Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Calvia

Calvià to maleńka hiszpańska gmina na Balearach. Choć zamieszkuje ją zaledwie ok. 50 tysięcy mieszkańców, Calvię co roku odwiedza około… 1,6 miliona turystów. Co tak wyjątkowego ściąga tam ludzi z różnych zakątków świata? Dlaczego właśnie tę hiszpańską gminę obierają za cel swoje podróży? Koniecznie przeczytajcie!

Podstawowe informacje

Skoro Calvià jest gminą tak wyjątkową, musimy wspomnieć, jak do niej trafić. Jak powszechnie wiadomo Baleary to archipelag w zachodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu wschodniego wybrzeża Hiszpanii. Majorka jest natomiast największa w archipelagu Balearów hiszpańską wyspą. Serra de Tramuntana to z kolei comarca, czyli jednostka podziału terytorialnego w Hiszpanii porównywalna z hrabstwem. Gdy już to wiemy, wystarczy wspomnieć, że Calvià graniczy z miasteczkami Andratx, Estellencs, Puigpunyent i Palma de Mallorca, a na pewno trafimy we właściwe miejsce.

Gmina jest położony w południowo-zachodniej części Majorki, między Serra de Tramuntana i Serra de Na Burguesa.Gminę tworzy osiemnaście miasteczek, w tym miejscowość o tej samej nazwie: Ca's Català-Illetes, Badia de Palma, Es Capdellà, Costa de la Calma, Costa d'en Blanes, Magaluf, Peguera, Palma Nova, La Porrassa, Portals Nous, Santa Ponça, Castell de Bendinat, Galatzó, Portals Vells, Sol de Mallorca, Son Ferrer oraz El Toro.

Mieszkańcy i goście

Według spisu ludności przeprowadzonego w 2008 roku, gmina liczy 50.777 mieszkańców, z czego aż 18.046 to obcokrajowcy, którzy zamieszkali tam na stałe. Obecnie jest to drugi, najbardziej zaludniony obszar archipelagu Balearów tuż po Palma, a także obszar, który odwiedza największa liczba turystów na wyspach.
Większość mieszkańców Calvi to Hiszpanie z kontynentu, głównie z Andaluzji - lub ich potomkowie, którzy dotarli do wyspy na początku lat 60 XX wieku. Według spisu ludności z 2008 roku przez władze, gmina liczy 50.777 mieszkańców, z czego 25.548 stanowią mężczyźni, a 25.229 kobiety. Zgodnie z danymi z 2008 roku, większość społeczeństwa to ludzie pomiędzy 20 a 59 rokiem życia.

CALVIA-HISZPANIA-MAJORKA

Dlaczego Calvià?

Nazwy nie biorą się z kosmosu, no chyba że mówimy o gwiazdach. Każda nazwa, każde imię coś znaczy, skądś się wywodzi. Dlaczego gmina przybrała nazwę Calvià? Pochodzenie nazwy miejscowości jest przedmiotem domysłów, ale uważa się, że od może pochodzić od łacińskiego słowa calvianum, pochodzącego od imienia Calvius. Według filologa Antoniego Maria Alcovera, słowo to z kolei pochodzi od słowa Caluus, co oznacza "wypalenie" lub "gorący". Może to być odniesienie do jałowej ziemi, która nie zawiera roślinności.

Barcelona – barcelończyk, Calvià - …?

Oficjalnie, przymiotnikiem odnoszący się do mieszkańców Calvià jest „calvienses” lub „calvieros”. Jednak bardziej powszechne stosowanie zarówno w kastylijskim i katalońskim jego tłumaczenie jest „calvianero”.

Symbole gminy

Gmina nie posiada flagi, ale ma charakterystyczny herb. Na lazurowej tarczy znajduje się baranek paschalny z flagą z Krzyża Świętego Jerzego, uwieńczony koroną. Herb został zatwierdzony w dniu 25 czerwca 1976 roku.

Turystyka

Gmina jest dobrze przygotowana na ugoszczenie sporej liczby turystów, zarówno tych o przeciętnych, jak i bardziej wygórowanych upodobaniach. Znajduje się tam 14 plaż i 4 porty sportowe. Co można powiedzieć, jest to, że Calvià wydaje się być jedną z najbogatszych gmin w Europie, w oparciu o przelicznik inwestycji publicznych na jednego mieszkańca. Jednak takie inwestycje nie dziwią, skoro jest to obszar słynący z turystyki, a jak wiadomo – turyści wymagają.

Na początku 1960 roku w Calvi rozpoczęły się pierwsze, poważne inwestycje pod masową turystykę. Perełkami gminy są cztery profesjonalne pola golfowe (Club de Golf Poniente, Golf Sta Ponça I, II Golf Sta Ponça, Golf III i Sta Ponça), parki wodne i nowoczesna promenada Paseig Calvia.

Biura informacji turystycznej

Jako że Calvię odwiedza 1,6 mln turystów rocznie, nic dziwnego że prężnie działają tam biura informacji turystycznej. Można je znaleźć pod podanymi adresami:

1. Magaluf: C/ Pere Vaquer Ramis, 1, 07181 Magaluf-Calvià-Mallorca. Tel.: 971 131 126 / Fax: 971 131 188 Godziny otwarcia: od 9:00 do 18:00, od poniedziałku do soboty. e-mail: omtmagaluf@calvia.com

2. Palmanova: Passeig del Mar, 13, 07181 Palmanova-Calvià-Mallorca. Tel. / Fax: 971 682 365 Godziny otwarcia – od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00. e-mail: omtpalmanova@calvia.com

3. Santa Ponça: Via Puig de Galatzó, 1, 07180 Santa Ponça-Calvià-Mallorca. Tel.: 971 691 712 / Fax: 971 694 137. Godziny otwarcia – od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00. e-mail: omtsantaponsa@calvia.com

4. Peguera: C/ Ratoli, 1, 07160 Peguera-Calvià-Mallorca. Tel.: 971 687 083 / Fax: 971 685 468. Godziny otwarcia – od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00. e-mail: omtpeguera@calvia.com

CALVIA-BEACH-RESORT

Plaże

W Calvii plaże ciągną się wzdłuż 54-kilometrowego, piaszczystego wybrzeża. Niektóre z nich zostały uznane za wzorcowe wyróżnieniem niebieską flagą.

Calvia posiada łącznie 34 plaże, które rozciągają się wzdłuż jej wybrzeża: w miasteczku Peguera (Caló ses Llisses, Caló d'en Monjo, Cala Fornells, Palmira, Torà, La Romana), w miasteczku Costa de la Calma (Playa Monte de Oro, Cala Blanca), w miasteczku Santa Ponça (Ses Rotes Velles, Santa Ponça, Caló d'en Pellisser), w miasteczku El Toro (Cala de ses Penyes Roges), w miasteczku Cala Figuera plaża o tej samej nazwie, w miasteczku Portals Vells (Portals Vells I i II, Portals Vells III, El Mago), w miasteczku Cala Vinyes (Cala Aixada, Caló de la Bella Dona, Cala Falcó, Cala Vinyes), w miasteczku Magaluf plaża o tej samej nazwie, w miasteczku Palmanova (Palmanova, Son Maties, Es Carregador), w miasteczku Son Caliu plaża Cala de Son Caliu, w miasteczku Portals Nous9(Platja de l'Oratori, Portals Nous), w miasteczku Costa d'en Blanes plaża o tej samej nazwie, w miasteczku Illetes (Illetes de sa Torre, Cala Contesa, Illetes) oraz w Cas Català (Cala Brogit, Es Genetó, Rocamarina i Buguenvil•lia).

Festiwale i tradycje

Podobnie jak wiele innych gmin, które mają wiele wieków historii, Calvia upamiętnia swoje dawne tradycje. Większość z nich ma związek z obchodami występującymi w kalendarzu chrześcijańskim lub z odpowiednimi wydarzeniami historycznymi. Niemniej jednak, w ciągu ostatnich kilku lat, inne uroczystości, o bardziej świeckim charakterze, zostały do niego wpisane.

Są to w szczególności: Trzech Króli (5 stycznia), Uroczystości świętego Antoniego i św. Sebastiana (17 – 20 stycznia), karnawał, Wycieczka "Chleb i miłość" (po uroczystościach wielkanocnych mieszkańcy spotykają się, aby przejść na małą wycieczkę do wsi), Uroczystości św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), Uroczystości św. Jana (25 lipca), letnie festiwale (w czasie letnich miesięcy każde z pomniejszych miasteczek Calvi obchodzi swoje małe święta, które sa też atrakcją dla turystów).

Geografia i klimat

Zwracając uwagę na topografię gminy, należy zauważyć, że jej teren jest miejscami górzysty w północnym rejonie i płaski w pozostałym. Główny grzbiet górski zwany jest Serra de Na Burguesa, a położony jest pomiędzy miasteczkami Son Falconer i Son Vida w Palma. Wzgórza są złożone z triasu i jury, tworzą je głównie materiały takie jak wapienie i dolomity, margle oraz gips. Pozostała część gminy jest stosunkowo płaska, o szerokich, malowniczych dolinach. Obszar ten zawiera szereg wgłębień, a podzielony jest pomiędzy obszary Es Coll des pasterzy i wokół Puig Gros de Son Boronat Bendinat, Benatiga Nou i Valldurgent.

Klimat: jak na całych Balearach klimat sprzyja wakacyjnemu odpoczynkowi. Calvià ma łagodny klimat śródziemnomorski z średnią roczną temperaturą 19 °C, a średnia roczna opadów wynosi od 410 mm (16 cali). Klimat jest pod wpływem dwóch rodzajów cyrkulacji atmosferycznej, przejawia się w dwóch porach roku: gorące, suche lata z małym gradientem ciśnienia i opadów od czasu do czasu, w przeciwieństwie do chłodnej, mokrej zimy.

Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, gdzie temperatura wynosi do kilku stopni powyżej zera do 15 stopni Celsjusza. Natomiast latem temperatura powietrza waha się od 18 do 31 stopni średnio. Najbardziej suchym miesiącem jest lipiec, a wilgotnie jest w grudniu. Obszar gminy Calvià jest osłonięty od wiatru pasmem górskim Nordic Tramuntana, które mierzą ponad tysiąc stóp wysokości.

Fauna i flora

Prawie połowa obszaru gminy stanowią suche lasy iglaste, gdzie występują okazałe sosny. 32% powierzchni gminy stanowią natomiast użytki rolne. Rolnicy w szczególności uprawiają tam migdały, chleb świętojański (ceratonia siliqua), oliwki i w mniejszym stopniu figi.

Mimo, że obszar ma surowy klimat, występuje tam niewiele dzikich zwierząt. Do najbardziej znaczących strefy, z najciekawszymi okazami przyrody zaliczane są wyspy Cala Figuera (Figuera Cove), takie jak El Toro, wysepki Refeubetx i grupy wysp znanych jako Malgrats. Obszar ten ma międzynarodowe uznanie, nadane przez przez Komisję Europejską jako obszar specjalnej ochrony ptaków. W 2008 roku miało miejsce wyjątkowe odkrycie. W tym rezerwacie jeden z nurków sfotografował zauważone przez siebie mniszki (monachus monachus); uważa się, że nie więcej niż 500 okazów tego gatunku pozostało na całym świecie.

HOTEL-CALVIA-MALLORCA

Lokalne, rodzime gatunki roślin obejmują dąb bezszypułkowy (Quercus Ilex) oraz różne gatunki sosny. Istnieje tam ponad 1000 gatunków zwierząt. Szczególnie zauważalne wśród nich są ptaki Shearwater Cory za (calonectris diomedea), różne gatunki kormoranów (phalacrocorax), jerzyki (apus APU), występują tam też liczne gady. Wśród tej grupy zwierząt szczególnie ciekawy jest endemiczny gatunek jaszczurki - jaszczurka Lilforda (podarcis lilfordi). Mimo, że roślinność na klifach jest rzadka, zasługuje na szczególne zainteresowanie jako siedlisko endemicznych gatunków roślin, takich jak wieloletnie zioło hippocrepis koronniki dianthus alpinus. Klif zapewnia również siedlisko dla ptaków, zwłaszcza ptaków drapieżnych , takich jak sokół Eleonory ( falco eleonorae ) i rybołowa ( pandion haliaetus). Ze względów gastronomicznych warto wspomnieć o dwóch gatunkach występującego tam ślimaka: helix aspersa oraz helix pomatia.

Miłośnicy grzybów powinni zwrócić uwagę na takie gatunki jak lactarius sangifluus, znany lokalnie jako esclata -sang. Ten lactarius jest doceniany za jego szczególny smak i ma istotne znaczenie w lokalnej kuchni. Okaz ten rośnie w lasach sosnowych, szczególnie w okolicach sosny aleppo pine (pinus halepensis). Jednak jeśli pragniecie go spróbować – lepiej poproście o danie z tym przysmakiem w lokalnej restauracji. Zbieranie i spożywanie grzybów bez ich znajomości może być śmiertelnie niebezpieczne. Poza tym to miejscowi najlepiej wiedzą, jak przysmak ten najlepiej przygotować.

Ciekawostki

W 2004 roku Calvià była gospodarzem światowej olimpiady w szachach.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij