0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Powiedzieć, że zna go każdy fan Formuły 1, to nic nie powiedzieć. Jego nazwisko znane jest wszystkim tym, którzy choć trochę interesują się sportem. Bo takie gwiazdy zna się bez względu na to jakiej dyscyplinie się kibicuje. Poza tym, że jest mistrzem świata F1, prywatnie to naprawdę miły i pomocny facet.
Kiedy akurat nie ściga się na torze, przesiada się z bolidu do swojego ukochanego Maserati Gran Cabrio. Któż z nas nie chciałby w ten sposób zamieniać samochodu „służbowego” na prywatny. Poza tym, posiada własny tor wyścigowy, lubi grę w karty i z wielką pasją ogląda mecze tenisa. O kim mowa? Oczywiście o Fernando Alonso – jednym z najsłynniejszych hiszpańskich sportowców.
Jeśli Robert Lewandowski jest obecnie największą polską gwiazdą światowego sportu, to jego popularność można porównać właśnie ze sławą, jaką w Hiszpanii cieszy się Alonso. W obu przypadkach mechanizm jest bardzo podobny – niezbędne są sukcesy sportowe i wzorowa postawa moralna. To przyciąga sponsorów, zainteresowanie mediów i kibiców, którzy podziwiają swoich idoli i pragną się z nimi utożsamiać. Kariera Alonso – choć nie zawsze usłana różami i pełna zarówno spektakularnych zwycięstw jak i trudnych momentów – jest przykładem tego, jak konsekwencja w dążeniu do celu i talent poparty ciężką pracą, mogą zaowocować fantastycznymi wynikami.
W świecie wyścigów samochodowych, zaś w szczególności w Formule 1, są kierowcy, których się uwielbia i ci, których ciężko darzyć sympatią. Wynika to pośrednio ze specyfiki tego sportu, który przecież wiąże się z ogromnym stresem i przebywaniem w ciągłym napięciu. Ryzyko i adrenalina są wliczone w specyfikę formuły 1 – bez tego sport ten nie byłby tak szalenie popularny i nie przyciągałby milionów kibiców z całego świata na trybuny i przed telewizory.
A wyścigi F1 cieszą się niezwykle wysoką oglądalnością, co przekłada się na bajeczne zarobki kierowców. Kierowców, którzy jednak płacą sporą cenę sławy i sukcesu. Alonso coś o tym wie. Mimo tych wszystkich trudności i wielu wyrzeczeń, jakie na co dzień podejmują kierowcy, on nigdy się nie zmienia. Zawsze uśmiechnięty, z pozytywnym podejściem do świata i ludzi. Nie o każdym z kierowców F1 można powiedzieć to samo. Chociażby Kimmi Raikonen – niezwykle utytułowany fiński kierowca, który jednak jest całkowitym przeciwieństwem Alonso – ma opinię surowego i mało rozmownego.
Fernando Alonso urodził się w mieście Oviedo, 29 lipca 1981 roku. Jego rodzinne miasto – niezwykle urokliwe, leżące na północy Hiszpanii u podnóża Gór Kantabryjskich, jest współczesną stolicą Asturii. Oprócz pięknych widoków i dobrze rozwiniętego sektora usług, miasto może pochwalić się właśnie tym, że jego najsłynniejszym mieszkańcem i krajanem jest Fernando Alonso. Znają go tu wszyscy – od 2011 ponownie przeprowadził się do rodzinnego Oviedo, mieszka z partnerką w spokojnej okolicy.
Jednak Alonso w rodzinnym mieście spogląda na ludzi z billboardów, plakatów, wystaw sklepowych, a nawet z obrazów malowanych na jego cześć. Z miastem tym, jak sam wspomina, wiążą się najszczęśliwsze chwile jego młodości. Praktycznie od najmłodszych swoich lat miał do czynienia z wyścigami. Jako dziecko, tak jak wielu jego kolegów, z którymi rywalizował później na torach całego świata, rozpoczynał swoją przygodę od wyścigów samochodów kartingowych. Jego trenerem, mechanikiem, opiekunem, a zarazem najwierniejszym kibicem i ostrym recenzentem, był ojciec – wielki miłośnik wyścigów samochodowych i wszystkiego, co związane jest z motoryzacją.
To on zaszczepił w młodym Fernando wyścigowego bakcyla, to za jego namową syn na poważnie zaczął myśleć o karierze wyścigowego kierowcy. Wpływ ojca i to jak ukształtował on charakter słynnego kierowcy, widoczny jest także teraz, w dorosłym życiu mistrza.
Wyścigi kartingowe wymagały nakładów finansowych, których rodzina nie była w stanie ponieść. Jednak wyniki Fernando, który szybko zaczął odnosić sukcesy na torach gokartowych, strawiły, że młodym kierowcą szybko zainteresowali się sponsorzy. Zaczęli go również obserwować wysłannicy profesjonalnych zespołów wyścigowych, oczywiście jeszcze nie tych z Formuły 1, ale kariera Fernando Alonso nabierała tempa.
Wielokrotnie zdobywał tytuły mistrza Hiszpanii w wyścigach kartingowych, zarówno w rywalizacji juniorów jak i kadetów. W roku 1996 zdobył także Puchar Świata. Już wtedy mówiło się, że jego start w Formule 1 jest tylko kwestią czasu. W 1998 roku zadebiutował w zawodach z cyklu Word Series by Nissan, a sukcesy otwarły mu drogę do kolejnego etapu kariery, jakim były starty w Formule 3000 – bezpośrednim zapleczu Formuły 1. Tam ścigał się z wieloma swoimi kolegami, z którymi rywalizował później w F1, m.in. z Markiem Weberem.
Wielka kariera Fernando Alonso rozpoczyna się w 2001 roku, kiedy to rozpoczyna on swój pierwszy sezon w Formule 1. Hiszpan podpisał kontrakt z zespołem Mirandi, a światowe media i fachowcy od F1 wyczekiwali w napięciu na wielkie sukcesy utalentowanego kierowcy z Oviedo. Był to czas, kiedy niekwestionowanym dominatorem w Formule 1 był Michael Schumacher. Wielu w Hiszpanie widziało następcę niemieckiego kierowcy, wielu wróżyło mu jeszcze większe sukcesy. Tymczasem początek Alonso miał bardzo słaby. W debiutanckim sezonie F1 nie zdobył nawet jednego punktu, co szybko i brutalnie zweryfikowało pokładane w nim nadzieje. Jednak specyfiką Formuły 1 jest to, że nie wszystko w tym sporcie zależy od kierowcy.
Równie istotne, a często także ważniejsze jest też to, jakim bolidem dysponuje jego zespół. A maszyna Mirandi, pod względem mocy silnika i innych parametrów nie mogła równać się z takimi potęgami jak Ferrari, McLaren czy Renault. Alonso przegrywał więc przez bolid, bo o ile różnice w talencie można nadrobić, kwestii technicznych nie da się już ominąć. W kolejnym sezonie był kierowcą testowym w ekipie Renault.
Dwa pierwsze lata z pewnością okazały się dalekie od oczekiwań, ponieważ Hiszpan musiał zadowolić się rola trzeciego kierowcy. Jednak wytrwałość i upór zostały nagrodzone już rok później, kiedy wraz z Jarno Trullim stanowili parę pierwszych kierowców Renault. Sezon 2003 okazał się przełomowy – Alonso odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Grand Prix Węgier na torze Hungaroring (na tym samym torze zadebiutował też Robert Kubica). Co więcej, kilka innych bardzo dobrych występów pozwoliło hiszpańskiemu kierowcy zająć szóste miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.
Sezon 2004 ukończył na 4. pozycji, zaś już w 2005 roku Hiszpan zdobył swoje pierwsze mistrzostwo świata. Wygrał 6 wyścigów, w tym 3 z rzędu i z dorobkiem 133 punktów zapewnił sobie tytuł mistrza świata. Kolejny sezon był równie udany, gdyż Alonso nie tylko obronił indywidualne mistrzostwo świata, ale także walnie przyczynił się do tego, że jego zespół – Renault – zdobył mistrzostwo świata konstruktorów.
Kolejne lata to pasmo mniejszych i większych sukcesów. Alonso nie powtórzył wielkich osiągnięć z lat 2005-2006, lecz cały czas zalicza się do ścisłej światowej czołówki kierowców F1. W swojej karierze jeździł w barwach McLarena, Renault i Ferrari, by znów powrócić do teamu McLaren, w którym jeździ od 2015 roku.
Fernando Alonso – zarówno na torze jak i w życiu prywatnym ma opinię człowieka pracowitego, sumiennego i sympatycznego. Nigdy nie brał udziału w popularnych wśród kierowców sporach, kłótniach czy kraksach na torze. Również dzięki temu jest tak lubiany w branży. Prywatnie, związany z rosyjska modelką, Dashą Kapustiną. Wcześniej przez 4 lata był żonaty z Raquel Macias, popularną hiszpańską piosenkarką.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.