Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Llucmajor

Llucmajor na Majorce - miateczko, jakich mało

Największa powierzchniowo gmina na Balearach ma 327 km kwadratowych. Mowa o Llucmajor na Majorce, ze stolicą w miasteczku o tej samej nazwie. Samo Llucmajor to miejscowość dosyć spokojna, o bardzo bogatej przeszłości. Choć tak niewielka, to właśnie tutaj znajduje się siedziba Air Europa. Llucmajor znane jest także z faktu, iż w ub. wieku dominowało tu rzemiosło obuwnicze - sklepy z obuwiem do tej pory znajdziemy prawie na każdej ulicy. Pierwsze budowle, które nadal można tu oglądać, powstały tu w epoce brązu.

Llucmajor położone jest w południowo-zachodniej części Majorki. Utrzymane w mieszanej architekturze. Przeważają jednak dwupiętrowe budynki stawiane z charakterystycznego, pomarańczowego piaskowca, z fasadami zdobionymi zielonymi okiennicami. Gmina nie należy do gęsto zaludnionych i prawie jak we wszystkich położonych wzdłuż wybrzeża i w jego pobliżu miejscowości na Majorce to turyści, a nie tubylcy, stanowią o tętnie jej życia. Obecnie ok. 90 proc. dochodów na wyspie pochodzi z turystyki, z czego sporą ich część przynosi turystyka w gminie Llucmajor.

Różne miejscowości

Nazwa miasta i całej gminy pochodzi prawdopodobnie od hiszpańskich słów Lucus Maioris, co oznacza „olbrzymi las”. Dystrykt Llucmajor o półpustynnym klimacie, położony na wysokości 139 m n.p.m. zamieszkuje obecnie 37 tys. mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 107 osób na kilometr kwadratowy, a najliczniejszą miejscowością w całej gminie jest właśnie Llucmajor (tuż po niej plasuje się s’Arenal). Najmniejsza miejscowość dystryktu Llucmajor - Valgornera Nou - liczy zaledwie kilkudziesięciu stałych obywateli. Średnie temperatury powietrza to 27 stopni Celsjusza w okresie letnim i 14 stopni w czasie zimowym.

LLUCMAJOR

15 kilometrów od stolicy dystryktu Llucmajor znajduje się lotnisko Palma Airport, centrum miasta Llucmajor jest oddalone o ok. 15 km od morza. Zlokalizowanie w niedalekiej odległości od miasta zarówno portu jak i lotniska sprawiło, że miejscowość ta stała się bardziej dostępna i atrakcyjna dla turystów. Boom turystyczny na Majorce rozpoczął się w latach 50-tych XX wieku. Trwa nadal, a miejscowości turystyczne wyspy, takie jak LLucmajor, prześcigają się w atrakcjach i wzbogacaniu swojej oferty. Lotnisko w Palma de Mallorca to największy na Balearach port lotniczy, obsługujący rocznie 20 milionów pasażerów.

Gminę tworzą następujące miasta: s/Arenal, Llucmayor, Badia Gran, Badia Blava, les Palmeres, są Torre, Son Veri Nou, Maioris Decima, Tolleric, Cala Blava, Bellavista, s’Estanyol de Migjorn, Cala Pi, Puig de Ros, es Pas de Vallgornera oraz Valgornera Nou. Oprócz Palma, Llucmajor graniczy z gminami Algaida, Montuiri, Porreras i Campos. W samym mieście Llucmayor mieszka niecałe 10 tys. obywateli.

Atrakcje dla aktywnych

Wybrzeże rozciąga się od od S 'Arenal do Sa Rapita. Wzdłuż 47 kilometrowego brzegu morskiego należącego do gminy Llucmajor rozciągają się malownicze plaże. W okolicach Cap Blanc turyści mogą podziwiać marinę Llucmajor, która należy do jednych z piękniejszych na Balearach. W czasie wolnym Llucmajor oferuje turystom bardzo wiele możliwości wypoczynku. Są to bary, restauracje, kafeterie, dyskoteki, spa, różnorodne sklepy, pola golfowe, sporty wodne, wodny park rozrywki itp. Między październikiem a kwietniem odbywają się tu liczne koncerty, wycieczki i inne aktywności, proponowane w programie „Zima na Majorce”.

Llucmajor jest znany z najważniejszej sieci ścieżek rowerowych Majorki, liczącej 400 km długości. Wszystkie trasy są dobrze oznakowane. Biegną zarówno w głąb wyspy, jak i na wybrzeże otaczające Llucmajor. W styczniu i lutym, w czasie kwitnienia migdałowców, widoki z tras rowerowych uważane są za najpiękniejsze.
Piękne plaże rozciągają się wzdłuż całego wybrzeża gminy Llucmajor. Do najładniejszych można zaliczyć te w miejscowościach Cala Pi, Sa Rapita, Es Trenc (tutaj funkcjonuje również plaża dla nudystów), Cala Santayi. Ośrodki rekreacyjne dają możliwość uprawiania prawie wszystkich sportów wodnych. Funkcjonują tutaj również dobrej renomy ośrodki żeglarskie.

Megalityczne talajoty

Na całą przeszłość Llucmajor składa się dorobek wielu kultur. W epoce brązu, ok. 1500 r p.n.e. w części wyspy będącej gminą Llucmajor, powstawały megalityczne budowle w kształcie wież. Zwane są talajotami, a pozostałości po nich można oglądać do dziś. To właśnie tutaj kultura talajocka rozwijała się najszybciej i najszerzej. Ówcześni mieszkańcy wyspy w charakterystyczny sposób tworzyli również grobowce. Miały one kształt łodzi odwróconych do góry dnem, nieco później stołów, tyle że z kamienia.

Budowane na planie czworoboku lub okręgu talajoty nie były jednak obiektami mieszkalnymi. Prawdopodobnie, choć nie jest to dowiedzione, służyły jako siedziby władców, były również punktami obserwacyjnymi. Kiedy na wyspę dotarli Fenicjanie, cywilizacja talajocka powoli zaczęła ją opuszczać. Następnie na wyspie osiedlali się Grecy, Kartagińczycy i Rzymianie, którzy okupowali wyspę już w 123 roku przed naszą erą, zakładając miasta Pollentia i Palmaria.

Po panowaniu Rzymian przyszedł czas na zwierzchnictwo Bizancjum nad wyspą i dominację muzułmańską, działo się to w okolicy VIII wieku naszej ery - przez dosyć długi czas wyspa była we władaniu Arabów. Reprezentujący chrześcijaństwo Aragończycy odzyskali ją w 1229 roku. Najpierw Majorka była samodzielnym królestwem, a potem, od połowy XIV wieku, stanowiła już część Hiszpanii.

LLUCMAJOR-MAJORKA

Środowe targi

Kres władaniu Arabów nad wyspą położył Jakub I Zdobywca. W 1229 roku Majorka została podbita przez Aragończyków. Uznaje się, że wydarzenie było początkiem kolejnego rozkwitu Llucmajor. Syn i następca Jakuba Zdobywcy - Jakub II został władcą niezależnego Królestwa Majorki, które przetrwało do roku 1349. Bitwa, która dała początek upadkowi Królestwa Majorki, miała miejsce 25 października 1349 roku. Ostatni król Majorki stracił życie na polu walki, a wyspa wróciła pod hiszpańskie panowanie. Grób władcy znajduje się w katedrze w miejscowości Palma.

Sto lat później, w 1543 roku, cesarz Karol V przyznał Llucmajor przywileje organizacji targów między 29 września a 18 października – targi odbywają się we wszystkie środy. Do dziś ten obyczaj jest w Llucmayor kultywowany, warto wybrać się na zakupy świeżych owoców, warzyw, mięsa, swojskich kiełbas i ryb.
Od XIV do XVIII wieku południowe wybrzeże Majorki cierpiało z powodu ciągłych napadów piratów i wypraw korsarskich. Wtedy mieszkańcy wyspy budowali wieże obserwacyjne ustanawiając system ostrzegania przed napadami.

Wieże w miejscowościach S’Estelella, Cap Blanc czy Cala Pi były świadkami tamtych wydarzeń. Pierwszy kościół w okolicy Llucmajor powstał już w 1259 roku, zaś prawa miejskie Llucmajor otrzymało w 1916 roku.
Do początku XX wieku w gminie Llucmajor kwitły rolnictwo oraz hodowla dużych zwierząt gospodarskich. Z kolei ubiegłe stulecie to rozwój infrastruktury i przemysłu miejskiego oraz znaczny wzrost populacji miasta. Po rozkwicie przemysłu obuwniczego obecnie Llucmayor znane jest głównie z turystyki, produkcji swojskich kiełbas i hiszpańskich alkoholi.

Zabytki jakich mało

W Llucmajor podziwiać można wiele ciekawych pomników i historycznych budowli. Prehistoryczna osada Capocorb jest najważniejszym eksponatem kultury megalitycznej na Majorce i jednym z ważniejszych w Europie. Zlokalizowana 12 km od centrum gminy Llucmajor jest świetnie utrzymana, a wizyta w osadzie pozostawia niezapomniane wrażenia, przenosząc gości do czasów epoki megalitycznej i brązu.

Większość budynków miejskich z kolei wybudowana jest w niejednolitym, eklektycznym stylu, ale dzięki ich obejrzeniu można z całą pewnością wybrać się w podróż do przeszłości. W centrum można oglądać wiele fasad, należących do budynków skonstruowanych na początku XX wieku w stylu architektonicznym, odpowiednim dla tamtych czasów. Budynek, w którym mieści się siedziba władz dystryktu, oddano do użytku w 1884 roku.

Między Algaidą a Llucmajor rozciąga się Masyw Górski Puig de Randa o wys. 543 m i dosyć stromych zboczach. Wspięcie się na górę gwarantuje przepiękny widok na całą okolicę. Na szczycie ulokowany jest Klasztor Santuari Nostra Senyora de Cura, który jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymek na całej wyspie.
Nieco dalej, tym razem na zboczu góry, zlokalizowana jest pustelnia Santuari Nuestra Senyora de Gracia. To klasztor założony przez franciszkanina Antoniego Caldesa ok. 1440 roku.

Samego klasztoru zwiedzać nie wolno, ale został on rozbudowany o kościół, który jest udostępniony dla zwiedzających. Można w nim obejrzeć figurę maryjną, pochodzącą z XVI w. Obiekt był wyremontowany w latach 80-tych ub. wieku i jest pięknie zachowany. Usytuowanie oraz dogodny taras widokowy gwarantują doskonałą panoramę na południe wyspy.

Warto zobaczyć również Kościół św. Michała w samym Llucmajor, który zbudowany został na miejscu istniejącego tu już wcześniej gotyckim kościele. Architektem odpowiedzialnym za to zadanie był pochodzący z Madrytu Isidro Gonzalez Velasquez. Kościół św. Michała z XVIII wieku dominuje nad Placem Santa Catalina Tomas. Z kolei pomnik szewców można obejrzeć przy zachodniej bramie miasta.

Święta, kafejki, dania

Zarówno w Llucmajor, jak i w s’Arenal, świętuje się 5 stycznia jako Święto Trzech Mędrców. W tym samym miesiącu mają również miejsce celebracja św. Antoniego z typowymi ogniskami o nazwie „foguerons” na każdym z placów, W tym czasie ludzie jedzą i piją na ulicach, bawiąc się i ciesząc wspólnie. Co ciekawe, po części liturgicznej tego święta błogosławi się zwierzęta hodowlane i domowe. W trakcie karnawału przez Llucmajor przechodzi parada. Druga niedziela sierpnia to z kolei w Llucmajor festiwal Świętej Kandydy, patronki miasta. Odbywają się tu wtedy koncerty na wolnym powietrzu.

LLUCMAJOR-3

Llucmajor pełne jest restauracji i mniejszych lokali, oferujących wspaniałe dania kuchni Majorki, zarówno na bazie mięs, jak i ryb, a do tego dobre gatunkowo wina. Warto skosztować „trempo”, orzeźwiającej sałatki złożonej z drobno posiekanych pomidorów, zielonej papryki i cebulki, doprawionych oliwą i octem winnym. Warto również posmakować „ensaimady” – słodkiego ciasta o okrągłym kształcie z różnymi dodatkami, lub kiełbas – godne polecenia i charakterystyczne dla regionu są sobrassada, bottifaro oraz camallot.

Polecany jest również tzw. „tombet” – wytwarza się go z dobrego gatunku ziemniaczanych krążków, oberżyn, czerwonej papryki, smażonych i zalewanych sosem pomidorowym. Popularną potrawą jest także „pa amb oli” - to kawałki chleba z niewielka ilością soli, pomidorami i oliwą z oliwek. Dodaje się ser żółty, kiełbasę oraz czasem oliwki.

Ciekawostka

Co ciekawe, swoje biura i siedzibę zarządu głównego ma w Llucmajor Air Europa, założone w 1986 roku i jedne z największych linii lotniczych w Hiszpanii. Air Europa dysponuje ponad 70 samolotami i obsługuje przede wszystkim połączenia z Europą, Karaibami, Północną Afryką i Ameryką Południową na blisko 40 trasach. Air Europa w 2017 roku ma zamiar dokupić 18 boeingów, aby zwiększyć liczbę obsługiwanych pasażerów i tras. Takie decyzje zapadają właśnie w Llucmajor.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij