Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Puerto del Rosario

Puerto del Rosaria - przewodnik dla turystów i wczasowiczów na Fuerteventura. Opinie i ciekawostki o mieście. Fuertaventura to synonim udanych wakacji i to w dodatku niezależnie od pory roku. W najcieplejszych, letnich miesiącach temperatura oscyluje w okolicach 27 stopni Celsjusza, a zimą nie spada poniżej 19 stopni powyżej zera, a deszcz nie pada prawie nigdy.

Prawda, że to idealne miejsce na wypoczynek? Nigdzie poza Wyspami Kanaryjskimi nie znajdziecie równie wiosennej pogody przez 365 dni w roku. Ciekawym zjawiskiem przyrodniczym, z którym możecie się tutaj spotkać jest calima, czyli sucha burza piaskowa, która jest efektem wiejącego znad Sahary sirocco. Fuertaventura to jedna z ulubionych przez turystów wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich leżących na Ocenie Atlantyckim.

Wybierając na swój urlop magiczną wyspę Fuertaventura być może zatrzymacie się w jej stolicy, czyli Puerto del Rosario. Jest to największe miasto znajdujące się na wyspie, zamieszkałe przez ponad połowę jej wszystkich mieszkańców. Puerto del Rosario pełni funkcje centrum administracyjnego wyspy od 1860 roku. Zanim stało się największym miastem wyspy, było niewielką wioską rybacką o niezbyt „miłej” nazwie – Puerto de Cabras, czyli kozi port.

Z biegiem czasu nazwę zmieniono, bo jak łatwo się domyślić nie była zbyt odpowiednia dla stolicy malowniczej wyspy. Nie jest to zbyt popularny kurort turystyczny, nie mniej jednak posiada wiele zalet, poczynając od tej, że to właśnie tutaj znajduje się lotnisko, obsługujące rocznie ponad 5 milionów pasażerów, oraz że stanowi centrum komunikacyjne wyspy.

To właśnie ze stolicy zaczynają swój bieg wszystkie linie autobusowe na Fuertaventura, dzięki czemu jest to również świetne miejsce skąd możecie podróżować i udawać się na wycieczki krajoznawcze. W mieście znajduje się niewielka ilość zabytków, ale zdecydowanie zaplanujcie sobie tak czas, aby móc je wszystkie zobaczyć.

Co zwiedzić w Puerto del Rosario?

Wartym obejrzenia jest Casa Museo de Unamuno, dom pisarza i filozofa Miguela de Unamuno, żyjącego w latach 1864 – 1936. Pisarz został zesłany na wyspę za krytykę króla Alfonsa XIII i premiera Muiguela Prima de Rivery. Ostatnich kilka lat swego życia spędził już na kontynę cie, jednak jego życzeniem było zostać pochowanym na wyspie. Muzeum stanowi zachowany dom pisarza, możecie zobaczyć jak żył i pracował, ora przeczytać kilka jego tekstów.

Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych, w weekendy muzeum jest całkowicie nieczynne. Kiedy opuścicie muzeum skierujcie również swoje kroki w kierunku XIX – wiecznego klasycystycznego kościoła Matki Boskiej Różańcowej – Nuestra Senora del Rosario, znajdującego się naprzeciwko muzeum, w samym centrum miasta. W kościele codziennie odprawiane są msze w języku hiszpańskim, ale dla wiernych kazania drukowane są w językach angielskim, niemieckim i włoskim. Jeśli chcecie wziąć udział w mszy, lub wręcz przeciwnie, nie chcielibyście przeszkadzać w odprawianiu mszy podczas zwiedzania świątyni, powinniście wiedzieć, że w dni powszednie msza zaczyna się około 19:00, w niedziele i święta 9:00, 11:00 i 19:00.

Centralnym punktem miasta dla mieszkańców i turystów jest nowoczesna nadmorska promenada, łącząca deptak, przystań jachtową i miejską plażę Playa Chica. Jest to piękna plaża pokryta białym, miałkim piaskiem, gdzie wszyscy chętni mogą do woli odpoczywać kapiąc się w ciepłych wodach Oceanu Atlantyckiego. Jest to plaża mała, ale z dobrą infrastrukturą i udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

Na końcu promenady znajduje się Playa Blanca, piękny, prawie kilometrowy odcinek plaży o złocistym piasku i idealnie krystalicznej wodzie. Jest to idealne miejsce do uprawia wszelkich sportów wodnych, takich jak między innymi surfing, windsurfing czy bardzo popularny na wyspach ze względu na sprzyjający wiatr i fale kitesurfing. Oczywiście nie ma „obowiązku” uprawiać tutaj sportu wyczynowego, możecie tutaj również leniwie i beztrosko wypoczywać z całą rodziną.

Na tej plaży i w jej okolicy w ostatnich latach zostało wykonanych wiele prac mających na celu podniesienie jej standardu i przyciągnięcie większej liczby turystów. W regionie Puerto del Rosario znajdują się również inne malownicze plaże, jak choćby Puerto Lajas, niewielka plaża z czarnym intrygującym piaskiem, plaża mała, ale odwiedzana przez tłumy turystów, czy Los Molinos, plaża ciemna i kamienista.

FOTOGRAFIA-PUERTO-DEL-ROSARIO-FUERTEVENTURA
Puerto del Rosario na Fuerteventura

W ostatnim czasie włodarze miasta zainwestowali w atrakcje kulturalne na terenie miasta Puerto del Rosario. Dzięki tym działaniom powstał plenerowy park rzeźb. Jest to bajeczna kolekcja obejmująca ponad 100 figur rozsianych po całym mieście.

Wśród rzeźb możecie zobaczyć eksponaty z nurtu sztuki nowoczesnej jak również klasyczne, realistyczne posągi. Przed muzeum Casa Museo de Unamuno stoi naturalnej wielkości postać pisarza, znajdziecie również pomnik na cześć emigrantów przedstawiający bagaż, jest również kilka rzeźb kóz, nawiązujących do dawnej nazwy miasta. Rzeźby powstawały podczas odbywającego się rokrocznie począwszy od 2001 roku, biennale rzeźby.

Puerto del Rosario to raj dla wszystkich entuzjastów zakupów, odwiedzających wyspę Fuerteventura. Prawdziwych okazji i perełek możecie szukać na licznych ulicach miasta, takich jak deptak Primero de Mayo, Leon y Castillo czy Virgan de la Pena. A jeśli chcecie jeszcze więcej, to możecie udać się do wielkiego i rozległego centrum handlowego w dzielnicy El Charco, gdzie zlokalizowane są sklepy i butiki światowych marek.

Nie tylko plaże Fuerteventura dobre na wakacje w Puerto del Rosario

Jeśli w trakcie urlopu zamierzacie oddawać się rozkoszom kulinarnym i bawić do białego rana, nie mogliście trafić lepiej. Puerto del Rosario jest pełne różnorodnych barów, kafejek i restauracji gdzie świetni kucharze przyrządzają dania kanaryjskie, hiszpańskie i pochodzące z kuchni międzynarodowej.

W ciągu dnia możecie udać się do jednego z wielu ogródków kawiarnianych z których rozpościera się widok na ocean albo odpocząć w lokalnym barze pałaszując lokalne świeże przysmaki. Również bary i puby zapraszają chętnych do biesiadowania i zabawy turystów. Otwarte są często do samego rana, dzięki czemu miasto zawsze tętni życiem.

Możecie również udać się do sali koncertowej Auditorio Insular, mieszczącej jednocześnie ponad 500 osób, która oferuje szeroki wybór imprez teatralnych, muzycznych i tanecznych, albo do centrum kulturalnego Casa de la Cultura, gdzie organizowane są wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii artystów z pochodzących z Wysp Kanaryjskich oraz przedstawicieli tych gatunków sztuki z całego świata.

Możecie tez skorzystać z oferty działającego w dzielnicy El Charco Centro de Arte Juan Ismael, gdzie organizowane są wystawy, ale również warsztaty, seminaria i kursy. Znajduje się tutaj również sklep gdzie możecie kupić autentyczne wyroby lokalnego rzemiosła.

Pozostałości po hiszpańskiej armii

W południowej części miasta, możecie też znaleźć stare wojskowe baraki Hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej - Legión Extranjera Española, elitarnej jednostki Armii Hiszpańskiej i jej sił szybkiego reagowania. Legion stacjonował tu po odwrocie z Sahary Hiszpańskiej w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obiekty te są jednak nadal używane przez Armię Hiszpańską, więc ich obejrzenie raczej nie należy do punktów turystycznych wymienianych przez przewodniki.

Na targ w Puerto del Rosario po świeże owoce

Macie ochotę kupić świeże owoce czy miejscowe specjały? Udajcie się na działający codziennie w godzinach 9 – 14 targ, zlokalizowany w centrum miasta. Kupicie tutaj zarówno owoce morza, świeże, egzotyczne owoce jak i miejscowe rękodzieło. A jeśli głównie zależy wam na rękodzielniczych pamiątkach udajcie się na Mercado de Cruceros, tutaj znajdziecie największy ich wybór.

Również w drugą niedzielę marca, czerwca, września i grudnia w znajdującej się nieopodal miejscowości Tetir odbywa się specjalistyczny targ, dedykowany jedynie dla twórców tradycyjnego rękodzieła, gdzie możecie nabyć wytwory lokalnych twórców z Fuertaventury.

PLAŻE-FUERTEVENTURA-FOTO
Playa Blanca w Puerto de Rosario na Fuerteventura

Puerto del Rosario mimo że największe i najliczniej zamieszkiwane na wyspie, liczy jedynie niespełna 40 tysięcy mieszkańców i jest bardziej miasteczkiem przemysłowym niż turystycznym, co nie stoi na przeszkodzie, że odwiedzają je nawet turyści z pobliskiego kurortu Caleta de Fuste, szczególnie ze względu na centrum handlowe, oraz liczne mniejsze sklepy.

Jeśli będziecie chcieli spędzić miłe chwile na plażach typowo turystycznego miasta i wczuć się w jego wakacyjny klimat, nic nie stoi na przeszkodzie odwiedzić oddalony o około 8 km od miasta wspomniany kurort i cieszyć się pięknymi plażami i klimatem Caleta de Fuste, tak jak turyści przyjeżdżający z Caleta de Fuste cieszą się sklepami i życiem nocnym Puerto del Rosario.

Trzeba przyznać, że do niedawna Puerto del Rosario nie było w ogóle atrakcyjne turystycznie jako destynacja turystyczna na Wyspach Kanaryjskich, ale przebudowano promenadę, port i wiele ulic, aby uatrakcyjnić miasto i w przyszłości przyciągnąć turystów. Aktualnie na promenadzie rozbudowane zostało biuro turystyki, które mieści się w nowoczesnym kiosku, a jego pracownicy starają się służyć kompetentną informacją na temat miasta i okolicy, a także zadbać o dobre nastroje turystów w Puerto del Rosario, kierując ich w miejsca, których akurat mogą szukać.

Komunikacja z innymi częściami Fuerteventura

Puerto del Rosario ma także dobrze rozwiniętą sieć komunikacji, łączącą wszystkie większe miasta wyspy Fuertaventura. Z wspomnianego wcześniej dworca autobusowego, wybudowanego w 2008 roku, podróż do Caleta de Fuste, zajmie Wam jedynie 20 minut, a do Corralejo dojedziecie w 40 minut. Autobusami z tego dworca można się w zasadzie wybrać w podróż po całej wyspie, odwiedzając większe i mniejsze urocze miasteczka.

Lokalne fiesty i uroczystości w Puerto del Rosario

Puerto del Rosario, jak wiele miast hiszpańskich często świętuje różne ogólno hiszpańskie, lub lokalne fiesty. Można się na nie natknąć przez cały rok, większość jest organizowana na cześć patrona lub patronki, często są to wydarzenia religijne, jednak ich świętowanie wypełnione jest wydarzeniami sportowymi, grami dla dzieci i rodzin, tradycyjnymi koncertami z tańcami, lub bardziej poważnymi, pielgrzymkami i procesjami na część patrona danego święta.

ZDJECIE-FUERTEVENTURA-PLAŻE-WYSPY-KANARYJSKIE
Plaże na Fuerteventura

Z tych lokalnych fiest Puerto del Rosario i okolicznych miast warto wymienić odbywające się w czerwcu, Fiesta de la Virgen del Mar en El Charco, Fiesta de San Pedro en La Charca, Fiesta de San Juan en Los Pozos, Fiestas de San Marcial en Majada, w lipcu możecie uczestniczyć w Fiestas del Sagrado Corazón en Fabelo - Święcie Najświętszego Serca w Fabelo, a także we wrześniu Fiesta de la Peña.

Zaplanujcie wakacje na Fuerteventura w okresie karnawału w Puerto del Rosario

Jeśli planujecie zimowy urlop w Puerto del Rosario, wybierzcie okres przypadający na karnawał, czyli mniej więcej połowę lutego, wówczas to całe miasto bawi się, tańczy, śpiewa i je różne pyszne lokalne potrawy, dodające kolorytu wspaniałej zabawie.
Możecie również tak wybrać termin swojej wizyty aby uczestniczyć w festiwalu ku czci Matki Bożej Różańcowej, który odbywa się w okolicach 7 października. Odbywają się wówczas liczne imprezy kulturalne, koncerty, oraz procesje i co może niektórych zdziwić doroczne wybory królowej festiwalu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij