0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Hiszpanie królują od lat w wielu sportach. Znakomitym przykładem jest hiszpańska La Furia Roja, która wygrywa kolejne turnieje piłki nożnej. Rozgrywki najwyższej ligi hiszpańskiej, Primera Division śledzi co tydzień wielomilionowa widownia na całym świecie. Jest jednak dyscyplina sporty mniej popularna, w której Hiszpanie także święcą triumfy. To tenis ziemny, którego zawodnicy regularnie pojawiają się na czołowych miejscach największych zestawień i rankingów. Jednym z hiszpańskich wojowników, który na stałe zapisał się do panteonu gwiazd tego wytwornego sportu jest Rafael Nadal – pierwsza rakieta Hiszpanii.
Rafa, bo tak mówią na tenisistę fani oraz znawcy tego sportu, jest osobą bardzo ambitną. Już w wieku 7 lat pokazywał na co go stać oraz przejawiał wielką determinację, która jest jego znakiem rozpoznawczym. W swojej biografii Rafael Nadal wspomina o jednym z pierwszych turniejów, na który wybrał się ze swoim wujkiem Tonim. Bardzo młody wtedy Rafael zapomniał wziąć ze sobą wody do picia. Ponieważ mecze rozgrywały się w bardzo gorący dzień, brak wody był bardzo dokuczliwy. Wujek Nadala jednak postanowił nie kupować wody młodzieńcowi, dzięki czemu nauczył go czuć się odpowiedzialnym za swoje decyzje i działania.
Choć zachowanie wujka mogłoby przerazić niejednego opiekuna dziecka, Rafael sam przyznaje, ze do dziś jest wdzięczny Toniemu za naukę życia i pokazanie czym tak naprawdę jest tenis.
Rafael Nadal także w późniejszych latach nie stracił surowego podejścia do samego siebie. W swojej autobiografii wspomina sytuację, w której jako 10-latek wraca z ojcem po przegranym turnieju płacząc i obwiniając siebie za porażkę. Powodem miał być fakt, że młody chłopiec zaniechał treningów w wakacje na rzecz zabawy z przyjaciółmi. Nadal nie mógł wybaczyć sobie, ze poświęcił czas na rozrywkę, zamiast na ciężką pracę.
Niewiele osób wie, że wyprowadzający uderzenia rakietą trzymaną w lewej dłoni Rafael Nadal jest w rzeczywistości praworęczny. Mało tego – pomimo faktu, że odbija piłkę inną ręką, niż ta, której używa na co dzień, to firmowe uderzenie Nadala jest niezwykle kłopotliwe dla przeciwników. Rafael Nadal, dzięki swojej technice, w taki sposób uderza piłkę, że wpada ona w niewiarygodnie silną rotację. Co to znaczy niewiarygodnie silna rotacja? Dla porównania piłka po uderzeniu Nadala obraca się z prędkością około 5 tysięcy obrotów na minutę, Samprasa i Andre Agassiego osiąga średnio 2 tysięcy obrotów na minutę, a forehand Federera około 2700 obrotów na minutę.
Doskonałe uderzenie jest nie tylko mylące dla przeciwnika, ale także powoduje, że piłka po odbiciu się od kortu szybuje wysoko do góry. Dzięki temu przeciwnik Rafaela, zwłaszcza jeśli używa prawej dłoni, a mecz rozgrywa się na ceglastym korcie, zmuszony jest do wycofania i dezorganizacji. To doskonały moment, by zaatakować, co Rafael Nadal wykorzystuje bezlitośnie.
Ambicja nie pozwala mu się poddać w najbardziej krytycznych momentach na korcie ...
Oprócz determinacji i woli walki w dążeniu do perfekcji Rafael Nadal słynie z jeszcze jednej cechy. Nie jest to może właściwość, która napawa go dumą, ale jest też nieodłącznym elementem jego charakteru. Od najmłodszych lat Rafael boi się…ciemności i burzy. Jego lęk przerodził się w fobię, która nie opuszcza go nawet dziś, gdy wiek sportowca oscyluje wokół trzydziestki.
Rafael Nadal ma tak silną fobię, że czasem przeradza się ona w nerwicę natręctw. Jak wyznaje sam tenisista, zdarza mu się dzwonić kilkukrotnie późnym wieczorem do matki, Many Marii, i pytać ja czy zgasiła ogień w kominku przed pójściem spać. Jego specyficzny charakter uwewnętrznia się także poprzez różnego rodzaju rytuały.
Przed każdym meczem Rafael Nadal wypija po jednym łyku wody z każdej z dwóch butelek, po czym ustawia je zawsze w tej samej pozycji – obok lewej nóżki krzesełka i skierowane na skos, w stronę kortu. Czyżby trauma po wydarzeniach sprzed lat, gdy wujek Toni uczył go odpowiedzialności za własne czyny, spowodowała, że Nadal kieruje strumień energii wody na siebie podczas gry? To pytanie można zadać już samemu Rafaelowi.
Ciężka praca nad sobą oraz techniką gry pozostawiły trwały ślad w kondycji Rafaela Nadala. Morderczy trening sprawił, że tenisista cierpi na notoryczny ból kolan, najwyraźniej nadwerężonych zbyt intensywnym wysiłkiem na korcie i dość trudnym sposobem gry. Co jakiś czas mistrz znika z kortów i zaszywa się gdzieś, nie dając znaku życia. Po serii regenerujących zastrzyków, które przyjmuje bezpośrednio do kolan bez znieczulenia, wraca do zdrowia i rozgrywek o największe trofea światowego tenisa ziemnego.
Jak przystało na człowieka sukcesu, Rafael Nadal zdążył przysporzyć sobie wrogów, którzy z zazdrością patrzą na jego kolekcję tytułów mistrzowskich i puchary zdobyte na najlepszych imprezach tenisowych. W 2011 roku, francuska legenda tenisa, Yannick Noah, otwarcie oskarżył Rafaela Nadala o stosowanie dopingu. Oskarżenia okazały się bezpodstawne – nikt jak dotąd nie przyłapał hiszpańskiego tenisisty na stosowaniu dopingu. Sam Rafael Nadal zbagatelizował oskarżenia nazywając je głupimi. Co ciekawe jeszcze kilka lat temu tenisista bez ogródek przyznawał, że uważa kontrole antydopingowe jako nieetyczne i uwłaczające godności sportowców. Jego postawa w stosunku do starań władz sportowych związków ewoluowała na przestrzeni ostatnich miesięcy i dziś sportowiec popiera badania antydopingowe.
Rafael Nadal jest jednym z najbardziej utytułowanych graczy świata. Od 2001 roku rozgrywa on mecze na kortach jako profesjonalny tenisista, a już w 2005 roku zdobył swoje pierwsze tytuły w międzynarodowych turniejach światowego tenisa. Zanim doszedł do trwającej nieprzerwanie formy, na jego drodze stanęło wiele sław, takich jak Leyton Hewitt czy Carlos Moya.
Początki, tak jak w przypadku wielu sportowców były trudne. Tym, co zasługuje na szczególną uwagę jest tempo, w jakim Rafael Nadal wspiął się na szczyty rankingów. Przyczyniły się do tego zwycięstwa w najbardziej prestiżowych rozgrywkach. Już w 2005 roku Rafael Nadal po raz pierwszy stał się triumfatorem French Open, by już w następnym roku ponownie sięgnąć po tytuł i wielokrotnie zdobywać go w kolejnych latach. Po nieudanej próbie w 2007 roku udało mu się zdobyć tytuł zwycięzcy w angielskim Wimbledonie, rok później w Australian Open. Kolejne turnieje to US Open w Stanach – wszystkie o charakterze wielkoszlemowym.
W 2008 roku Rafael Nadal zdobył także złoty medal Igrzysk Olimpijskich, regularnie też występował i wygrywał też rozgrywki rangi ATP.
Maria Francisco Perello utożsamiana z Rafaelem Nadalem
Po raz pierwszy mistrzowie tenisa stanęli po dwóch stronach kortu w 2004 roku. Od tego momentu rozegrali ze sobą 30 oficjalnych meczów. 20 z nich skończyły się wygraną Nadala, choć to Roger Federer jest chyba bardziej rozpoznawalną twarzą tenisa (być może z powodu występów w reklamach).
Niektórzy pasjonaci i obserwatorzy dyscypliny uważają, że rywalizacja Rogera Federera z Rafaelem Nadalem jest najważniejszą batalią w historii dyscypliny. Nie zdarzyło się jeszcze, by w jednym okresie historii na kortach występowało dwóch tak utalentowanych i utytułowanych tenisistów.
Urywając wszelkie spekulacje, rywalizacja między oboma graczami ma czysto sportowy charakter. Tenisiści regularnie rozgrywają między sobą mecze pokazowe. W prywatnym życiu są przyjaciółmi i wspólnie organizują akcje charytatywne. Rafael Nadal jest założycielem fundacji o nazwie The Rafa Nadal Foundation, zajmującej się pomocą dzieciom i młodzieży. Wielokrotnie też uczestniczył w akcjach na rzecz ubogich mieszkańców Afryki czy ofiar kataklizmów, takich jak trzęsienie ziemi na Haiti, czy powódź w Queensland.
Wydaje się, że w karierze tenisista osiągnął już wszystko co możliwe, jednak Rafael Nadal nie poddaje się i co jakiś czas pojawia się na kortach tenisowych, by z właściwą dla siebie finezją niszczyć każdego rywala, który stanie mu na drodze do zwycięstwa. Chyba ulubionym turniejem jest French Open –wielkoszlemowa impreza, w której brał udział już dziewięciokrotnie. Osiem razy nie dał rywalom szans – tylko w 2009 roku zdarzyło mu się odpaść w 4 rundzie. To tutaj po raz pierwszy sięgnął po trofeum w tak prestiżowej imprezie i zdobył je po raz 4 z rzędu w 2013 roku.
Mało informacji z życia prywatnego tenisisty przecieka do mediów ...
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.