zachwyt nad fascynującym ułożeniem zastygłej lawy. W Jameos del Agua powstała restauracja jego projektu, baseny, trasy spacerowe, audytorium i Muzeum Czynności Wulkanicznej.

Artysta zaprojektował również ogród kaktusów Jardin de Cactus. Znajduje się tutaj około 10 tysięcy gatunków tych roślin z Ameryki Północnej, Południowej i Madagaskaru. Przed samym ogrodem Manrique zaprojektował wielką rzeźbę kaktusa. Przyczynił się też do powstania ogrodów w hotelu Los Salinos w Costa Teguise. Co ciekawe, jest też twórcą sali koncertowej ulokowanej wewnątrz groty, utworzonej przez wulkaniczne erupcje. Ponadto najstarsza na wyspie winiarnia, znajdująca się w regionie El Grifo, posiada logo zaprojektowane właśnie przez Manrique.

César przyczynił się także do powstania tarasu widokowego Mirador del Rio w miejscu dawnej twierdzy. Z tarasu rozpościerają się magiczne widoki na ocean oraz plażę Risco. Przed wejściem na punkt widokowy znajduje się rzeźba-ryba projektu Manrique. Stąd widać również solną powierzchnię Salinas del Rio, która używana była już w czasach starożytnych.

Pamięć o artyście

Manrique miał również wpływ na samych mieszkańców wyspy. Swoim życiem dawał przykład dla innych - żył ekologicznie, nie ulegał używkom, sypiał dobrze i zdrowo się odżywiał. Dzięki jego staraniom biała zabudowa miejska wzbogaciła się o barwne zdobienia – pomalowane drzwi, okiennice i kwiatowe ozdoby, a także charakterystyczne kominy.

DZIEŁA-CESARA-MANRIQUE
Dzieła Manrique dobrze znane bywalcom Lanzarote

Artysta zmarł 25 września w 1992 roku w wypadku samochodowym – w jego samochód wjechał wóz terenowy. Do tragedii doszło w pobliżu domu Manrique. Mieszkańcy Lanzarote obchodzili po jego śmierci 3-dniową żałobę, ciężko im było pogodzić się ze śmiercią tak ważnej dla społeczności osoby. Do dzisiaj dotrzymują zasad i zaleceń, które wprowadził Manrique. Jak powiedział sam artysta: Lanzarote jest jak dzieło sztuki. Ja je tylko oprawiłem i zawiesiłem (na ścianie), by zobaczył je świat. Udało mu się osiągnąć ten cel.

Museo-Fundación César Manrique

Fundacja Museo-Fundación César Manrique została otwarta w roku tragicznej śmierci artysty. Dom Manrique jest obecnie jej siedzibą i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przed budynkiem stoi jedna z ruchomych rzeźb, stworzonych przez artystę. Fundacja ma celu zachowanie pamięci po artyście, który walczył o piękno Lanzarote i połączył troskę o naturę z działaniem człowieka. Pokoje domu pomalowane są na biało, podobnie jak podłogi, co stanowi niezwykle estetyczny kontrast z ciemną barwą zastygłej, wulkanicznej lawy. Sama lawa jest nieodłączną częścią tego domu, a w niektórych pomieszczeniach na samym środku wyrastają palmy i wydostają się przez dziury w suficie. Można poczuć się tutaj jak centrum nowoczesnego wulkanu. W pomieszczeniach Fundacji znajduje się twórczość Manrique, jego obrazy, rzeźby, fotografie i inne wytwory jego artystycznej twórczości. Tutaj też można podziwiać autentyczny obraz Pablo Picasso – Juan Miré. Budynek Fundacji czynny jest codziennie w godzinach 10.00-18.00, a wstęp kosztuje 8 euro.

Manrique na innych wyspach

Manrique, choć szczególnie poświęcił się swojej rodzinnej wyspie, swoją twórczość ulokował również na innych wyspach archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jego ruchome rzeźby (wiatraki) znalazły uznanie w Puerto de la Cruz, na Teneryfie. W parku nadmorskim Lago Martinez artysta zaprojektował baseny oraz punty widokowe w różnych miejscach wyspy. W stolicy wyspy – Santa Cruz de Tenerife znajduje się zaprojektowany przez artystę park nadmorski Parque Maritimo.
Jego twórczość można podziwiać również na wyspach El Hierro i La Gomera – tutaj również znaleźć można wiele instalacji w postaci ruchomych rzeź.

FOTO-MANRIQUE
Cesar Manrique i Xavier Gomez foto z lat 80-tych

Zainteresuje Cię również:
Arrecife stolica Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | przewodnik po Lanzarote |

Apartamenty Infante Gandía
Apartamenty Infante Gandía
Costa Blanca płn. / Gandía
Apartamenty NIU D'OR Lloret de Mar
Apartamenty NIU D'OR Lloret de Mar
Costa Brava / Lloret de Mar
Hotel Diamant Blue Playas de Orihuela
Hotel Diamant Blue Playas de Orihuela
Costa Blanca płd. / Playas de Orihuela
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij