0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Corralejo to druga pod względem wielkości miejscowość, znajdująca się na wyspie Fuerteventura, zaraz po jej stolicy – Puerto del Rosario. Jest to chętnie odwiedzany kurort turystyczny, położony w północnej części wyspy. Na południe od miasta rozciągają się przepiękne, piaszczyste wydmy, które objęto ochroną, tworząc tu park natury w 1982 roku.
Las Dunas del Corralejo został sklasyfikowany jako park narodowy w 1994 roku. Na jego terenie znajdują się największe wydmy na całych Wyspach Kanaryjskich, lawy, a także stożek wulkaniczny. Corralejo posiada czyste plaże z białym piaskiem, otoczone błękitnymi wodami samego Atlantyku. Do najbardziej popularnych tutejszych plaż należy zaliczyć: Playa Corralejo Viejo, Playa Muelle Chico, Playa la Goleta, czy położone poza miastem Grandes Playas.
Corralejo jest najbardziej rozrywkową miejscowością Fuertventury. Niedaleko portu znajduje się największa liczba miejscowych lokali, głównie wzdłuż głównej ulicy Avenida General Franco. W mieście znajdują się także liczne dyskoteki, bary, a także centra handlowe. Dla zwiedzających ogromne wrażenie robi przede wszystkim stara część miasta i znajdujący się w niej odrestaurowany wiatrak.
Corralejo to ważne centrum sportowe. Turyści mają tutaj możliwość nurkowania oraz uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych, takich jak: surfing, windsufing, kitesurfing, czy bodysurfing. W mieście można tez zagrać w bowling i mini golfa. Przepiękna okolica zachęca natomiast do częstych wycieczek rowerowych oraz do licznych spacerów.
Corralejo posiada regularne połączenia promowe na niewielką wysepkę Islote de Lobos oraz sąsiednią wyspę Lanzarote. Rejsy statkiem na Los Lobos cieszą się tu olbrzymią popularnością. Organizuje je firma Grupo Lobos. Cena biletu w dwie strony dla osób dorosłych wynosi 15 € a dla dzieci 7 €. Przeprawa na wyspę trwa około 15 minut. Istnieje letni oraz zimowy rozkład kursów na Isla de Lobos.
Isla de Lobos u wybrzeży Fuerteventura
Niewielka wysepka Isla de Lobos należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich i znajduje się w odległości sześciu kilometrów na północny wschód od Fuentvertury, z którą jest też związana pod względem administracyjnym. Powierzchnia wyspy Lobos wynosi zaledwie 4,58 km2, a jej najwyższe wzniesienie La Caldera osiąga wysokość 127 metrów. W 1968 roku odrestaurowano i zautomatyzowano tu latarnię morską i od tego czasu wyspa Los Lobos nie jest zamieszkiwana.
Ostatnim mieszkańcem latarni był Antonio Hernandez Paez, który wraz z rodziną opuścił wyspę w 1968 roku. Restauracja znajdująca się na wyspie prowadzona jest dziś przez potomków Paeza. Ostatni rybacy, mieszkający na wyspie, opuścili ją wraz z końcem lat 80. ubiegłego stulecia. W 1982 roku utworzono na niej rezerwat przyrody, zajmujący większą część powierzchni wysepki. Dno morskie Isla de Lobos również jest objęte rezerwatem, gdyż stanowi prawdziwe bogactwo ekologiczne. Na wysepce tej znajduje się jedna mała wieś o nazwie Puertito.
Położenie Isla de Lobos względem Fuerteventura
Na Isla de Lobos kursuje prom z Fuertventury, a także z położonego nieopodal Corralejo. Wyspa ta słynie przede wszystkim z basenów naturalnych, charakteryzujących się niezwykle krystaliczną wodą, w których żyje ponad 130 gatunków roślin. Na wyspie bytuje ponadto wiele gatunków ptaków.
Niewielka powierzchnia wyspy pozwala na jej dokładne zwiedzenie w zaledwie kilka godzin. Największa odległość od jednego wybrzeża do drugiego to jedynie 3,5 kilometra. Dookoła wyspy stworzono specjalną ścieżkę, dzięki której można obejść Los Lobos w niecałe 2 godziny. W niezamieszkałej od lat wsi Puertito otwarty jest bar serwujący regionalne potrawy, takie jak kanaryjska paella.
Wyspa zawdzięcza swą nazwę mniszce śródziemnomorskiej, nazywanej w języku hiszpańskim lobos marinos. Jest to ssak, który jeszcze do końca XIX wieku zamieszkiwał tę małą wysepkę w znacznej ilości. W najstarszych wzmiankach kronikarskich istnieją zapisy o tym, że sam Gadifer de la Salle, a więc zdobywca Fuertventury, często wyprawiał się na polowania na Isla de Lobos.
Skóra mniszki śródziemnomorskiej była bowiem wykorzystywana wówczas jako materiał do wyrobu butów. Według najnowszych badań archeologicznych, przeprowadzonych przez zespół badaczy z Uniwersytetu La Laguna, stwierdzono, iż na wyspie przebywali już starożytni Rzymianie, którzy wybierali się tu w celu uzyskania cennego purpurowego barwnika.
Isla de Lobos na Fuerteventura
W trakcie badań archeologicznych znaleziono na wyspie około 70.000 próbek mięczaków morskich o charakterystycznym fioletowym odcieniu, które były wykorzystywane w starożytnym Rzymie dla uzyskania popularnego wówczas purpurowego koloru. Tkaniny o barwie fioletowej uznawano w Rzymie za przedmioty bardzo luksusowe. Były one oznaką wyróżnienia społecznego, dlatego też Rzymianie dokładali największych starań, by zdobyć cenny barwnik.
Na wyspie znaleziono ponadto liczne naczynia ceramiczne pochodzące z czasów rzymskich. Eksperci wychodzą z założenia, że na terenie Isla de Lobos Rzymianie zakładali sezonowe osady celem pozyskiwania surowca. Świadczą o tym pewne zidentyfikowane struktury na wyspie, które mogły służyć niegdyś jako magazyny, a ponadto liczne narzędzia kuchenne i przedmioty codziennego użytku, takie jak pokrywki garnków, pojemniki, naczynia, haki i gwoździe.
Oprócz jednego dużego wulkanu położonego na wyspie, znajduje się na niej jeszcze kilka, nieco mniejszych stożków wulkanicznych. Wschodnią stronę wyspy tworzy bliżej nie odkryty dotąd pustynny krajobraz. W czasach odległych Isla de Lobos stanowiła dość popularny przystanek dla piratów. Mówi się nawet, że sam Francis Drake, słynny angielski korsarz, kilka razy zawitał do tej niewielkiej przystani.
Domy, pozostałe po dawnych mieszkańcach wyspy są dziś wynajmowane turystom, udającym się w tę okolicę w poszukiwaniu upragnionej ciszy oraz spokoju. Isla de Lobos posiada przepiękną i dobrze chronioną przed prądami oceanicznymi zatoczkę oraz plażę o nazwie Playa las Conchas.
Bezpośrednio po przypłynięciu na wyspę Los Lobos warto kierować się do dawnego portu El Puertito. Dawna wioska znajduje się tuż przy malowniczej zatoczce, której woda mieni się w blasku słońca przepięknym, lazurowym kolorem. W odległości około 500 metrów od tej zatoczki znajduje się tak zwany Las Lagunitas, a więc obszar bagienny – rezerwat przyrody. Mokradła można podziwiać z położonego nieopodal punktu widokowego.
Statek na Isla de Lobos
Na północnym krańcu wyspy znajduje się latarnia morska Faro el Martiño, która została wybudowana w 1863 roku. Z puktu widokowego tej latarni można podziwiać wspaniały widok na całą wysepkę Isla de Lobos, a także na wydmowy krajobraz El Jable.
Kierując wzrok na północ dostrzec można wyspę Lanzarote oraz plaże Playas de Papagayo. Podążając dalej w kierunku południowo – zachodnim, po upływie około 20 minut, dociera się do rozgałęzienia ścieżek. Jedna z nich prowadzi na szczyt Moñtana Lobos. Aby się na niego wspiąć potrzeba jedynie 15 minut czasu.
Ze szczytu wulkanicznego krateru, z którego została dziś jedynie połowa (północna część została podmyta przez ocean) podziwiać można niesamowity widok na obie wyspy archipelagu kanaryjskiego, znajdujące się we wschodniej części.
Po zejściu z krateru można udać się na Playa las Conchas, która znajduje się w odległości jednego kilometra. Blisko plaży, w muszli, znajduje się pomnik hiszpańskiego pisarza Josefina Pla, który urodził się na Isla de Lobos. Nieopodal mieści się także molo, do którego przypływają łodzie wycieczkowe.
Obecnie wśród odwiedzających wyspę Los Lobos znajdują się liczni rybacy, turyści, surferzy, wędkarze oraz nurkowie. Jest tu także dostępny obszar przeznaczony specjalnie do biwakowania, tak zwany „El Carpintero”, czynny od 15 czerwca do 30 września. Pozwolenie na biwakowanie można otrzymać tylko na 3 dni, a ilość miejsc jest ograniczona. Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska Izby Fuertventury.
Zainteresuje Cię również:
Corralejo przewodnik | Fuerteventura przewodnik | Costa Calma na Fuerteventura | Puerto del Rosario | spis treści przewodnik po Hiszpanii |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.