Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Muzeum Museo de Mallorca

Museo de Mallorca – najważniejsze muzeum w Palma de Mallorca

Palma de Mallorca to największe miasto Balearów, będące jednocześnie stolicą wyspy Majorka. Stanowi jeden z najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych ośrodków turystycznych świata. To stare miasto, obfitujące w szereg zabytków oraz miejsc świadczących o bogatym dziedzictwie historycznym oraz kulturowym. Do najważniejszych, zabytkowych walorów turystycznych należy przede wszystkim zaliczyć katedrę La Seu, a więc najokazalszą budowlę znajdującą się w samym centrum miasta, czy położony obok Palau de l’Almudaina – imponujący pałac będący mieszanką stylów aragońskich oraz arabskich.

Palma de Mallorca to miasto wyjątkowe dla miłośników kulturalnych wrażeń. Znajduje się tutaj duża ilość muzeów, a każde z nich bada i gromadzi obiekty o różnorodnej wartości historycznej i artystycznej. Wśród najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych muzeów miasta znajdują się: Capilla de la Misericórdia, Casal Solleric, Can Marqués, Centro de Cultura "Sa Nostra", Fundación "La Caixa", Fundación Pilar i Joan Miró, Museo de arte español contemporáneo, Museo Es Baluard, Fundación Barceló, Museo de muñecas antiguas, Museo de la Seu, Museo del deporte, Museo de historia de la Ciudad, el Museo diocesano de Mallorca , a także el Museo Histórico-Militar Castillo de San Carlos. Najważniejszym muzeum miasta jest jednak Museo de Mallorca, mieszczące się w imponującej, patrycjuszowskiej rezydencji, pochodzącej jeszcze z XVI wieku. Muzeum to gromadzi i prezentuje bogate zbiory archeologiczne, pozwalające na poznanie historii miasta i regionu.

Museo de Mallorca – bogactwo zbiorów archeologicznych

Museo de Mallorca prezentuje bogate zbiory archeologiczne, między innymi z dziedziny malarstwa i ceramiki, stanowiąc tym samym jedną z najważniejszych kolekcji, jakie znajdują się na całym archipelagu. Muzeum mieści się w szesnastowiecznym pałacu, znanym jako Palau Ayamans, położonym w starej części miasta, a nazywanym potocznie: „Ca la Gran Cristiana”. Budynek ten został zakupiony przez miasto Palma de Mallorca w 1968 roku specjalnie na potrzeby stworzenia w nim muzeum.

Kompleks stworzony został poprzez połączenie kilku, najstarszych, sąsiednich domów. W 1976 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Museo de Mallorca. W jednej z głównych części budynku odkryto pozostałości pierwszego domu muzułmańskiego, zidentyfikowanego na wyspie. Budynek ten ma wysokość trzech pięter, jego portal główny został wykończony łukami. Balkony wybudowane zostały w stylu barokowym. Widoczne są również ślady stylu gotyckiego, według którego zbudowano między innymi okna. W piwnicy budynku znajduje się wiele elementów architektonicznych, a także innych pozostałości z okresu islamskiego, które zostały odkryte między innymi w trakcie prac archeologicznych przeprowadzanych w 1960 roku i kontynuowanych dwadzieścia lat później.

MUZEUM-MAJORKA
Gmach Museo de Mallorca

Kolekcja muzeum obejmuje ponad trzy tysiące lat historii. Eksponaty prezentowane na wystawach wyjaśniają historię miasta, a także przedstawiają jego spuściznę kulturową, między innymi dzięki zgromadzonym tu niebywałym dziełom sztuki. W muzeum odbywają się również pokazy artefaktów, jako dzieł średniowiecznych Maurów. Museo de Mallorca podzielone zostało na kilka sekcji, prezentujących najwspanialsze kolekcje. Wyróżniona została sekcja archeologii, etnografii, sztuk pięknych, dekoracyjnych i przemysłowych.

Muzeum to stanowi niezwykle ważny ośrodek naukowy oraz kulturalny w mieście. Usiłując sprostać potrzebom edukacyjnym, rekreacyjnym i tym, które związane są z badaniami naukowymi, organizuje szereg działań, uroczystości i konsultacji, zarówno dla mieszkańców wyspy, jak i dla odwiedzających ją turystów. W Palma de Mallorca działa nawet Amics del Museu de Mallorca, a więc Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Majorki. Jest to organizacja non-profit, stanowiąca podmiot kultury, której głównym celem jest zaangażowanie społeczeństwa w zakresie ochrony, rozumienia i rozsławiania muzeum, a co za tym idzie – także całego dziedzictwa kulturowego miasta. Muzeum jest otwarte na przeprowadzanie badań naukowych i organizowanie wszelkich uroczystości, zmierzających do odkrywania i propagowania historii, sztuki oraz kultury wyspy.

Głównym zamiarem Museo de Mallorca jest przede wszystkim badanie, zachowanie i rozpowszechnianie wszystkich obiektów oraz materiałów znajdujących się w muzeum. Pozwala to na bardzo ciekawy wgląd w historię wyspy już od czasów najdawniejszych. Szczególnie interesujące są pomieszczenia, które prezentują zbiór broni, różnego rodzaju ozdób oraz symboli religijnych, używanych przez pierwszych osadników wyspy. Niezwykle ciekawa jest kolekcja materiałów, pochodzących z najwcześniejszych lat wyspy, które odzwierciedlają intensywny ruch handlowy na Morzu Śródziemnym, odbywający się w trzecim wieku. Muzeum prezentuje bardzo ważne dzieła malarskie, między innymi pierwsze portrety, jakie zostały stworzone na Majorce.

Istnieją również pomieszczenia poświęcone ceramice pochodzącej z okresu renesansu oraz baroku. Szczególnie ciekawa jest ceramika w stylu włoskim. Ostatnia część muzeum została poświęcona modernistycznym meblom oraz dziełom artystów wyspy i innych osób mieszkających tu w ubiegłym wieku. W piwnicy muzeum znajduje się dział prehistoryczny, w którym prezentowane są eksponaty garncarskie, metalowe oraz kamienne, pochodzące z czasów kultury talayotyckiej. Przedstawione są także figury z brązu ukazujące nagich wojowników. Figury te przywiezione zostały z wojen punickich. Inne sale poświęcone zostały archeologii czasów islamu, sztukom pięknym, zbiorowi książek oraz dokumentów, sztuce gotyckiej, a także secesji i sztuce XX wieku. Sala prezentująca bogactwo sztuki gotyckiej na wyspie, posiada również piękną kolekcję malowanych elementów ołtarzy, stanowiących dzieło znanych w regionie artystów.

MUZEUM-PALMA
Wejście do muzeum

Na chwilę obecną budynek Palau Ayamans jest zamknięty z powodu przeprowadzanego tam remontu. Museo de Mallorca zostało zatem tymczasowo przeniesione do Centrum Kultury, znajdującego się na Carrer de la Concepcio 12 w Palma de Mallorca. Jest ono otwarte od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11.00 do 20.00 oraz w soboty w godzinach od 11.00 do 14.00. W niedziele i święta Museo de Mallorca jest nieczynne. Dozwolone jest wejście na 30 minut przed zamknięciem muzeum, a wstęp jest wolny. Do muzeum można dotrzeć komunikacją miejską. Kursuje tu wiele linii autobusowych. Muzeum nie posiada własnego parkingu. Najbliższe miejsca parkingowe znajdują się na Plaza Mayor, Paseo Mallorca, Parc de la Mar i Via Roma.

Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Majorki

Wspomniane wcześniej Amics del Museu de Mallorca, a więc Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Majorki, stanowi ważną organizację miasta, wspierającą funkcjonowanie, ochronę i propagowanie muzeum jako wartościowego ośrodka nauki i kultury. Stowarzyszenie to zostało założone w 2003 roku i skupia wszystkich tych, którzy są zainteresowani tego rodzaju działalnością. Celem organizacji jest przede wszystkim podnoszenie świadomości społeczeństwa, a także zachowanie oraz rozwój Museo de Mallorca. Członkowie stowarzysznia wskazują na fakt, iż muzeum to stanowi ważne narzędzie zmierzające do spójności społecznej, dlatego też zachęcają do odwiedzania go i aktywnego uczestnictwa w jego życiu. Relacja stowarzyszenia z Muzeum polega przede wszystkim na wspieraniu jego działalności, poprzez organizowanie różnego rodzaju zajęć szkolnych, programów oraz seminariów czy wycieczek z przewodnikiem.

Stowarzyszenie to jest częścią FEAM (Krajowej i Międzynarodowej Federacji Przyjaciół Muzeum) i zawiera umowy z innymi organizacjami kulturalnymi, takimi jak: AM Marítim de Mallorca i AMCIT (AM de la Ciència i la Tècnica). Siedziba stowarzyszenia znajduje się w tym samym budynku, co Museo de Mallorca, w samym sercu najstarszej części miasta. Na stronie internetowej Amics del Museu de Mallorca znajduje się zakładka „Zostań przyjacielem” zachęcająca do uczestnictwa w organizacji.

STARY-TEKST-PALMA-DE-MALLORCA
Hotele w Palma de Mallorca

Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia, daje to szereg korzyści, między innymi: bezpłatny wstęp do Museo de Mallorca, aktywny udział w priorytetowych działaniach kulturalnych, czy zniżki na zakup przedmiotów oraz książek opublikowanych przez Przyjaciół Muzeum Majorki dla rozpowszechniania muzeum. Każdy członek stowarzyszenia otrzymuje także specjalną kartę FEAM, która umożliwia bezpłatny wstęp do innych muzeów narodowych zrzeszonych i zarządzonych przez Urząd Muzeów Państwowych Ministerstwa Kultury.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Palma de Mallorca | Majorka wyspa | Bazylika w Palma de Mallorca | łaźnie arabskie w Palma de Mallorca | główna strona przewodnik |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij