0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Małe miasta na terenie Hiszpanii mają swój niepowtarzalny urok. Ich czar wynika głównie z faktu, że kiedy porównamy je z metropoliami wielkości Madrytu lub Barcelony, okazuje się, że nie tylko niczego im nie brakuje, lecz często, w wielu aspektach mniejsze miasta przewyższają duże ośrodki, chociażby dobrze rozwiniętą infrastrukturą, klimatem, którego nie sposób szukać w wielkich, zatłoczonych i pełnych smogu miastach, a także piękną przyrodą na wyciągnięcie ręki.
Tak jak Alcantarilla, która jest przykładem na to, że aby być atrakcyjnym, z całą pewnością nie trzeba znajdować się na pierwszej stronie wszystkich najpopularniejszych przewodników turystycznych. Dzięki pięknym krajobrazom, intensywnemu rozwojowi gospodarczemu oraz wielkiej ilości atrakcji turystycznych, to niewielkie miasto położone w okolicach Murcii, z każdym dniem zyskuje sobie coraz większą rzeszę zwolenników, a także wysoką renomę inwestorów, którzy decydują się otworzyć tutaj swoje biznesy. Warto przyjrzeć się bliżej temu wciąż nie do końca odkrytemu zakątkowi Hiszpanii.
Sława jaką cieszy się Alcantarilla, nie jest może porównywalna z najpopularniejszymi hiszpańskimi miastami, ale z całą pewnością nie tak wysoka, jaka być powinna. Nie jest to jednak żaden wyjątek na mapie Hiszpanii, która posiada naprawdę spora liczbę miejsc w dalszym ciągu nieodkrytych na szeroką skalę. Jak wielkie jest zaś zdziwienie tych, którzy trafią w takie miejsca, świadczą opinie turystów, którzy o Alcantarilli nie słyszeli nic albo niewiele, dopóki sami tam nie trafili. Jednak z całą pewnością nie żałują. Ani pięknych krajobrazów, ani zabytków, które zachwycają każdego miłośnika historii, ani prężnie rozwijającej się infrastruktury, która już teraz nie różni się praktycznie niczym od tego, co spotkać możemy na ulicach Madrytu czy Walencji.
Alcantarilla znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Murcii – stolicy regionu o tej samej nazwie. Oba miasta dzieli zaledwie 9 kilometrów, łączy jednak o wiele więcej. Na przykład śródziemnomorski klimat i temperatura, która momentami dochodzi do 40 stopni Celsjusza.
Dla miłośników beztroskiego leniuchowania nad wodą, już samo to stanowi wystarczającą zachętę do spędzenia wspaniałych wakacji w tym rejonie pięknej i gorącej Hiszpanii. Jednak powiedzieć, że Alcantarilla przyciąga jedynie słońcem i upalnymi temperaturami, to nic nie powiedzieć. Miasto posiada tyle wspaniałych i atrakcyjnych zakątków, że po prostu można się w nim zakochać, a że tutejsze dziewczęta zaliczają się do wyjątkowo pięknych, to i o miłość w tej bajecznej scenerii jest nietrudno. Spacery krętymi uliczkami z całą pewnością mają tutaj swój niezapomniany klimat.
Wpisując nazwę miasta w wyszukiwarkę grafik w internecie, naszym oczom ukażą się… włazy do kanałów. Zaskakujące? Na pierwszy rzut oka z całą pewnością, wszak kanały to raczej Wenecja a nie Murcia, choć w nieco innym znaczeniu niż podziemne studzienki. Co więc oznaczają owe tajemnicze włazy? To „zasługa” inteligentnych algorytmów, które tłumaczą wyszukiwaną treść. W dalszym ciągu nie da się zrozumieć związku? Spróbujmy więc prościej: Alcantarilla po hiszpańsku oznacza „kanalizacja”.
I trudno o większy i bardziej dosadny paradoks niż ten związany ze znaczeniem nazwy miasta. Otóż kanalizacja jeśli w jakikolwiek sposób się nam kojarzy, to raczej z nieprzyjemnymi zapachami, podobnymi widokami i ogólnym niesmakiem. Z kolei Alcantarilla to miasto piękne, pełne słońca i z całą pewnością negatywne skojarzenia z miejską siecią kanałów nie mają tu żadnej racji bytu. O wiele lepiej o mieście świadczy jego etymologiczna nazwa, gdyż słowo Alcantarilla pochodzi z czasów arabskich i oznaczało „most”. Jeśli mowa tutaj o moście do pięknego, dobrze rozwiniętego miasta, to podobieństwo jest jak najbardziej wskazane.
Miasto zamieszkiwane jest przez ponad 40 tysięcy mieszkańców, o który można powiedzieć, że są przykładem na to jak pracowitość i zamiłowanie do dobrej zabawy mogą trwać wspólnie obok siebie, wzajemnie się uzupełniając. Właśnie z takiej gliny ulepiony jest mieszkaniec Alcantarilli. Pracowity, ale doceniający wagę odpoczynku, a w szczególny sposób ceniący wspólne chwile spędzane z rodziną, przyjaciółmi i najbliższymi. Czasem przy dobrej herbacie, czasem przy kuflu jednego z kilku doskonałych piw, które wytwarzane są w regionie od wielu dekad, wreszcie czasami przy butelce czerwonego wina, które jest tu spożywane niezwykle często. Praktycznie do każdego posiłku, co w innych regionach Hiszpanii również jest szalenie popularne.
Gdyby nie fakt, że znajdujemy się w Hiszpanii, a tutaj dobre jedzenie jest czymś więcej niż tylko zwykłym posiłkiem, wręcz przeciwnie – jest ono zaledwie powodem do spotkania się z najbliższymi, a spożywanie jedzenia się tu celebruje. Zupełnie inaczej niż w zabieganym wiecznie Madrycie, gdzie częstszym widokiem jest kanapka z fast foodu połykana w biegu z metra do autobusu czy z uczelni do biblioteki. A bibliotek w Alcantarilli również nie brakuje. Autobusów ani pociągów zresztą też nie. Jest tu nawet lotnisko, niestety tylko i wyłącznie wojskowe, zamknięte dla lotów cywilnych. Ale czy niestety? Mieszkańcy z całą pewnością mieliby na ten temat swoje zdanie. Z całą pewnością nie chcieliby oni nad głową startujących i lądujących samolotów. Taki mały Madryt bez lotniska. Tylko życie toczy się tu nieco spokojniej i dlatego mieszkańcy tak kochają swoje miasto.
Jak to zwykle bywa w przypadku miast położonych na Półwyspie Iberyjskim, kalendarz świąt i imprez ściśle związany jest z religią katolicką. Nie ma się więc co dziwić, że wielkie uroczystości w Alcantarilli odbywają się w Święto Matki Boskiej, która od wieków czczona jest tu jako patronka miasta. Ludowe obrzędy odwołują się w ogromnej mierze do tradycyjnych legend, baśni i przypowieści religijnych. To czego w mieście przegapić nie sposób, to z całą pewnością muzeum kościelne, które imponuje wieloma wspaniałymi eksponatami, poświęconymi wyłącznie sztuce sakralnej. Obrazy, płaskorzeźby, lichtarze i tuniki – wszystko pięknie zdobione i drogocenne – doskonale oddaje naturę i charakter mieszkańców miasta, którzy ogromną wagę od lat przykładali do swojej wiary i nie szczędzili środków finansowych na jak najpiękniejsze tego dowody.
Kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to chluba i miejsce głównych obchodów świąt religijnych w mieście. Główna świątynia, jak przystało na siedzibą parafii, jest najpotężniejsza i zdecydowanie najokazalej prezentuje się górując nad panoramą miasta. Jeśli przyjąć, że monumentalny kościół oddaje wiarę społeczności, przyznać trzeba, że w przypadku mieszkańców Alcantarilli, ta jest ogromna.
Jednak miasto pochwalić się może o wiele większą liczbą atrakcyjnych i wartych odwiedzenia obiektów. Nie tylko budowle o charakterze religijnym stanowią wizytówkę turystyczną tego obszaru. Liczne zamki, pałace i muzea, które świadczą o wielowiekowej i niezmiernie bogatej historii miasta, które wielokrotnie przedostawało się spod jednych wpływów pod panowanie innych. Inteligentny i zrównoważony rozwój na wielu polach zapewnia Alcantarilli miano jednego z najlepiej rozwijających się miast na południowym wschodzie Hiszpanii.
Miejskie władze dbają o to, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystywać potencjał mieszkańców. Stwarzają im warunki by rozwijali swoje pasje i zainteresowania, dzięki czemu życie w mieście jest nie tylko znośne, ale naprawdę przyjemne. Jednym z priorytetowych obszarów działalności rady miasta jest przeciwdziałanie bezrobociu i stwarzanie nowych miejsc pracy. Udaje się to dzięki specjalnym programom, skierowanym do mieszkańców, którzy przez wiele lat pracowali głównie w przemyśle.
Obecnie, coraz dynamiczniej rozwija się sektor usług, zwłaszcza turystyka i rekreacja, dobrze wygląda również sytuacja w gastronomii. Władze miasta zajmują się także organizacją cykli warsztatowych i seminariów dla mieszkańców, którzy chcą się rozwijać i zakładać własną działalność gospodarczą. Dla nich ważne jest nie tylko to aby praca była, ale również, aby zapłata za nią byłą na godziwym poziomie. A to jest możliwe do osiągnięcia dzięki systematycznym nakładom ponoszonym na edukację i szkolenie przyszłych pracowników już od czasów szkolnych.
Dzięki temu, że Alcantarilla może pochwalić się dobrze rozwiniętą siecią szkół, a uczniowie z tego miasta każdego roku notują wysokie wyniki zdawalności egzaminów, miasto z sukcesami przygotowuje swoich najmłodszych mieszkańców do dorosłego życia, tak w zakresie zawodowym, jak i na płaszczyźnie dojrzałego odbioru kultury i sztuki. Nikogo nie dziwi więc fakt, że z miasta wywodzi się wielu znanych w całym kraju ludzi kultury, sztuki i nauki. Takich jak słynny poeta Pedro Jara Carillo, czy filozof Sebastian Lorente.
Alcantarilla jest również rodzinnym miastem Enrico Martineza, jednego z bardziej znanych hiszpańskich aktorów. Bez dwóch zdań, obecny rozwój miasta nie byłby możliwy gdyby nie opracowana wiele lat temu strategia, pozwalająca konsekwentnie wdrażać nowe i skuteczne rozwiązania w zakresie edukacji i przedsiębiorczości. Alcantarilla może pochwalić się stosunkowo niskim jak na hiszpańskie realia bezrobocie. To doskonale pokazuje, że niewielkie pod względem powierzchni miasto, może radzić sobie naprawdę dobrze.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.