Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Parque Nacional de Ordesa

Parque Nacional de Ordesa – niezwykły park Pirenejów

Przez ponad 430 kilometrów lądu między Morzem Śródziemnym a Oceanem Atlantyckim przebiega niezwykłe pasmo górskie – Pireneje. To dość młode góry, które pod względem wysokości szczytów ustępują jedynie Alpom i Górom Betyckim. Ich pasmo jest zbyt rozległe, by można było opisywać piękno ich całokształtu, dlatego dziś warto skupić się na jednym ich fragmencie. Pod względem niezwykłego ukształtowania terenu oraz wyjątkowej fauny i flory wyróżnia się tutaj Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido, położony w Aragonii. Jest to doskonale zachowany rezerwat przyrody, w którym każdy może poczuć siłę natury górskich obszarów północnej Hiszpanii.
Powstanie parku

Tereny dziś obejmowane przez zatwierdzony przez władze Hiszpanii Park Narodowy Ordesa od dawna już były odwiedzane przez turystów, przyrodników i myśliwych. W tej części Pirenejów można było bowiem spotkać liczne gatunki zwierząt oraz roślin, które stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Wiele zwierząt, które zamieszkiwały te tereny przed I Wojną Światową było jedynymi przedstawicielami swojego gatunku w Europie i na świecie. Znane też były zioła pochodzące ze stoków górskich, porośniętych skromnie przez rzadko spotykane rośliny. W momencie, gdy bogactwo fauny i flory zostało odkryte przez przyjezdnych z terenu Hiszpanii, Francji, a nawet Wielkiej Brytanii, tereny dzisiejszego Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido stały się coraz częściej odwiedzane.

Aż do końca I wojny światowej nikt nie dbał o zabezpieczenie dziedzictwa przyrody doliny Ordesa i jej okolic. Po staraniach kilku osób, którym zależało usilnie na zapewnieniu bezpieczeństwa tutejszym okazom zwierząt i roślin, 16 sierpnia 1918 roku został powołany do życia Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido. Na mocy oficjalnego dekretu królewskiego obszar ten stał się dziedzictwem narodowym, którego utworzenie miało na celu pielęgnację natury i kultury kraju. Wtedy jeszcze park nie był tak rozbudowany jak dzisiaj, lecz zajmował powierzchnię zaledwie 2200 hektarów, co odpowiada rozmiarom 22 kilometrów kwadratowych – to ponad 7 razy mniejszy rozmiar niż obecnie, dlatego dziś Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido zalicza się do jednego z 14 największych parków narodowych położonych na terenie Hiszpanii. Teren parku jest każdego roku odwiedzany przez około 600 tysięcy osób. W skład obszaru wchodzi szczyt Monte Perdido oraz otaczające go doliny: Ordesa, Añisclo, Pineta i Escuaín.

Specyfika parku Ordesa

Park Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido zajmuje dziś powierzchnię około 156 kilometrów kwadratowych ten ogromny obszar swój ostateczny kształt uzyskał niedawno, bo w 1982 roku, kiedy to do terenów doliny Ordesa dołączyły obszary szczytu Perdido. Połączenie obu terenów weszło w życie na mocy ustawy z dnia 13 lipca.
Ukształtowanie terenu parku jest bardzo zróżnicowane. Wysokość terenów ponad poziomem morza waha się tutaj między 750 metrami u progu kanionu Anisclo, aż do 3355 metrów, które oznaczają wysokość najwyższego punktu parku – szczytu góry Perdido. W dolinie Ordesa występują gęste lasy iglaste, pośród których znaleźć można sieć szlaków i ścieżek dla turystów. Dolina przecina wapienne skały, których szczyty stanowią cel wspinaczki oraz spacerów amatorów trekkingu na praktycznie każdym poziomie zaawansowania. Całkiem odmienny charakter mają tereny okolicy największego szczytu Parque Nacional de Ordesa – Perdido, w których ma się wrażenie, jakby panowała tu wieczna zima.

KAJAK-RZEKA-SPŁYW
Spływy kajakowe organizowane na rzekach w Parku Narodowym Ordesa

Roślinność

W porównaniu do innych i równie pięknych parków narodowych, Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido oferuje turystom bardzo zróżnicowaną roślinność. Ponieważ różnice wysokości w parku są diametralne, spotkać tu można wszelkiego rodzaju okazy, typowe dla krajobrazów Pirenejów, z tą różnicą, że wszystkie je podziwiać można na obszarze 156 kilometrów kwadratowych.
W parku znajduje się około 1400 gatunków roślin, które stanowią niemal połowę wszystkich gatunków występujących w Pirenejach na terenie prowincji Aragonii. Niższe partie porośnięte są przez rożnego rodzaju sosny, buki i jodły. Lasy bukowe i sosnowe porastają obszar, który sięga nawet 1500-1700 metrów wysokości nad poziomem morza. Na nieco wyższych terenach znaleźć można gatunki endemiczne, to znaczy takie, które występują jedynie na tym obszarze. W najwyższych partiach swoje miejsce znalazły rośliny, którym nie straszne są niesprzyjające warunki. Są to między innymi żurawina, brzoza, wrzos czy tarnina.

Fauna

Typowa dla Pirenejów różnorodność gatunkowa zwierząt może znaleźć tu schronienie przed cywilizacją. Choć niektóre gatunki, mimo starań ekologów, zostały już uznane za wymarłe, bogactwo tutejszej fauny nadal zaskakuje. Mówiąc o świecie zwierząt Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido warto wspomnieć o gatunkach ptaków, takich jak Sowy Puchacze, Orły, Sępy czy Jastrzębie, a także Pardwy czy Sowa Królewska. W terenach górskich często spotkać można Świstaka, Dzika nawet Szakala.
Niestety, nasilone działania myśliwych w XIX wieku spowodowały, że Pireneje na terenach Aragonii zostały spustoszone. Na tereny te przybywali łowczy nawet z Wielkiej Brytanii – przyciągała ich dzika przyroda, która w tym miejscu zachowana była doskonale. Dopiero starania prekursorów utworzenia parku narodowego doprowadziły do ograniczenia odstrzału i rozpoczęto ochronę zagrożonych gatunków. Niestety dla niektórych z nich, jak na przykład Koziorożca Pirenejskiego, było już za późno.

Klimat

Ze względu na dużą amplitudę wysokości na terenie parku panuje klimat pirenejski. Na określonych wysokościach różni się on dość znacznie – trudno jest porównywać pogodę w zalesionej dolinie oraz na pokrytym lodowcem masywie górskim. W terenach o łagodniejszym klimacie temperatury latem utrzymują się na średnim poziomie około 26 stopni Celsjusza. Noce, jak to w górach, bywają chłodniejsze, dlatego wybierając się na nocleg w te rejony warto zaopatrzyć się w ciepłe ubranie – tak na wszelki wypadek.
Szerokość geograficzna sprzyja przyjemnym temperaturom. Zwłaszcza przy terenach leśnych można spodziewać się przyjemnej, choć nie upalnej pogody. Drzewa stanowią naturalną barierę dla słońca i wiatru. W wyższych partiach, a więc tam, gdzie rosną karłowate drzewa, krzewy i trawy, można spodziewać się porywistego wiatru. Należy pamiętać, aby w czasie podróży nie zapominać o dodatkowych ubraniach, czy ekwipunku – górska aura bywa zdradliwa i w ciągu kilkunastu minut ze słonecznego dnia może zrodzić się zimna i deszczowa pogoda, która przeszkadza w pokonywaniu górskich szlaków.

Aktywności – trekking w Parku Ordesa

W wydzielonych na terenie parku miejscach można swobodnie rozbić namiot. Wcześniej jednak należy zapoznać się z zasadami panującymi na terenie parku – regulamin dla turystów w języku hiszpańskim i angielskim znaleźć można niemal na każdej tablicy informacyjnej.
Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido to doskonałe miejsce dla tych, którzy kochają piesze wędrówki po górach. Przede wszystkim sam park oferuje doskonałe pejzaże i widoki, które zmieniają się wraz z kolejnym kilometrem przemierzonej trasy. Park Ordesa jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

ORDESA-HISZPANIA-PARK-NARODOWY
Wspaniałe widoki i dziewicza przyroda czeka w Parque Nacional de Ordesa

Oprócz Monte Perdido na terenie rezerwatu znajduje się około 20 szczytów, których wysokość przekracza 3000 metrów ponad poziom morza. Turyści mogą tu skorzystać z ponad 700 kilometrów tras – wystarczająco dużo, by spędzić tu mnóstwo czasu! Niestety w rejonie parku nie można poruszać się na rowerach, za to wielu turystów korzysta z możliwości jazdy konnej. Na terenie doliny można także uprawiać wspinaczkę. W wyznaczonych do tego celu miejscach można natknąć się na wyśmienite warunki oraz trasy wspinaczkowe o różnym poziomie zaawansowania.Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido to nie tylko przepiękny pomnik przyrody, zachowany w świetnej formie symbol pirenejskiej fauny i flory, ale także idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Warto odwiedzić to miejsce dla samej przyjemności spacerowania i podziwiania panoramy Pirenejów w ich dzikiej i niecywilizowanej formie.

ROWER-HISZPANIA-TRASY-W-GORACH-ORDESA
Trasy rowerowe na terenie Ordesa

Zainteresuje Cię również:
Aragonia | Huesca | Saragossa | Pireneje | klimat hiszpańskiej Aragonii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij