Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Picos de Europa

Picos de Europa. Hiszpania to nie tylko morze, ocean i plaże, to też piękne i malownicze góry. Tym razem zapraszamy na wyprawę w Góry Kantabryjskie, a konkretniej do Picos de Europa, najwyższego, zbudowanego z wapieni pasma gór położonego zaledwie 25 km od Oceanu Atlantyckiego. Według legendy nazwę tę nadali żeglarze, którzy wracając do domu z dalekich podróży jako pierwsze widzieli właśnie te wapienne, pobielone zimowym śniegiem szczyty, zwiastujące bliski powrót do domu. Początkowo była to nazwa zwyczajowa, ale tak bardzo się przyjęła, że od 1935 roku jest już nazwą oficjalną - hiszpańskie góry Picos de Europa w Kantabrii.

W górach Picos de Europa znajduje się ważne centrum pielgrzymkowe Europy - klasztor Santo Toribio de Liébana, położony niedaleko miasta Potes po wschodniej stronie pasma gór. To jedno z pięciu miejsc na świecie, które ma prawo do obchodów Roku Świętego. Miejsce to cieszy się niezwykłą sławą już od VIII wieku. Zdeponowano tu wówczas cenną relikwię - fragment krzyża Chrystusa.

Żeby dotrzeć do sanktuarium, trzeba pokonać wąwóz Desfilaredo de la Hermida, wyżłobiony przez górską rzekę Deva, pełną pstrągów i łososi. Kręta droga prowadzi do doliny Liébana, w której zachowały się prastare świątynie i pustelnie. Niezwykłe wrażenie robi samotnie stojąca u podnóża skalistych gór Nuestra Seniora de Liébana, mozarabski kościółek z X wieku, jednak to głównie do klasztoru zmierzają pielgrzymki wiernych z całego świata.

Picos de Europa podział geograficzny

Zanim wybierzecie się na górskie szlaki zapoznajcie się z podstawowymi informacjami na temat tej wapiennej formacji górskiej. Picos de Europa dzieli się na trzy masywy:

Andara – najniższy, wschodni masyw ograniczony rzekami Deva i Duja. Jego najwyższym szczytem jest Morra de Lechugales o wysokości 2441 m n.p.m

Uriello – to centralna część pasma Picos de Europa, leżąca pomiędzy rzekami Duja i Cares. Jest to najczęściej odwiedzana część masywu, znana również osobom uprawiającym wspinaczkę, ze względu na znajdującą się tutaj pięćsetmetrową pionową ścianę Naranjo de Bulnes. Znajduje się tutaj najwyższy szczyt, wznoszący się o 2648 metrów nad poziom morza

Cornión – to zachodnia część gór. Najwyższym szczytem w tym masywie jest Pena Santa o wysokości 2596 m n.p.m. Jest to najcenniejszy przyrodniczo masyw gór Picos de Europa. Już w 1918 roku objęto go szczególną ochroną tworząc tutaj Park Narodowy de la Montana de Covadonga, o powierzchni zaledwie niespełna 17 hektarów. W 1995 roku rozszerzono granice parku i obecnie obejmuje on teren całego wapiennego pasma, czyli masywy Andara, Uriello i Cornion.

FOTO-PICOS-DE-EUROPA
Picos de Europa w północnej Hiszpanii

Wyprawa w góry Picos de Europa

Bogate walory krajobrazowe i bardzo duże zróżnicowanie terenu zachęcają licznych turystów do pieszych wędrówek. Picos de Europa ma liczne, bardzo dobrze oznakowane szlaki do wędrówek pieszych, dostosowanych pod względem trudności, do możliwości każdej grupy turystów. Wędrówka po górach Picos de Europa dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń. Nie da się zapomnieć widoku ostrych, białych grani, urwistych, wapiennych skał, oraz krętych wąwozów i bujnej flory i fauny tego cudownego regionu północnej Hiszpanii.

A jeśli chcecie obejrzeć góry z innej perspektywy, zapewni wam to popularna kolejka górska Fuente De, znajdująca się na południowej stronie centralnego masywu, która zawozi miłośników gór na wysokość 1800m. Górna stacja kolejki jest punktem startowym wielu szlaków wiodących w górę masywu. Rozpościerają się tutaj bajeczne widoki. Region ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrody Unesco, ze względu na walory przyrodnicze, miejsca lęgowe ptaków, oraz miejsce zamieszkiwania wilków i niedźwiedzi brunatnych. Jeśli będziecie mieli trochę szczęścia i sporo cierpliwości możecie zobaczyć chmury niebieskich motyli, czarne dzięcioły, dające o sobie głośno znać lub polanę kwitnąca wiosennymi storczykami.

Picos de Europa, dzięki swojej wielkości i ochronie jaką daje Park Narodowy, jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody. Żyją tutaj w swoich siedliskach niedźwiedzie brunatne, wilki, kuny, gronostaje, wydry, lisy, borsuki, tchórze i łasice. Możemy też spotkać kilka gatunków nietoperzy żyjących w wapiennych jaskiniach, oraz sarny i jelenie przemierzające lasy Sajambre.

Te wapienne góry są też idealnym miejscem do obserwowania ptaków. Przy dużym szczęściu można tu spotkać najrzadszego z występujących tu ptaków – głuszca – warto na niego trochę poczekać, a może przy okazji ukaże się Wam jedna z kilku par orła przedniego, zamieszkujących Picos de Europa. Występuje tutaj też spora populacja sępa egipskiego i płowego, które często szybują nad głowami turystów na górskich szlakach. Również rzeki przepływające przez te wapienne góry są bogate w ryby, głównie łososia i pstrąga.

GORY-HISZPANIA-FOTO
Wspaniałe scenerie i szlaki turystyczne Picos de Europa w Kantabrii

Teren Picos de Europa obfituje w wiele pięknych gatunków roślin. Na potrzeby Parku Narodowego zostały one zbadane i sklasyfikowane. Okazało się, że jest ich ponad 1400 gatunków, w tym okazy bardzo rzadkie. Roślinność Picos de Europa, tak jak w każdych górach jest zróżnicowana w zależności od wysokości. Możemy wyróżnić cztery piętra: Coline istniejący od podnóża do 800 m wysokości, następnie pasmo górskie do wysokości 1800 metrów, kolejne pasmo do pasmo subalpejskie do wysokości 2400 metrów oraz ostatnie pasmo alpejskie istniejące powyżej 2400 metrów. Każde z tych pasm różni się od siebie zarówno klimatem, podłożem, nasłonecznieniem i siłą wiatru, a wszystko ma na istotny wpływ na występującą tu roślinność. Spotkamy tutaj wiele gatunków drzew, miedzy innymi jesiony, dęby, buki, brzozy, jarzębiny, kasztany, orzechy, leszczyny, wiązy i ostrokrzewy, jak również wiele pięknych i pachnących kwiatów typowych dla tego regionu Hiszpanii. Rosną tutaj, dziko, wonne hiacynty, fiołki, pierwiosnki, zawilce, piękne lilie i ponad 40 gatunków storczyków. Wyobrażacie sobie jak piękna jest łąka tych kwiatów?

Picos de Europa walory regionu

Picos de Europa to region, w którym bardzo dba się o równowagę środowiska, w górach są małe wioski i miasteczka, w których spora grupa osób trudni się rolnictwem i hodowlą zwierząt wypasanych na górskich malowniczych pastwiskach oraz produkcją bajecznych serów. Asturia, w której znajduje się pasmo Picos de Europa, jest nazywana w Hiszpanii krainą serów. Rozmaitość i ilość gatunków sera jest tutaj wyjątkowa. W niemalże każdej miejscowości produkuje się inny, pyszny ser.

Picos de Europa serowy region Hiszpanii

Oficjalnie w Asturii zarejestrowanych jest dwadzieścia gatunków sera m.in. najsłynniejszy i znany poza granicami Hiszpanii Cabrales, oraz Gamoneu, La Peral, Urbies, La Chivita, Vidiago i wiele innych. Cabrales, Gamoneu i La Peral to wprost genialne niebieskie sery pleśniowe, tak pożądane przez smakoszy.

Gamoneu to przerośnięty pleśnią lekko podwędzany ser, wytwarzany w malowniczym, położonym w północno-zachodniej części Picos de Europa, miasteczku Cangas de Onis, gdzie oprócz zakupu sera warto zobaczyć piękny zabytkowy rzymski most i VIII-wieczną kaplicę Santa Cruz. Będąc tutaj możecie zboczyć nieco z serowego szlaku i udać się 12 km na południowy-wschód, do miasteczka Covadonga, które jest celem pielgrzymek do Świętej Groty Matki Boskiej z Covadongi – patronki Asturii.

Drugim pysznym serem jest La Chivita, ser dojrzały i twardy pokryty złoto-brązową skórką. Produkowany jest z surowego mleka krowiego i koziego, ma obłędny orzechowy zapach.

GORY-PICOS-DE-EUROPA-NA-MAPIE
Mapka Picos de Europa w Hiszpanii

Trzecim, a zarazem najbardziej znanym z asturyjskich serów jest Cabrales. Centrum jego produkcji znajduje się w urokliwym miasteczku Arenas de Cabrales. Jest to ser pleśniowy, błękitny podobny do francuskiego roquefora, jednak od niego ostrzejszy w smaku i zapachu. W Arenas de Cabrales znajduje się Muzeum Sera mieszczące się w naturalnych wapiennych jaskiniach.

Cabrales to ser produkowany tutaj od wieków, początkowo z surowego, niepasteryzowanego mleka owczego i koziego, obecnie dodaje się również mleko krowie, dzięki czemu ser można wytwarzać przez cały rok. Tradycyjnie był on pakowany w liście klonu, obecnie niestety w folię aluminiową, ale na szczęście nadal pozostaje genialny w smaku. Kiedy już obejrzycie wszystko, spróbujecie kilku gatunków sera, nie zapomnijcie jakiegoś kupić w jednym z licznych małych sklepików, a potem na zakończenie górskiej wyprawy zjedzcie je ze smakiem, popijając tradycyjnym asturyjskim cydrem i zagryzając słodkimi owocami i orzechami, bo tak smakują najlepiej.

Hotel Borgia Gandía
Hotel Borgia Gandía
Costa Blanca płn. / Gandía
Hostal Solimar Badalona
Hostal Solimar Badalona
Katalonia / Badalona
Casp 74 Apartments Barcelona
Casp 74 Apartments Barcelona
Barcelona / Barcelona Sagrada Familia
Hotel H2 Jerez Jerez de la Frontera
Hotel H2 Jerez Jerez de la Frontera
Andaluzja / Jerez de la Frontera
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij