Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Marratxi

Marratxi na Majorce

Gmina w Hiszpanii, na wyspie Majorka, na w archipelagu Baleary, Wspólnocie Autonomicznej Baleary. Zajmuje powierzchnię 52 km2. Liczna jej ludności, to 34,5 tysiąca mieszkańców, co daje to gęstość zaludnienia. Marratxi położone jest w południowo wschodniej części wyspy Majorka, która to posiada powierzchnię 3640 km2, ze stolicą w Palma de Malorca.

Baleary, to archipelag na Morzu Śródziemnym, u wschodnich wybrzeży Hiszpanii, na wysokości Walencji. Od kontynentu oddziela je akwen zwany Morzem Balearskim. Na archipelag składają się jeszcze między innymi wyspy: Minorka, Formentera i Ibiza. Ogólnie wysp jest około 200.

Centrum gminy od znanej miejscowości Palma de Mallorca dzieli ledwie 14 kilometrów. Dużym na wyspie jest też Manacor – 53 km. Do położonego na przeciwnym brzegu Capdepera jest 80 km. Odległość morska natomiast, do Walencji, to około 290 km. W graniach wyspy istnieje dogodna komunikacja autobusowa i kolejowa.
Baleary cechują się klimatem śródziemnomorskim łagodnym i ciepłym. Temperatury letnie najczęściej są wyższe niż 30 stopni, a zimą mało kiedy niższe niż 5 stopni.

Historia Marratxi

Wiele ze znalezisk archeologicznych świadczy o tym, że na terenie gminy istniało życie ludzkie we wszystkich kulturach, jakie kiedyś żyły na Majorce. Baleary były podbijane nie raz przez Rzymian od 123 p. n. e. do V wieku n. e., ale też przez Fenicjan, Kartagińczyków; jak również w średniowieczu przez Arabów, Wizygotów. Pierwsza połowa XIII wieku to czas, kiedy wyspy – po rekonkwiście – zyskały dużą samodzielność w ramach Korony Aragońskiej.

MARRATXI-MAJORKA

Było to za panowania króla Jakuba I Zdobywcy. Przez kilka wieków funkcjonowało jako odrębne Królestwo Majorki. Następne cezury, to lata 1708-1802, kiedy to Baleary podpadły pod panowanie brytyjskie i francuskie. Podczas wojny domowej gen. Franco, część archipelagu wpadła pod panowanie nacjonalistów. Od roku 1983 Baleary mają status wspólnoty autonomicznej.

Parafia Santa Maria de Marratxi powstała w XIII wieku. Kościół Sant Marcal natomiast zbudowano pod koniec XVII wieku. Od początku pielgrzymowali tam w intencji patrona gminy, Św. Marcela. W wiekach XVIII i XIX nastąpił gwałtowny rozwój gminy. Przybyło ludzi, powstało wiele miast: Portol Sa Cabaneta, Es Pla de NA Tesa, Powstała nawet linia kolejowa pomiędzy Palma de Malorca, a Pont d`Inca. W Bonet zostało zbudowane pierwsze na wyspach lotnisko cywilne.

Turystyka numer 1

Region słynie przede wszystkim z turystyki. Któż nie kojarzy Palma de Malorca, czy Ibizy. Sprzyja takiemu rozwojowi sprawy ciepły klimat, a przede wszystkim ciekawe, nadmorskie położenie. Każdego roku wyspy wizytuje około 5 milionów turystów. Mnogość plaż, słońca, wody.

Nic zatem dziwnego, że w Balearach większość mieszkańców zatrudniona jest w branży turystycznej właśnie i usługowej. Oprócz tego można tam wyróżnić przemysł obuwniczy, włókienniczy, skórzany i rzemiosło. Pośród tamtejszych upraw wyróżnić można: zboże, oliwki, migdały, winorośl. Wiele ludzi zajmuje się tam rybołówstwem. Warto też zauważyć, że archipelag posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną, powietrzną i lądową, zarówno między wyspami nawzajem, jak i z lądową częścią Hiszpanii.

Ceramiczne zagłębie Majorki

Swego rodzaju wizytówką miejscowości Marratxi jest muzeum ceramiki. Gminę zalegają i otaczają gleby miękkie, błotniste. Stało się to prawdopodobnie głównym czynnikiem, wpływającym na fakt, że rozwinęło się w tamtej okolicy szczególnie wytwórstwo ceramiki i towarzyszących jej profesji. Początki tej gałęzi sięgają najprawdopodobniej epoki neolitu. Późniejsze etapy rozwoju Marratxi – rzymski, arabski – odciskały swoje piętno również na wytwórstwie ceramicznym, które rozwijało się razem z gminą i właściwie funkcjonuje do dziś.

Muzeum Ceramiki zostało założone, aby zobrazować bogactwo i wielowymiarowość tej dziedziny i jej znaczenie dla okolicy. Mnogość form, technik, wpływ na życie codzienne, kulturę i sztukę. Stało się to istotne też z uwagi na zanikanie i niszczenie pewnych tendencji i zabytków. Obiekt z początku koncentrował się tylko na ceramice samego Marratxi i Majorki. W miar rozwoju zaczęło jednak przybywać eksponatów z innych części kraju. Muzeum traktowane jest nie tylko jako wizytówka regionu, ale też czynnik promujący jego samego i życie tamtejszych obywateli.

Szczyci się zbiorami w ilości około 900 sztuk. 400 z nich to ceramika użytkowa, a pozostałe traktowane są już jako dzieł sztuki. Naczynia, garnki, wyroby zdobnicze, najczęściej pochodzące z nieistniejących już dzisiaj warsztatów i manufaktur. Ekspozycja dzielona jest z uwagi na przeznaczenie przedmiotów. Obok tych kuchennych są też ziały zabawek, przedmiotów domowego użytku, elementy budowlane.

Muzeum stara się też przejmować wyroby i narzędzia do ich wytwarzania od warsztatów, które nie dotrzymują kroku wymogom cywilizacyjnym i zaprzestają swojej działalności, skoro ważnym aspektem jego istnienia jest zachowywanie pamięci historycznej o życiu regionu. Muzeum Ceramiki z Marratxi ściśle współpracuje z podobna jednostką, jedną z najwikszych tego typu na Świecie, w Assuncion, w Paragwaju, Museo del Barro – przekazując sobie nawzajem niektóre eksponaty.

Biennale ceramiki

Od 2006 roku w Marratxi odbywa się, cyklicznie co 2 lata, Międzynarodowe Biennale Ceramiki. Uczestniczące w konkursie prace, zwłaszcza te nagrodzone, eksponowane są potem na wystawie czasowej w muzeum.
Muzeum Ceramiki często bywa zamknięte latem dla turystów indywidualnych, można jednak rezerwować i odbywać wówczas wizyty grupowe.

CASA-RUSTICA-MALLORCA

Znajduje się w miejscowości Sa Cabaneta. Przy muzeum działa również Szkoła Ceramiki.
W gminie Marratxi istnieje też, przy szkole muzycznej, Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna. Działa od 2014 roku, uświetniając swoimi występami lokalne imprezy kulturalne, angażując 45 muzyków.
Co roku, w maju, gmina organizuje otwarte konkursy na plakat, promujący Marratxi.
Na terenie gminy funkcjonują liczne organizacje turystyczne, społeczne, sportowe, czy artystyczne.

Nie zapomnij odwiedzić Palma de Mallorca

Niewątpliwym walorem gminy Marratxi jest bliskość Morza Śródziemnego i odległość czasowa kilku właściwie minut na plaże w okolicach Palma de Mallorca. Zwane też Palma, jest największym miastem wyspy, posiadając 40 tysięcy mieszkańców, żyjących na obszarze 1900 km2. Leży nad zatoką Badia de Palma. Jak wiele innych miast hiszpańskich, posiada bogatą i długa historię. Jej główne atrakcje i zabytki, to:

Plac`a de Espanya – sieć komunikacyjna pociągów i autobusów. Zawiera w sobie i swoich budynkach wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych i zdobniczych. Między innymi zabytkowe budynki informacji turystycznej, infrastrukturę w ramach pięknego i pełnego zieleni parku, czy ciekawe elementy oświetleniowe.
La Seu, czyli Katedra Św Marii – zbudowana na bazie dawnego meczetu, zapewne jako element wzajemnego wypierania się religii. Ogromna, o efektownym wyglądzie Budowa jej rozpoczęła się już w 1229 roku, jednak zakończyła w pełni dopiero w 1601 roku.

Budynek rewitalizował słynny hiszpański architekt Antonio Gaudi, około 1901 roku. Z tyłu katedry ulokowany jest atrakcyjny pod względem rekreacji Park Morski, od La Seu oddzielony ruinami dawnego miasta.

Stare Miasto – południowo wschodnia część Palma. Zespół uliczek i budowli, wyraźnie świadczących o istotnych arabskich wpływach na dzieje i wygląd regionu.

Charakteryzują go wąskie i spokojne uliczki z zabytkowymi kamieniczkami, domami i pałacykami. Ten fragment miasta porównywany bywa nawet do Florencji. Ta znajdziemy Ratusz Miejski. W większości są to domy prywatne, często jednak funkcjonujące jako zabytki architektury otwarte dla zwiedzających, lub małe galeryjki.

Łaźnie arabskie – jedna z niewielu w Palmie pozostałości po Maurach. Usytuowane przy spokojnej uliczce Can Serra i ogrodów Can Fontirroig. W otoczeniu kaktusów, palm, paproci. To mały, dwupokojowy właściwie budynek, w którym kiedyś mieściły się łaźnie pochodzące z czasów bizantyjskich. Konkretniej to z XI wieku. Sufit stanowi efektowna przeszklona kopuła. Niestety zabytek nie zachował się w stanie dobrym. Widać po nim zęba czasu i zniszczenia.

Lądowanie na Majorce

W Palmie znajduje się najbliższe dla Marratxi lotnisko. Palma de Malllorca Airport, położony 8 km
na wschód od centrum miasta. W pobliżu miejscowości Can Pastilla. Okreslany też lotniskiem Son Sant Johan. Trzecie co do wielkości lotnisko w Hiszpanii. Na dużą ilość pasażerów wpływa oczywiście atrakcyjność turystyczna miejsca, które jest wyspą, a więc droga powietrzna jest najwygodniejszą i najbardziej praktyczną. Latem to jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie, o przepustowości w tej porze roku około 23 milionów pasażerów.

Atrakcje turystyczno widokowe Majorki to nie tylko plaże Majorki. Zwiedzający znajdą tam też efektowne szczyty górskie. Między innymi Puig Major 1445 m. n. p. m., czy Pico de Masenella 1364 m. n. p. m. Oba znajdują się w pasmie Serra de Tramunata. Ten pierwszy jednak jest zamknięty dla turystów z uwagi na jego przeznaczenie militarne. Góry te cechują się typowym wyglądem dla wzniesień okolic Morza Śródziemnego. Otwarte, skaliste, bez zalesienia, silnie nasłonecznione.

Środkowa część wyspy i okolice Marratxi są płaskie, osadzone na żyznych glebach. Znajduje si tam za to wiele jaskiń i dostępnych dla zwiedzających podziemnych jezior. Te podziemne akweny zlokalizowane są w pobliżu miejscowości Porto Cristo, około 60 km od Marratxi.

CHICAS-ESPANOLAS

Serra de Tramunata

Pasmo górskie Serra de Tramunata wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Plaże Majorki goszczą wypoczywających z całego świata. Z Europy są to głównie Niemcy i Francuzi. Żartobliwie wyspa został niedawno nazwana 17 landem Niemiec, z uwagi na ilość przebywających tam obywateli kraju znad Renu. Zwykle spędzają tam też wakacje członkowie Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej. Konkretniej, w Pałacu Merivent, w Palmie. Na Majorce ma też swoje rezydencje wielu sławnych ludzi ze świata spotu, czy kina. Między innymi tenisista Rafael Nadal, czy supermodelka Claudia Schiffer.

Baleary stanowią jedną z szesnastu hiszpańskich wspólnot autonomicznych. Posiadają własny rząd, który decyduje o niektórych sprawach wewnętrznych archipelagu.
Kuchnia Marratxi podobna jest tej, typowej dla całego archipelagu. To w dużej części oliwki i ich pochodne. Poza tym specyfika regionu to tzw. sobrasada – kiełbaski z Balearów, wykonane z mielonej wieprzowiny i papryki; arros brud – gotowany ryż z wieprzowiną, kurczakiem, szafranem i innymi przyprawami; czy też ensaimida – bardzo słodkie ciasta.

Na Majorce produkowany jest znany likier ziołowy, robiony z anyżu i ziół aromatycznych, między innymi rumianku.
Głównym językiem używanym na wyspie jest kataloński i warto dodać, że wraz z hiszpańskim, ma on status języka urzędowego. Potocznie funkcjonuje też lokalny dialekt katalońskiego, mallorqui, szczególnie w rejonach wiejskich.
Gmina Marratxi, zapraszając turystów, oferuje szeroką gamę bazy noclegowej. Do najpopularniejszych należą: C`an fresc Double Room Hotel, czy Bienvenidos.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij