Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Jaskinie na Majorce

Jaskinie na hiszpańskiej Majorce

Wakacje na hiszpańskiej Majorce, największej wyspie z archipelagu Balearów, wielu turystom kojarzą się jedynie z kurortami i pięknymi plażami. Faktycznie można tutaj całymi godzinami wygrzewać się na słońcu z zimnym drinkiem w ręku. Jednym Majorka może kojarzyć się z miejscami zarówno zacisznymi jak wspomniane plaże i piękne zatoczki, innym natomiast z miejscami bardziej gwarnymi i bardzo przepełnionymi ludźmi, takimi jak restauracje, czy dyskoteki, a także inne atrakcje miejskie, które czekają na wielu turystów na Majorce. Majorka to w zasadzie turystyczny raj, w którym nigdy nie brakuje słońca i zawsze jest co robić, bowiem wyspę otacza piękna lazurowa woda, a dziesiątki pięknych plaż i zacisznych zatoczek dodają klimatu temu miejscu.
Jednak obok miejskich atrakcji, a także przepięknych plaż, zarówno tych wręcz jedwabistych, piaszczystych, jak i tych dzikich, kamienistych, czeka na Was jeszcze jedna ogromna atrakcja – bajeczne jaskinie. Majorka i jej jaskinie, to gratka dla niejednego łowcy wrażeń.

Wyspa Majorka zbudowana jest głównie z mezozoicznych wapieni. Wzdłuż malowniczych wybrzeży po północno – zachodniej stronie wyspy rozciąga się Serra de Tarmuntana. Jest to skrasowiałe pasmo górskie, którego najwyższym szczytem jest Puig Major, o wysokości 1445 metrów nad poziomem morza. Natomiast południowo – wschodnia część wyspy to wyżyna z rzeźbą krasową. Zarówno pasma górskie, jak i wcześniej wspomniane zatoczki wypełnione są mniejszymi lub większymi jaskiniami, które są atrakcyjnym miejscem do zwiedzania dla nie jednego turysty. Pomimo, że na całej wyspie można naliczyć około 400 mniejszych i większych jaskiń, to oczywistym jest fakt, że nie wszystkie są równie atrakcyjne zarówno dla turystów jak i badaczy. Dlatego pomimo ogromnej ilość dostępnych jaskiń, większość z nich jest pusta i sporadycznie odwiedzana.

Od czego zacząć zwiedzanie jaskiń na Majorce

Jeśli chcecie zacząć zwiedzanie jaskiń na Majorce, to w pierwszej kolejności zobaczcie Smocze Jamy w Porto Cristo. Porto Cristo to mała miejscowość na wschodnim wybrzeżu Majorki, oddalona od stolicy wyspy o niecałe 70 km. Niegdyś była to wioska rybacka, dziś jest to trochę większe miasteczko, gdzie macie możliwość obejrzeć tarasowe budynki z XIX i XX wieku. Smocze Jamy - Coves del Drac, są to pieczary i korytarze w wapiennych, nadmorskich urwiskach, ciągnące się na długości około 2400 metrów i mające do 25 metrów głębokości. Coves del Drac jest to w zasadzie największy kompleks jaskiń na Majorce. Jest on otwarty jest przez cały rok i panuje w niech przyjemny chłód, co jest miodem na duszę czasem zmęczonych upałami turystów. Stała temperatura w Coves del Drac wynosi 18 – 20 stopni. We wnętrzu jaskiń wszystko jest podświetlone, dzięki czemu możecie podziwiać zachwycające formy skalne, które przez miliony lat tworzyła przyroda.

MAJORKA-JASKINIE-SPELEOLOG
Spektakularne jaskinie na Majorce czekają na odkrywców

Niewątpliwą atrakcją tego kompleksu jaskiń jest podziemne jezioro Martel, uznawane za najokazalsze jezioro podziemne na świecie. Jezioro mierzy 177 metrów długości i 30 metrów szerokości. Oprócz podziwiania tego co stworzyła przyroda, możecie posłuchać tego co stworzył człowiek, gdyż w trakcie zwiedzania organizowane są tutaj koncerty muzyki klasycznej, głównie w oparciu o twórczość Chopina, Caballero czy też Offenbacha. Jeśli macie ochotę, istnieje również możliwość popływania łódką po podziemnym jeziorze Martel.

Jak już wiecie, jaskinia czynna jest cały rok, jednak z wyjątkiem są Święta Bożego Narodzenia i dzień Nowego Roku. Wejścia do jaskini odbywają się o określonych godzinach, w sezonie zimowym od 1 listopada do 31 marca, o godzinach 10:45, 12:00, 14:00 i 15:30, natomiast w sezonie letnim, oraz przez pozostałą część roku od 10:00 do 17:00, co godzinę, z wyłączeniem godziny 13:00. Jaskini nie zwiedzicie niestety za darmo.

Jeśli wybierzecie się tam na wycieczkę musicie przygotować się na wydatek rzędu 14 Euro za osobę dorosłą i 7 Euro za dziecko do 12 roku życia, ale uwierzcie naprawdę warto i będą to bardzo dobrze wydane pieniądze, a wrażenia z wizyty w jaskiniach na długo pozostaną w Waszej pamięci.

Cuevas dels Hams

Inną jaskinią, a w zasadzie również kompleksem jaskiń i korytarzy w okolicy Porto Cristio jest Cuevas dels Hams. Stanowiła ona część podziemnej rzeki, która wpływała do morza i jest to prawdopodobnie jedna z najlepiej zachowanych jaskiń. Jaskinia ta została odkryta przez Pedro Caldentey`a w 1905 roku, zaś oświetlenie doprowadził do jaskini dopiero jego syn, Lorenzo Caldentey w 1953 roku. Dzięki temu zabiegowi jaskinia stała się ciekawą atrakcją dla niejednego turysty. Nazwa „dels Hams” oznacza dosłownie „haczyki”, takie jak na przykład na wędkach. Nazwa wzięła się stąd, że niektóre stalaktyty wyglądem przypominają właśnie takie haczyki. Również zwiedzając te jaskinie możecie schronić się przed upałami i palącym słońcem. W środku panuje przyjemna chłodna temperatura, choć jednocześnie wysoka wilgotność może niestety trochę osłabiać te przyjemne odczucia. Z sufitu zwisają stalaktyty, z ziemi wyrastają stalagmity, spokojnie płynie po nich woda, co jest widokiem bardzo ciekawym. Panuje tu spokojna atmosfera i cisza, pozwalająca w spokoju odwiedzić jaskinię i odetchnąć od tętniących życiem miast na powierzchni ziemi. Jaskinia ta jest pięknie oświetlona, co dodatkowo dodaje uroku wszystkiemu co się tutaj ogląda.

Czasami odwiedzający zapraszani są na pokazy świateł i muzyki Mozarta, lub multimedialne spektakle jak na przykład wystawienie „Suenos Fantasticos” – Magicznych Snów Julisza Verne’a. Jest to przedstawienie podczas którego możecie odpłynąć wyobraźnią w świat tworzony przez Juliusza Verne`a, ojca science fiction. Obsługa jaskini zaprasza również chętnych na organizowanie przyjęć, wesel lub bankietów we wnętrzach jaskini. Wyobrażacie sobie piękne nakryte stoły, z potrawami, których sam fantastyczny wygląd przyprawia oglądających o cieknącą ślinkę i to wszystko w pięknych, oświetlonych wnętrzach jaskini Cuevas dels Hams. A może chcielibyście zorganizować bankiet biznesowy w tej samej bajecznej atmosferze? Wrażenia na pewno niezapomniane. W kompleksie jaskiń znajdują się również trzy jeziora i piękny ogród. Znajdziecie tutaj sklepik i restaurację. Wstęp do Cuevas del Hams kosztuje 21 Euro dla osoby dorosłej, lub około 11 Euro dla dziecka.

Jaskinie Coves d'Arta

Inną, a również jedną z najwspanialszych jaskiń Majorki jest kompleks Coves d`Arta w pobliżu miejscowości Arta. Jaskinie usytuowane są na wschodnim wybrzeżu wyspy. Jaskinia została odkryta przez francuskiego geologa Edouard`a Martel`a w 1876 roku. Nowoodkryta jaskinia była wtedy mroczna i tajemnicza. Według historyków, znana i wykorzystywana była od lat, choćby podczas podboju wyspy przez Hiszpan jaskinia była wykorzystywana jako schronienie dla bydła, a później wielokrotnie wykorzystywana przez piratów czy pustelników, którzy chcieli się ukryć przed całym światem. Dziś z mroku i tajemniczości Coves d`Arta niewiele pozostało, podczas zwiedzania jaskini towarzyszyć Wam będzie niepowtarzalna gra świateł i dźwięków.
Oświetlone wiszące stalaktyty i pnące się w górę stalagmity, dzięki dobrze zorganizowanej, kolorowej iluminacji, wyglądają jeszcze piękniej i ciekawiej. Niektóre stalagmity sięgają swoją wysokością nawet 22 metrów. Przy wyjściu z groty, ukazuje się piękny, wręcz bajeczny widok na lazurowe wody Morza Śródziemnego, co jest widokiem zapierającym dech w piersiach. Z ciekawostek na temat Coves d`Arta należy wspomnieć fakt, że jednym z pierwszych odwiedzających jaskinię był sam Juliusz Verne i uważa się, że to właśnie pobyt w Coves d`Arta zainspirował go do napisania powieści „Podróż do wnętrza ziemi”, gdzie opisuje przygodę niemieckiego profesora mineralogii oraz jego bratanka, podróżujących pod powierzchnią ziemi, przemierzając w ten sposób trasę od Islandii do samego Morza Śródziemnego i wyspy Stromboli. Jaskinia przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych, oraz z obniżoną sprawnością ruchową.

ARTA-JASKINIE-WYSPA-MAJORKA-HISZPANIA
Cuevas de Arta

Dzięki specjalnie przystosowanym schodom czy deptakom, łatwiej będzie dotrzeć w każde miejsce Coves d`Arta nawet osobom z pewnymi ograniczeniami. Jaskinia jest otwarta dla odwiedzających turystów przez cały rok, w sezonie letnim od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 10:00 do 18:00, natomiast w sezonie zimowym i w pozostałą część roku, w godzinach od 10:00 do 17:00. Na miejscu oprócz bajecznych jaskiń i pokazów multimedialnych, znajdziecie kawiarnię i sklep z pamiątkami. Bilet wstępu do jaskini to koszt około 13 Euro, natomiast dzieci poniżej 7 roku życia zwolnione są z opłaty wstępu.

Jaskinie Coves de Campanet

Wybierając się na zwiedzanie jaskiń odwiedźcie też Coves de Campanet, na południowych stokach wzgórza Sant Miquel w Serra de Tramuntana. Kompleks jaskiń znajduje się na południowy – zachód od miasta Alcudia, blisko Sa Pobla, który pokrywa swoją powierzchnią około 3200 metrów kwadratowych, z czego 600 jest otwartych i dostosowanych dla turystów do zwiedzania. Jeśli całą powierzchnię jaskini pomnożylibyśmy przez jej głębokość, która średnio wynosi 50 metrów, wyszło by ponad 16000 metrów sześciennych pięknej górskiej jamy.

Jaskinia została odkryta w 1945 roku podczas akcji poszukiwania wody. Prace wykopaliskowe ujawniły skamieniałości organizmów, które żyły tu 4000 lat temu. Jaskinia znana jest z wnętrz bogatych w wapienne stalaktyty i stalagmity. Ciekawostką może okazać się również fakt, że jaskinia inspirowała takich malarzy jak między innymi Casmir Tarrassó, który poświęcił Coves de Campanet część swojej twórczości w 1948 roku, a także takich poetów jak Bartomeu Guasp i Gelabert. Jeśli chodzi o sprawy organizacyjne, to znajdziecie tu również kawiarenkę, a także biuro przewodników, którzy gotowi są Wam odpowiedzieć na każde Wasze pytanie dotyczące major kańskich jaskiń, ale także oprowadzić po jaskini.

Taka wycieczka z przewodnikiem trwa około 40 minut. Jaskinia podzielona jest na małe pomieszczenia, sugestywnie nazwane Romantic Chamber, Lake Chamber czy też Castle Chamber. Oprócz tego mogą was zainteresować miejsca rekreacyjne. Jaskinia jest otwarta przez cały rok, w sezonie letnim, od 15 czerwca do 15 września w godzinach od 10:00 do 18:00, w pozostałym okresie, w godzinach od 10:00 do 19:00. Jaskinię można zwiedzać codziennie z wyłączeniem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wstęp do jaskini kosztuje 13,50 Euro za bilet dla osoby dorosłej, natomiast dla dziecka powyżej 5 roku życia bilet to wydatek w wysokości 7 Euro, młodsze dzieci wchodzą do Coves de Campanet za darmo.

Nie tylko plaże i ośrodki wczasowe na Majorce

Jak widzicie, Majorka to nie tylko plaże, morze i imprezy, to również alternatywne formy spędzania czasu, jak choćby właśnie zwiedzanie malowniczych i niepowtarzalnych jaskiń. Wrażenia, które staną się Waszym udziałem podczas zwiedzania jaskiń na długo pozostaną w Waszej pamięci.

Cuevas del Drach

CUEVAS-DEL-DRACH-FOTO

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij