Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Alhama de Murcia

Miasto Alhama de Murcia w Hiszpanii. Na południu Hiszpanii znajdziecie wiele kurortów nadmorskich, w których będziecie mogli spędzić słoneczne, letnie wakacje, również w standarcie all inclusive. Oczywiście kurorty nadmorskie to nie jedyne co Hiszpania ma do zaoferowania turystom, którzy tu przyjeżdżają z całej Europy i w zasadzie całego świata. Hiszpania to nie tylko piękna pogoda i wygrzewanie się na plażach Costa del Sol, Costa Dorada czy Costa Calida, to również liczne ślady bardzo burzliwej historii tego kraju.

Cała Hiszpania pamięta w zasadzie okresy, w których była odwiedzana przez Fenicjan lub kiedy rządziło tu Cesarstwo Rzymskie, widoczne są ślady najazdów Kartagińczyków, czy czasu panowania Wizygotów lub Maurów, albo w końcu konsekwencje hiszpańskiej rekonkwisty chrześcijan. Każdy z tych etapów historii odbił swoje piętno na pięknej okolicy i wielu miastach i miasteczkach tego pięknego kraju.

Bardzo dobrym pomysłem do spędzenia wakacji w Hiszpanii jest połączenie zwiedzania pięknych zabytków i wylegiwanie się na plażach w gorącym słońcu i kąpanie w krystalicznie czystych wodach Morza Śródziemnego.
Costa Calida, to wybrzeże na południu Hiszpanii, obejmujące miedzy innymi region Murcji, który może pochwalić się takimi miastami jak Murcja, Molina de Segura czy Alhama de Murcia.

PANORAMA-ALHAMA-DE-MURCIA

To ostatnie miasto to nie lada gratka dla osób, które chciałyby pozwiedzać zabytkowe budynki, które swoją historią sięgają czasów panowania Maurów.
Alhama de Murcia to miasteczko u podnóża Sierra Espuna, które aktualnie zamieszkuje około 20 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest w samym centrum prowincji Murcji, niecałe 30 kilometrów od stolicy regionu, miasta Murcja, oraz 50 kilometrów od Kartaginy i około 30 kilometrów od plaż Mazarrón.

Historia Alhama de Murcia

Murcia to pierwsza kraina na Półwyspie Iberyjskim, która była zajęta przez Kartagińczyków, którzy utworzyli tutaj Nową Kartaginę. Po podboju okolicznych terenów przez Cesarstwo Rzymskie, Murcję wcielono do prowincji Hispania Tarraconensis. Od 714 roku ten region został opanowany przez Maurów. Prowincję, będącą niezależnym państwem nazwano Todmir, które w 756 roku wcielono do państwa Omajjadów. W XI wieku wydzielono tutaj samodzielny emirat.

Zarówno w czasach Cesarstwa Rzymskiego jak i panowania Maurów wykorzystywano okoliczne wody termalne i utworzono liczne łaźnie, sama nazwa Alhama de Murcia może pochodzić od arabskiego słowa al Hamma, czyli „kąpiel termiczna”. To właśnie rzymskie łaźnie bez wątpienia są bardzo ważnym odkryciem archeologicznym w tym rejonie.

Od 1265 roku w regionie Murcji zaczęli swe panowanie chrześcijanie. Emirat przyłączono do Kastylii, od razu po zdobyciu go przez chrześcijan podczas rekonkwisty. Nad regionem panował wówczas Alfons X Mądry, król Kastylii i Leónu. W 1387 roku miasto przeszło pod władanie rodziny Senorio de los Fajardo.

Zwiedzanie miasta

Zwiedzanie na pewno należałoby zacząć od Castillo de Alhama de Murcia, jest to twierdza, która pamięta jeszcze czasy panowania Maurów, wybudowana została między XI a XII wiekiem. Twierdza wzniesiona została na stromym wzgórzu na wysokości 285 metrów. Dzięki swojemu usytuowani twierdza pozwalała na obserwowanie okolicy. Twierdza miała charakter militarny, obronny, ale sama budowla była podzielona na strefy wojskową i administracyjną, w której miały miejsce wydarzenia polityczne, kulturalne i religijne.

Wewnątrz twierdzy ściany zdobione są sztukaterią i freskami, sklepienie natomiast składa się z łuków, z których jeden do dzisiejszego dnia pozostał w całości. Na samej górze zamek ma taras z otworami strzelniczymi i obserwacyjnymi. Niedaleko twierdzy znajdował się zbiornik na wodę, uszczelniony zaprawą wapienną, dzięki czemu wojska mogły sobie pozwolić na długie oczekiwanie, bez konieczności schodzenia do miasta po wodę pitną.

ALHAMA-DE-MURCIA-HISZPANIA

Z czasem zamek został opuszczony i częściowo zniszczony, do dziś trwa jego renowacja, aby zapewnić dzisiejszym pokoleniom edukację i widzę na temat tamtych czasów, jak i całej kultury muzułmańskiej w Hiszpanii.
Innym zabytkowym miejscem w Alhama de Murcia jest Iglesia de la Concepción z XVIII wieku, który znajduje się miedzy Acequia Espuna i Concepción y Ramlba Don Diego. Ten barokowy kocioł, z pięknymi bocznymi kaplicami został odrestaurowany pod koniec XX wieku, raz w 1978 roku i drugi raz w 1994.

Jeśli chcecie znaleźć się w ciekawym miejscu, przyjdźcie do Plaza Vieja, plac otoczony pięknymi kolorowymi domami z XIX i początku XX wieku, z dużymi balkonami i ciekawymi fasadami. Na placu znajdują się takie budynki jak Plaza Vieja Cultural Center, Sala de Exposiciones Plaza Vieja, Biblioteca Municipal oraz Casa de la Tercia z 1755 roku. Rynek starego miasta to zabytkowe centrum gospodarcze i społeczne miasta.

Jeśli będziecie w Alhama de Murcia, warto wstąpić do Museo Arqueológico Los Baños, muzeum archeologicznego, w którym możecie podziwiać nie tylko kulturę, architekturę i dziedzictwo historyczne tego regionu, ale również pozostałości po łaźniach termalnych. Od 1983 roku muzeum jest na liście B.I.C. czyli , liście narodowych miejsc o wysokim znaczeniu historycznym.

W muzeum na co dzień zobaczycie ekspozycje i wystawy lub weźmiecie udział w spotkaniach, koncertach czy konferencjach. Muzeum znajduje się przy Sanchez Vidal 5 i otwarte jest od 16 maja do 15 października, od wtorku do soboty od 10:00 do 14:00 oraz od 18:00 do 21:00, w niedziele od 10:00 do 14:00. W lipcu i sierpniu muzeum zamknięte jest również popołudniami w sobotę. W okresie zimowym, czyli od 16 października do 15 maja otwarte jest od wtorku do soboty od 10:00 do 14:00 i od 17:00 do 20:00.

Jeśli lubicie wystawy i edukację ze zwiedzaniem, odwiedźcie Ricardo Codorniu Visitors Centre, centrum edukacyjne, gdzie możecie podziwiać faunę i florę. Centrum otwarte jest od 1 września do 30 czerwca, od wtorku do niedzieli od 10:00 do 14:00 i od 15:00 do 18:00, oraz w okresie letnim od 1 lipca do 31 sierpnia od wtorku do niedzieli od 8:30 do 15:30.

Powiązane tematy z Alhama de Murcia:
Alhama de Murcia atrakcje turystyczne miasta | Murcia zwiedzanie i turystyka | Costa Calida - wybrzeże Murcji w Hiszpanii | Molina de Segura w pobliżu Murcji |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij