![]() |
0034 966 444 615 |
![]() |
wynajem@ibermaxx.pl |
![]() ![]() |
Każdemu, kto szuka odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku wśród szumu fal i niegasnącego słońca, z pewnością spodoba się wizyta w Chiclana de la Frontera. Ta miejscowość na Costa de la Luz w Zatoce Kadyksu (La Bahia de Cadiz) – przepięknej i obszernej zatoce Oceanu Atlantyckiego. Chiclana de la Frontera znajduje się w hiszpańskim regionie Andaluzja, w prowincji Kadyks. Wita turystów łagodnym klimatem, słońcem które daje o sobie znać przez większość roku oraz niezapomnianymi krajobrazami.
Można się zakochać w tak pięknym i spokojnym miejscu, gdyż czas płynie bez ograniczeń. Chiclana de la Frontera to doskonała miejscowość, by osiedlić się tu na stałe i dać się oczarować hiszpańskiemu klimatowi. Chiclana należy do miast o średniej wielkości, które zajmuje powierzchnię około 203 kilometrów kwadratowych. Mieszka tutaj ponad 81 tysięcy osób (stan na rok 2012) – przyjaznych i pozytywnie nastawionych wobec turystów. Gospodarka miasta blisko związana jest z przemysłem (produkuje się tutaj m.in. sól) oraz turystyką
Temperatury są dość wysokie, średnia roczna temperatura to 20 stopni Celsjusza. Latem jednak nie natrafimy tu na tropikalne upały i skwar. Dodatkowo zimy są łagodne, co pozwala cieszyć się piękną pogodą praktycznie przez cały rok. Dzięki doskonałym warunkom pogodowym Chiclana de la Frontera to wymarzone miejsce na wypoczynek o każdej porze roku. Costa de la Luz staje coraz bardziej popularnym wybrzeżem, które przyciąga z roku na rok coraz więcej wczasowiczów, więc nie ma się co dziwić iż Chiclana de la Frontera jest miastem atrakcyjnym dla turystów.
W pobliżu, a także w samej miejscowości, ulokowanych jest wiele hoteli, apartamentów, restauracji i atrakcji turystycznych. To miasto z najbogatszą ofertą tego rodzaju miejsc w całej prowincji.. Niedaleko, bo tylko 25 kilometrów od Chiclana de la Frontera leży Kadyks, miejscowość o znaczeniu historycznym. Jest to ponoć najstarsze miasto w całej Europie, którego historia miejska sięga 3000 lat wstecz.
Pierwsza wzmianka o ludności, zamieszkującej tereny obecnego miasta, pochodzi z czasów paleolitu oraz neolitu. Już wtedy osadnicy znaleźli na obszarze obecnej gminy dobre miejsce do zamieszkania. Następnie, w I wieku naszej ery, na pobliskich terenach osiedlili się Fenicjanie, którzy upodobali sobie małą wysepkę Islote de Sancti Petri. Wykopaliska archeologiczne z tego okresu można podziwiać w Muzeum Kadyksu (Museum of Cádiz). A jest co podziwiać, bo za swojego panowania Fenicjanie wybudowali tu między innymi świątynię dla boga Melqart (bóg – opiekun, utożsamiany z Heraklesem).
Później osiedlili się tutaj Rzymianie, którzy również pozostawili po sobie wiele ważnych śladów.
Początki samej Chiclany sięgają roku 1303, kiedy to król Ferdynand IV podarował ziemie obecnego obszaru miasta jednemu z kapitanów – Alonso Pérez de Guzmánowi. Od momentu kiedy miejscowość zaczęła istnieć, pojawiły się też typowe problemy i wydarzenia historyczne, które miały wpływ na jej rozwój.
W 1811 roku odbyła się tu historyczna bitwa, podczas walk Hiszpanów z francuskimi wojskami. Przez kolejne lata miasto rozwijało się, choć było nadal narażone na kryzys wywołany wojną. W XX wieku napłynęli do miasta mieszkańcy portugalskiej Algarve, którzy znaleźli pracę na polach uprawnych.
Torre Bermeja wybrzeże Chiclana de la Frontera
W Chiclana de la Frontera nie brak akcentów typowo hiszpańskich, które sprawią, że poczujemy tu klimat i smak tego słonecznego kraju. Miasto niegdyś zajmowało się produkcją wina na dużą skalę. Wino produkowane jest tutaj od XVI wieku, a do XIX wieku produkcja tego trunku rozwijała się niezwykle dynamicznie.
Obecnie Chiclana nie przoduje już w hodowli winorośli, ale nadal produkuje ten czerwony trunek o bardzo wysokiej jakości. Spotkać tu można głównie wina moscatel i fino, ale również sherry. Turyści z chęcią podziwiają lokalne winnice, w których mogą degustować najlepsze wina i poznać ich fascynującą historię. Nawet mieszkańcy nie mogą się oprzeć tej magii i podobnie jak przybysze z obcych krajów, chętnie wybierają się w miejsca związane z tą tradycją.
A jeśli mowa o tradycji, to mieszkańcy Chiclana de la Frontera przywiązani są do niej bardzo mocno. Szczególnie widać to podczas celebracji najważniejszych fiest hiszpańskich i regionalnych, w tym oczywiście karnawału. To w Chiclanie powita nas najpiękniejsze flamenco podczas sierpniowej fiesty Parpuja, która przyciąga same osobistości i profesjonalnych tancerzy. W połowie czerwca w Chiclanie odbywa się też święto San Antonio, kiedy to mieszkanki miasta mogą prezentować się w tradycyjnych, lokalnych strojach.
W okolicach Chiclany, na terenie gminy, znajdują się jedne z piękniejszych plaż. Zachęcają one turystów nie tylko doskonałymi warunkami i miękkim piaskiem, ale również zielonym i magicznym otoczeniem. Najpiękniejsze plaże miasta to Playa de La Barrosa o długości około 6 kilometrów, Sancti Petri oraz El Puerco.
Playa de la Barrosa to bezpieczna i zadbana plaża, wyróżniona Niebieską Flagą. Ulokowana jest przy niej promenada, gdzie można udać się na lunch lub pyszną kawę do jednego z lokali.
Zainteresuje Cię również:
zwiedzanie Chiclana de la Frontera | wybrzeże Costa de la Luz | Tarifa | Cadiz | Hiszpania a Portugalia | Huelva | Sevilla | Andaluzja |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.