Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lorca

O tej hiszpańskiej miejscowości w Regionie Murcja stało się głośno w związku z ostatnim trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło południowo-wschodnią Hiszpanię w ubiegłym roku. Lorca to zabytkowa miejscowość położona w Regionie Murcji. Lorca liczy około 91.000 mieszkańców, Lorca leży na wysokości 353 metrów nad poziomem morza, najbliższe lotnisko od Lorca, to lotnisko San Javier w Murcja, odległość z Lorca do lotniska to 114km. Do Lorca najlepiej dojechać własnym, lub wynajętym samochodem, ale również bez trudu można tu dojechać z Murcji autobusem lub pociągiem. Dookoła tej pięknej, w dawnych czasach przygranicznej miejscowości, leżą malutkie wioski i miasteczka z zabytkami architektury renesansowej, oraz barokowej.

To miasto do dziś, posiada aurę przeszłości, mimo iż praktycznie o każdej porze roku panuje tutaj spory ruch i miasto jest odwiedzane przez turystów z Hiszpanii i innych krajów. Przez pewien okres czasu, Lorca należała do kalifatu, ale w roku 1243 odzyskali ją chrześcijanie, jeszcze jednak kilkaset lat później, arabowie uporczywie ponawiali ataki na miasto, pragnąc odzyskać swoje dobra. Zdecydowana większość zabytków, budynków i kościołów w Lorca pochodzi z XVI wieku i epoki późniejszej.

Jeżeli będziesz zwiedzał ten zakątek Regionu Murcja, nie zapomnij też odwiedzić pobliskich miejscowości takich jak Caravaca de la Cruz, Moratalla i Mula. Każda z nich właściwie sama wymaga oddzielnej, jednodniowej wycieczki, jeżeli jednak jesteś ograniczony czasem, to można te kilka miejscowości "zaliczyć" podczas jednego lub dwóch dni, podczas swoich wakacji w Hiszpanii.
Nazwa Lorca kojarzy się też z hiszpańskim pisarzem i poetą Pedro Lorca. Ale o tym w innym rozdziale naszego przewodnika geograficzno kulturalnego po Hiszpanii.

Zwiedzanie Lorca

Stare miasto leży powyżej Calle Lopez Gisbert w Lorce. Pierwszą budowlę jaką dostrzerzesz po przyjeździe w mieście jest Castillo, budynek pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Nie jest to jednak zabytek numer jeden w Lorca. Dojście na zamek wymaga sporo wysiłku i wspinaczki pod górę. Latem może to być nie lada wyczyn, szczególnie dla osób w podeszłym wieku.

HISZPANSKA-LORCA
Kolegiata San Patricio w Lorca

Lorkę warto odwiedzić przede wszystkim podczas corocznych obchodów Świetego Tygodnia podczas Wielkanocy. Wtedy miasto zamienia się w stolicę kolorowych korowodów i procesji, gdzie wierni noszą na swoich barkach posągi świętych i czczą Wielki Tydzień z wielkim nabożeństwem. Lorca słynna jest właśnie z obchodów Semana Santa w Hiszpanii. Obchody są huczniejsze i ładniejsze niż w Murcji i w Cartagenie. Podczas odbywających się wtedy przedstawień, odgrywane są pełne operowego splendoru sceny triumfu chrześcijaństwa nad muzełmanami. W procesjach uczestniczą takie postacie jak Julisz Cezar, oraz Cleopatra, królowie Persji I Babilonii, niezwykle bogato odziani w haftowane, aksamitne I jedwabne szaty. Kulminacyjnym momentem Wielkiego Tygodnia w Lorce, jest wieczór i noc Wielkiego Piątku.

Jeżeli interesuje Cię hiszpańska kultura i historia, koniecznie powinieneś zorganizować sobie wycieczkę do Lorca właśnie w tym okresie.
Jeżeli mieszkasz gdzieś na Costa Blanca lub Costa Calida, powinieneś zorganizować sobie jednodniową wycieczkę do Lorki i okolicznych miejscowości Regionu Murcja, aby lepiej poznać hiszpańską kulturę tego region, różniącą się zdecydowania od nadmorskich kurortów i miejscowości wypoczynkowych nad Morzem Śródziemnym.

Stare miasto w Lorca leży powyżej ulicy Calle Lopez Gisbert. Jedną z najciekawszych rezydencji w mieście jest budynek o nazwie Casa de los Guevara, położony tuż za Turismo (Informacja Turystyczna), to doskonały przykład świeckiej architektury barokowej z końca XVII wieku. Na rogu Plaza San Vicente, oraz Calle Corredera stoi majestatyczna kolumna o nazwie Columna Milenaria. To również centrum handlowe Lorca i tutaj znajdziesz największą koncentrację sklepów, banków i restauracji, oraz wszelkiego rodzaju lokali gastronomicznych oraz kafejek w mieście.

Columna Milenaria pochodzi z 10 roku przed naszą erą! Kolumna wyznacza odległość między Lorką a Cartageną na drodze Via Heraclea, sławnej, rzymskiej drodze, ciągnącej się od Pirenejów aż do Kadyksu, na południu Półwyspu Iberyjskiego. Na samym końcu ulicy Calle Corredera znajduje się gotycka brama wjazdowa do miasta o nazwie Porche de San Antonio, jedyna brama, która zachowała się pośród starych murów miejskich. W centralnym punkcie Lorki wznosi się na Plaza de Espana, Colegio de San Patricio, imponująca budowla pochodząca z XVI i XVIII wieku, wyróżniająca się wczesnobarokową fasadą i bardzo stonowanym, niezwykle kunsztownie zdobionym, głównie renesansowym wnętrzem, które wyraźnie kontrastuje z wyglądem zewnętrzym tego budynku. Tuż obok stoi Urząd Miasta Lorki, czyli Ayuntamiento z ciekawą fasadą, pochodzącą z przełomu XVIII i XIX wieku. Przy jednej z bocznych uliczek stoi dawny spichlerz, obecnie mieszczący archiwa miejskie. Tu również warto zwrócić uwagę na elewację tej budowli.

Informacje praktyczne Lorca

Mapa Lorca
Znajdź miasto Lorca na mapie geograficznej Hiszpanii. Tutaj znajdziesz mapę Google miasta Lorca w Hiszpanii. Znajdź najlepszą drogę autostradami i hiszpańskimi drogami do Lorca z Polski i innych miast Hiszpanii. Wybierasz się na wycieczkę do tego miasta? Tutaj znajdziesz dokładną mapę turystyczną miasta i rozkład ulic przydatny podczas zwiedzania miasta.

Pogoda w Lorca
Ten region to jedna z najgorętszych części Hiszpanii. Wyprawa do Lorca latem, może wiązać się z doświadczeniem niebywałych upałów. Miasto leży w dość sporej odległości od wybrzeża, więc suche powietrze i skwar może jeszcze bardziej dać się we znaki turyście. Sprawdź aktualną temperaturę powietrza w Lorca, oraz pogodę na następne kilka dni.

Hotele w Lorca
Zakwaterowanie w mieście. Przejrzyj oferty hoteli, hosteli, miejsc noclegowych i wszelkiego rodzaju innych miejsc na spędzenie nocy w mieście. Porównaj ceny za nocleg i zarezerwuj hotel w Lorca wprost z naszej strony internetowej. Wybór kilkudziesięci hoteli, hosteli i pensjonatów w Lorca.

Wypożyczalnie samochodów
Zarezerwuj samochód w Lorca. Jeżeli nie wypożyczasz samochodu w wypożyczalni na lotnisku w Madrycie, to tutaj znajdziesz lokalne wypożyczalnie aut w Lorca. W wyszukiwarce wpisz kraj, miasto i wyszukaj wszystkie opcje wynajmu samochodów w mieście, od tanich i ekonomicznych samochodów dla osób szukających oszczędności, po luksusowe limuzyny i auta dla szukających luksusu i prestiżu na wakacjach w Hiszpanii.

TRZESIENIE-ZIEMI-W-HISZPANII
Trzęsienie ziemi w Lorca

Położenie i dojazd do miasta

Lorca leży u podnóży gór o nazwie Penarrubia i Calo de los Enamorados, dalej rozpościerają się góry o nazwie Sierra de la Almenara, a dalej na południe, to już Morze Śródziemne i piękne plaże tego regionu. Oprócz lotniska w Murcji do Lorca można dojechać z lotniska w Almeria, które leży w odległości około 1.45 minut jazdy samochodem. Dla odwiedzających turystów najwygodniejszą opcją transportową będzie wynajem samochodu bądź to na lotnisku San Javier Murcja lub na lotnisku w Almeria.
Część turystów także przyjeżdża do tego regionu, dolatując do najpopularniejszego lotniska tego regionu: lotniska w Alicante.
Latem temperatury w Lorca dochodzą do 40 stopni Celcjusza, zimą natomiast spadają do 8 stopni Celcjusza.

Historia i zabytki w Lorca

W roku 1964 Lorcę ogłoszono historycznym i artystycznym miastem w Hiszpanii. Lorca znana jest jako barokowe miasto Hiszpanii w związku z nagromadzeniem budowli i zabytków w mieście właśnie z tego okresu architektonicznego. Od czasów paleolitu poprzez okres panowania rzymskiego, aż do czasów nowożytnych to miejsce zamieszkiwało wiele kultur i ras. Do dziś zachowały się ślady po dawnych mieszkańcach tego zakątka Hiszpanii. Kolumna o nazwie Milaria o której wspominaliśmy powyżej to jeden z najważniejszych zabytków w mieście. Kolejny zabytek to wieża Espolon i wieża Alfonsina.

Inne, istotne zabytki w mieście to brama San Antonio, funkcjonująca od X wieku w pozostałościach po murach miejskich. W Lorca znajdziemy kilkanaście kościołów i pałaców, wiekszość pochodzących z epoki baroku, wśród nich pałac Guevara, oraz pałac San Julian i dom w Mula. Warto też pokusić się o zwiedzanie fortecy. Najładniejsze przykłady architektury znajdziesz na Plaza de Espana. Zwróć uwagę na budynek Zapateria i Cava.

Lorca to również bardzo ważne centrum kulturalne Hiszpanii. Lorca posiada dobry teatr o nazwie Teatro Guerra mieszczący się na Plaza Calderon de la Barca na skrzyżowaniu z Calle Principe Alfonso. Odbywają się tutaj regularne przedstawienia i eventy artystyczne, oraz wystawy malarstwa i sztuki. W tym samym budynku mieści sie również kino, teatr dla dzieci, szkoła dramatyczna, odbywają się koncerty i wystawy opery. W Lorca znajduje się rownież lokalne Muzeum Archeologiczne zarządzane przez władze miasta.

Ciekawym wydarzeniem w Lorca, które być może będziesz miał okazję zobaczyć podczas swojej podróży do Lorca jest lokalny targ, który w mieście odbywa się od roku 1465! Kiedy ówczesny król Hiszpanii Enrique IV uchwalił dzień targowy w Lorca na czwartek. Pierwsze targi odbywały się na ulicach w pobliżu katedry Santa Maria. W XVI wieku przeniesiono targ w pobliże kościoła San Patricio. Dziś targ w Lorca odbywa się na Huerta de la Rueda w każdy czwartek. Dla miłośników hiszpańskiej kuchni i hiszpańskich produktów w Lorca również odbywają się targi płodów rolnych na Explanada de la Estacion, oraz na Plaza de las Hortalizas.

ZAMEK-LORCA
Zamek w Lorca

Najbliższe plaże

Aby dotrzeć do najbliższych plaż tego regionu Hiszpanii, trzeba przejechać kilkanaście kilometrów na południe. Najbliższa miejscowość plażowa od Lorca to miasto Agulias. Podróż z Lorki do Agulias nie powinien zająć Ci więcej niż 30 minut jazdy samochodem. Inną opcją jest podróż do Mazarron, oddalonego o 45 minut jazdy samochodem od Lorca. Obydwie miejscowości: Agulias i Mazarron są doskonale znane osobom zainteresowanym hiszpańskimi nieruchomościami.

W Mazzaron i w Aguilas mieszka i żyje ogromna grupa ekspatów z Wielkiej Brytanii, Holandii, Skandynawii i Niemiec. Również Polacy w ostatnich latach zainteresowali się nieruchomościami z tego atrakcyjnego regionu Hiszpanii, Regionu Murcja.
Inne, najbardziej popularne plaże tego zakątka Regionu Murcja to: plaża Calnegre, piaszczysta plaża i otoczona intensywną zielenią. Dalej leży plaża Cala Lena, część zatoczki Blana. Plaża El Ciscar to plaża kamienista otoczona łagodnymi wzgórzami z kamieniami pochodzenia wulkanicznego. Kolejna plaża to plaża La Galera, plaża Los Hierros, plaża Larga i plaża La Junquera.

Trzęsienie ziemi w Lorca

W maju 2011 miasto Lorca w Hiszpanii nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5,3 w skali Rychtera. Dziewięć osób straciło życie, a kilkadziesiąt odniosło rany. Miasto doznało dużych uszkodzeń, popękało wiele ścian starych budynkow, a kilka zupełnie się zawaliło. Ucierpiały zabytki historyczne w mieście. Trzęsienie ziemi nastąpiło o 6.47 rano w porze, gdzie wiekszość mieszkańcow jeszcze przebywało w domach, przygotowywujac się do wyjścia do pracy. Trzęsienie ziemi w Lorca zanotowały sejsmografy na całym świecie.
Ta część Hiszpanii leży w bardzo aktywnej sejsmicznie strefie, gdzie ścierają się dwie, duże płyty tektoniczne, europejska i afrykańska. Podczas trzęsienia ziemi najbardziej ucierpiał zamek w Lorca, El Castillo.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij