Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Zamek Castillo de Loarre

Castillo de Loarre – twierdza do zdobycia

Północna Hiszpania to region, w którym dominują tereny górzyste. W malownicze pejzaże zawierające doliny i zbocza starych lub młodych pasm górskich ze starannością wplecione są małe miejscowości wraz z ich zabytkowymi budowlami. W najbardziej trudno dostępnych miejscach zauważyć można stare fortyfikacje i budynki zamkowe, które strzeżone niedogodnymi ukształtowaniem terenu monumentalnie i dumnie trwają tu od wielu wieków. Jeśli już o zamkach mowa, podróżując po terenach Aragonii – jednej z północnych prowincji Hiszpanii, warto odwiedzić miasteczko Loarre wraz z jego ogromnym i bardzo starym zamkiem. Castillo de Loarre to jedna z nielicznych tak wielkich budowli, które przetrwały wiele lat i do dziś zachwycają swoimi rozmiarami i rozmachem. Warto odwiedzić miasteczko Loarre, by zdobyć twierdzę w turystycznym tego słowa znaczeniu.

Na granicy

Loarre to miasteczko położone zaledwie 30 kilometrów od drugiego co do wielkości miasta Aragonii – Huesca. Wkomponowana w górskie tereny miejscowość kryje w swoich granicach budowlę, której mury pamiętają jeszcze najdawniejsze dzieje tworzącej się na początku tysiąclecia, chrześcijańskiej Europy. Bardzo łatwo jest dostać się tu za pomocą auta, o wiele trudniej jest dotrzeć do Loarre poruszając się autobusem i innymi środkami transportu, jednak warto podjąć wysiłek, by odwiedzić miasteczko i datowany na przełom XI i XII wieku zamek.
Budowla położona jest na zboczu jednego z masywów leżących w północnej części miasteczka. Monumentalna budowla widoczna jest już z daleka, a jej położenie nie jest oczywiście przypadkowe. Tereny miasta Loarre leżały bowiem niegdyś na granicy dwóch światów – chrześcijańskiej Europy oraz muzułmańskiego kraju islamu. Stąd położenie zamku Castillo de Loarre, które umożliwiało baczną obserwację pogranicza i stanowiło idealne miejsce schronienia na wypadek agresji ze strony muzułmańskich najeźdźców.

Romański skarb

Budowla o ogromnych rozmiarach to bardzo masywna konstrukcja zbudowana z kamienia. Jego mury mają ponad 2 metry grubości a dodatkowe umocnienia i baszty dobudowane na przestrzeni wielu lat sprawiają, ze w czasach średniowiecza twierdza ta była niemal nie do zdobycia. Warto wspomnieć, że cała budowla wzniesiona została na litej skale wapiennej, co praktycznie całkowicie uniemożliwiło w późniejszych czasach podkopanie się do zamku, czy podminowanie go, tak jak miało to miejsce w niektórych przypadkach. Na pierwszy rzut oka widać, że Castillo de Loarre wzniesiony został w stylu romańskim. Przysadzista konstrukcja, grube mury o małych otworach, liczne baszty oraz zasadzenie całości na planach prostych figur geometrycznym świadczą o charakterze zamku oraz czasach, w którym go zbudowano.

CASTILLO-DE-LOARRE-HUESCA-HISZPANIA-ZAMEK
Zamek Castillo de Loarre pobudza wyobraźnię turystów odwiedzających Huesca i Aragonię

Typowy dla tego stylu zamek nie grzeszy bogatym wnętrzem – tak jest i w tym przypadku. W licznych komnatach Castillo de Loarre na próżno szukać można bogato zdobionych sal, ozdób, czy chociażby świadectw świetności kolejnych władców – rezydentów zamku. W zamian za to turysta obejrzeć może zachowane w doskonałym stanie komnaty typowego zamku spełniającego funkcję obronną. To niesamowita okazja do tego, by przybliżyć się nieco do historii i poznać specyfikę życia w zamku tamtych czasów.

Zamek Castillo de Loarre to dziś jedna z niewielu w Europie budowli tego kalibru, która tak dobrze zachowała swój kształt. Dziś jest najlepszym przykładem architektonicznego dorobku wczesnego średniowiecza oraz dostarcza głębokiej wiedzy na temat ówczesnej obronności i historii kraju. Co prawda, zarówno w całej Hiszpanii, jak i w okolicach Loarre istniały już budowle o wiele potężniejsze od tej, do współczesności wytrwało niewiele z nich. Część z wielkich fortyfikacji strzegących chrześcijańskiej części Hiszpanii przed atakami ze strony muzułmanów, została rozebrana i obrócona w ruinę przez miejscową ludność, która używała materiałów z rozbiórki do własnych celów budowlanych. Miało to miejsce oczywiście dopiero wtedy, gdy posiadanie monumentalnych zamków i obwarowań przestało mieć jakiekolwiek znaczenie funkcjonalne. Na szczęście Castillo de Loarre zachowało się w swoim kształcie i możemy podziwiać jego wielkość także dziś.

Los zamku

Budynek był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany rzez kolejnych władców. Pierwszym hiszpańskim właścicielem budowli stał się Król Nawarry, Sancho III Wielki, który nakazał rozbudowę stojącego w tym miejscu budynku militarnego. Za jego panowania na zamku powstały nowe mury obronne oraz wieńczące je baszty, które doskonale spełniały rolę podczas ataków najeźdźców. Władca rozbudował obiekt, aby stał się on konkurencyjny dla położonej niedaleko twierdzy muzułmańskiej w Bolea. Dzieląca obie budowle odległość 15 kilometrów świadczyła o wadze, jaki miało dla Sancho Wielkiego zbudowanie militarnego ośrodka właśnie w tym miejscu. Po śmierci Sancho władzę nad zamkiem przejął jego syn, Ramiro I, a następnie budowla weszła w posiadanie kolejnego króla, Sancho Ramireza. On właśnie zmienił nieco charakter kompleksu militarnego na bardziej religijny.

Do momentu, aż w 1101 roku muzułmanie nie zostali wypędzeni z tych terenów, Castillo de Loarre utrzymało status budowli militarnej. Po tym okresie zamek-twierdza przechodził ciąż z rąk do rąk kolejnych władców. Widoczne na najbardziej zewnętrznym pierścieniu zamku mury zostały wzniesione około XIV wieku. Jeszcze na początku minionego stulecia zamek przechodził gruntowne remonty. Około roku 1913 miała miejsce odbudowa wielu komnat i elementów konstrukcji, które pod wpływem czasu popadły w ruinę. Także w latach ’70 miały miejsce prace remontowe, dzięki którym turyści mogą dziś zwiedzać zamek w obecnej kondycji.

ZAMEK-SREDNIOWIECZNY
Castillo de Loarre w całej okazałości

Co warto obejrzeć?

Jedne z najciekawszych elementów Castillo de Loarre powstały w momencie, gdy nadawano jej religijny charakter. Bardzo interesujące z punktu widzenia turystów są tutaj bowiem budynki sakralne – klasztor i kaplica, które kryją w sobie godne uwagi elementy. Część klasztorna w swoich granicach zawiera piękną świątynię, utrzymaną w romańskim stylu. To kościół La Iglesia Mayor de San Pedro (Kościół Św. Piotra), zbudowany przez Sancho Ramireza. Budowla przykuwa uwagę typowymi dla stylu romańskiego bryłami oraz piękną kopułą o wielkości 26 metrów czy trapezoidalną nawą.

Także w tym kościele znajduje się miejsce, w którym według różnych podań przechowywano relikwie świętego Dymitra. Szczątki kanonizowanego spoczywały w kaplicy La Capilla de Santa Quiteria, która odznacza się niezwykła akustyką.

Na szczególną uwagę zasługuje także część militarna kompleksu Castillo de Loarre. Tutaj, na jednym z najwyżej położonych punktów znajdują się ostatnie bastiony obronne fortecy, które w przypadku zdobycia większej części zamku dawałyby schronienie najbardziej wytrwałym wojownikom. To dwie wieże – mierząca 22 metry wysokości Torre del Homenaje oraz Torre de la Reina. Z ich szczytów można podziwiać przepiękną panoramę. Tutaj także można uświadomić sobie jak trudnym do zdobycia punktem był sam zamek. Podejście wroga z zaskoczenia, od strony doliny było praktycznie niemożliwe. Od drugiej strony twierdzę chroniły górzyste tereny – właśnie to sprawiało, że Castillo de Loarre była skutecznym punktem obronnym europejskiej części Hiszpanii.

Filmowa Gwiazda

Z powodu doskonale zachowanej formy zamek Castillo de Loarre stał się idealnym miejscem do kręcenia filmów o tematyce średniowiecza a także fantasy. Miejsce to zostało wybrane przez reżysera amerykańskiego, Ridleya, Scotta, jako jedna ze scenerii rozgrywania akcji pierwszego z jego wielkich dzieł – filmu Królestwo Niebieskie. Zamek wziął udział w wielu scenach, które wymagały odwzorowania w najdrobniejszych szczegółach specyfiki średniowiecza. Fabuła filmu opowiada o walkach chrześcijan z muzułmanami o panowanie nad Ziemią Świętą i bardzo dobitnie przekazuje klimat tamtych czasów. Być może to między innymi za sprawą Castillo de Loarre, który odtwarza właśnie taką atmosferę.

Zamek Castillo de Loarre to godne polecenia miejsce, które warto odwiedzić zarówno w pojedynkę, jak i z drugą połówką lub całą rodziną. Można tu zakupić niezwykłe pamiątki lub posilić się jednym z tradycyjnych dań Aragonii. Castillo de Loarre to jedyna w swoim rodzaju budowla i jedna z niewielu XII wiecznych twierdz, które w tak doskonałym stanie przetrwały do dziś. Warto odwiedzić to miejsce by poczuć na własnej skórze klimat średniowiecznego kompleksu militarnego, który stał na straży chrześcijaństwa w nowo tworzącej się Europie.

DOJSCIE-DO-ZAMKU
Nie musisz być wyrobionym piechurem aby dotrzeć do zamku Castillo de Loarre

Zainteresuje Cię również:
Huesca | Pireneje | Aragonia | historia Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij