0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Palma de Mallorca to stolica najbardziej atrakcyjnej turystycznie Majorki, wyspy archipelagu Balearów. Wyspa przyciąga co roku tłumy turystów, którzy szukają tu niezapomnianego nocnego życia, ale również ciekawych miejsc do zwiedzania i malowniczych plaż. Wyspa nie jest duża, dlatego też podczas pobytu w jednym z kurortów turystycznych warto wybrać się na wycieczkę do Palma de Mallorca, by podziwiać imponujące zabytki. Stolica Majorki, poza miejscami o znaczeniu historycznym, oferuje wspaniałe i komfortowe plaże takie jak Cala Mayor (mała i kameralna), El Mago (plaża dla naturystów) oraz Platja de Palma.
Palma de Mallorca jest miejscowością o doskonałej lokalizacji. Samolotem można tu przylecieć z wielu europejskich miast. Lotnisko Airport de Palma de Mallorca znajduje się około 20 minut drogi od centrum miasta. Transfer z lotniska jest szybki i przyjemny – na lotnisku znajdują się postoje taksówek oraz wypożyczalnie samochodów.
Palacio Real de Almudaina w Palma de Mallorca
Jednym z najpiękniejszych i najbardziej okazałych zabytków w Palma de Mallorca jest pałac l'Almudaina, ulokowany na wzgórzu. To budynek o potężnej, stabilnej konstrukcji. Wbudowany został poza murami miejskimi, w miejscu dawnej muzułmańskiej twierdzy. Maurowie rozpoczęli tutaj budowę swojego zamku, który był siedzibą panującego wówczas emira. Istnieją przypuszczenia, że już w czasach panowania starożytnych Rzymian wybudowana została tutaj fortyfikacja, chroniąca osadę znajdującą się na obecnym terenie Palma de Mallorca.
W 5 wieku naszej ery na ziemiach tych pojawił się lud Wandalów, którzy zniszczyli rzymską architekturę. Dopiero później osiedlili się tutaj Maurowie, którzy rozpoczęli budowę wielu budynków, w tym właśnie pałacu Almudaina. W 1229 roku król Jaime I zdobył miasto i uwolnił je z rąk Maurów. Palma de Mallorca została w wyniku bitw hiszpańsko-arabskich zniszczona przez pożary. Wkrótce jednak pałac został odbudowany i stał się siedzibą królestwa Majorki. Znajdowały się tutaj dwory królewskie Jaime I, Sancho I oraz Jaime II. Ostatnim królem, który zamieszkiwał na stałe pałac Almudaina był Jaime III. Od 1349 pałac Almudaina nie był już siedzibą żadnej rodziny królewskiej.
Wewnątrz pałacu można podziwiać elementy umeblowania i wyposażenia wnętrz z przestrzeni różnych epok, a cała wycieczka stanowi niezapomnianą podróż w przeszłość. W tej imponującej budowli można podziwiać wieżę, komnatę królewską, sypialnię królowej, salę Tinell, a także kaplicę Santa Ana (Capella de Sant’Anna) wybudowaną w stylu gotyckim. Kaplica posiada romański portal, który jest prawdziwą perełką tego stylu architektonicznego. W pałacu możemy podziwiać też malowidła wykonane w 1465 roku przez malarza z Majorki - Rafaela Mojer. Zwiedzających zachwycają wiszące na ścianach komnat gobeliny m.in. flamandzkie z XVI i XVII wieku, a także hiszpańskie z XVII i XVIII wieku.
Pierwsza komnata, którą ujrzą turyści, jest dość wąska i prezentuje czarno-biały sufit. Ma on symbolizować przenikanie się światła i ciemności, na wzór symboliki dnia i nocy. Jest to poniekąd przedsionek do kolejnych trzech komnat, które prezentują się znacznie okazalej. Oczom zwiedzających ukazują się gotyckie łuki, które oddzielają pomieszczenia od siebie. Pierwotnie, w czasach arabskich, pokoje były połączone ze sobą w jedną, ogromną salę. Sala ta znana jest jako Salo del Tinell. Niegdyś pełniła funkcje sali bankietowej (w języku włoskim tinell oznacza jadalnię). Odbywały się tutaj różne uroczystości przy suto zastawionych stołach.
Wnętrza Palau de l'Almudaina w Palma de Mallorca
Główny dziedziniec nosi nazwę Patio de Armas. To właśnie tutaj odbywały się odprawy żołnierzy i wojskowe defilady. Do tej pory na dziedzińcu można podziwiać tutaj pozostałości po arabskiej architekturze w postaci fascynującej fontanny z lwem oraz rzeźb. Prosto z dziedzińca, zwiedzający udadzą się schodami w kierunku komnat królewskich, gdzie zachwycają bogato zdobione i umeblowane pokoje. Centralnym punktem komnat jest Salo Gotic, która łączy się z Salo del Tinell.
Obok fortecy znajduje się muzeum diecezjalne Museo Diocesà, gdzie można podziwiać niezwykłe prace malarzy z czasów. Zwiedzających zachwyci tutaj głównie podobizna św. Grzegorza namalowana w XV wieku, sarkofag Jaime II oraz egzemplarze hiszpańskiej ceramiki. Podziwiać tu można również prace Gaudiego.
To nie wszystko, na terenie pałacu znajdują się zachwycające królewskie ogrody S'Hort del Rei. To bajeczne miejsce z różnorodną roślinnością, orzeźwiającymi fontannami oraz pięknymi drzewami palmowymi. W 1960 roku ogrody zostały poszerzone i uzupełnione o rzeźby, w tym słynne Jajko wykonane przez Juana Miro. Ogrody znajdują się poniżej zabudowań i można tutaj odpocząć po wyczerpującym zwiedzaniu, skryć się w cieniu i podziwiać piękną przyrodę.
Obecnie ulokowana jest tutaj siedziba garnizonu wojskowego, a do zwiedzania udostępniona jest tylko część obiektu. Odbywają się tutaj koncerty muzyki klasycznej, pokazy muzyczne najlepszych orkiestr oraz koncerty jazzu. Pałac Almudaina używany jest również jako letnia rezydencja przez króla Hiszpanii. Jednak przebywa on tutaj okazjonalnie, w czasie ważnych uroczystości. Jego główna, letnia rezydencją ulokowana jest w Palau Marivent w Cala Mayor.
Pałac można zwiedzać od kwietnia do września, codziennie w godzinach od 10.00 do 20.00. W miesiącach październik-marzec Almudaina czynny jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00-18.00. Bilet wstępu kosztuje 9 €. Dostępne są również bilety ulgowe w cenie 4 €. Darmowy wstęp dotyczy dzieci poniżej 5 roku. Wstęp wolny możliwy jest również w niektórych, specjalnych terminach. Pałac można zwiedzać bez opłaty 18 maja, a także w środy i czwartki (od października do marca) od 15.00 do 18.00. W miesiącach kwiecień-wrzesień darmowy wstęp jest w środy i czwartki, w godzinach 17.00-20.00 dla obywateli Unii Europejskiej, Hiszpanów oraz turystów pochodzących z USA.
La Llotja to dawna giełda towarów, w której murach toczyło się towarzyskie i handlowe życie mieszkańców Palma de Mallorca. To właśnie w tym okazałym budynku kupcy wymieniali się towarami, sprzedawali swoje wyroby i targowali się. To wspaniały przykład zachwycającej budowli świeckiej oraz perła architektury gotyku. La Llotja została zbudowana w roku 1426 roku przez G. Sagrera, a jej budowa została ukończona dopiero w 1446 roku. Budynek został postawiony na planie prostokąta.
Posiada prostą formę z doskonale wyważonymi proporcjami. Wewnątrz znajduje się kopuła wspierana przez 6 kolumn. Sprawiają one wrażenie jakby wnętrze La Llotja było podzielone na kilkanaście części, co dodaje miejscu tajemniczości. Szczególny zachwyt u zwiedzających budzi główny portal Angel Defensor de la Mercaderia. Rzeźba Anioła Stróża (patrona marokańskich kupców) została wykonana przez rzeźbiarza Clausa Slutera. Cała budowlę dopełniają chimery i wieżyczki. Budynek wizualnie stanowi połączenie kościoła z pałacem, co sprawia, że stanowi dużą atrakcję wśród turystów. Do dnia dzisiejszego niewiele podobnych zabytków zachowało się w Europie.
Wspaniałe szczegóły architektoniczne La Llotja w Palma de Mallorca
Według legendy to właśnie w La Llotja Krzysztof Kolumb handlował jedwabiem i w murach tego miejsca narodził się pomysł jego przełomowej wyprawy. Dzisiaj La Llotja pełni funkcję galerii sztuki oraz centrum kulturalnego Palma de Mallorca. Odbywają się tu pokazy sztuki lokalnych artystów, a także wernisaże oraz uroczystości kulturalne.
La Llotja znajduje się przy Paseo Sagrera i można tu trafić bez większych problemów. Galeria czynna jest dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 11.00-14.00 oraz 17.00-21.00. W niedziele i święta otwarte jest od 11.00 do 13.30.
La Llotja miejsce wypełnione turystami o każdej porze roku ...
Zainteresuje Cię również:
łaźnie arabskie w Palma de Mallorca | przewodnik po Palma de Mallorca | Museu de la Catedral w Palma | Bazylika Św. Franciszka |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.