0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Południowo-wschodnia część Hiszpanii to nie tylko Morze Śródziemne. Nie brak tam i pięknych gór, miejsc doskonałej rekreacji, zabytków i ciekawej kuchni. Totana jest miastem i gminą w Hiszpanii, w prowincji i wspólnocie autonomicznej o nazwie Murcja.
Gmina posiada liczbę mieszkańców 31 tys. i zajmuje powierzchnię 288 km kw. Średnia gęstość zaludnienia w gminie to 107 osób na kilometr kwadratowy. Główna część ludności gminy - bo prawie 25 tysięcy - koncentruje się w mieście Totana. Pozostałe miejscowości są z reguły niewielkimi wioskami. Totanę tworzą Pareton, Raiguero, Lebor, Vinas, Huerta, Norica, Sierra i Morti.
Totana położona jest w południowo-wschodniej Hiszpanii, bardzo niedaleko wybrzeży Morza Śródziemnego. Od położonego nad morzem wybrzeża Mazarron dzieli ją odległość ledwie 30 km, a od stolicy regionu 40 kilometrów. Totana znajduje się w południowej części swojej wspólnoty autonomicznej, w regionie zwanym Bajo Guadalentin, okalającym dolną część rzeki Guadalentin, wpadającej nieco dalej do Morza Śródziemnego. Średnia wysokość terenu gminy to 255 metrów nad poziomem morza.
Od zachodu gmina styka się granicami z pasmem górskim i parkiem narodowym Sierra Espuna. To łańcuch niewysokich, ale skalistych gór. Jest również obszarem wyjątkowej fauny i flory.
Centralna część gminy to z kolei obszar równinny, pokryty niezalesionymi polami i siecią podmiejskich dróg. W Totanie ogólnie panuje klimat suchy śródziemnomorski.
Są tam zatem łagodne zimy i gorące lata. Temperatura może wówczas dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza. Jest to również rejon suchy. Roczna ilość opadów może nie przekraczać 300 mm. Śnieg pojawia się bardzo rzadko i tylko w górach. Bliskość morza wywołuje jednak czasem pewne odstępstwa od przypisanych takiej strefie klimatycznej cech.
W czasach Starożytnego Rzymu Totana istniała pod nazwą Mave i składała się głównie z żydowskich imigrantów z prowincji Tarraconese, skąd zostali wydaleni. W 1243 książę Alfons Kastylijski włączył te obszary do Królestwa Murcji.
Głównym sektorem gospodarki gminy pozostaje rolnictwo. Uprawia się tam paprykę, winogrona oraz hoduje zwierzęta gospodarskie – trzodę chlewną, drób.
Wzrost gospodarczy i postęp cywilizacyjny przyniosły rozwój innych dziedzin. Poza rolnictwem funkcjonuje tu przetwórstwo mięsne, budownictwo oraz produkcja środków ochrony roślin. Przez gminę przebiega droga ekspresowa A-7, która łączy ją z Almerią i Granadą, w drugą stronę docierając do Walencji. Przez wybrzeże Mazzaron przebiega autostrada śródziemnomorska AP-7.
Kolej podmiejska łączy Totanę z Murcją. Również w Murcji znajdują się najbliższe porty lotnicze. San Javier Airport jest głównym lotniskiem, położonym w miejscowości San Javier, 40 kilometrów na wschód od Murcji. Korzysta z niego ponad 1 milion pasażerów rocznie. We wsi Corvera natomiast, około 25 km od Totany, znajduje się lotnisko Region de Murcia International Airport. Obecnie jednak, z uwagi na zawirowania formalne, ustępuje popularnością temu pierwszemu. W odległości 35 km od Totany funkcjonuje port morski Cartagena. Obecnie jest czwartym w kraju portem pod względem ruchu towarowego.
W obrębie gminy Tatana znajdziemy wiele zabytków, stanowiących – obok Sierra Espuna - główną atrakcję okolicy. Wiele z nich to takie, które swoją historią sięgają zamierzchłej starożytności. Wśród nich warto wymienić ruiny fortyfikacji miasta „La Bastida de Totana”, których powstanie naukowcy datują na przedział lat 1200 – 1500 przed naszą erą. Utworzono je na wzgórzu o profilu stożkowym, około 6 km na zachód od miasta. Okalały jedno z największych miast w Europie epoki brązu. Ówczesna Totana uważana jest dziś za jedną z najważniejszych osad w prehistorii europejskiej. Badania archeologiczne nad nią rozpoczęto już w 1869 roku.
Kościół św. Józefa zbudowano w latach 1535 – 1567 w stylu toskańskim. Posiada trzy nawy, wielokątną absydę i sześć kapliczek bocznych. Wysokie filary, zakończone łukami, podkreślają jego monumentalność. Kasetonowy sufit to kompozycja lokalnego twórcy, Estebana Riberona. Nawa główna posiada ołtarz barokowy, zdobiony ornamentami, przedstawiającymi liście winogron. Złote tabernakulum to dzieło Antonia Caro El Viejo z Orihueli.
Budowę Klasztoru de las Tres Avemarias ukończono w 1604 roku. Przejął go Zakon Franciszkanów z Alcantarinos. Ukończony został w stylu renesansowym, we wnętrzu zachowały się efektowne sklepienie, pochodzące z XVII wieku oraz kasetonowe sufity i freski naścienne.
Sanktuarium Św. Eulalii to jedno z najpopularniejszych miejsc w Totana. Położone jest u podnóża Sierra Espuna, 7 km od centrum miasta oraz na wysokości 600 metrów nad poziomem morza. Wzmianki o istnieniu tam małej kapliczki pochodzą nawet z XIV wieku. Wybudowali ją rycerze Zakonu Santiago, na znak poddaństwa tych ziem królowi Alfonsowi X el Sabio.
Obecna świątynia wystawiona została z datków wiernych w 1574 roku. Od końca XVI wieku zaczęły rozchodzić się wieści o uzdrawiającej mocy wody z fontanny przed kaplicą. Kościół zbudowany jest również w stylu toskańskim. Posiada prostokątną nawę, dwuspadowy dach z drewnianym stropem i kasetonowe wykończenia ścian z elementami muzułmańskimi.
Wewnętrzne ściany pokrywają malowidła z pierwszej połowy XVII wieku. Odnoszą się do życia i cudów Jezusa Chrystusa. Stanowi je około 48 scen, namalowanych na 200 metrach kwadratowych ścian. Prezentują 216 postaci. Autorstwo przypisuje się zakonnikowi franciszkańskiemu Antonio Bemonowi.
Kościół Św. Rocha znajduje się na wzgórzu, nieco na północ od miasta. Pochodzi z XVIII wieku. Ten budynek jest również w stylu toskańskim, z prostokątną nawą i półkolistymi kopułami na łukach. Zwieńczenia zdobią motywy roślinne i wypukłości w niebieskich i czerwonych odcieniach. W sumie jest też pięć bocznych kaplic. Na ołtarzu głównym znajduje się podobizna Świętego Rocha w drewnianej ramie.
Kościół Świętego Józefa położony jest na płaskowyżu, na północny-zachód od miasta Totana, w miejscu o nazwie Barrio San Jose. Zbudowano go w latach 1693 – 1697, a sto lat później nieco przerobiono. Reprezentuje również styl toskański. Składa się z jednej prostokątnej nawy z półkolistym sklepieniem. Nad głównymi drzwiami znajduje się mała wnęka, w której umieszczono kamienną figurkę dzieciątka Jezus. Po obu stronach nawy znajdziemy cztery otwarte kaplice. Świątynia zachowała się w dobrym stanie, ostatnia jej renowacja miała miejsce w 1995 roku.
To atrakcja krajobrazowa na granicy gminy Totana - obszar łańcucha górskiego, skał, lasów i górskiej roślinności. To teren dogodny dla turystyki i rekreacji, zawierający również pamiątki dawnego funkcjonowania mieszkańców swojej okolicy. Należy do nich 26 studni śniegowych, które dawniej służyły jako swego rodzaju przechowalnie lodu. Pochodzą z XVI wieku i ulokowane są na wysokości 1100 – 1400 metrów nad poziomem morza.
Zimą uciskano tam śnieg, który z czasem przeistaczał się w lód. Kamienne ściany długo utrzymywały niską temperaturę, dzięki czemu lód zachowywał się do lata i transportowany był do pobliskich domostw i punktów gastronomicznych. W rejonie Sierra Espuna znajdują się również zamki i twierdze, pochodzące z okresu hiszpańsko – mauryjskiego, takie jak Los Fajado w Mula, Las Paleras w Pliego, Pałac w Aledo, czy zamek w Alhama de Murcia.
Znajdujące się w obrębie Sierra Espuna pasmo Paredes de Leyva uważane jest za jeden z najciekawszych obszarów wspinaczkowych w Hiszpanii, głównie ze względu na swój profil i jakość skał. Trasy o długości 150 metrów przyciągają wspinaczy z całej Europy. W okolicy można uprawiać również paralotniarstwo w paśmie Sierra de la Muela czy spływy kajakowe na zbiorniku Barranco de Gebas. Miłośnicy spokojnej rekreacji znajdą tam dobrze oznaczone szlaki piesze. Bliskie informacje można uzyskać w lokalnych biurach informacji turystycznej.
Totana to miasto o długich i silnych tradycjach muzycznych. Funkcjonuje tam wiele amatorskich zespołów. Charakteryzuje je spontaniczność i duża liczba członków zespołu. Wśród nich prym wiedzie Gang Totana, grający muzykę opartą na lokalnym folklorze, z zastosowaniem gitar, mandolin, kastanietów i innych iberyjskich instrumentów. Dla całego regionu Murcji, od stuleci, typowe było wytwórstwo ceramiki o przeznaczeniu zarówno praktycznym i codziennym, jak i artystycznym.
Dziedzina ta zawarta jest w godle gminy, natomiast centrum Totany, Rambla de la Santa Avenue, uznawane jest za technologiczne centrum ceramiki prowincji Murcja. Na tę dziedzinę rzemiosła i sztuki wielki wpływ miało położenie geograficzne i dostępność budulca pochodzącego z dna rzek Mula i Segurda. Ważne były również wpływy Maurów. Od XVIII wieku szczególną wizytówką tamtejszego garncarstwa były gliniane szopki betlejemskie.
W Totanie w 2011 roku działało 29 ceramików artystycznych. Rodzina Tudela kontynuuje tę tradycję jeszcze od XVII wieku. Od tamtej pory zresztą sama Totana specjalizuje się w produkcji wielkich dzbanów glinianych, które dawniej były nieodłącznym naczyniem każdej lokalnej izby kuchennej. Z reguły tworzone były z dwóch dużych płatów czerwonej gliny, nawet do 140 cm, charakterystycznie pokrytych ochrą.
Kuchnię Totany charakteryzuje przede wszystkim szeroka gama zastosowań ryżu. Znajdziemy go w daniach z królikiem, ziemniakami i kiełbasą, warzywami, okruchami chleba czy z gachamigas – hiszpańska pastą z mąki. W Totanie zjemy również michirones czyli lokalną zupę z suszonych ziaren, z dodatkiem szynki i kiełbasy. Nie zabraknie też królika z pomidorami. Częstymi dodatkami do wielu dań są pomidory i czosnek. Na deser zjeść można słodkie kruche ciastka w kształcie kwiatów. Ciekawostką regionu jest też arrope. To produkt otrzymany z odwodnienia soku winogronowego, posiadający konsystencję syropu.
W Totanie działają drużyny w wielu dyscyplinach sportów zespołowych. Większość z nich bierze udział w rozgrywkach na niższych poziomach ligowych. Są tu m.in. zespół koszykówki CB Totana, lokalna drużyna piłki nożnej Olimpic Club Totana, zespół piłkarski zakonu kapucynów, Totana Rugby Club, jak i klub badmintona. Pośród rekreacji znajdziemy tu sekcję tenisową i wioślarską, klub biegów na orientację Totana oraz Aikido Totana Club.
Warto nadmienić, że w Totanie w 1961 roku urodził się Miguel Porlan Noguera, bardziej znany pod pseudonimem Chendo. Był zawodnikiem piłki nożnej - w latach osiemdziesiątych grał w obronie reprezentacji Hiszpanii i Realu Madryt, z którym wielokrotnie zdobywał najwyższe krajowe laury.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.