Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Cieza

Cieza koło Murcii

Jeżeli szukasz odmiany i za cel podróży obierasz nietypowe, dziewicze miejsca, które posiadają swój klimat i magię to mamy dla ciebie idealne rozwiązanie ! Cieza to wyjątkowe Hiszpańskie miasto, które zarazem jest gminą. Położona na północ od wspólnoty autonomicznej Murcji.

Jej powierzchnia wynosi około 365 kilometrów kwadratowych, przynależąc jednocześnie do rejonu Vega Alta del Segura, czyli ośrodka miejskiego oddalonego 45 km od Murcji, stolicy prowincji. Gmina posiada dobrą komunikację drogową, ponieważ jej naturalna brama do regionu prowadzi przez autostradę A – 30, która łączy północ z Madrytem. W tamtejsze regiony bez problemu dostaniemy się również koleją, gdzie dystans i czas podróży są bardzo zbliżone.

Z gminy dostaniemy się podróżując na północ do prowincji Hellin Albacete, na południe do Abarán i Ricote, ze wschodu do Jumilla, a na zachód do Calasparra i Mula.
Populacja wynosi około 40 tysięcy ludności, stanowiąc szóste miasto co do wielkości i pod względem ludności w regionie. Położone jest 188 metrów nad poziomem morza.

Zwiedzając Cieze można odnaleźć tutaj wiecznie żywe i bogate dowody dziedzictwa kulturowego, w tym jego słynne festiwale wielkanocne. Miasta posiada również wiele skarbów archeologicznych, z najróżniejszych epok historycznych. Bez trudu odnajdziemy tam ślady historii zapisane na obrazach, Iberyjskich osadach, pozostałościach rzymskich.
Gospodarka opiera się tutaj na rolnictwie, a to wszystko dzięki szerokim możliwością nawadniania upraw, przez co plony są obfite i wysyłane na eksport.

CIEZA

Słynne hiszpańskie brzoskwinie

Największy nacisk kładzie się tutaj na produkcje słynnych brzoskwiń z Ciezy, które zdobyły międzynarodową sprawę. Owoce takie jak morele, czy oliwki skąpane w gorącym słońcu, są częstym obiektem wyboru rolników. Jednak przemysł jest tutaj bardzo istotny. Dane wspominają o 4 tysiącach osób pracujących w tym sektorze. Dziedziny życia publicznego, transport oraz podróże są bardzo ważne dla lokalnej gospodarki i życia tubylców. Przez ostatnią dekadę głównie budownictwo i właśnie szeroko rozumiany przemysł, stały się motorem napędowym generującym zyski mieszkańców.

Region jest zróżnicowany pod względem geograficznym. Leży w trzech obszarach: doliny rzeki Seugra, gdzie popularne jest rolnictwo, a przyległe doliny Segury i skaliste góry ( stanowiąc naturalną granicę na północ ), na stałe ukształtowały jej wizerunek. Na południu znajduje się morron Segura, na Wschodzie: Sierra de Ascoy i podkreślającą panoramę doliny – masywny dolomit Almorchón, inaczej określany twarzą rozległych gruntów rolnych, nad którymi dominuje góra Ricota.

Nie zabraknie tutaj do podziwiania rozległych równin gliniastych i miękkich tras terenowych.
Atrakcyjne turystycznie jest także jej położenie, ponieważ usytuowana jest u zbiegu dwóch wielkich dolin rzecznych. Pierwszą z nich stanowi rzeka Segura, która swoim kształtem przypomina literę Y, co jest zjawiskiem dosyć niespotykanym. Warto podkreślić iż jest jedną z największych rzek w południowo wschodniej Hiszpanii. Stanowi ona też bardzo istotną rolę, nawadniając miasto Cieza, w związku z tym dostarczając jej wielu korzyści od lat.

Ciepły klimat cały rok

Planując podróż jednym z głównych zadań, powinno być zweryfikowanie jakich warunków pogodowych możemy się tam spodziewać. W rejonie Cieza, panuje klimat śródziemnomorski kontynentalny, ponieważ znajduję się w bliskiej granicy ( 100 km ) od morza. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj 17 stopni Celsiusa. Możemy spodziewać się tutaj silnych zmian temperatur od 7 ° C na minusie do nawet 37 ° C w okresie letnim, gdy występują poważne susze z mocnym gradobiciem, które wpływają na okoliczne uprawy.

Pora deszczowa występuję tutaj najczęściej wiosną i jesienią, a opady są bardzo rzadkie i nieregularne, co czyni region przy wysokich temperaturach, bardzo wysuszonym.

Historia miasta w pigułce

Bogata historia sięga czasu paleolitu, a obszar jest uprzywilejowany co do prehistorycznych stanowisk archeologicznych, takich jak Alamandes La Serreta. Wąwóz z więzami, wpisany został na zaszczytną listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w związku z częścią sztuki naskalnej Iberyjskiego basenu Morza Śródziemnego.
Pozostałościami miasta Iberyjskiego jest tak zwany Bolvax, nie zabraknie tutaj pozostałości Romańskiej w przytoczonym już miejscu La Serreta. Ludność Arabska wywarła znaczący wpływ na dziedzictwo kulturowe i archeologiczne, a najlepiej widać ten depozyt w zamku położnym w mieście Medina Siyâsa, gdzie odnaleziono bardzo liczne przykłady muzułmańskiej architektury. Elegancko zdobione łuki, ceramiki, szkła czy metale to tylko kilka z ważniejszych pozostałości po kulturze wschodu. W San Sebastian de Cieza znajduję się także muzeum archeologiczne poświęcone prawie w całości Medinie.

CIEZA-MURCIA

Podróżując w okolice Murcji z pewnością zauważymy, że dialekt mieszkańców ma również tradycje historyczne. Mowa tubylców ma korzenie kastylijskie, a charakteryzuje się nie wymawianiem litery s. Ten sposób mówienia jest ostateczną i bardzo charakterystyczna formą intonacji, która czyni go wyjątkowym typem mowy.

Region oferuję turystom mnogość wyborów i bogactwo zabytków i atrakcji turystycznych. Nie dziwi więc fakt, iż turyści nie zawsze mogą zdecydować się jak dokładnie rozplanować swój urlop, wycieczkę czy też wakacje.
Pierwszym krokiem jaki dobrze, by było podjąć jest zapewnienie sobie dobrej bazy turystycznej, z której zaplanowanie odpowiedniej wycieczki, nie będzie stanowić żadnego problemu.

W mieście istnieje kilka możliwych opcji zakwaterowania turystycznego, takich jak:
San Sebastian Hospederia - Usytuowany w starej części miasta San Sebastian Street, znajdujący się obok Muzeum Siydsa i naprzeciwko ciekawej galerii sztuki Efe Serrano.
Drugim godnym zainteresowania miejscem jest Rural La campana. Nie wolno zapominać rówież o Miejskim Domie Wsi.
Gdy już posiadamy bazę wypadową, czas na podróż.

Co zwiedzić w mieście i okolicach Cieza

Wspomniana już rzeka Segura – przechodząca przez deltę rzeki Vega. Stanowi ona wymarzone miejsca do podziwiania uroków życia na wsi, łatwo mogą dostać się tam piesi turyści. Bez problemu przebywając w tych rejonach skorzystamy z kajakarstwa i jazdy konnej.

Osoby, które natomiast lubią architekturę sakralną powinni odwiedzić Bazylikę Matki Boskiej Wniebowziętej, czyli główną świątynie miasta. Warto poświęcić parę chwil i przyjrzeć wchodzącej w skład budynku dzwonnicy, która jest ośmiokątna i pochodzi z czasów wybudowania kościoła. Organy i reszta części bazyliki wchodzą w skład współczesnych wyobrażeń artystycznych takich autorów jak Brown González Capuz,  Pinazo lub Alvarez Duarte.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ do wyboru mamy jeszcze Kaplicę świętego Bartłomieja. W pierwotnej konstrukcji średniowieczna wieża, która z czasem przekształcona została w kościół. Wydarzenie to miało miejsce w XVIII wieku. To tutaj co roku błogosławi się rośliny.

Kolejna atrakcją jest San Joaguin i San Pascual – Osoby zaineresowane kultura i obrzędami sakralnymi, posiadają niesamowitą możliwość odwiedzenia tych zbudowanych w XVII wieku klasztorów Franciszkanów.

Balcon del Muro – zabytek zbudowany na starych murach, nie ujdzie naszej uwadze podczas podróżowania ulicami miasta, gdzie nie sposób będzie również zauważyć Sanktuarium Dobrego sukcesu. Jest to budynek znajdujący się na szczycie góry w dzielnicy La Atalaya.

Food Market – jak sama nazwa mówi, magazyn jedzenia wybudowany w latach 1927 i 1929 posiadający modernistyczne elementy oparte na bazie ozdobnego tynku.

Klasztor Klarysek inaczej ( Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Matki Pańskiej ). Jest to budynek założony w XVIII wieku. To tutaj można podziwiać przez większą część roku obraz Matki Bożej Łaskawej i nadziei. Na dziś dzień, jest to jedyny klasztor, który funkcjonuje w Cieza, ponieważ dawne klasztory: San Joaguin oraz San Pascual, przestały pełnić taką rolę.

Co najważniejsze w ostatnim czasie przez klasztorem umieszczono rzeźbiarski pomnik ( Wielkanoc Cieza ).
Wabiąca atrakcją jest Cristo del Consuelo: Położony na wzgórzu w pobliżu miasta, które dominuje w równinie Segura, a wybudowany w XIX wieku budynek. Znajdziemy tam obraz Matki Chrystusa Consuelo, na którego część odbył się rok jubileuszowy w latach 2012 – 2013. Obraz ten jest wiekowy ( pochodzi z XVII ) wieku, zniszczony został w czasie wojny domowej w Hiszpanii. W związku z tym zdarzeniem stworzono jego kopię i został przeniesiony do Cieza.

House of Arts – jest to dawny dom Marin – Barnuevo, czyli przedstawicielki znamienitych rodzin wywodzących się z dawnych rodów. Budynek uległ przebudowie, chodź zachował oryginalną fasadę. Obecnie wchodzi w skład Konserwatorium Muzycznego o nazwie „Maestro Gomez Villa. Budynek przeznaczony jest również do zajęć w Miejskiej Szkole Folkloru oraz testowania grup nastawionych na pieśni i tańce związane z miastem Cieza.

Arch Virgencica – Dom, którego początki sięgają XVIII i XIX wieku, kiedy to w różnych częściach miasta, święte obrazy były używane w celach osłony mieszkańców przed różnymi rodzajami epidemii. Wszystkie oprócz istniejącego do dziś Arch Virgencica zniknęły z czasem.

Stanowisko archeologiczne Medina Siydsa. To tutaj znajdują się resztki starożytnej andaluzyjskiej historii miasta Medina Siydsa. Nic więc dziwnego, że odnajdziemy tutaj wiele deklarowanych zabytków kulturalnych. W Muzeum Siydsa natomiast znajdują się rekonstrukcję na pełną skalę, dwóch domów z dawnej epoki.

Malowidła jaskiniowe to miejsce, gdzie znajdziemy obrazy z różnych okresów ( nawet pradziejów ). Najciekawsza Jaskinia Serreta, z wychodzącym widokiem na Canyon Almadenes, w którym są pozostałości wilii rzymskiej. Wpisane do światowego dziedzictwa UNESCO.

CIEZA-HISZPANIA

Rolę głównego deptaka miasta stanowi Paseo. Prezentuje się fantastycznie, ponieważ przyozdobiony jest mozaiką skonstruowaną z obrazów słynnego malarza Jose Lucasa Ciezano. Niektóre z wykonanych mozaik znajdują się na podłodze, a inne na stałe poświęcone są pisarzom, poetom bądź artystom.

Muzea i galerie w Cieza

Cieza posiada również bogatą ofertę, dla osób które uwielbiają zwiedzać muzea oraz galerie sztuki. Najważniejsze z nich to:

Siyasa MUZEUM: jeśli chcesz poznać ślady ludzkiej egzystencji tego pięknego regionu, począwszy od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego, nie wahaj się go odwiedzić. Bydynek jako jeden z dwóch na świecie może poszczycić się pełna rekonstrukcją i to w idealnym odwzorowaniu i skali ( domów muzułmańskich ).

Mill Museum Teodoro – zabytkowy, wiekowy młyn hydrauliczny. Na ten moment całkowicie odremontowany, gdzie grupom turystów pokazuje się proces mielenia oraz opowiada o autorze procesów jakie są z tym związane.
Jeżeli masz zamiar wybrać się do Hiszpanii masz zamiar odwiedzić Cieza, to idealną porą jest na to wakacyjna pora. Ponieważ od 23 do 31 sierpnia przybycie tutaj wiąże się z masą atrakcji.

Wtedy to odbywają się Targi i Festiwal San Bartolome, w ten czas zarówno w centrum miasta i na terenie placów targowych można zaobserwować strzelające bramki. To doskonała okazja, aby skosztować świetnie serwowane potrawy i pić wokoło placu. Odbywają się również zabawy, w tym te najważniejsze jak konkursy oliwne i zawody w rzucaniu kośćmi. Sport muzyka towarzyszą wtedy całymi dniami.

Hiszpania oferuję dziesiątki atrakcyjnych turystycznie miejsc, gdzie poznamy historię lokalnej ludności, prześledzimy losy wielu kultur oraz zagłębimy się w niesamowitą podróż w czasie. Wszystko to dopełni piękna słoneczna pogoda, mnogość miejsc wartych uwagi oraz niezapomniane przeżycia. Jeżeli lubisz wycieczki, które pozwolą zapamiętać wyjazd na długo to nie ma co się wahać, odpoczynek i siła wrażeń gwarantowana.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij