Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Arabskie łażnie w Palma de Mallorca

Banys Arabs - arabska łaźnia miejska w Palma de Mallorca

Palma de Mallorca, nazywana drugą stolicą Hiszpanii, stanowi jeden z największych i najchętniej odwiedzanych ośrodków turystycznych na całym świecie. O atrakcyjności tego miasta świadczy nie tylko wyjątkowy klimat i wspaniałość krajobrazów, lecz także prawdziwe bogactwo zabytków historycznych i kulturowych. Palma de Mallorca posiada liczne muzea oraz galerie prezentujące niezwykle ciekawe zbiory archeologiczne, a także dzieła sztuki.

O bogatej historii miasta świadczą między innymi pozostałości po panowaniu Maurów, kiedy to miejscowość przeżywała swój największy rozkwit. Doskonałym tego dowodem jest zachowana do dnia dzisiejszego arabska łaźnia miejska, nazywana „Banys Arabs”. Tego rodzaju łaźnie zachowały się również w innych miastach Hiszpanii, stanowiąc bardzo dobry przykład arabskiej tradycji i jej wpływu na zajmowane w tych czasach ziemie.

Ślady panowania Maurów w Palma de Mallorca

Od VIII do XV wieku, a więc przez blisko 800 lat Maurowie żyli w Hiszpanii, pielęgnując i rozwijając swą cywilizację, a tym samym wywierając ogromny wpływ na kulturę oraz architekturę, zarówno Hiszpanii, jak i Portugalii. Wiele hiszpańskich miast do dnia dzisiejszego nosi ślady panowania Maurów na tym obszarze. Również Palma de Mallorca przeżyła okres największego rozkwitu za czasów panowania Maurów, którzy całkowitą kontrolę nad tym miastem przejęli w roku 903. Ustanowili oni to miasto stolicą wyspy, nadając jej nazwę: Medina Mayurqua, a więc Miasto Mallorca. Arabowie przebywali na Majorce od X do XIII wieku. Kiedy w mieście panować zaczęli nowi władcy, szybko zaobserwowano też wpływ nowej, dotychczas nieznanej kultury.

Zaczęto stawiać pałace, meczety i publiczne łaźnie, stanowiące prawdziwy wyraz arabskiej tradycji. Z okresu panowania Maurów w mieście Palma de Mallorca pochodzi między innymi Pałac Almudaina, który był siedzibą emira władającego wyspą. 31 grudnia 1229 roku wojska pod dowództwem Jakuba I Zdobywcy odbiły miasto z rąk Maurów. W wyniku pożarów Mallorca uległa całkowitemu spaleniu, w związku z czym do czasów dzisiejszych zachowało się jedynie kilka budynków pochodzących z tego okresu. Na przeciw katedry La Seu, stanowiącej jeden z najważniejszych obiektów nie tylko miasta, lecz także całej wyspy, znajduje się ogromna forteca wybudowana przez Maurów. Została przystosowana na potrzeby nowego władcy. Król Jakub II zajął Palau de l’Almudaina, który stał się odtąd jego siedzibą w kolejnych latach panowania.

Wiele pozostałości z okresu arabskiego znajduje się również w Museo de Mallorca. Są to przede wszystkim dzieła ceramiczne, a także inne artefakty średniowiecznych Maurów. Pozostawili oni również w całej Hiszpanii bogate zbiory naukowe, niebywałą spuściznę artystyczną oraz architektoniczną.

ŁAŹNIE-ARABSKIE-PALMA-DE-MALLORCA
Łaźnie arabskie Banys Arabs w Palma de Mallorca

Łaźnie miejskie – świadectwo społecznego życia

Z czasów świetności Mediny Mayurqa, a więc Majorki za panowania Maurów, pochodzą pozostałości dawnej łaźni miejskiej wraz z przyległym do niej ogrodem. Na samym początku warto przede wszystkim wspomnieć o funkcjonowaniu dzielnic mieszkalnych w kulturze muzułmańskiej. Pierwotna struktura przestrzeni miejskiej wykazywała bowiem tendencję do ustanawiania jednolitych, względnie autonomicznych jednostek, które mogłyby tworzyć homogeniczne dzielnice. Funkcjonalna niezależność tych dzielnic zakładała istnienie w obrębie każdej z nich podstawowego wyposażenia, które okazywało się niezbędne do codziennego funkcjonowania jej mieszkańców.

Stąd tak wielka potrzeba tworzenia dużej liczby łaźni publicznych, piekarni, sklepów zapewniających niezbędne zaopatrzenia, a także szkół religijnych. Potrzeba istnienia w przestrzeni miejskiej łaźni, basenu, czy fontanny publicznej wynikała również z istotnej roli wody, cenionej tym bardziej w gorącym klimacie. Na szczególną uwagę zasługuje też aspekt religijny. Rytuały islamu nakładały bowiem obowiązek dokonania tak zwanej ablucji przed modlitwą, a więc obmycia ciała. W związku z tym, zgodnie z obowiązującymi powszechnie przepisami prawnymi, sankcjonowano obecność w przestrzeni miejskiej łaźni, nazywanej po arabsku hammam. Stanowiła ona niezbędny element przestrzeni publicznej w miejscu przeznaczonym do modlitwy.

W południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego istnieje wiele zabytkowych budowli, odzwierciedlających typowy, mauretański hammam. Łaźnie te stanowiły ważne centrum życia społecznego. Warto dodać, że równie znane łaźnie arabskie znajdują się w innym hiszpańskim mieście, a mianowicie w Gironie. Znajdują się one tuż za znanym kościołem świętego Feliksa. Wybudowano je w 1194 roku, imitując pewne, charakterystyczne elementy stylu arabskiego. Tutejsze łaźnie arabskie składają się z większej ilości pomieszczeń, niż ma to miejsce w przypadku Banys Arabs w Palma de Mallorca. Łaźnie w Gironie posiadają apodyterium, a więc przebieralnię, frigidarium – pomieszczenie z zimną wodą, tepidarium – salę z letnią wodą oraz caldarium – pomieszczenie z gorącą wodą.

Banys Arabs – łaźnia miejska w Palma de Mallorca

Zabudowania dawnego hammamu w Palma de Mallorca zachowały się w dość dobrym stanie, choć wszystko, co można podziwiać, to jedynie dwa pomieszczenia budynku. Dla zwiedzających udostępniona została duża sala, zwieńczoną okazałą kopułą wspieraną przez dwanaście kolumn. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż każda z tych kolumn jest inna – najprawdopodobniej zostały one uratowane z ruin różnych rzymskich budowli i wykorzystane w tym miejscu do budowy łaźni. Sala ta przeznaczona była niegdyś do gorących kąpieli. Nazywano ją tepidarium. W kopule znajduje się kilka, niewielkich otworów, przez które wpadały promienie słoneczne, rozświetlające pomieszczenie oraz rozgrzewające znajdującą się w zbiorniku wodę.

W drugim pomieszczeniu znajdują się małe modele wanien, które niegdyś ustawione były w rogu. Tuż obok budynku, na rozległym dziedzińcu, znajduje się pełen zieleni ogród, który pozwala na relaks i wypoczynek. Znajdują się w nim bardzo oryginalne, spiralnie rzeźbione małe kolumny. Jest to niewielki, dziedzińcowy ogród, który został zamknięty czworobokiem przylegających do niego budynków. Za czasów Maurów służył on jako miejsce spotkań towarzyskich po odprężających kąpielach. W ogrodzie znajduje się duża liczba ścieżek, wokół których posadzono egzotyczne rośliny. Można tu spotkać między innymi kwitnące oleandry, palmy, drzewa pomarańczowe, sukulenty oraz przepiękne rośliny eksponowane w terakotowych doniczkach. W ogrodzie również ustawiono wanny. Całość budynku przypomina swego rodzaju patio. Łaźnie arabskie budowane były na wzór starożytnych łaźni rzymskich.

ARABSKIE-ŁAŻNIE
Wnętrze łaźni arabskich na Majorce

Banys Arabs w Palma de Mallorca jest jedną z najlepiej zachowanych arabskich łaźni w Hiszpanii i z całą pewnością warto ją zwiedzić. Stanowiła ona najprawdopodobniej integralną część bardzo zamożnego domostwa. Wedle podań, miała być częścią szlacheckiego pałacu muzułmanina. Powstanie tej łaźni datuje się na X wiek naszej ery. Na chwilę obecną budynek łaźni przylega do innych, pochodzących z późniejszych okresów. Bardzo dobrze zachowało się natomiast wnętrze łaźni. Na terenie ogrodu przygotowane zostały krzesła oraz stoliki dla tych, którzy chcą na chwilę odpocząć podczas zwiedzania. Aktualnie jest to miejsce niezwykle urokliwe i klimatyczne z historycznym akcentem w tle. Stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną, zarówno dla poszukujących ciekawych zabytków, jak i architektów oraz miłośników historii. Jest to niezwykle ważny przykład dotarcia arabskiej kultury i architektury na te tereny.Godziny otwarcia i czas zwiedzania

Banys Arabs, stanowiący jeden z niewielu budynków pozostałych po panowaniu Maurów w Palma de Mallorca, zlokalizowany jest w pobliżu wąskich uliczek średniowiecznej dzielnicy miasta, tuż niedaleko katedry. Jest to oaza ciszy i spokoju w mieście tak bardzo tętniącym życiem. Arabska łaźnia miejska w Palla de Mallorca znajduje się przy ulicy Calle Can Serra 7. Jest otwarta od kwietnia do listopada od godziny 09.30 do 20.00, a od grudnia do marca, w godzinach od 09.30 do 19.00. Koszt biletu dla dorosłych wynosi 2 €. Dzieci mają wstęp wolny.

ŁAŻNIE
Banys Arabs Palma de Mallorca

Zainteresuje Cię również:
El Arenal Palma de Mallorca | jaskinie na Majorce | strona główna przewodnika | rezerwacja samochodów na Majorce |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij