Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Castro Urdiales

Castro Urdiales w Kantabrii

W kościele św. Marii w Castro Urdiales ukrywali się dawniej mieszkańcy miasta przed francuskimi wojskami. Ten gotycka świątynia jest dużą atrakcją dla gości odwiedzających Castro Urdiales. W pobliżu kościoła św. Marii znajduje się zamek templariuszy, który obecnie pełni rolę latarni morskiej. Oprócz zwiedzania będąc w Castro Urdiales warto wybrać się na spacer przybrzeżną promenadą, którą urozmaicają modernistyczne budynki.
Castro Urdiales to hiszpańskie miasto należące do wspólnoty autonomicznej Kantabria. Usytuowana jest na północy Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Graniczy od zachodu z Asturią, od wschodu z Krajem Basków, a od południa z Leonem i Kastylią.

Miasta Kantabrii

Największe miasta należące do Kantabrii to: Santander, Reinosa, Torrelavega, Santona i Laredo. Częścią wspólnoty jest również gmina Valle de Villaverde, która otoczona jest terenami prowincji Vizcaya w Kraju Basków. Co ciekawe, flaga Kantabrii ma takie same barwy jak polska flaga. Znajduje się na niej jeszcze godło Kantabrii.

Góry Kantabryjskie

Najwyższym szczytem Kantabrii jest Torre de Cerredo w Górach Kantabryjskich - ma 2648 m n.p.m. Warto wspomnieć, że Góry Kantabryjskie należą do największego hiszpańskiego parku narodowego o nazwie Parque Nacional Picos de Europa. Charakterystyczną cechą Gór Kantabryjskich są wapienne skały. Co ważne, po górach wędrować mogą zarówno doświadczeni wspinacze, jak i amatorzy.

CASTRO-URDIALES-HISZPANIA

W parku znajdują się turystyczne szlaki, dopasowane do każdego poziomu umiejętności. Występują tam zarówno łagodne szlaki, jak i budzące strach urwiska. Na terenie parku występuje wiele gatunków zwierząt, m.in. wilki i dziki. Oprócz Parque Nacional Picos de Europa na obszarze wspólnoty Kantabrii znajduje się wiele innych parków narodowych.

Wakacje w Kantabrii

Kantabria to świetne miejsca do uprawiania wodnych sportów, m.in. nurkowania, windsurfingu czy kitesurfingu. Na terenach Castro Urdiales i całej Kantabrii można również trenować kolarstwo górskie i inne górskie sporty oraz konną jazdę. Zadowoleni będą też wędkarze. Miejsc do łowienia ryb w Kantabrii nie brakuje.

W rzekach najwięcej jest łososi i pstrągów. Ryby stanowiły pokarm już w starożytności dla plemienia Kantabrów. Poza tym w Kantabrii znajdują się profesjonalne pola golfowe. Castro Urdiales jest popularnym wakacyjnym miejscem. Turystów przyciągają piaszczyste plaże i morze o intensywnej, turkusowej barwie. Turyści i mieszkańcy regionu najchętniej odwiedzają plażę Playa de Brazomar.

W góry na narty

Castro Urdiales i okolice są również atrakcyjnym miejscem na spędzenie wypoczynku zimowego. W górach Kantabryjskich można pojeździć na nartach.
W Kantabrii zlokalizowanych jest wiele jaskiń. Dzięki temu tereny te przyciągają speleologów. To właśnie w jednej z kantabryjskich jaskiń podziwiać można malowidła skalne stworzone przez ludzi już 20 tys. lat temu.

Powierzchnia i ludność

Powierzchnia Castro Urdiales zajmuje ponad 96 tys. kilometrów kwadratowych. Castro Urdiales zamieszkuje ponad 30 tys. ludzi. Gęstość zaludnienia wynosi blisko 31 osób na kilometr kwadratowy. Castro Urdiales zlokalizowane jest między miastami Santander i Bilbao. Miasta łączy droga CN - 634 i autostrada. Castro Urdiales usytuowane jest częściowo na skalistym półwyspie, co niewątpliwie dodaje temu miejscu uroku. Miastami partnerskimi Castro Urdiales są francuskie Cabourg i Aire-sur -l’Adour oraz Bukra w Saharze Zachodniej.

Walki z przybyszami

Pierwsi ludzie na terenie Kantabrii pojawili się już blisko 10 tysięcy lat temu. W VIII w. do Kantabrii dotarli Arabowie. Obecność przybyszów nie spodobała się mieszkańcom regionu, doszło do walk. Na czele Kantabrii stanęli Alfons I, a później Alfons II. Udało im się pokonać Arabów. Zapanował spokój.

Takie warunki zachęciły do powrotu na obszar Kantabrii emigrantów z Leon i Kastylii, którzy do tej pory osiedlali się w górach. W tym okresie w Kantabrii rozwijało się chrześcijaństwo. Do wspólnoty sprowadzono część krzyża Chrystusa. Kościół rozszerzał swoje wpływy. W X i XI w. kościół obejmował swoim zasięgiem coraz więcej obszarów. Bardziej popularny stawał się feudalizm, czyli podział społeczeństwa na duchowieństwo, chłopstwo i rycerstwo.

Pierwsze miasta

Alfons III rozwijał flotę, ekonomię i wspólnotowe rządy. W XII w. na terenie Kantabrii ukształtowało się wiele miast. Jednym z nich było miasto Santander, które powstało w 1187 r. W XIV w. w Kantabrii doszło do morskich bitew z Anglią. Z czasem wspólnotowe miasta Santander i Ladero zaczęły odgrywać ważną rolę w rozwoju floty. To właśnie z ich portówt wypływały statki. Za postęp floty odpowiadali Karol V i Filip II. Pozostałości czasów świetności floty podziwiać można w Castro Urdiales do dzisiaj. W porcie znajduje się wiele łodzi. W XVII w. na terenie wspólnoty rozgrywały się walki na tle religijnym.

Klimat umiarkowany

W Castro Urdiales i w całej wspólnocie Kantabrii panuje klimat umiarkowany wilgotny. Opadów deszczu jest dużo i występują one przez cały rok. Latem jest ciepło, zimy są łagodne. Charakterystycznym zjawiskiem pogodowym w Castro Urdiales i w innych rejonach Kantabrii są silne wiatry. Pojawiają się one głównie w okresie jesiennym. Średnia temperatura w ciągu roku wynosi około 15 stopni Celsjusza. Co ważne, południe Kantabrii jest cieplejsze od północnej części wspólnoty.

CASTRO-URDIALES

Hodowla bydła i owiec

Gospodarka Castro Urdiales opiera się głównie na rolnictwie - hodowli bydła i owiec oraz rybołówstwie. Poza tym ważną rolę gospodarczą pełni przemysł elektromechaniczny, maszynowy, chemiczny i spożywczy.
W Castro Urdiales nie brakuje pięknych budowli. Turyści zwiedzający Castro Urdiales, jak i mieszkańcy tego miasta, chętnie odwiedzają kościół Santa Maria (św. Marii). Reprezentuje on styl gotycki.

Budowa tej świątyni rozpoczęła się w XIII w. Co ciekawe, to właśnie w kościele Santa Maria w XIX w. ukrywali się mieszkańcy miasta przed francuskim najazdem. Warto wspomnieć, że w 1931 r. kościół Santa Maria został uznany za pomnik narodowy, by podkreślić znaczenie kościoła dla kraju

Malarz z Kraju Basków

Wnętrze kościoła Santa Maria wypełniają gotyckie rzeźby i obraz Chrystusa na krzyżu, którego autorem jest hiszpański malarz Francisco de Zurbaran. Artysta pochodził z Kraju Basków. Na początku swojej twórczej drogi zajmował się odtwarzaniem dzieł włoskiego malarza Caravaggio. Inspirował się tym artystą również później, tworząc już swoje autorskie obrazy. Nazywano go „hiszpańskim Caravaggio”. Tworzył m.in. obrazy ozdabiające kościelne ołtarze. Popularność zyskał malując obrazy dla dominikanów w Sewilli. Oprócz obrazów z motywami religijnymi tworzył również dzieła przedstawiające martwą naturę.

Bóg i martwa natura

Wśród najsłynniejszych dzieł Zurbarana można wyróżnić m.in.: „Chrystusa podnoszącego swoje szaty”, „Madonnę różańcową adorowaną przez Kartuzów”, „Niepokalane poczęcie”, „Objawienie apostoła Piotra przed św. Piotrem Nolasco”, „Świętą Agatę”, „Świętą Małgorzatę”, „Wizję niebiańskiej Jerozolimy”, „Najświętszą Marię Pannę jako śpiącą dziewczynkę” oraz martwe natury z filiżanką czy z cytrynami, pomarańczami i różą.

Najstarsza świątynia

Obok kościoła Santa Maria znajdują się ruiny najstarszej miejskiej świątyni Iglesia de San Pedro. Kościół wzniesiono końcem XII w. Budynek reprezentuje style gotycki i romański. Jest jedyną zachowaną do obecnych czasów romańską budowlą w Castro Urdiales. Świątynia ma półkolisty kształt i tworzy ją mur z kamienia. Gotycki kościół Santa Maria usytuowany jest w pobliżu zamku templariuszy. Z czasem obiekt ten zmodernizowano i przekształcono na morską latarnię.

Promenada przy morzu

Atrakcją rejonu Castro Urdiales jest również piękna promenada, rozciągająca się wzdłuż morza od plaży Brazomar do portu w centrum miasta. Przy promenadzie znajdują się piękne budynki w stylu modernistycznym. Warto zaznaczyć, że miasto Castro Urdiales znajduje się na pielgrzymkowej trasie tzw. Camino de Santiago, którą przechodzą pielgrzymi wędrujący do katedry w Santiago de Compostela. Ważnym elementem Castro Urdiales jest pałac Ocharan. Budynek pałacu zaprojektował architekt Eladio Laredo w 1914 r. Pałac utrzymany jest w neogotyckim stylu.

Klimatyczna starówka

Niezwykle klimatycznym miejscem w mieście Castro Urdiales jest mała starówka z wąskimi uliczkami. Turyści i mieszkańcy regionu chętnie odwiedzają mieszczące się tam bary. Można w nich spróbować przekąski pintxos i napić się cydru. Cydr to jabłkowy napój alkoholowy, popularny we wszystkich miejscowościach położonych na wybrzeżu Morza Kantabryjskiego. Cydr ma lekko słodki i orzeźwiający smak. Jak produkuje się cydr? Podobnie do piwa - sposobem tzw. górnej fermentacji,przy użyciu świeżo wyciśniętego soku z jabłek.

Kantabryjska przekąska

Pintxos to kawałki bagietki z różnymi składnikami, które wbijane są do pieczywa za pomocą wykałaczki. W barach bagietki najczęściej ułożone są na talerzach przy ladzie. Klienci często życzą sobie aby bagietki podgrzać lub upiec. Pintxos to takie kantabryjskie tapas.

CASTRO URDIALES-KANTABRIA

Co ciekawe, w lokalnych restauracjach organizowane są liczne kulinarne konkursy na najlepsze pintxos. Konkursy te są dużym wydarzeniem dla mieszkańców Castro Urdiales i wspólnoty Kantabria. Przekąski pintxos najczęściej popija się czerwonym winem. Nazwa „pintxos” pochodzi od hiszpańskiego słowa „pinchar”, co oznacza „kłuć” i nawiązuje do wykałaczki używanej do jej przygotowania. Długość wykałaczek świadczy o cenie pintxos. Im dłuższy patyczek, tym droższa przekąska.

Smażone kalmary

Oprócz przekąsek pintxos w Castro Urdiales warto spróbować rabas, czyli smażonych kalmarów. Podają je m.in. w restauracji Taberna el Resbalon.
Wśród popularnych w Castro Urdiales potraw znajdziemy również hiszpański gulasz z białej fasoli, żeberek, boczku i kaszanki, tzw. cocido montanes oraz zupę z owoców morza, czyli marmitę de bonito. Co ciekawe, zupę z owoców morza w dawnych czasach przygotowywali rybacy podczas wypraw po Zatoce Biskajskiej. Zupa była świetnym pomysłem na przygotowanie obiadu w takich warunkach.

Barwny festiwal

Miasto Castro Urdiales z pewnością jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla miłośników imprez. Organizowanych jest tutaj mnóstwo wydarzeń. W każdy pierwszy piątek miesiąca w Castro Urdiales odbywa się barwny festiwal zwany Coso Blanco. Najważniejszym punktem imprezy jest parada kolorowych wozów. Festiwal uświetnia oprawa muzyczna i pokaz fajerwerków.

Dojazd autobusami

Turyści oraz mieszkańcy Castro Urdiales i okolic nie mają problemu z dotarciem do poszczególnych miejsc w mieście. Po rejonie Castro Urdiales bez problemu można podróżować autobusami obsługiwanymi przez firmy Bizkaibus oraz Turytrans.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij