Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Huesca

Huesca to region i miasto w północno-zachodniej Aragonii w Hiszpanii. Jedna z najważniejszych atrakcji tego regionu Hiszpanii, są góry Pireneje. Jest to świetne miejsce na narty w Hiszpanii, podczas sezonu zimowego i narciarskiego. Prowincja Huesca to także lokalizacja, jednych z  najładniejszych ośrodków narciarskich w Hiszpanii i po hiszpańskiej stronie Pirenejów. W pobliżu Husca leżą najładniejsze i najlepsze, hiszpańskie ośrodki narciarskie, takie jak: Candanchu, oraz Formigal. To także baza wypadowa dla amatorów i pasjonatów chodzenia po górach i trekkingu. Te sporty najlepiej uprawiać wiosną i jesienią.

Z naszego przewodnika po Huesca dowiesz się i zarezerwujesz hotel lub hostel w Huesca, znajdziesz informacje o atrakcjach turystycznych w Huesca, dowiesz się, gdzie najlepiej wypożyczyć samochód w Huesca, oraz o wycieczkach z Huesca w Pireneje.
Prowincja Huesca jest także domem dla dwóch, najładniejszych parków narodowych w Hiszpanii: Park Monte Perdido i Park Ordesa. Te dwa parki są pod międzynarodową ochroną i patronatem UNESCO. Natomiast na północny-zachód od miasta, ciągną się góry Los Mallos, w miejscowości Loarre wznosi się piękny zamek, a na północnym wschodzie rozciąga się pasmo górskie Sierra de Guara.

W prowincji Huesca zachowały się dzieła architektury i budownictwa w stylu romańskim, oraz wspaniałe okazy architektoniczne w takich miejscowościach jak Jaca, Barbastro, San Juan de la Pena, miejscowość Montanana, oraz sama Huesca (starówka w mieście). Przez prowincję Huesca przechodzi Droga Świętego Jakuba (Camino de Santiago), która też należy do światowego dziedzictwa ludzkości patronowanego i chronionego przez UNESCO.
Lokalna gastronomia z tego regionu Hiszpanii jest znana nie tylko w Hiszpanii, ale poza Hiszpanią również. Jegnięcinę i mięsa z rusztu uwielbiają wszyscy. Wina z tego regionu Hiszpanii są również niezwykłe, do odkrycia jest tzw. wine route (szlak winny lub ruta de vino) o nazwie Somontano. Sławna potrawa z tego regionu Hiszpanii to kurczak w sosie chilindron (sos z pomidorów i papryki), oraz zupa farineta.

Zwiedzanie rozpocznij od starówki

W centrum Huesca zachowała się świetnie starówka, schowana pomiędzy promenady w mieście, a rzekę Isuala. Centrum i sercem starej dzielnicy Huesca jest katedra późnogotycka, której niezwykła fasada łączy architektonicznie różne epoki budowlane. Portal starszego kościoła pochodzi z XIII wieku. Ceglana galeria reprezentuje styl Mudejar, a najwyższa część z pinaklami, wybudowano w stylu izabelińskim. Wewnątrz świątyni wzbudza podziw retabulum Damiana Formenta. To renesansowe arcydzieło przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa i złożenie do grobowca. Tuż obok w muzeum diecezjalnym w Huesca zgromadzono bogaty zbiór artefaktów pochodzących z okolicznych kościołów parafialnych. Hueskę warto odwiedzić podczas corocznej fiesty San Lorenzo, odbywającej się co roku w okolicach 10 sierpnia.

W prowincji Huesca leży szereg bardzo pięknych miast i miasteczek. Jeżeli kochasz średniowieczną atmosferę i romańskie budowle, to będzie dobre miejsce na Twoje wakacje w Hiszpanii. Koniecznie trzeba wtedy odwiedzić miejscowości Ayerbe, Sabiñánigo, Jaca, Benasque, Graus, Benabarre, Barbastro, Tamarite de Litera, Monzon, Sariñena, oraz Fraga. Smak tego regionu Hiszpanii to pieczona jagnięcina i wino Ternesco de Aragon, Denominacion de Origen. Wspaniałe widoki, panoramy na równiny i góry w oddali, przyciągaja turystów do prowincji Huesca szukających trochę innej, nostalgicznej Hiszpanii...

HUESCA-BAZYLIKA
Bazylika San Lorenzo w Huesca
  FIESTA-SAN-LORENZO
Fiesta San Lorenzo w Huesca (sierpień)


Zwiedzanie Huesca

Miasto Huesca było założone przez starożytnych Rzymian w pierwszym wieku przed nasza erą. Nazywało się wtedy niepodległym Stanem Osca. W VIII wieku Huesca została podbita przez Muzełmanów i pozostała w ich rękach na następne cztery stulecia. Od roku 1096 do 1118 Huesca była stolicą regionu, dzięki królowi Pedro de Aragon. Później Saragossa przejęła rolę stolicy tego regionu.

Huesca ma około 50.000 mieszkańców. Przez Hueskę przepływają dwie hiszpańskie rzeki: Flumen, oraz Isuela. Główna informacja turystyczna w Huesca mieści się w centrum miasta na placu Plaza Luis Lopez Allue. Uzyskasz tam darmowe mapki miasta, spis najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście, oraz informacje o wycieczkach poza Hueskę np. w Pireneje. Zwykle pracownicy informacji turystycznej mówią w kilku językach w tym języku angielskim i oczywiście języku hiszpańskim.

Przede wszystkim warto udać się na starówkę i zwiedzić stare mury obronne miasta, pozostawione przez Muzełmanów, daje nam to wyobrażenie jak miasto mogło wyglądać w przeszłości. W Huesca można znaleźć przykłady wszystkich architektonicznych epok i stylów jakie się wykształtowały w Hiszpanii przez wieki burzliwej historii. Styl romański można znaleźć w kościołach San Pedro el Viejo i kościele San Miguel, w katedrze gotyckiej, renesansowej ołtarza katedralnego i w ratuszu.

Barok występuje w kościołach: Santo Domingo i San Lorenzo, a modernizm w budynkach takich jak kasyno i budynku Rady Wojewódzkiej w Huesca. Co do muzeów, jest w Huesca Okręgowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Diecezjalne i Muzeum Sztuki i Natury (CDAN), (zaprojektowane przez architekta Rafaela Moneo), które gromadzi w swoich wnętrzach nowoczesne i współczesne dzieła sztuki z okolic prowincji Huesca.

Huesca praktyczne informacje

Mapa Huesca
Sprawdź na mapie Hiszpanii gdzie leży Huesca. Stolica prowincji i regionu. Zobacz jak daleko jest z Huesca do innych miast regionu, do Saragossy, Madrytu, Pampeluny i Barcelony. Mapa Google Huesca w naszym przewodniku po Hiszpanii. Korzystaj w czasie podróży przez tę część Hiszpanii.

Pogoda Huesca
Informacje o aktualnej pogodzie panującej w Huesca w Hiszpanii. Informacje przydatne przed planowaniem wyprawy do tej części Hiszpanii. Sprawdź jaką odzież zabrać ze sobą podczas planowania zwiedzania tego zakątka Hiszpanii. Może się okazać iż przydadzą się kalosze i kurtka przeciwdeszczowa, a zimą ciepła kurtka i szalik.

Hotele Huesca
Zakwaterowanie w mieście. Spojrzyj na noclegi w Huesca. Oferty noclegów w hotelach, hostelach, pensjonatach i apartamentach na wynajem. Od luksusowych hoteli, po tanie opcje noclegowe. Zaplanuj swój pobyt w mieście i zanocuj w Huesca. Wszystkie oferty spania w Huesce w jednym miejscu. Rezerwuj hotele w Huesca on-line.

Wypożyczalnia samochodów
Rezerwuj auto przez internet. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to tutaj znajdziesz spis wszystkich wypożyczalni samochodów w Huesca w Hiszpanii. Tylko wpisz lokalizacje, gdzie chcesz odebrać samochód, a wyszukiwarka znajdzie dla Ciebie najlepsze opcje rezerwacji w wypożyczalni samochodów w Huesca.

Atrakcje turystyczne w Huesca

Prowincja Huesca, oprócz prowincji Teruel i prowincji Saragossa, to region w którym znajduje się szereg ciekawych atrakcji turystycznych, wartych odwiedzenia, podczas zwiedzania tego zakątka Hiszpanii. W prowincji znajdują się zabytkowe kościoły, klasztory, rzymskie ruiny, akwedukty i średniowieczne zamki. Postaramy się je systematycznie przedstawić w naszym przewodniku po Aragonii w Hiszpanii.
Poniżej znajdują się najważniejsze zabytki w Huesca, kościoły, pomniki i muzea.

 • katedra w Huesca, znajduje się na Plaza de la Catedral budynek w stylu gotyckim z elementami architektury mauretańskiej. Budowa katedry została rozpoczęta w roku 1354. Zwróć uwagę na alabastrowy ołtarz autorstwa Damia Forment
 • kościół Iglesia de Santa Maria de Salas, kościół pochodzi ze średniowiecza
 • kościół Iglesia de San Miguel, kościół średniowieczny
 • kościół Iglesia de Santo Domingo, styl barokowy tego kościoła
 • kościół Iglesia de San Vicente, pochodzi z XVIII wieku
 • Basilica de San Lorenzo na placu Plaza de San Lorenzo w stylu barokowym. Bazylika wybudowana w 1606 roku. Obrazy Vicente Berdusana, oraz Jiusepe Martineza
 • kościół Iglesia de San Pedroel Viejo na Plaza de San Pedro. Budowla w stylu romańskim. W środku grobowce królów Aragonii
 • muzeum archeologiczne w Huesca na Plaza de la Universidad. W zbiorach wiele znalezisk z czasów rzymskich na tych ziemiach. W muzeum również znajdują się zbiory malarstwa, od gotyku po prymitywizm aragoński, zbiory od XV wieku do XX wieku
 • muzeum El Museo Catedralicio Dicesano, wspomniane wyżej muzeum w Huesca. Dzieła średniowieczne związane z liturgią kościoła katolickiego. Także znane dzieła Bierge, drewniana rzeźba Salasa, dzieła z II wieku naszej ery
 • muzeum Centrum Sztuki Nowoczesnej Aragonii. Nowoczesny budynek zaprojektowany przez Rafael Moneo. Kolekcja Beulas.
 • Urząd Miasta w Huesca (Ayuntamiento) w stylu renesansowym. Wybudowane pomiędzy XVI a XVII wiekiem, projekt autorstwa Miguela Altue. Koniecznie zobacz XIX wieczne malowidło "La Campana de Huesca". Ten budynek powstał na ruinach rzymskiego miasta wybudowanego przez Quinto Sertorio. Archiwum miejskie i centrum informacji turystycznej.
 • Uniwersytet w Huesca. Jeden z byłych, najważniejszych uczelni w Hiszpanii. Otwarty w roku 1354 funkcjonował i kształcił do roku 1845. Pierwszy uniwersytet w prowincji Huesca i jeden z najważniejszych uniwersytetów w Hiszpanii, pomiędzy XIV a XIX wiekiem
 • El Mirador de Guara, najwyższy szczyt Aragonu Tozal de Guara wznosi się na wysokość 2077 metrów n.p.m.
 • mury miejskie, wybudowane przez Arabów w IX wieku stoją do dziś
 • Diputacion Provincional, budynek w stylu modernistycznym
 • Palacio Real Universidad, romańska architektura z XII wieku
 • Coso, XX wiek
 • Porches, XX wiek
 • Casino w Huesca, XX wiek
 • Park w Huesca


W pobliżu Huesca

Prowincja Huesca dzieli się na trzy obszary: Pireneje, obszar zwany Prepireneo i obszar zwany Llanos, czyli równiny. Huesca jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą Hiszpanii świetnymi drogami i autostradami. Droga do Saragossy N-330.

Najlepiej dojechać do Huesca autostradą z Barcelony do Saragossy, wyjazd na Leridę (Lleida) i drogą N-240 do Huesca. Droga Fraga A-131, Pampeluna A-132. Madryt droga N-330.
Huesca ma również dobre połączenie kolejowe Saragossa-Walencja-Barcelona, oraz z Huesca do Madrytu. Najbliższe lotnisko od Huesca jest w odległości 72km od miasta. Najlepiej dolecieć na lotnisko w Barcelonie lub do Madrytu.

Więcej informacji o pięknych terenach w pobliżu Huesca w kolejnym rozdziale naszego przewodnika po Hiszpanii poświęconego Huesca i okolicom.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij