Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Jaskinia Cuevas de Altamira

Cuevas de Altamira – prehistoryczne malowidła

Jaskinia Altamira znajduje się w północnej Hiszpanii, nieopodal miejscowości Santillana del Mar – pięknego, średniowiecznego miasteczka w regionie Kantabrii. Altamira niekiedy nazywana jest Kaplicą Sykstyńską Paleolitu i nie ma w tym najmniejszej przesady. Jaskinia ma długość 270 metrów, a jej wysokość osiąga w niektórych miejscach nawet 2,6 m. Została wpisana w 1984 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To prawdziwy relikt przeszłości, który pozwala nam poznać bliżej dzieje prehistorycznych przodków. Znajdują się tu fascynujące, i jedne z najlepiej zachowanych na świecie, malowidła i ryty z epoki paleolitu.

Jaskinia w Altamirze – falsyfikat?

Malowidła zostały odkryte w 1879 roku przez Marcelino Sanz de Sautuola. Choć sama jaskinia znana już była archeologom i naukowcom już w 1868 roku, mało kto interesował się nią jako obiektem badań. Nie wiązano z nią żadnych przełomowych odkryć, do momentu aż w jej głąb wkroczył fascynat i poszukiwacz skarbów starożytności Marcelino Sanz de Sautuola. Prowadząc swoje wykopaliska nie liczył na to, że uda mu się odkryć relikty z czasów prehistorycznych.

Podczas prac towarzyszyła mu córka, 9-letnia Maria, która jako pierwsza zauważyła na stropie jaskini fascynujące postacie zwierząt. Marcelino Sautuola chciał za pomocą tego odkrycia osiągnąć sukces w świecie nauki, dlatego opublikował informację w książce licząc na przychylność. Niestety, odkrywca oskarżony został o oszustwo i fałszerstwo. Malowidła były tak dobrze zachowane i tak dokładnie odzwierciedlały rzeczywistość, iż nikt nie uwierzył że mogły pochodzić z czasów prehistorycznych.

Oskarżano Sautuolę o wynajęcie malarza, który potajemnie wykonał rysunki. Wiarygodność Sautuoli została podważona między innymi na Kongresie Antropologii i Archeologii Prehistorycznej w Lizbonie, który miał miejsce w 1880 roku. Przez całe życie Sautuoli kierowano wobec niego podejrzenia o nieuczciwość. Dopiero w 1992 roku, 14 lat po śmierci odkrywcy, badacz Carthailac przyznał że oskarżenia o fałszerstwo były bezpodstawne, a malowidła są autentyczne.

RYSUNKI-PREHISTORYCZNE-JASKINIOWE
Prehistoryczne malowidła w jaskini Altamira porażą Cię swoim pięknem ...

Malowidła Altamiry

Rysunki na jaskini określane są na około 30 000 – 11 000 lat p.n.e. Na początku oceniano je na znacznie starsze, gdyż ich wiek określany był przez datowanie radiowęglowe, uzyskane na podstawie węgla zawartego w malowidłach. Próbki węgla oraz dodatkowych pigmentów i barwników użytych do stworzenia rysunków określały datę ich wykonania.

Okazało się jednak, że malowidła mogą pochodzić sprzed 35 tysięcy lat przed naszą erą. Ostatnie z określonych datowań zostało przedstawione przez Alistaira Pike – naukowca z Uniwersytetu w Bristolu. Przeprowadził on badania metodą uranowo - torową, która polega na określeniu stosunku izotopów uranu i toru w węglanie wapnia, który znajduje się na malowidłach. Metoda ta pozwoliła na bardziej precyzyjne określenie przedziału dat z jakich podchodzą malowidła.

Czas, w którym żyła ludność Altamiry, sprzyjał powstawaniu malowideł. Klimat się ochłodził, a granica tundry i stepotundry przesunęła się w południowym kierunku, a ludność szukała miejsc do schronienia. Osiedlanie się w jaskiniach sprzyjało powstawaniu pierwszej, pierwotnej sztuki – malowideł i rytów. Ludność musiała pozostawać w jaskiniach aż do momentu kiedy klimat zaczął się ocieplać, a lodowiec wycofał się z terenów. Wtedy dopiero mieszańcy zaczęli opuszczać jaskinie. Pozostałe malowidła związane są głęboko ze wczesną i środkową kulturą magdaleńską – europejską kulturą, która produkowała narzędzia głównie z krzemienia i kości.

Malunki w części głównej jaskini (zwanej Wielką Salą Obrazową) znajdują się na sklepieniu o powierzchni około 100m2. Na malunkach przedstawione zostały sylwetki zwierząt: bizonów, saren, koni, koziorożców, jeleni, a także znaki geometryczne. Do sporządzania malowideł używano koloru czerwonego, czarnego i fioletowego mieszanych w różnych proporcjach. Sylwetki zwierząt zostały przedstawione na wybrzuszeniach skały i jej naturalnym ukształtowaniu, co dodaje dynamizmu przedstawionym scenom i sprawia wrażenie, iż przedstawione zwierzęta ukazane są w ruchu.

Autor malowideł doskonale próbował odzwierciedlić rzeczywistość i przedstawić płaszczyznę. Malowidła w Altamirze są początkiem dążenia ludzi do uwiecznienia otaczającego ich świata. Co więcej oprócz wizerunku zwierząt w jaskini zachowały się odciski dłoni i ryty antropomorficzne. Scena, w której przedstawiono stado bizonów w ruchu ma około 18 m długości i 9 m szerokości. Zwierzęta są naturalnej wielkości, a do ich namalowania użyto barwników z węgla oraz ochry. Ochra dawała rożne odcienie czerwonego, fioletowego oraz żółtego, które były ze sobą zmieszane i odzwierciedlały kolor sierści zwierząt.

Jaskinia nie dla turystów

Od momentu odkrycia malowideł jaskinia był dostępna dla turystów bez ograniczeń. Jednak w 1977 roku została zamknięta. Między innymi dwutlenek węgla, wydzielany przez osoby przebywające w jaskini, zmienił mikroklimat jaskini i imponujące rysunki zaczęły blednąć. Jaskinia została ponownie otwarta w 1982 roku, ale dziennie mogło ją odwiedzać tylko kilka osób. Można sobie tylko wyobrazić, ile czasu musieli czekać chętni wpisujący się na listę oczekujących na zwiedzanie.

Niekiedy trzeba było wpisać się już trzy lata wcześniej, by mieć szansę na zobaczenie na własne oczy tych prehistorycznych malowideł. Niekomfortowa sytuacja nie trwała jednak długo. W 2001 roku ponownie zapadła decyzja o zamknięciu jaskini, a wstęp do niej mają tylko naukowcy i konserwatorzy zabytków. Wiele osób jest zawiedzionych odgrodzeniem prehistorycznych pozostałości od całego świata. Obecnie władze Kantabrii zastanawiają się czy nie przywrócić znowu możliwości zwiedzania tej niezwykłej jaskini.

ALTAMIRA-KANTABRIA-JASKINIA-MUZEUM
Wejście do Muzeum Altamira w Kantabrii

Museo de Altamira

Mimo, iż w Altamirze nie można zobaczyć autentycznych malowideł na własne oczy, w 2008 roku zostało otwarte Muzeum Altamiry (Museo de Altamira), w którym można podziwiać replikę jaskini i zapoznać się z pozostałościami po naszych pra-przodkach. Muzeum to znajduje się niedaleko pierwotnej jaskini (zaledwie 300 metrów). Zostało ono zaprojektowane przez Juana Navarro Baldewega – popularnego hiszpańskiego architekta.

Kopie malowideł zostały wykonane przez Pedro Saurę oraz Matilde Múzqui – i choć nie pochodzą z czasów prehistorycznych, doskonale oddają ich klimat i atmosferę. Oprócz wiernej repliki jaskini, znajdującej się w podziemiach muzeum, można tu podziwiać imponującą wystawę „Czasy Altamiry”. Muzeum Altamiry to miejsce, gdzie można nie tylko poznać historię pradawnych ludów, ale również dobrze się bawić. Można tu wykonać odcisk swojej dłoni i spróbować wykonać własne ryty. Warto też wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem – w tym celu należy skontaktować się wcześniej z administracją muzeum.

Muzeum Altamiry otwarte jest w miesiącach maj-październik od wtorku do soboty w godzinach 9.30-20.00. W niedzielę i święta czynne jest od 9.30 do 15.00. W pozostałe miesiące, od listopada do kwietnia muzeum można zwiedzać od wtorku do soboty, w godzinach 9.30-18.00, a w niedzielę i święta 9.30-15.00. Cena za bilet normalny to 3€, za ulgowy 1,5€. Można również wykupić roczny karnet wstępu za 25€.

W soboty od 14.00 godziny oraz w niedziele wstęp do muzeum jest darmowy. W ciągu roku jest również kilka dni, kiedy nie musimy mieć ze sobą biletu. Na wstęp wolny możemy liczyć 18 kwietnia (Día del Patrimonio Mundial), 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów), 12 października (Dzień Kolumba) oraz 6 grudnia (Día de la Constitución).

MALOWIDŁA-JASKINIOWE
Mnóstwo jaskiniowj sztuki człowieka paleolitu w Altamira

Jeśli jednak marzy nam się zwiedzanie prawdziwych, prehistorycznych grot (choć już nie tak okazałych jak jaskinia w Altamirze) możemy wybrać się do innych miejscowości w Kantabrii, jak na przykład Monte Castillo z grotami El Castillo, Las Monedas, La Chimeneas czy La Pasiega. Pozostałości po prehistorycznych ludach można podziwiać też w Covalanas, Horno de la Pena i El Penedo.

Apartament LA MIRADA
Apartament LA MIRADA
Costa Blanca płd. / Playa Flamenca
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij