Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

La Oliva

Czarująca La Oliva - Wyspy Kanaryjskie

Duży dystans od kontynentalnej Europy i Hiszpanii powoduje, że La Olivę charakteryzuje zupełnie inna specyfika, niż pozostałe gminy hiszpańskie. Ocean, słońce, piasek, wulkany, to tylko rąbek tego klimatu. A do tego jeden z lepszych w Europie aquaparków.

Położenie Wysp Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie stanowią archipelag na Oceanie Atlantyckim - należą politycznie i administracyjnie do Hiszpanii. Ich położenie geograficzne jest dalekie od lądowej części kraju, zwane potocznie Kanarami Wyspy leżą bowiem niedaleko północno-zachodniej Afryki, na wysokości południowego Maroka. La Olivę od zachodniego wybrzeża Afryki dzieli mniej niż 100 km, do hiszpańskiego Kadyksu natomiast jest aż 1600 km. Jest to więc rejon bardziej afrykański niż europejski.

Administracja, liczby, geografia

La Oliva jest miastem i gminą skupiającymi 24,5 tys. ludności na powierzchni 356 km kw. Daje to gęstość zaludnienia 68 osób na kilometr kwadratowy. Miasto leży w jednej z dwóch prowincji archipelagu zwanej Las Palmas na wyspie wietrznej wyspie Fuerteventura. Liczy ona sobie 107 tys. mieszkańców i ma powierzchnię 1,6 tysiąca kilometrów kwadratowych. Jej stolicą jest Puerto del Rosario.

LA-OLIVA

Wyspy Kanaryjskie to też hiszpańska wspólnota autonomiczna o tej samej nazwie. Siedzibą jej władz jest Las Palmas. Ludność gminy La Oliva przede wszystkim koncentruje się w następujących miejscowościach: Corralejo, Lajares, Villaverde i La Oliva. Do gminy należy także w całości sąsiednia wyspa Lobos, posiadająca powierzchnię 4,5 kilometrów kw. Oba lądy rozdziela niewielka Cieśnina Bocaina.

Archipelag zaliczany jest też do Makaronezji (inna nazwa to Wyspy Szczęśliwe) - tym zbiorczym określeniem nazywa się zespół wysp wulkanicznych w środkowo-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego. La Oliva zajmuje północną część wyspy Fuerteventura, która ma podłużny kształt w orientacji południkowej.

Pejzaż

Fuerteventura to wyspa sucha. Na jej terenie wznosi się wiele szczytów wulkanicznych. Północna część lądu w okolicach La Oliva jest równinna i bezleśna. Około 20 km w kierunku południowym rozciąga się masyw wulkaniczny. Jego najwyższy szczyt to Atalaya, która wznosi się na wysokość 762 metrów n. p. m.

La Oliva sięga swoim obszarem do północnych brzegów wyspy, gdzie plaże słyną z wielkiego uroku. Zalega na nich drobny, biały lub czarny piasek, albo małe kamyczki. Na terenie gminy znajdziemy dwa parki narodowe. Głównym jest Park Corralejo. Rozciąga się na powierzchni 2600 hektarów. Zawiera głównie unikalne wydmy pochodzenia wulkanicznego, największe na Kanarach. Drugi to park Islote de Lobos, swoim obszarem obejmuje on też całą sąsiednią wysepkę Lobos.

Na południowy zachód od centrum La Oliva wznosi się góra Tindaya o wysokości 400 metrów nad poziomem morza. Szczyt ten ma szczególne znaczenie antropologiczne. Przez lokalny lud Guanczo uznawany był za magiczny. Na jego kamiennych zboczach odnaleziono dawną sztukę naskalną tego autochtonicznego ludu. Władze wspólnoty ustanowiły górę pomnikiem geologicznym.

Teren gminy porasta roślinność pustynna, sukulentowa i ciernista. Wyróżnić można takie plaże, jak El Cotillo i Corralejo. Wpłynęły one znacząco na rozwój turystyczny La Oliva - doskonale nadają się do uprawiania sportów wodnych. Królują tam surfing, windsurfing, kitesurfing albo nurkowanie. Wyspa Fuerteventura posiada 13 chronionych obszarów przyrodniczych, z reguły objętych dawnymi wylewami lawy po erupcji wulkanów Malpais Grande i Chico.

Klimat

W rejonie La Oliva panuje klimat suchy, pustynny. Średnia temperatura roczna to 21 stopni Celsjusza. Poza szczytami gór opady są raczej rzadkością. Przeważają wiatry z kierunku północno-wschodniego lub północy. Typowym zjawiskiem dla tej części archipelagu jest mgiełka z drobinek piasku, unosząca się pod wpływem wiatru. Podobne zjawiska spotkać można na Saharze na skutek burz piaskowych.

Historia

Wczesne chrześcijaństwo było okresem, w którym na wyspach ślady swojego pobytu pozostawiły plemiona Majów i Berberów. W 1402 roku rozpoczął się podbój wysp przez Hiszpanów. W 1404 roku Iberyjczycy założyli osadę Betancuria. Kilku jej mieszkańców, bracia Hernandez, w 1500 roku założyli osadę La Oliva. Nieco ponad 200 lat później powstała w obecnej gminie parafia.

Lokalna ludność w tamtym okresie oczywiście trudniła się tylko rolnictwem. W 1742 roku oddano do użytku Dom Pułkowników w La Oliva. Zamieszkali tam wojskowi z Betancuria. Pułkownicy stanowili wówczas feudalną władzę wyspy. Ważną datą dla historii gminy było oddanie do użytku portu Toston (El Cotillo) w północnej części gminy, co miało miejsce w 1743 roku.

LA-OLIVA

Na początku XIX wieku ludność rolnicza La Oliva zajmowała się głównie uprawą zbóż (pszenica, jęczmień, żyto), a była to zazwyczaj praca na rzecz lokalnych wielkorządców. Zwiększyła się też wówczas znacząco populacja gminy. Zamieszkiwali tam przybysze z sąsiedniej wyspy Lanzarote, wygnani obawą przed częstymi wybuchami wulkanów. Zwiększył się też wówczas popyt na niektóre spożywcze artykuły eksportowe, które oferowała wyspa, co poprawiło sytuację ekonomiczną gminy. Skutkiem niektórych ruchów administracyjnych w końcu XIX wieku wyraźnie spadła ilość mieszkańców La Oliva, którzy przenosili się do sąsiednich miast lub na Teneryfę, albo wręcz do Ameryki Południowej.

Od upadku reżimu generała Franco głównym motorem gwałtownego rozwoju gminy stała się turystyka. Liczba mieszkańców wzrosła wówczas wyraźnie, z 2,9 tysięcy w 1975 roku do blisko 25 tysięcy w XXI wieku.

Obiekty architektoniczne, wojskowi i piraci

Wspomniany Dom Pułkowników to rezydencja, która pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Znajduje się w południowej części gminy, na rozległej równinie zwanej La Rosa Del Colonel. Była oficjalną siedzibą wojskowych, sprawujących władzę w gminie. Majestatyczny, rozległy, niski budynek, typowy dla dawnych kanaryjskich budowli z centrów miast, pełnił kiedyś najważniejszą rolę w okolicy, od 1979 roku wpisany jest do rejestru zabytków.

Wyróżniają go dwie wieżyczki obronne po obu flankach, podkreślające charakter militarny rezydencji. W głównej fasadzie wyróżnia się osiem drewnianych balkonów. Obiekt zbudowany jest na planie prostokąta i posiada dwa piętra. Na górze mieściły się dawniej biura pułkownika oraz prywatne mieszkanie jego rodziny. Parter stanowiły pomieszczenia publiczne oraz wojskowe. Na piętrze znajdowała się też prywatna kaplica namiestnika.

Przykładem architektury służącej burżuazyjnej warstwie wysp jest tzw. dom angielski – to budynek z XVIII wieku, znajdujący się, w miejscu zwanym Site Down David, po lewej stronie drogi z La Oliva Villaverde. Wzniósł go Julian Leal Sicilia, który wzbogacił się na handlu z Ameryką. Budynek posiada dwa piętra i rozległy dziedziniec. Podczas hiszpańskiej wojny domowej zakwaterowało się tam wojsko.

Częściowo służył też za siedzibę dla personelu sanitarnego. Zbudowany został na planie prostokąta. Posiada grube mury z cegły i naroża murów z kamienia.
Wśród obiektów sakralnych w La Olivie warto zwiedzić kaplicę Matki Bożej Miłosierdzia. Jest to prostokątny budynek z jedną nawą i niewielką zakrystią. Warto wymienić również Kościół Matki Bożej.

Ta budowla sakralna z przełomu XVI i XVII wieku prezentuje ciekawą formę lokalnej architektury – posiada niewielki budynek z prostokątną zakrystią po prawej stronie. Składa się z trzech naw, od zewnątrz bielonych i wysokiej wieży z cegły, która służyła kiedyś między innymi do wypatrywania statków pirackich. Obecnie zawiera ciekawą kolekcję sztuki, na czele z poliptykiem barokowego malarza z Wysp Kanaryjskich, Juana de Mirandy Cejasa.

Ciekawe miejsca i miejscowości gminy

Główny obszar turystyczny Fuerteventury to Corralejo, miejscowość portowa na północnym skraju wyspy. O turystycznej popularności decydują przede wszystkim atrakcyjne piaszczyste plaże. Stanowią teren doskonały do rekreacji wodnej. Tam też znajdziemy obszar naturalny z bajecznymi, powulkanicznymi wydmami oraz ostoję dzikich ptaków. Tutaj ulokowano jeden z większych i najatrakcyjniejszych w Europie aquaparków. El Cotillo z kolei to nadmorska miejscowość na zachodnim brzegu wyspy, z populacją 1,2 tys. mieszkańców.

Tam również znajdziemy piękne piaszczyste plaże i urokliwe zatoczki. Znanym zabytkiem w El Cotillo jest twierdza Toston Tower. Stanowi ją zbudowana około 1700 roku okrągła wieża, z której trzy armaty ostrzeliwały okręty francuskie i piratów. Nie można opisując okolice La Olivy nie wspomnieć o Lobos – małej wysepce wulkanicznej o powierzchni 4,5 km kw. W całości jest obszarem rezerwatu przyrody Islote de Lobos. Znaleźć w nim można ponad 130 gatunków chronionych roślin.

Kultura, sport, rekreacja

Klimat i warunki środowiskowe Wysp Kanaryjskich doskonale służą uprawianiu sportów wodnych, takich jak surfing, windsurfing, wędkarstwo, nurkowanie, snoorkowanie, kitesurfing itp. W Corraejo urządzany jest przeznaczony dla nurków Międzynarodowy Festiwal Morza Podwodnych Pejzaży. Popularne jest też uprawianie lub oglądanie zapasów w odmianie typowej dla Wysp Kanaryjskich, zwanej tu „lucha canarian”. Zawodnicy walczą w piaszczystym kręgu, próbując obalić rywala na ziemię.

W La Oliva istnieją dwa kluby zapaśnicze: Venancio Terrero i Villaverde.
Jeśli chodzi o święta religijne, które na terenie całej Hiszpanii celebrowane są wyjątkowo żarliwie, w La Oliva najważniejszym świętem są lutowe uroczystości na cześć Matki Bożej Gromnicznej. W La Caldareta natomiast, na przełomie września i października, mają miejsce uroczystości ku czci Matki Boskiej Bolesnej i św. Michała Archanioła.

Warto wspomnieć, że we wtorki i piątki przy Domu Pułkowników odbywają się lokalne targi żywności i rzemiosła. Wtedy też można wziąć udział w zwiedzaniu La Oliva wraz z miejscową grupą teatralną, której członkowie wcielają się w dawnych przedstawicieli miasta.

LA-OLIVA-FUERTEVENTURA

Transport, zakwaterowanie

Gmina La Oliva położona jest na wyspie, a główny sektor jej gospodarki to turystyka. W związku z tym kluczowym jest transport powietrzny. Lotnisko znajduje się 20 km na południowy wschód - w sąsiednim Puerto del Rosario. Obsługuje go korporacja AENA, oferując loty głównie do Europy i przewożąc 5 milionów pasażerów rocznie. W komunikacji z lotniskiem i innymi częściami na wyspie ważnym w La Oliva jest również transport taksówkowy.

Jeśli chodzi o inny rodzaj transportu pasażerskiego, komunikacji wodnej służy w gminie port Corralejo, łącząc wyspę Fuerteventura głównie z sąsiednią Lanzarote. Znów trzeba podkreślić, że ważniejszym jest port Puerto Rosario. Główną drogą dla pojazdów zmotoryzowanych jest autostrada północna FV-1 w kierunku Puerto właśnie. W La Oliva znajdziemy kilkanaście hoteli i innych miejsc zakwaterowania. Największe z nich to: Casa de Campo Tindaya, Villa Frany Mar czy Casas Las Portadas.

Smaki wyspy

Kuchnia La Olivy, tak jak dla całej Fuerteventury, bazuje głównie na produktach świeżych, lokalnych i owocach morza. Wykorzystuje się w niej dużą ilość ryb, ziemniaki i mojo – ten ostatni to znany, pikantny sos z Wysp Kanaryjskich. Ryby przygotowuje się na wiele sposobów. Znanym jest gulasz z ryb, na ogół z egzotycznego dla nas ich gatunku – cherne (po polsku wrakoń).

Po odsalaniu ryby podawane są z sosem i ziemniakami. Popularne są również małże i skorupiaki zbierane na wyspie. Chętnie jada się tutaj wędliny z wołowiny i wieprzowinę z grilla. Wyróżnia się spośród innych przysmaków mięsnych pieczeń z młodego kozła – baifo. Oprócz mięsa warto skosztować słynnego kozi ser majorero, laureata wielu światowych konkursów.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij