Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Pajara

Pajara – Las Palmas

Wulkany, czarny piasek, latarnie morskie i piękne plaże. Więcej takich właśnie atrakcji, niż zgiełku i tętna życia miejskiego odnaleźć można na „Kanarach”, szczególnie w miejscowości Pajara. Wyspy Kanaryjskie, mimo że administracyjnie przynależą do Hiszpanii, znajdziemy na mapie blisko północnej części Afryki, niespełna 100 km od Maroka, od którego oddziela je Ocean Atlantycki.

Administracja, liczby

Pajara jest miastem i gminą prowincji Las Palmas, na wyspie Fuerteventura. Wyspa ta posiada powierzchnię 1,6 tys. km kw. Jest częścią archipelagu Wyspy Kanaryjskie, a po Teneryfie drugą co do wielkości wyspą. To także hiszpańska wspólnota autonomiczna Wyspy Kanaryjskie. Gmina Pajara skupia nieco ponad 19 tys. ludności na obszarze 383,5 km kw. Jest największą taką jednostką terytorialną na Fuerteventurze.

Średnia gęstość zaludnienia to 51 osób na km kw. Gmina, mimo że w dużej części leży nad Oceanem Atlantyckim, leży na terenie w przeważającej części górzystym. Stąd dosyć spora średnia wysokość nad poziomem morza - 196 metrów. Od głównego miasta wyspy, Puerto el Rosario, centrum Pajary dzieli 41 kilometrów. Główne miejscowości gminy to: Morro Jable, Costa Calma, Solana Matorral, La Lajita, Pajara, Esquinzo, La Pared, Piedras Caidas, Ajuy, Cardon oraz Mal Nombre Punta Jandia.

Geografia, pejzaż, klimat

Fuerteventura jest suchą wyspą, w dużej części pokrytą obszarami wulkanicznymi. Oprócz piaszczystych pięknych plaż znajdziemy tu niewielkie choć strome góry, ale też rozległe równiny, zalesione bądź nie. Na południową część wyspy i gminy Pajara składa się między innymi Półwysep Jandia. Tam też wznosi się najwyższy szczyt Fuerteventury, Pico de la Zarza, o wysokości 807 metrów nad poziomem morza. Południowy wschód to piękne piaszczyste plaże, rozciągające się na długości 136 km, od miejscowości Costa Calma, przez Esquinzo Butihondo, Morro Jable, aż do okolic Punta de Jandia Sotavento. Środek to rezerwat Parque Natural Jandia, zajmujący większość Półwyspu.

PAJARA-HOTEL-FUERTEVENTURA

Pajara leży w klimacie suchym z elementami pustynnego i subtropikalnego suchego. Temperatura jest tutaj stała przez większość roku. W pogodzie nie wyodrębniają się zatem poszczególne pory roku, pod względem ciepła przynajmniej. Średnia temperatura roczna to 21 stopni Celsjusza. Opady są rzadkie. Trzeba jednak zaznaczyć, że na Półwyspie Jandia pada częściej, niż na innych obszarach gminy i wyspy. Na całej wyspie trafić można na wspólne z północną Afryką zjawisko mgiełki, składającej się z unoszących się drobinek piasku.

Historia

Pierwszy raz wzmianka o Pajara pojawiła się w dokumencie z sąsiedniej Betancuria, pochodzącym z 1612 roku. Po podboju hiszpańskim populacja wsi nieustannie się zwiększała. W XVII wieku dominowały tam rolnictwo, hodowla, rybołówstwo, których eksport umożliwiały porty La Pared i Pera Horadada. W 1708 roku powstał pierwszy kościół i parafia Matki Bożej Regla.

W wieku XVIII do głównych dziedzin gospodarczych gminy doszły: hodowla bydła, uprawa pszenicy i jęczmienia. Osły i wielbłądy napędzały koła młynów zbożowych. Z końcem XVIII wieku zaczęto eksportować wapno palone. Od XIX wieku natomiast z gminy eksportowano karmin, barwnik o naturalnym pochodzeniu. W 1812 roku Pajarę ustanowiono gminą. W wieku XIX południe Fuerteventury często atakowali piraci, stąd niektóre latarnie morskie i budowle obronne.

Ważniejsze miejscowości gminy

Pajara to zamożne miasteczko, położone niczym oaza w dolinie nieopodal gór, z których najwyższy szczyt, Fenduca, wznosi się na wysokość 609 m n. p. m. W 1733 roku postawiono tu kościół Matki Bożej Regla. Niedaleko mieści się Centrum Kulturalne Pajara wraz z biblioteką publiczną. W centrum znajdziemy też ratusz, gdzie urzędują władze miasta.

Również w centrum mieści się Casa del Artesano - oglądać tu można sztukę kanaryjską. Przy wyjeździe z miasta w kierunku Puerto del Rosaro znajduje się posąg rolnika, dojącego kozę. Znamienny, ponieważ na wyspie Fuerteventra żyje więcej kóz, niż ludzi. Skutkuje to nie tylko atrakcją kulinarną w postaci sera koziego, ale też wyniszczaniem środowiska naturalnego, ponieważ kozy zjadają wszelką roślinność. Kaplica Matki Bożej Regla składa się z dwóch naw, pokrytych dwuspadową dachówką oraz wieży. Za czas oddania go do użytku oddaje się 1733 rok.

Ajuy (Puerto de la Pena) to z kolei mała wioska rybacka na zachodnim wybrzeżu, pośród zalesionych obszarów Parque Rural de Betancuria i Vega de Rio Palmas. Z powodu wielokrotnych krwawych ataków ze strony piratów, jakie miały miejsce w dawnych wiekach, wybrzeże na wysokości Ajuy, które posiada czarne, piaszczysto-kamieniste podłoże, określane jest mianem „martwej plaży”. Wybrzeże Ajuy stanowi też pomnik przyrody, w szczególności osadów oceanicznych i skamielin zwierząt morskich.

Warto wspomnieć o Costa Calma, atrakcyjnej turystycznie miejscowości nadmorskiej wschodniego wybrzeża wyspy. Jest popularna szczególnie wśród niemieckich turystów. Znaleźć tam można wiele kawiarni i sklepów prowadzonych przez Niemców, gdzie obsługa odbywa się w języku niemieckim. Spokojne wody przy ponad 1,5-kilometrowej plaży są dogodne do kąpieli dla osób starszych i dzieci. Plażę otaczają palmy i inne egzotyczne rośliny, rosnące w tym suchym klimacie dzięki sztucznemu nawadnianiu.

Nieopodal centrum znajduje się Oaza Park, gdzie oglądać można nie tylko te właśnie szczególnie egzotyczne rośliny, ale też pochodzące z tropików zwierzęta afrykańskie.
Solana Matorral na Półwyspie Jandia leży przy wschodnim wybrzeżu i dziś jest dzielnicą Morro Jable. Plaża Solana Matorral to rezerwat przyrody z uwagi na złoża soli. Wzdłuż plaży biegnie promenada, na której uprawiać można rekreację. Od 1972 roku działa w tej dzielnicy pierwszy Robinson Club.

To niemiecka sieć hoteli oferująca czynny wypoczynek z naciskiem kładzionym na sport i ekstremalne doznania. Jedną z głównych atrakcji stanowi latarnia morska, usytuowana na przylądku na plaży Sotaventio. Jest nowoczesną latarnią, służącą kutrom i statkom handlowym.

PAJARA-PLAZA-JURADO

Chronione obszary i ciekawostki

Park Natury Jandia obejmuje prawie cały Półwysep Jandia. To kolejne miejsce na Fuerteventurze, odznaczające się bogactwem fauny i flory. Znajdziemy tam też geologiczne formy endemiczne. Krajobraz tego w dużej mierze zalesionego rezerwatu to skaliste równiny, kaniony, doliny i szczyty. Doświadczyć tam można najpiękniejszych widoków, to również teren atrakcyjny, jeśli chodzi o uprawianie sportu i rekreacji.

Odnajdą się tam rowerzyści lub miłośnicy nurkowania. Najodleglejsze zakątki półwyspu są trudno dostępne. Zaleca się ostrożność i dojazd specjalnie przystosowanym samochodem. Jednak nawet do latarni morskiej na krańcu półwyspu można jednak dojechać specjalnym autobusem, który kursuje dwa razy dziennie, zaczynając trasę w Morro Jable i zatrzymując się między innymi w Puertito de La Cruz i Cofete.

W okolicy Pajara znajdziemy również Park Betancuria, chroniony obszar naturalny, wyjątkowy pod względem geologicznym i morfologicznym, rozciągający się swoją powierzchnią aż na pięć gmin. Wyróżniają go kolczasta roślinność, palmy, tamaryszek, ciekawe wąwozy, mokradła i bogactwo ornitologiczne.

Na wyspie funkcjonuje Ogród Zoologiczny Oaza – to zarówno obiekt zoologiczny, jak i botaniczny, o łącznej powierzchni ponad 780 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się w miejscowości La Lajita w gminie Pajara. Podstawą jego utworzenia była znajdująca się tam wcześniej hodowla wielbłądów i dromaderów. Daje dom ponad 6800 gatunkom zwierząt i roślin ze wszystkich kontynentów, w tym głównie z gorących klimatów. W zoo obejrzymy lwy morskie, żyrafy, słonie afrykańskie, gepardy, lemury, jest też ogród kaktusów i roślin z Wysp Kanaryjskich. Priorytetem parku jest dobro zwierząt, dlatego są tu przeznaczone dla nich odpowiednio rozległe powierzchniowo wybiegi, w miejscach jak najbardziej zbliżonych do środowiska naturalnego.

Najwyższym szczytem Wysp Kanaryjskich jest Pico dela Zazra. Jego wysokość to 807 m n. p. m., zlokalizowany jest w Parku Natury Jandia. To góra pochodzenia wulkanicznego, o orogenezie sięgającej wielu milionów lat wstecz. Północno – zachodnia część Pico de la Zazra opada stromo do Oceanu Atlantyckiego na wysokości miejscowości Cofete, natomiast nachylenie na stronę południową jest znacznie bardziej łagodne.

Sąsiadują z nią góry: Pico de la Palma i Pico de Mocan. W celu ochrony endemitów i atrakcyjnej roślinności przed wszędobylskimi na Fuerteverturze kozami, u podnóża góry rozciągnięto ogrodzenie siatkowe. Na Pico de la Zazra prowadzi szlak turystyczny PR 54. Startuje on z miejsca Jandia Playa, które jest dzielnicą Morro Jable.

Ciekawe budowle

Efektowny budynek mieszkalny niedaleko wsi Cofete w gminie Pajara, wkomponowany w skaliste zbocze, to tzw. Willa Winter. Nazwana została cześć dawnego właściciela, niemieckiego inżyniera Gustava Wintera. W niektórych przewodnikach willa określana jest jako „dawna własność niemieckiego generała”. Winter był od lat I wojny światowej zaangażowany w przeróżne projekty, tworzone w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich. Obecnie krąży na temat jego osoby wiele teorii, bliższych legendom niż historii. Jeden z takich mitów głosi, że był współtwórcą jakiegoś szczególnego typu okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej.

Drugie przypuszczenie głosi, że pod koniec wojny i po niej zakwaterowywał nazistów i ułatwiał im ucieczkę do Ameryki Południowej. Ten rozłożysty dom składa się z dwóch kondygnacji i okrągłej wieży po stronie północno-wschodniej. Wybudowany został w 1936 roku. Z uwagi na specyfikę prawa hiszpańskiego, trudno dziś ustalić jego właściciela.

Latarnia Morska Punta Jandia stanowi skrajny południowy punkt wyspy Fuerteventura. Postawiona w 1864 roku jest jedną z najstarszych w archipelagu. Składa się na nią mały, wybielony, murowany domek jednorodzinny na ciemnej skale wulkanicznej i 19-metrowej również murowana wieża. Białe światło z niej widoczne jest na odległość 22 mil morskich.

ALL-INCLUSIVE-FUERTEVENTURA-WYSPY-KANARYJSKIE

Kuchnia

W Pajara określają swoją kuchnię jako bogatą w różnorodne smaki i zawierającą wiele zewnętrznych wpływów. Widoczne są więc ślady Europy, Afryki, czy nawet Ameryki. Ważnym elementem tej kuchni jest gofio - to rodzaj lokalnej mąki, z której przyrządza się wiele zarówno poważnych potraw, jak i zagryzek. Pośród mięs dominuje pieczona kozina.

Skoro mowa o gminie nad Oceanem Atlantyckim, oczywista w związku z tym będzie w tej kuchni duża ilość ryb i owoców morza, jak przeróżne małże i ślimaki. Znawcy polecają też gulasz kanaryjski z dodatkiem ciecierzycy lub fasoli. Światowej wręcz sławy produktem z „Kanarów” są ziemniaki z pikantnym sosem mojo i kozim serem. Wśród deserów króluje bienmesabe. To mieszanina miodu, migdałów, śmietany i jaj.

Gospodarka, transport

Pajara jest gminą atrakcyjnych i często unikatowych walorach turystycznych. W związku z tym około 90 procent obywateli zatrudnionych jest właśnie w tym sektorze. Władze gminy chcą jednak zachować pewną samowystarczalność, w ostatnich latach stawiając też na rolnictwo i hodowlę zwierząt.

Room Mate Leo Grenada
Room Mate Leo Grenada
Grenada / Grenada Centrum
Noclegi Hotel Pradillo Conil de la Frontera
Noclegi Hotel Pradillo Conil de la Frontera
Costa de la Luz / Conil de la Frontera
Willa Armory Tossa de Mar
Willa Armory Tossa de Mar
Costa Brava / Tossa de Mar
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij