0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Określa się go golfowym geniuszem. Jest jednym z najbardziej znanych sportowców w historii swojego kraju, należy też do czołówki najbardziej utytułowanych zawodników w dziejach swojej dyscypliny. Severano „Seve” Ballesteros to były hiszpański golfista, żyjący w drugiej poł. XX wieku. Do jego osiągnięć sportowych należały między innymi: pięć tytułów mistrza świata (MŚ Match Play) czy dwa triumfy w turnieju Masters. Do dziś zajmuje pierwsze miejsce na liście europejskich golfistów z największą liczbą zwycięstw. Był również projektantem pól golfowych, co jest mniej znaną dziedziną jego aktywności.
Severano „Seve” Ballesteros urodził się 9 kwietnia 1957 roku w miejscowości Pedrena. To miasto we wspólnocie autonomicznej Kantambria, w północnej Hiszpanii, nad Oceanem Atlantyckim, w kolebce europejskiego golfa. Z tym sportem był związany od dzieciństwa, między innymi dzięki rodzinie. Jego wujem był Ramon Sota, zawodowy golfista, który w początkach drugiej połowy XX wieku był czterokrotnym mistrzem Hiszpanii oraz jednym z największych mistrzów Starego Kontynentu tamtego czasu.
Ballesteros miał pięciu braci. Jeden z nich zmarł w dzieciństwie, pozostali zostali zawodowymi golfistami. Starszy z nich, Manolo, pomagał mu udoskonalić szeroką gamę strzałów i technik, często również niekonwencjonalnych zagrań. W przyszłości zostanie menedżerem Severano.
„Seve” predyspozycje do golfa chłonął z każdego metra swojej okolicy i towarzystwa. Ojciec Severano był ogrodnikiem, pracującym na polu golfowym w Pedrena. To tam przyszły mistrz świata stawiał pierwsze kroki w tym sporcie. Tam też, w wieku 9 lat, został noszącym kije. Pole golfowe Pedrena do dziś stanowi największą atrakcję miejscowości. Otwarte zostało w 1928 roku.
Rozciąga się z niego ciekawy widok na Zatokę Santander.
Gdy nasz bohater miał 10 lat, brał udział w pierwszych oficjalnych zawodach. Zaliczył wtedy 51 trafień do 9 otworów na swojej rodzimej arenie Real Golf de Padrena. W następnym roku zajął drugie miejsce z 42 trafieniami. W wieku zaledwie 12 lat, grając na 18 dołków, wygrał turniej. Pole w Pedrena przestało mu wystarczać, szybko poznał na pamięć każdy jego metr, każdą łodyżkę trawy. Aby urozmaicić sobie szkolenia, trenował na plaży lub na boisku, nie tylko w dzień, ale i wieczorami, przy świetle księżyca.
Bardzo wcześnie, bo już w wieku 17 lat, 22 marca 1974 roku, zdobył tytuł zawodowego gracza. Jego piękna i bogata kariera zawodowa trwała aż do wycofania się z profesjonalnego sportu, co miało miejsce 16 lipca 2007, kiedy to miał już 50 lat. Jeszcze jako 17-latek zdobył mistrzostwo Kraju Basków i Hiszpanii do lat 25. Brał też wówczas udział w kilku turniejach europejskich. Rok później ponownie został mistrzem kraju w swojej kategorii wiekowej. Już wtedy ulokował się na 26. miejscu w międzynarodowym rankingu najlepszych golfistów. Po zajętym wówczas trzecim miejscu w turnieju Lancome zaczął o nim mówić cały golfowy świat.
W wieku 19 lat Severano Ballesteros zdobył kilka ważnych trofeów- kolejny raz Lancome, mistrzostwo Hiszpanii, Memoriał Donalda Swalensa i wreszcie Mistrzostwo Świata. Był wtedy drugi w zawodach British Open, otrzymując nagrodę najlepszego zawodnika roku w Europie. Kolejny rok przyniósł mu początki sławy już nawet w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. - n niewątpliwie dzięki zwycięstwu w Pucharze Świata. Triumfy odnosił również w Japonii lub Afryce, na przykład w Kenii. Zwycięstwa zaczynały przynosić mu sławę i opinię międzynarodowej ikony golfa i sportu wogóle.
Za wysoką jakość gry i sportową postawę odznaczono go Brytyjskim Orderem Zasługi. W tamtym, dosyć przełomowym roku wygrał sześć kolejnych turniejów na czterech kontynentach. Wcześniej był to wynik dla wielu zupełnie nieosiągalny.
Rok 1978 to wygrane Severano w Kenii, Greensboro, w Niemczech, Skandynawii, Szwajcarii i Japonii. Ponownie zdobył tytuł mistrza swojego kraju do lat 25. Każdy następny rok był kolejnym czasem triumfów. W tamtej epoce Ballesteros nie miał sobie równych na świecie.
Z początkiem 1979 roku wygrał turnieje: Katalonia Open, Ingles Classic, stał się też najmłodszym zwycięzcą British Open.
Następny sezon stanowił pewną odmianę - nie zaczął się dla Seberiano zbyt dobrze. W końcu jednak udało mu się narzucić rywalom swój styl. W turnieju Augusta Masters znów zaskoczył. Na grze do 9 dołków zaliczył 23 trafienia i „orła”. Wygrał też turnieje w Hiszpanii, Skandynawii, Mistrzostwo Australii, japoński turniej Dunlop, przede wszystkim wreszcie zdobył mistrzostwo świata „Match Play”.
Rok 1982 utalentowany golfista zakończył ponownymi zwycięstwami w Otwartych Mistrzostwach Madrytu, Francji, San Remo. To również czas kolejnego mistrzostwa świata „Match Play”. Podobnie dobrą passę kontynuował w następnych latach.
Obniżkę dyspozycji przyniósł dopiero rok 1984, kiedy to w zawodach rangi mistrzostw świata „Match Play” zajął trzecie miejsce - można powiedzieć, że dopiero trzecie. Powetował sobie częściowo tę obniżkę zwycięstwem w British Open i turnieju „Sun City”. Rok później zamierzał powtórzyć zwycięstwo w amerykańskim mieście Augusta, jednak musiał zadowolić się drugim miejscem i kolejnym zwycięstwem w mniej prestiżowych turniejach.
Severano Ballesteros brał udział w dziewięciu edycjach Ryder Cup - w ośmiu jako zwykły gracz, w jednej jako kapitan, osiągając cztery zwycięstwa dla europejskiego zespołu.
Jako trzydziestolatek Ballesteros zaczął ujawniać inne swoje predyspozycje, związane z golfem. W 1987 roku oddano do użytku pierwsze pole golfowe, zaprojektowane przez niego. Zbudowano je w mieście Cadiz Chiclana, na południu Hiszpanii. Ten sam rok to również wygrane w wielu ważnych turniejach.
Rok następny, 1988, okazał się istotny dla jego życia prywatnego. 25 listopada Severano Ballesteros poślubił Carmen Botin O`Shea.
Wybranka była córką Emilio Botin Sanz de Sautuola, hiszpańskiego bankiera. Ich małżeństwo trwało do 2004 roku, w którym to się rozwiedli. Mieli trójkę dzieci. Nieoficjalne informacje głosiły, że przyczyną rozwodu był zły stan psychiczny Severano, spowodowany świadomością zbliżającego się kresu kariery sportowej.
Przez 61 tygodni, w latach 1986-89 (od czasu jego powstania) przewodził Oficjalnemu Światowemu Rankingowi Golfistów.
W drugiej połowie ostatniej dekady XX wieku Seve Ballesteros miał około 40 lat. Nie jest to wiek zaawansowany jak na golfistę, jednak pojawiły się u niego bolesne problemy zdrowotne związane z kręgosłupem. Spowodowało to, że zawodowo grywał sporadycznie. Mimo to w 1995 roku odzyskał tytuł Ryder Cup. W 1999 roku został wprowadzony do amerykańskiej Galerii Sław Światowego Golfa. Regularną karierę wznowił grą w turnieju Madrid Open, w 2005 roku.
Ballesteros był inicjatorem i pomysłodawcą turnieju golfowego Seve Trophy. Rozgrywany jest co dwa lata, na przemian z Ryder Cup w ramach cyklu European Tour. Gra w nim reprezentacja Wielkiej Brytanii i Irlandii przeciwko zawodnikom z kontynentalnej części Europy. Nazwany jest oczywiście na cześć mistrza, który zresztą był w drużynie zwycięzców jego pierwszej edycji, w 2000 roku. Niestety był to jeden z ostatnich jego znaczących triumfów w ukochanej dziedzinie. Do zwycięstw dołożył jeszcze dwukrotną wygraną, w latach 2006 – 2007, jako kapitan w spotkaniach drużyn europejskich z azjatyckimi, w ramach cyklu Royal Trophy.
„Seve” Ballesteros coraz częściej myślał o zakończeniu zawodowej kariery. Do problemów z kręgosłupem, pozostających w znacznym związku z grą w golfa, dochodziły inne trudności życia osobistego. W marcu 2007 roku jego partnerka, Fatima Galarza, zginęła w wypadku samochodowym. Wywołało to plotki o depresji zawodnika, choć on sam temu zaprzeczał. Niedługo potem, 16 lipca 2007 roku, ogłosił zakończenie zawodowej kariery golfisty.
W październiku 2008 „Seve” został przyjęty do Szpitala Uniwersyteckiego La Paz w Madrycie po tym, jak dozna chwilowej utraty przytomności. Tydzień później przekazał mediom informację o zdiagnozowanym u siebie nowotworze mózgu. Niedługo potem przeszedł operację usunięcia guza. Nastąpił obrzęk mózgu, co spowodowało konieczność usunięcia części czaszki. Wykonano kilka kolejnych zabiegów medycznych, jednak nowotworu usunąć się nie udało.
Początkiem maja 2011 roku nastąpiło znaczne pogorszenie się stanu zdrowia golfisty. Severiano „Seve” Ballesteros zmarł w swojej rezydencji, w godzinach porannych, dnia 7 maja 2011 roku. Miał 54 lata.
Miejsce w panteonie gwiazd zawdzięczał Ballesteros między innymi sposobowi, w jaki podszedł do swojej dyscypliny. Składały się na renomę nie tylko wyniki, ale i sposób gry – efektowny, ale i efektywny, podparty zarówno wielką pracą, jak i odwagą wprowadzania innowacji. Powodów złożonego i wszechstronnego stylu gry eksperci dopatrywali się w charakterze Seva. Bywał towarzyski, ale i wyalienowany. Otwarty, a nieraz też skryty. Pisząc prostym i współczesnym językiem: miał parcie na wygraną i potrzebę bycia perfekcyjnym.
Jego grę cechowały niezwykła wyobraźnia, delikatność, ale i zasięg strzałów oraz konsekwencja. Amerykańska gwiazda golfa Tiger Woods nazwał go geniuszem i najbardziej kreatywnym graczem spośród kiedykolwiek prezentujących się na zawodowych polach.
Severiano Ballesteros znacząco przyczynił się do popularyzacji golfa w Hiszpanii i całej Europie, nie tylko zresztą na płaszczyźnie gry amatorskiej. Swoją obecnością i grą podniósł trwale światowy prestiż wielu europejskich turniejów: Espanian Open, Seve Trophy, Turespana Masters Open de Canarias itp.
W 1986 roku założył firmę Amen Corner, która zorganizowała ponad 50 testów sprzętu i pól do gry na całym świecie, wykonując też 34 projekty pól.
„Seve” wielokrotnie powtarzał, że jeden z najbardziej ekscytujących momentów w jego życiu miał miejsce wtedy, kiedy jego najstarszy syn – Javier – podczas turnieju British Open w 2006 roku skutecznie wykonał „firmowe” zagranie ojca, caddy. Javier, wraz z rodzeństwem – Miguelem i Carmen, dbają o zachowanie dziedzictwa i pamięci ojca dzięki Fundacji Seve Ballesterosa.
Po śmierci Mistrza, w barcelońskim turnieju z cyklu European Tour uczczono jego pamięć minutą ciszy. Hołd „Seviemu” oddano wówczas także podczas turnieju tenisowego Madrid Open, w meczu Rafaela Nadala z Rogerem Federerem.
Pogrzeb odbył się w jego rodzinnej miejscowości Pedrenie. Ze względu na wielką ilość żegnających, na zewnątrz kościoła zainstalowano wielkie telebimy.
W dniu śmierci Ballesterosa flaga amerykańska w World Golf Hall of Fame została opuszczona do połowy masztu, a podniesiono hiszpańską.
Jest patronem lotniska w Santander. Ogółem zdobył 96 tytułów w karierze.
Masters – 2
British Open – 3
Ryder Cup – 5
Ryder Cup (kapitan) – 1
Mistrzostwo Świata Match Play – 5
Golf World Cup Hiszania – 2
Eurpean Tour – 6
PGA Tour – 9
Złoty Medal Królewskiego Orderu Zasługi w Dziedzinie Sportu (1983)
Nagroda Księcia Asturii w dziedzinie sportu (1989)
Krzyż Wielki Królewskiego Orderu Zasługi w Dziedzinie Sportu (1993)
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.