0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Lotnisko Palma de Mallorca. Wakacje w Hiszpanii to bardzo często wizyta na jednym z południowych, słonecznych wybrzeży Hiszpanii, ale również bardzo często wybór turystów pada na jedną z wysp hiszpańskich. Pogoda południowych kurortów kontynentalnej Hiszpanii rozpieszcza, jednak nie tak bardzo jak na samych wyspach.
Dla porównania temperatura powietrza na Costa del Sol waha się od 16 stopni zimą, do 27 stopni Celsjusza latem. Natomiast na Wyspach Kanaryjskich przez cały rok temperatura powietrza wynosi od 24 do 29 stopni Celsjusza, temperatura wody jest równie przyciągająca. Temperatury w archipelagu Balearów są nieco bardziej zróżnicowane i wynoszą zimą od 17 stopni Celsjusza, do 30 stopni Celsjusza latem, warto jednak zauważyć, że okres ciepłych temperatur na Balearach jest dłuższy niż w Hiszpanii kontynentalnej.
Jeśli myślicie o wakacjach na jednej z wysp archipelagu Balearów - Majorce, Ibizie czy Minorce, będziecie musieli się jakoś tutaj dostać. Bardzo ciekawym przeżyciem byłoby dotarcie tutaj promem, jednak najczęściej wybieraną możliwością dotarcia na wyspy jest transport lotniczy. Największym lotniskiem na Balearach jest lotnisko Palma de Mallorca, które jednocześnie jest jednym z największych lotnisk w całej Hiszpanii.
Nic dziwnego, ponieważ największa wyspa archipelagu Balearów przyciąga miliony turystów rocznie. Lotnisko na Majorce położone jest przy autostradzie, 8 kilometrów na wschód od miasta Palma de Mallorca i przyjmuje ponad 20 milionów pasażerów rocznie. W 2013 roku było to 22 miliony 768 tysięcy pasażerów, a w ubiegłych latach od 2004 roku tylko raz liczba obsłużonych turystów spadła poniżej 20 milionów w 2008 roku, natomiast rok wcześniej osiągnęła rekordowo 23 miliony 228 tysięcy. Liczba operacji lotniczych, czyli łącznie lądowań i startów, w 2013 roku naliczono 170138.
Na lotnisku lądują samoloty z całej Europy i północnej części Afryki, nie sposób wymienić wszystkie miasta skąd przybywają samoloty, łatwiej operatorów, których też jest wielu. Na Palma de Mallorca lądują takie linie lotnicze jak Air Lingus, Air Berlin, Air Europa, Austrian Airlines, BMI British Midland, BMI Baby, British Airways, Brussels Airlines, Bulgaria Air, Condor Airlines, EasyJet, Enter Air, Estonian Air, First Choice Airways, Flybe, Flyglobespan, Futura International Airways, Germanwings, Hamburg International, Iberia, Jet2, LagunAir, Lauda Air, LOT Charters, LTU International, Lufthansa, Luxair, Martinair, Monarch Airlines, MyTravel Airwavs, Niki, Norwegian Air Shuttle, Ryanair, Scandinavian Airlines System, Smal Planet Airlines, Spanair, Swiss International Air Lines, Thomas Cook Airlines, Thomas Cook Airlines Belgium, Thomsonfly, Transavia, TUIfly, Vueling, czy XL Airways.
Jeśli interesują Was loty z Polski na Palma de Mallorca, przylecicie tutaj tanimi liniami Ryanair startującymi z Poznania i Krakowa, mniej znanymi litewskimi liniami czarterowymi Small Planet Airlines, latającymi z Katowic czy Warszawy, a także polską czarterową linią lotniczą Enter Air, wylatującą z Poznania, Warszawy, Gdańska i Katowic.
Na czele wszystkich linii lotniczych wylatujących z Polski na Majorkę stoją polskie linie lotnicze LOT i ich czartery wylatujące z Warszawy i Katowic.
W 2011 roku, sporządzono szczegółowe dane dotyczące lotnisk, z których przylatują na Majorkę podróżni. Pierwsza trójka zdominowana jest przez lotniska niemieckie, 906 tysięcy pasażerów przyleciało z Dusserdorfu, 707 tysięcy z Cologne, 693 tysiące z Frankfurtu. Nie dzieje się tak dlatego, że Majorkę upodobali sobie głównie turyści z Niemiec, ale dlatego, że są to trzy największe lotniska przesiadkowe w Europie.
Na lotnisku Palma de Mallorca są trzy pasy startowe, wszystkie z najlepszej jakości asfaltu, o długości powyżej dwóch i pół kilometra, a dokładnie pas startowy w kierunku 06R/24L ma 3000 metrów, w kierunku 06L/24R 3270 metrów, ostatni w kierunku 06C/24C o długości 2500 metrów.
Lotnisko ma cztery moduły – terminale. Terminal A, na północy lotniska ma 28 bramek, terminal wykorzystywany jest najczęściej w letnich miesiącach. Terminal B, na północnym wschodzie, z 8 bramkami, terminal często używany do lotów pomiędzy wyspami Balearów. Terminal C ma 33 bramki i jest umiejscowiony na wschodzie lotniska. Wykorzystywany najczęściej do lotów w strefie Schengen. Terminal D mieści się na południu i ma natomiast 19 bramek
Historia lotniska Palma de Mallorca sięga wczesnych lat dwudziestych XX wieku, kiedy do komunikacji między poszczególnymi wyspami Balearów, szczególnie w celach pocztowych, używano wodnych samolotów. W kolejnej dekadzie do startowania samolotów lecących do kontynentalnej Hiszpanii wykorzystano płaskie podłoże w tej okolicy. W 1938 roku lotnisko Palma de Mallorca postanowiono chwilowo wykorzystać do lotów wojskowych.
W 1954 roku rozszerzono pasy startowe i wylano je asfaltem.
Lotnisko było w stanie dzięki temu przyjąć więcej samolotów, w dodatku także te większe maszyny. W roku 1958 postanowiono wybudować nowy terminal, który obsłuży większe ilości turystów. Kiedy w 1962 i 1965 roku liczba pasażerów przekroczyła milion rocznie, lotnisko miało już dwa terminale. W latach 80 liczba obsłużonych pasażerów przekroczyła 7 milionów. Rozpoczęto przebudowę jednego z terminali, tak aby otworzyć go w 1997 roku. W 1995 roku liczba pasażerów rocznie przekroczyła liczbę 15 milionów, dziś nie spada poniżej 20 milionów.
Oprócz standardowych udogodnień, bez których nie można sobie wyobrażać podróży, takich jak toalety, wygodna poczekalnia czy punkty informacyjne, na lotnisku Palma de Mallorca oczekuje na Was wiele innych udogodnień. Na lotnisku znajdziecie bankomaty, pocztę, posterunek policji, punkty pierwszej pomocy oraz defibrylatory.
Jeśli przyjedziecie tutaj ze smartfonem lub tabletem i będziecie musieli skorzystać z Internetu, skorzystacie z darmowego WiFi na terenie lotniska. Jest ono darmowe co prawda przez pierwsze piętnaście minut, później należy uiścić zapłatę, ale to i tak dobre rozwiązanie.
WiFi na lotnisku Palma de Mallorca nadzoruje firma posiadająca hot spoty WiFi w całej Hiszpani – KubiWireless. Firma udziela darmowego dostępu do WiFi przez 15 minut, bo ma świadomość, że przez ten czas dałoby się coś sprawdzić, jeśli będzie to konieczne, każda chwila dłużej spędzona w Internecie, to raczej surfowanie dla zabicia czasu, a za to już trzeba będzie zapłacić.
Jeśli jesteście na lotnisku, pewnie spędzicie tutaj trochę czasu i chętnie skorzystacie z możliwości zrobienia zakupów lub przekąszenia czegoś przed wylotem. Na lotnisku znajdziecie sklepy wolno cłowe i restauracje. Zakupy zrobicie w bezcłowych Mallorca Duty Free i Express Duty Free, a także w Traveller, Camper, Collection, Mango, El Corte Ingles, Big Apple, Sterta, Relay, Hashtag, Lafiore, Superskunk, Crystal Media Shop, The Zone, a także w Farmacia.
Jeśli zgłodniejcie, możecie wpaść do Subwaya na pyszne kanapki, McDonalda na znane na całym swiecie hamburgery lub Burger Kinga, który również znany jest ze swoich burgerów, możecie również wpaść do Espression Lavazza, Deli and Cia, Lizarran, Restaurante Son Sant Joan, Bitburger Segafredo, Upper Crust, Costa Coffe, San Miguel, Warsteiner, Delimarche, Medas Beer, Ready to Eat, Farggi, Carling, Carveceria 1516, czy Falvours of the World.
Jeśli mało Wam tych udogodnień, to na lotnisku czeka na Was również strefa VIP, gdzie możecie jeszcze bardziej komfortowo wypocząć i poczuć odrobinę luksusu przed swoim wylotem do domu. Za tą przyjemność trzeba dopłacić, dorosła osoba 26 Euro, dziecko 12,50 Euro. Stali bywalcy strefy VIP uważają, że komfort wart jest swojej ceny.
Oprócz powyższych, na lotnisku znajdziecie też biuro rzeczy znalezionych. Jeśli zgubicie coś na lotnisku, udajcie się do punktu z rzeczami znalezionymi. Warto jednak wspomnieć, że znajdziecie tutaj tylko rzeczy znalezione na terenie terminali. Jeśli zgubiliście coś w samolocie lub bagaż jeszcze przed jego odebraniem, ze swoim problemem musicie zgłosić się do punktu obsługi pasażera swoich linii lotniczych.
Przy terminalach lotniska znajdziecie przystanki autobusów, które dowożą chętnych turystów do centrum miasta i w drugą stronę. Bilet w jedną stronę kosztuje 3 Euro. Autobusy w obie strony kursują średnio co 15 minut. Inna linia autobusowa jedzie prosto do hoteli przy Palma Beach, bilety również kosztują 3 Euro, ale autobusy kursują średnio co 30 minut. Przy takim obłożeniu lotniska, autobusy potrafią być niestety zapchane.
Jeśli chcecie podróżować bardziej indywidualnie, omijając środki masowego transportu, możecie skorzystać również z taksówek, które oczekują na podróżnych przed lotniskiem. Średni czas dojazdu do centrum wynosi około 15 minut. Należy jednak liczyć się z tym, że będzie to droższa podróż od jazdy rozkładowym autobusem. Średnio za tak zwane trzaśnięcie drzwiami zapłacicie nieco ponad 2 Euro, kilometr kosztuje około 50 Eurocentów, a za czas oczekiwania zapłacicie około 17 Euro za godzinę. Ceny oczywiście są wyższe jeśli zamierzacie jeździć w nocy lub w weekendy, wówczas do każdej z tych cen możecie doliczyć 50 Eurocentów.
Oczywiście jeśli przylecicie na Palma de Mallorca możecie również skorzystać z wypożyczalni samochodów. Znajdziecie tutaj agentów takich wypożyczalni jak Avis, Enterprise Atesa, Europcar, Goldcar, Hertz, Record Go i Sixt. Większość z tych wypożyczalni mają swoje strony internetowe i nie musicie się martwić o wypożyczenie auta na miejscu, możecie zarezerwować je przez Internet przed wylotem.
Skoro mowa o samochodach, na lotnisku są też parkingi, z których możecie skorzystać. Parking dla kierowców, którzy chcą zostawić samochody na dłużej, oddalony jest trochę od lotniska. Parking podstawowy, znajduje się bardzo blisko lotniska, jednak nie zostawicie tutaj samochodu na bardzo długo. Są też parkingi o lepszym standardzie, takie jak First class car park czy VIP car park, z usługami parkingowego, jak również parking ekspresowy, gdzie możecie najlepiej zaparkować na krócej niż 30 minut.
Nie wszyscy podróżujący samolotami zwracają uwagę na lotnisko, na którym przyjdzie im lądować lub wylatywać z niego z powrotem do domu. Większość turystów myśli już o swoich wakacjach i o tym, co będą robić w czasie swojego urlopu. Trzeba jednak przyznać, że takie lotnisko jak Palma de Mallorca, może być tak zwaną „kropką nad i” udanego wypoczynku na Majorce, czego można życzyć Wam wszystkim.
Zainteresuje Cię także:
spis wszystkich lotnisk w Hiszpanii | mapa hiszpańskich lotnisk | sprawdź i porównaj ceny wynajmu samochodów na Majorce |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.