Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Oviedo

Jedno z najpiękniejszych miast północnego wybrzeża Hiszpanii. Stolica kulturalna Asturii i wspaniałe miasto nie tylko na jednodniową wycieczkę, ale i na kilkudniowe zwiedzanie Asturii i północnych rubieży Hiszpanii. Informacje turystyczne o mieście, oraz wszystkie informacje które powinieneś znać przed wyruszeniem do Oviedo. Wirtualny przewodnik turystyczny po Oviedo i północnych regionach pięknej Hiszpanii.

Asturia, a właściwie Księstwo Asturii to prawdopodobnie najbardziej magiczny region Hiszpanii. Zawdzięcza to przede wszystkim bajecznym krajobrazom wybrzeża i Gór Kantabryjskich. Stolicą tego magicznego zakątka, który koniecznie musicie odwiedzić zwiedzając północ Hiszpanii, jest Oviedo. To ponad dwustutysięczne miasto zostało założone w 761 roku, wokół istniejącego klasztoru i uniwersytetu. Rozwój miasta w średniowieczu, przyczynił się do powstania, zachowanej do dnia dzisiejszego, pięknej starówki, której wiele fragmentów jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Oviedo jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy turysta przybywający w rejon Asturii. Jest to miejsce zupełnie odmienne od otaczającego go górzystego, mocno uprzemysłowionego i dość skromnego regionu Hiszpanii. Oviedo to zadbany i gwarny ośrodek uniwersytecki o barwnej historii, ale z pomysłem na współczesny image. To piękne połączenie architektury i sztuki preromańskiej z współczesnymi dziełami.

Zwiedzanie Oviedo

Rozpoczynamy naszą wędrówkę po Oviedo, w znacznej części tego miasta mamy do dyspozycji własne nogi lub co najwyżej rower, ponieważ jest ona zamknięta dla ruchu samochodowego. Dzięki temu spacer po tym bajecznym mieście to sama przyjemność, poczynając od uniwersytetu i katedry po plac Marquesa de San Felix i pałac Camposagrado, cała trasa usiana jest posągami, stojącymi w miejscach związanych z ich historią, oraz parkami i skwerami, gdzie można odpocząć w jednej z licznych pijalni cydru, czyli siderias.

Wieża Katedry San Salvator wyznacza początek prawie każdego szlaku wycieczkowego po tym mieście. Budynek ten został wzniesiony, z prawie białych kamiennych bloków, w latach 1388 – 1528, w stylu płomienistego gotyku. Jednak tak długa budowa spowodowała, że możemy odnaleźć mieszankę stylów architektonicznych. Posiada wyraźne gotyckie krużganki ze szczegółowo wykonanymi przyporami i zwieńczeniem wieży, za to główny portyk ma arabeskowe dekoracje, których styl został zaczerpnięty ze stylu mauretańskiego, zaś stara wieża jest zbudowana w uproszczonym stylu romańskim. Katedra posiada około dziesięciu kapliczek, każda z nich jest w innym stylu i z innym przeznaczeniem.

Najstarszą częścią kościoła jest zachowany fragment świątyni z początku IX wieku zaadaptowany na dwupoziomową kryptę katedralną, wewnątrz niej znajduje się miedzy innymi krzyż niesiony w pierwszej bitwie rekonkwisty pod Covadongą, przez pierwszego króla Asturii – Pelagiusza w 722 roku. W kaplicy San Miguel zwanej Camara Santa, czyli Święta Kaplica, przechowywane są najważniejsze symbole Asturii – Święta Arka, Krzyż Aniołów, dar króla Alfonsa II oraz Krzyż Zwycięstwa. Są to relikwie odwiedzane przez pielgrzymów udających się do świętego miasta Santiago de Compostela. Symbole te pojawiają się na herbach Oviedo i Księstwa Asturii. Warte zobaczenia są również inne kaplice w Katedrze, między innymi Santa Barbara ze świętym obrazem, San Roque z grobem Abbota, San Antonio gdzie znajduje się duży ołtarz z barokowymi rzeźbami, Santa Eulalia gdzie pochowano świętą. Katedra jest również miejscem pochówku władców Asturii. Z jednym z posągów znajdujących się w Katedrze, wiąże się miła legenda. Figura pochodzi z San Pedro i w dłoni trzyma pęk kluczy, legenda głosi, że należy pomyśleć trzy życzenia i trzy razy potrzeć klucze, a któreś życzenie na pewno się spełni. Koniecznie spróbujecie, bo szczęściu trzeba pomagać, prawda?

PRZEWODNIK-OVIEDO-ZDJECIE
Piękne ulice Oviedo

W okolicy Katedry możemy zobaczyć niektóre z najważniejszych budynków w Oviedo. Pierwszym z nich jest kościół San Tirso zbudowany w latach 812-842, który ze względu na liczne przebudowy zatracił w efekcie cechy stylu przedromańskiego. Ciekawe architektonicznie są łuki nad marmurowymi kolumnami ozdobione pięknymi literami.

Następnie koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Sztuk Pięknych, mieszczące się w osiemnastowiecznym pałacu - Palacio de Velarde, zawierające największy zbiór sztuki w regionie hiszpańskiej Asturii, obejmujący malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, fotografię i sztukę użytkową. Zbiory obejmują okres od średniowiecza do czasów współczesnych.

Miasto pełne zabytków i wspaniałej architektury

Kolejny na Waszej obowiązkowej liście, powinien być dawny klasztor benedyktyński San Vincente, z pięknie zachowanymi krużgankami, gdzie obecnie mieści się Muzeum Archeologiczne wystawiające miejscowe znaleziska. Przechowywane są tutaj pozostałości elementów architektonicznych i rzeźb przedromańskich z VII-X wieku, dzięki czemu możemy prześledzić historię sztuki asturyjskiej od epoki brązu, podziwiając zbiory prehistoryczne, rzymskie, wizgotyckie i romańskie.

W Oviedo możemy podziwiać nowatorski, asturyjski styl przedromański. Przykładem tego stylu jest budowla położona 2 km na północ od centrum miasta, Santa Maria del Naranco, budynek wzniesiony w IX wieku na zboczu góry Naranco, pełniący początkowo rolę Sali królewskiej, a później przekształcony w kościół. Obecnie tworzy kompleks z Kaplicą Pałacową San Miguel de Lilo. San Miguel de Lilo to rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Michała Archanioła, z jego pierwotnej formy pozostała do czasów obecnych koło jedna trzecia. Kompleks ten to prawdziwa perła architektury przedromańskiej w Europie. Razem z San Julian de los Prados zostały wpisane na listę zabytków narodowych, oraz na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

KATEDRA-W-OVIEDO
Katedra w Oviedo

W Oviedo jest dużo ciekawych placów, miedzy innymi Plac Katedralny, plac Alfonsa II Cnotliwego, plac Tracorrales gdzie mieści się tradycyjny targ, czy plac Konstytucji, przy którym wznoszą się budynki Ratusza i kościoła San Isidoro. Kościół San Isidoro został wybudowanych w latach 1578-1740, posiada jedną wieżę i swoją wielkością dominuje na placu.

Do kościoła przylega monumentalny budynek Ratusza, zwieńczony wielopoziomową wieżą i łukami biegnącymi wzdłuż głównej fasady. Tuż obok znajduje się Plaza del Fontan, otoczona kolumnadą, w których kryją się niezliczone kawiarnie i restauracje, oraz tradycyjne pijalnie cydru.

Zabłądź w uliczkach Oviedo ...

Im dalej, od centrum Oviedo, będziecie kontynuować swoją wędrówkę tym zabudowania będą się stawać coraz nowocześniejsze, ale nie mniej interesujące. Na uwagę zasługuje szczególnie Calle Uria. Ta główna ulica, mająca wiele małych bocznych uliczek, stanowi centrum handlowej dzielnicy Oviedo. Znajdziecie tutaj zarówno butiki, jak i kawiarnie, bary i restauracje.

Okolica jest zamknięta dla ruchu samochodowego, dzięki czemu wszędzie jest pełno ogródków, w których z przyjemnością przesiadują nie tylko raczący się miejscowymi specjałami turyści. Przemierzając te magiczne uliczki możecie podziwiać rzeźby i posągi oraz pięknie utrzymane i zagospodarowane skwery.

W prawo od centrum znajduje się Plaza Escandalera, duży, kwadratowy otwarty plac, który nie tylko jest sercem miasta, ale i łączy część zabytkową z nowoczesną. Jest idealnym miejscem spotkań i początkiem wielu wędrówek po mieście. Wokół placu jest mnóstwo barów i sklepików, a na środku znajduje się prawie dwumetrowa fontanna z odlaną z brązu rzeźbą, przedstawiającą Macierzyństwo. Znajduje się tutaj również jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Oviedo – teatr Campoamor. To symetryczny budynek w stylu greckiego Akropolu, wiele osób uważa go za symbol Oviedo.

FOTO-OVIEDO-HISZPANIA
Wspaniałe ulice w Oviedo

Aby spojrzeć na miasto z innej perspektywy możecie udać się na wycieczkę na wzgórze Monte Naranco, skąd rozpościera się bajeczny widok na panoramę miasta. To wspaniałe miejsce do fotografowania i spacerów.

Jak widzicie Oviedo ma wiele do zaoferowania wszystkim przybyłym do niego turystom. Kiedy już tu dotrzecie musicie koniecznie spróbować regionalnej kuchni. Nie odmawiajcie sobie spróbowania genialnych serów Cabrales, Vidiago czy Gamonedo, asturyjskich dań z białej fasoli, żabnicy, świeżych owoców morza czy duszonego mięsa a na deser koniecznie zamówcie świeżo wypiekane pączuszki lub rurki z kremem z jednej z licznych kawiarni i oczywiście szklaneczkę cydru.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij