0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Lokalizacja miasteczka. Torrelavega jest miastem leżącym we Wspólnocie Autonomicznej Kantabrii, która jest jedną z najmniejszych jednostek hiszpańskich. Jest drugim najważniejszym miastem regionu, zaraz za jego stolicą Santander, od którego Torrelavega oddalone jest o około 25 km.
Miasto leży w dolinie w niewielkiej odległości, około 8 km, od wybrzeży Kantabrii, które oblewają wody Zatoki Biskajskiej, będącej częścią składową Oceanu Atlantyckiego. Torrelavega znajduje się w środkowej części północnego wybrzeża Hiszpanii, w odległości około 120 km na zachód od Bilbao, 150 km na wschód od Gijon, a także 400 km na północ od Madrytu.
Głównymi rzekami przepływającymi przez Torrelavegę są Saja i Besaya. Mimo bliskości wybrzeża najwyższy punkt w mieście znajduje się na wysokości 606 m n.p.m.
Największy targ bydła w Hiszpanii odbywa się w Torrelavega w Kantabrii
Podobnie jak w większości północnohiszpańskiej Kantabrii tamtejszy klimat charakteryzują umiarkowane temperatury w ciągu całego roku. Wynika to m.in. z obecności ciepłego prądu oceanicznego Golfsztromu.
Maksymalna temperatura nie przekracza 33oC, natomiast średnia waha się od 5oC zimą do 20oC latem. Jak na Hiszpanię klimat Torrelavegi cechuje się wysokim poziomem opadów atmosferycznych, których wartość oscyluje wokół 1000-1100 mm rocznie. Lata i zimy są łagodne, niemniej od listopada do marca zdarzają się opady śniegu. Specyficznym elementem mikroklimatu Torrelavegi, ale i całej Kantabrii są wiatry wiejące w kierunku Zatoki Biskajskiej.
Warunki klimatyczne w jakich funkcjonuje miasto są przyjazne dla jego mieszkańców, a także turystów odwiedzających ten region.
Torrelavegę zamieszkuje około 53,5 tysiąca osób. Miasto ma niewielką powierzchnię wynoszącą nieco ponad 35,5 km2, co w ogólnym rozrachunku skutkuje stosunkowo wysokim poziomem gęstości zaludnienia tj. około 1500 osób na 1 km2. Wartość ta nie jest jednak bardzo duża, znacznie większe zagęszczenie ludności występuje m.in. w stolicy Kantabrii – Santander, gdzie jest ono wyższe od notowanego w Torrelavedze około 3,5-krotnie. Liczba mieszkańców miasta na przestrzeni ostatnich dekad właściwie nie zmieniła się. Nie jest to jednak efekt stagnacji, a raczej konsekwencja zjawisk postindustrialnych.
Obecnie co 11 mieszkaniec Kantabrii żyje w Torrelavedze. Warto zauważyć, że szczególnie intensywny okres rozwoju demograficznego miasto zanotowało w XX wieku, kiedy to w ciągu nieco 80 lat liczba mieszkańców wzrosła ponad 7-krotnie z 7,7 tys. w 1900 r. do 55,8 tys. w 1981 r.
Miasto posiada bardzo dobre położenie, które wsparte jest odpowiednią infrastrukturą komunikacyjną. W mieście krzyżują się dwie ważne autostrady A-8 (Irun-Baamonde) i A-67 (Santander-Palencia). Torrelavega posiada nowoczesny dworzec autobusowy z którego podróżni mogą dotrzeć do większości miast w całej Hiszpanii. Ponadto obsługiwane są trasy międzynarodowe, takie jak do: Bordeaux, Paryża, Brukseli, Zurychu i Londynu. Torrelavega dysponuje także nowoczesnym taborem środków komunikacji miejskiej.
Mieszkańcy miasta mogą korzystać ze ścieżek rowerowych, których znaczna część przebiega po jego obrzeżach. Warto podkreślić, że kolarstwo ma w Torrelavedze wielkie tradycje. Przez miasto prowadzą także linie kolejowe, które umożliwiają dotarcie do wielu ważnych miast hiszpańskich, szczególnie zlokalizowanych w północnej części kraju. Ponadto w odległości około 25 km od Torrelavegi zlokalizowany jest port lotniczy w Santander, skąd wykonywane są loty do kilku europejskich krajów.
W ujęciu historycznym Torrelavega posiadała bogatą tradycję hodowli zwierząt gospodarskich. Za czasów króla Karola III, na mocy dekretu królewskiego z 1767 r. miastu umożliwiono organizację jednego targu w tygodniu. Z czasem działalność tę rozwijano. W 1973 r. powstał Mercado Nacional de Ganados Jesus Collado Soto, który obecnie jest największym targiem handlu bydłem w Hiszpanii i jednym z największych na świecie.
Niezwykle ważnym momentem w historii gospodarczej miasta było rozpoczęcie działalności oddziału belgijskiego przedsiębiorstwa Solvay. Prowadzona eksploatacja przyczyniła się do zmiany charakteru miejscowości z typowo rolniczej w przemysłową. Obecnie w mieście rozwinął się przemysł metalowy, chemiczny, materiałów budowlanych, włókienniczy oraz celulozowy.
Dzieje miasta sięgają czasów prehistorycznych. W Torrelavedze i sąsiednich miejscowościach odnaleziono przedmioty, które archeolodzy datują na okres paleolitu środkowego lub dolnego. Również ślady w okolicznych jaskiniach świadczą o obecności na tych ziemiach człowieka prehistorycznego. W późniejszym okresie tereny miasta podlegały wpływom rzymskim.
Pierwsze wzmianki historyczne o miejscowości Vega pochodzą z XIII wieku. Dopiero jednak od XVIII wieku funkcjonuje ona pod obecną nazwą Torrelavega. Od XVI do XVIII miasto było zależne od książąt Infantado, będących następcami rodziny Vega. XVII wieku nastąpił rozwój rzemiosła i wytwórczości w mieście. Powstawały wówczas młyny, produkowano tkaniny, otwierano placówki handlowe oraz tawerny. Pierwszym momentem przełomowym w dziejach miasta i jego mieszkańców było odkrycie w 1853 r. złóż rud cynku w Reocin. W 1898 r. uruchomiono Azucarera Montañesa z czasem przekształconą w Lechera Montañesa.
W 1904 r. rozpoczęto budowę fabryki firmy Solvay w której produkowano sodę. 2 Te duże podmioty gospodarcze wzmocniły także lokalny rynek, umożliwiając powstanie wielu nowych warsztatów, jak również rozbudowę już istniejących firm. Zmiany te przyczyniły się do faktu, że Torrelavega stała się kluczowym ośrodkiem przemysłowym w całym regionie Besaya. Warto zauważyć, że jeszcze w 1753 r. miejscowość ta miała zaledwie 78 mieszkańców. Szybki rozwój w drugiej połowie XIX wieku przyczynił się do przyznania w 1895 r. Torrelavedze statusu miasta.
Już w XX wieku, rozwój regionu nie ustawał, tworzyły się nowe gałęzie przemysłu oraz centa bankowe. Okres II Republiki Hiszpańskiej, a później wojny domowej były dla miasta czasem najbardziej burzliwym w całej historii Torrelavegi. Ucierpieli przede wszystkim jego mieszkańcy, których spotkały represje ze strony frankistów.
Lata te odbiły się także na samym rozwoju miasta, którego dotychczasowa intensywność została zachwiana. W latach 80. i 90. XX wieku dawały o sobie znać oznaki kryzysu, z którego udało się wyjść i obecnie zauważalne są liczne symptomy poprawy. Obecnie w mieście działa wiele przedsiębiorstw z branży metalowej, chemicznej, budowlanej, włókienniczej i celulozowej. Szczególnie istotne dla miasta są zakłady papiernicze Sniace i oponiarskie Continental.
Torrelavega jest przyjaznym miastem znajdującym się na zbiegu szlaków komunikacyjnych. Budowa autostrad ułatwiła dostęp do miasta, w którym warto zorganizować pobyt. Atrakcyjne otoczenie przyrody, bliskość morza, a także niewielka odległość od gór sprawiają, że miasto to jest jednym z bardziej interesujących w północnej Hiszpanii. W niedużej odległości od miasta znajduje się Sierra del Dobra, których masyw posiada rozbudowaną sieć szlaków i ścieżek umożliwiających krajoznawcze podróże piesze. Jest to zarazem najwyższy punkt okolicy sięgający 606 m. n.p.m.
Co na obszarze przybrzeżnym jest wartością imponującą. Ze szczytu i zboczy góry rozpościera się piękny widok. Obok miasta zlokalizowany jest także tzw. zielony korytarz Saja-Besaya, który jest naturalną enklawą z bogatą fauną i florą. Dogodne położenie Torrelavegi ma także znaczenie dla osób chcących zobaczyć większą część Kantabrii, miasto może stanowić doskonałą bazę wypadową do zwiedzania jakże ciekawej okolicy. Mieszkańcy i turyści mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej miasta. Istnieje tu od 2007 r. Teatro Municipal Concha Espina, którego bogaty program artystyczny powinien zadowolić większość koneserów sztuki scenicznej.
Kilka razy do roku organizowane są tam festiwale przyciągające wielu odbiorców, wśród nich Amatorski Festiwal Teatralny, Zimowy Festiwal Teatralny czy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Dla wielbicieli dzieł sztuki polecana jest Sala Mauro Muriedas, gdzie można zobaczyć wystawy reprezentujące wiele stylów i różnego rodzaju motywów. Dla zainteresowanych historią lokalną sugeruje się odwiedzić Museo Expo Torrelavega, gdzie na 1400m2 zaprezentowano dzieje miasta, które przedstawione są w nowoczesnej formie przygotowanej w części m.in. przez hiszpańską telewizję z okazji 100-lecia nadania praw miejskich.
Na terenie Torrelavegi znajdują się interesujące zabytki takie jak: neogotycki kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej. W tym pochodzącym z 1892 r. budynek zlokalizowany jest grób 3 Leonory de la Vegi, matki markiza de Santilany. Innym wartościowym obiektem sakralnym jest kaplica świętej Anny, której powstanie datowane jest na rok 1667. Interesującym jest ratusz, który powstał kilka lat przed nadaniem Torrelavedze praw miejskich. W mieście wartym obejrzenia są także pomniki i rzeźby, które zdobią place i ulice.
Torrelavega jako znaczący ośrodek przemysłowy nie jest obszarem zdegradowanym. Bliskość gór i morza, a także terenów chronionych zapewnia dogodne warunki dla rozwoju turystyki i właściwe możliwości dla swoich mieszkańców. Lokalizacja w małej Wspólnocie Autonomicznej Kantabrii wpływa także na regionalną pozycję miasta, które obok Santander jest kluczowym ośrodkiem w tej części Hiszpanii.
Szybki rozwój jakiego doświadczyła ta miejscowość na przełomie XIX i XX wieku sprawiła, że wprawdzie brak jest w niej dużej liczby zabytków niemniej ze względu na bardzo dobre położenie jest atrakcyjnym miejscem dla rozwoju turystyki. Miasto to ma duży potencjał rozwoju, zwłaszcza dzięki dobrej infrastrukturze drogowej i kolejowej, bliskości morza, a także niewielkiej odległości od portu lotniczego. Warto podkreślić, że szlaki komunikacyjne przebiegają przez północne i zachodnie peryferia miasta, dzięki czemu ograniczony jest hałas, a także zanieczyszczenie powietrza.
W Torrelavega zlokalizowany jest Hospital Sierrallana y Tres Mares, któremu podlega 200000 mieszkańców okolicznych miejscowości. W mieście znajduje się również jeden z campusów Uniwersytetu Kantabryjskiego. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jest to miejscowość godna polecenia nie tylko jako punkt tymczasowego pobytu, ale również, a może przede wszystkim jako miejsce stałego zamieszkania. W Torrelavega jest zróżnicowana zabudowa, obok domów jednorodzinnych znajdują się większe osiedla.
W mieście istnieją kluby piłkarskie, koszykarskie, siatkarskie, a także popularne są kręgle i badminton. W ostatniej z wymienionych dyscyplin lokalny klub odnosi znaczące sukcesy na arenie krajowej, zwłaszcza w kategoriach juniorskich. Najpopularniejszym jednak sportem, który rozsławił Torrelavegę jest kolarstwo. W mieście istnieje welodrom służący do uprawiania kolarstwa torowego. Najbardziej znanymi kolarzami pochodzącymi lub związanymi z Torrelavegą byli Vincente Trueba, Juan Jose Cobo i trzykrotny mistrz świata Oscar Freire.
Najbardziej charakterystycznym elementem kuchni lokalnej jest tzw. La polka (polkas), słodki wypiek, którego składnikami są mąka, masło czysta woda i sól. Są one wykonane z kawałków ciasta francuskiego i cukru pudru, które są wypiekane w temperaturze 200oC. Ich geneza sięga początku XX w., a obecnie cieszą się one dużą sławą w Torrelavedze.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.