0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Duża część wycieczek, których celem podróży są wschodnie wybrzeża Hiszpanii, lądują właśnie tutaj – w Murcji. Od początku lat 60-tych ubiegłego wieku obszary te przeżywają prawdziwe oblężenie turystów, głównie z wysp brytyjskich, którzy marzą o doskonałej zabawie na hiszpańskich plażach. Wiele wycieczek i wypraw kończy się na La Manga, czyli ogromnym kompleksie turystycznym, usytuowanym na długiej i wąskiej mierzei. Każdy, kto chce dotrzeć do raju La Manga musi jednak przejechać przez niepozorne miasteczko – Cabo de Palos. Czy rzeczywiście jest ono aż tak niepozorne?
Rzeczywiście, przejeżdżając głównymi ulicami miasta odnosi się wrażenie, że Cabo de Palos jest typowym miasteczkiem rybackim znad wschodniego wybrzeża Costa Calida. Jak sama nazwa wskazuje, panuje tu ciepły klimat, przyjazny nie tylko dla miejscowych, ale także głodnych przygód i wrażeń turystów. Oprócz typowej zabudowy, składającej się z małych domków (w większości rybackich), uwagę przejezdnych zwracają skromne, aczkolwiek niezwykle malownicze budynki kaplic i kościołów.
Główna trasa, wiodąca z pobliskiego miasta Cartagena do gorących plaż usytuowanych wzdłuż wybrzeża La Manga, poprowadzi nas prosto przez skromne przedmieścia Cabo de Palos. Tabliczki informacyjne potwierdzają, że znajdujemy się na Autovia de La Manga – autostradzie prowadzącej do popularnego kurortu La Manga. Stąd widać wyraźnie zabudowania, których rozmieszczenie i specyficzna bryła nie dają złudzeń – Cabo de Palos jest tradycyjnym miasteczkiem nadmorskim. Jednak jedna z budowli, widoczna stąd dość dobrze, wyróżnia się kształtem i wysokością od reszty. To słynna latarnia morska w Cabo de Palos.
W czasach preromańskich, zanim Imperium Rymskie zdołało opanować dzikie do tej pory tereny zamieszkiwane przez mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, Cabo de Palos było miejscem kultu. Ludy zamieszkujące tutejsze tereny czciły wiele bóstw, jednak to najważniejszemu z nich poświęcona była świątynia, której położenie w Cabo de Palos ustalili Piliniusz Starszy oraz Avieno. Świątynia poświęcona była Baal Hammonowi – największemu z bogów Kartaginy i odpowiednikowi rzymskiego Saturna. Bóg ten był później utożsamiany z Greckim Kronosem, ojcem Zeusa.
Ponieważ świątynia stanowiła ważny ośrodek kultu Kartagińczyków, a potem Rzymian, miejsce to było chętnie odwiedzane przez podróżujących po Morzu Śródziemnym kupców, a także celem podróży kultu religijnego. Przez wiele lat teren półwyspu Cabo de Palos oraz dzisiejszego miasteczka był zajmowany przez Arabów, którzy odcisnęli swoje piętno w kulturze lokalnej ludności. Dziś arabskiej spuścizny raczej nie widać gołym okiem, choć niejeden mieszkaniec potwierdziłby, że nauki ścisłe, takie jak matematyka i astronomia odcisnęły swoje piętno na każdym calu hiszpańskiej ziemii.
Krystaliczne wody Cabo de Palos na Costa Calida
Warto wiedzieć, że rejony w okolicach Mar Menor i Cartagena były regularnie atakowane przez załogi piratów z północnej Afryki. Do pewnego czasu miasteczka i wioski rybackie położone tuż nad brzegiem morza nie miały obowiązku bronić się przed atakiem najeźdźców. Dopiero po wielu latach najazdów władcy Hiszpanii postanowili odgórnym nakazem zbudować fortyfikacje w strategicznych punktach na wybrzeżu, aby uchronić kraj przed stratami ze strony wroga.
Także Cabo de Palos stało się bastionem walki z piratami. Na polecenie króla Filipa XVI w strategicznym miejscu Cabo de Palos stanęła wieża, służąca jako skład broni oraz punkt obserwacyjny. To z jego wierzchołka wpatrywano się w okoliczne wody, w poszukiwaniu niepokojących znaków, zwiastujących nadejście, a raczej nadpłynięcie agresorów. Lokalizacja na jednym z cypli półwyspu była idealna, by objąć spojrzeniem dużą część wód otaczających miasto. W tym czasie piractwo było oczywiście zakazane, jednak nie brakowało samozwańczych żeglarzy, którym nie straszne były groźby ówczesnych władców i ich wojsk. Z tego właśnie okresu pochodzą najsłynniejsze opowieści o pirackich przygodach.
W 1865 roku przy brzegu miasta Cabo de Palos stanęła latarnia morska. Jej wysokość to niemal 50 metrów, co sprawia, że jej szczytowy punkt umiejscowiony jest na wysokości 80 metrów ponad poziomem morza. Ponieważ w II połowie XIX wieku piractwo nie stanowiło już problemu na tak dużą skalę, zdecydowano się postawić latarnię morską. Wysunięta daleko w głąb morza latarnia stała się punktem orientacyjnym dla wielu żeglarzy – dzięki niej podróżujący w kierunku Oceanu Atlantyckiego mogli nie tylko łatwo zlokalizować Cabo de Palos, ale także dostosować kurs do nadmorskiego portu w Cartagenie.
Jednym z wydarzeń minionego stulecia, które związane było bezpośrednio z Cabo de Palos była wielka bitwa morska, która rozegrała się u wybrzeży w nocy z 5 na 6 marca 1938 roku. Była to największa bitwa morska trwającej wtedy w Hiszpanii wojny domowej. Okręty walczących frakcji stoczyły walkę artyleryjską w odległości około 70 kilometrów od wybrzeża Costa Calida i położonego na nim Cabo de Palos.
Miasto pełne jest starych i opuszczonych budynków. Na uwagę zasługuje tutaj stary wiatrak, być może pamiętający jeszcze czasy don Kichota la Manchy. Znajduje się on w pobliżu ulicy Calle dr. Cerrada i widać wyraźnie,, że z pewnością czasy jego świetności już dawno minęły. Świadczą o tym zapadliska w dachu oraz zniszczona w znacznej mierze ściana. Wejście do środka byłoby wielce ryzykowne, niemniej jednak warto spojrzeć na budowlę z bliska. Dla tych, którzy chcą sprawdzić się w boju i porozmawiać po hiszpańsku z miejscowymi mieszkańcami polecamy dopytanie się o historię młyna – być może wiąże się z nim jakaś ciekawa opowieść?
Nurkowanie w pobliżu Cabo de Gata
Aż trudno w to uwierzyć, ale pomimo spokoju, jaki panuje tutaj przez większą część roku, Cabo de Palos jest typową miejscowością turystyczną. Co roku przybywa tutaj wielu wielbicieli pewnej aktywności, która stała się bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu – zwłaszcza tutaj, gdzie przybrzeżna woda jest bardzo czysta a bogactwo podwodnej fauny fascynujące. Cabo de Palos i okoliczne wody są bowiem rajem dla płetwonurków. Wszystko za sprawą pobliskiego rezerwatu przyrody Marine Reserve Cabo de Palos, w którym znaleźć można ponad 7 stanowisk do nurkowania. Pozwalają one z bliska podziwiać bogactwo podwodnego świata. Cabo de Palos to doskonały punkt wypadowy na nurkowanie u wybrzeży wschodnich Morza Śródziemnego.
Cabo de Palos położone jest w bliskim sąsiedztwie Wysp Hornigas, dlatego tutejsze tereny nadają się doskonale do nurkowania oraz uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, czy nurkowanie właśnie. Krystalicznie czysta i przez cały niemal rok tak samo ciepła woda przynosi raj dla odkrywców podwodnych raf. Ciepła aura sprzyja także tym, którzy chcieliby spróbować biernego wypoczynku.
Klimat w Cabo de Palos jest idealnym odzwierciedleniem oczekiwań, jakie można stawiać pogodzie w tym rejonie Murcji. Mnóstwo słońca i stabilna temperatura to nie jedyne zalety aury tego miejsca. Wschodnie rubieże Murcji słyną z bardzo łagodnej zimy oraz upalnego lata, dlatego mieszkańcy miasta mogą spodziewać się turystów o każdej porze roku.
Nic dziwnego, ze miasteczko pełne jest małych knajpek i tawern serwujących dania tutejszej kuchni. Znaleźć tu można nie tylko wiele Dan wegetariańskich, przyrządzonych z lokalnie uprawianych warzyw, ale także dania składające się z owoców morza i ryb złowionych w basenie Morza Śródziemnego. Zupełnie przy okazji: wędkarstwo to także jedna z ulubionych atrakcji tego rejonu. Wiele osób przyjeżdża w okolice Cabo de Palos tylko po to, by zarzucić przynętę na żyjące w tych przyjaznych wodach olbrzymy.
Słynna latarnia morska w Cabo de Palos
Cabo de Palos jest miejscem, które pod płaszczem spokojnego miasteczka kryje w swoich murach wiele ciekawych atrakcji. Warto odwiedzić to miejsce, by poczuć klimat tradycyjnej, hiszpańskiej miejscowości, która położona tak blisko obleganego przez turystów kurortu, zachowała jednak walory małego rybackiego miasteczka, w którym czas Łynie powoli i bez zbędnego pośpiechu.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.