0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Bielsa to hiszpańska miejscowość, ulokowana w prowincji Huesca (Aragonia). To niezwykle malownicza miejscowość, w której zatrzymał się czas. To miejsce dla osób, które chcą odpocząć i odnaleźć spokój wśród dobrodziejstw natury i zachwycających krajobrazów. Można tu dotrzeć drogą A-138 kierując się z miejscowości L'Ainsa. Miasteczko Bielsa położone jest na wysokości 1053 metrów n.p.m. w Pirenejach i mieszka w nim około 300 osób. Co ciekawe, mieszkańcy zachowali swój ojczysty język – belsetán, którym posługują się niekiedy między sobą. Z tego powodu nazywani są belsetanos. Bielsa przecinają dwie rzeki: Cinca i Barroso. Miejscowość położna jest 35 km od miasta L'Anisa, 80 km od Torla i 150 km od stolicy prowincji – Huesca. Bielsa jest punktem wyjściowym na trasie Doliny Pineta Valle de la Pineta. Pobyt w Bielsa to doskonała okazja, by wybrać się na spacer górskimi szlakami lub podziwianie okolicznych zabytków. Mieszkańcy utrzymują się głównie z hodowli bydła. Łąki i pastwiska stwarzają doskonałe warunki do hodowli owiec, świń i kóz. Miasto utrzymuje się również z turystyki i usług.
Podróżujących zachęca specyfika regionu Aragonii, szczególnie górskie szczyty i parki narodowe. W prowincji Huesca można podziwiać niezwykłe krajobrazy Pirenejów. Turystów przyciąga do Bielsa właśnie jej lokalizacja w prowincji Huesca, która jest rajem dla miłośników przyrody. Znajduje się tutaj park narodowy Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido, który został założony w 1918 roku. Park ma imponującą powierzchnię 156 tys. kilometrów kwadratowych. Bielsa jest częścią tego parku, w którym rosną piękne sosny, dęby oraz buki. Inne gatunki flory znajdującej się na terenie parku to wierzby, kosodrzewiny, krzewy bukszpany oraz gatunki endemiczne np. Pinguicula Longifolia czy Borderea pyrenaica. Przepiękne tereny leśne zamieszkują dzikie zwierzęta. Niegdyś tereny te był miejscem bytowania koziorożca pirenejskiego, jednak jest już on gatunkiem wymarłym. Jednak ciekawym zwierzęciem, który występuje w tutejszych lasach jest chamois pirenejski (kozioł). Tutaj też można spotkać dziki, sowy, jastrzębie, sępy oraz świstaki. Fauna i flora parku jest bardzo bogata.
Powstanie miejscowości datuje się na okres średniowiecza. Alfonso II oddał te tereny Pedro Amilán ze wskazaniem, by założył on tutaj miejscowość. Bielsa przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu mieszkańcy w 1445 roku zażądali przyłączenia do Korony Aragonii przez Alfonso V. W 1450 roku w miejscowości wybuchły pożary, które przyniosły duże straty mieszkańcom. Bielsa poniosła również duże szkody podczas wojny domowej w 1938 roku. Została wówczas zbombardowana. Jednak pomimo tych wydarzeń, zwanych La Bolsa de Bielsa, miasteczko zostało odbudowane.
Bielsa u stóp Pirenejów
Znajduje się tutaj muzeum miejskie – Museo Etnologico Bielsa. Ulokowane jest w ratuszu, a jego ekspozycje poświęcone są samemu miastu i Pirenejom. Zwiedzających mogą podziwiać przedmioty codziennego użytku (naczyń, narzędzi), ubrań przodków oraz fotografii z początków XX wieku. Tutaj też można zapoznać się z lokalnymi obyczajami, historią i geografią regionu, a także jego florą i fauną. Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.30-13.30 oraz 18.00-19.00. Bilet wstępu kosztuje 3,80 Euro, w przypadku zwiedzania grupowego to koszt 3 Euro za osobę. Uczniowie i studenci mogą podziwiać ekspozycje również w cenie 3 Euro.
Sam ratusz El Ayuntamiento de Bielsa jest zabytkowym budynkiem z XVI wieku. Został wybudowany w stylu renesansowych, a największe wrażenie na zwiedzających robi pełna uroku wieżyczka.
Innym miejscem wartym odwiedzenia w tej pięknej, górskiej miejscowości jest kościół Iglesia de Bielsa zbudowany w XVI wieku. Był przebudowywany w 1919 roku oraz w 1940 – po stratach poniesionych w czasie wojny domowej. To budowla o wyglądzie surowym i skromnym, doskonale współgrająca z krajobrazem górskim. Świątynia składa się z trzech naw i do dzisiaj jest miejscem kultu religijnego.
Na ścieżce Valle de la Pineta znajduje się Sanktuarium Matki Bożej (Ermita de la Virgen de la Pineta). To klimatyczna kaplica z oknami w stylu romańskim, odremontowana w XVII wieku. Legenda głosi, że w tym miejscu pewnemu pasterzowi objawiła się Matka Boża, stojąca przy drzewie sosnowym.
W Bielsa znajduje się słynny tunel, przebiegający przez Pireneje i łączący miasto z francuską miejscowością Argnouet. Túnel de Bielsa został zbudowany w 1970 roku i ma długość ponad 3 kilometrów. W 2002 roku tunel ten został zamknięty dla samochodów ciężarowych.
Bielsa znana jest z obchodów barwnej fiesty, która organizowana jest w sierpniu. Podczas karnawału mieszkańcy nadal celebrują dawne tradycje i zwyczaje. Młodzi mężczyźni przebierają się w kolorowe koszule i spódnice, na głowy i ramiona zakładają skóry, a także futra z rogami. Twarze mają pomalowane na czarno, a zęby wykonane z ziemniaków. Trzymają przy sobie kije, którymi uderzają o ziemię. Ich stroje mają symbolizować płodność. Młode kobiety (panny) ubierają białe bluzki i spódnice z kolorowymi wstążkami, które oznaczają czystość. Wieczorem wszyscy wspólnie tańczą na głównym placu w mieście. W ostatnim dniu zabawy palona jest lalka El Cornelio, która wrzucona do płomieni ma odwrócić niepowodzenie i przynieść pomyślność mieszańcom miasta.
Tunel pod Pirenejami Hiszpania-Francja
Klimat górski nie należy do najłagodniejszych, dlatego trzeba być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe. W miesiącach zimowych (listopad-marzec) temperatury są bardzo niskie, dlatego wyprawy w góry często są utrudnione. Latem jest tutaj ciepło, temperatury choć sięgają niekiedy 30 stopni Celsjusza, nie przekraczają ich.
Z racji ulokowania miejscowości w górskim krajobrazie, w kuchni miasteczka Bielsa dominuje mięso zwierząt hodowlanych i dzikich – jagnięcina, szynka wieprzowa, dziczyzna i grzyby leśne. Jedną z regionalnych potraw, często spożywaną przez mieszkańców Bielsa, jest ternasco al horno (pieczony udziec jagnięcy z natką pietruszki, czosnkiem oraz tymiankiem). Mięso najczęściej podawane jest z pomidorami, karczochami i cebulą. Oprócz jagnięciny na stołach serwowana jest dziczyzna – mięso z sarny, jelenia, dzika, przepiórek czy zajęcy. Innym słynnym daniem jest pollo al chilindrón, czyli kurczak w sosie warzywnym z papryką. Tutaj też serwuje się bardziej wykwintne dania, ja królik z duszonymi ślimakami. Bardzo ważne miejsce w kuchni zajmują również przyprawy, takie jak tymianek czy czosnek.
Pogoda wiosną i latem zachęca do uprawiania sportów. Miłośnicy wędrówek po górach odnajdą tutaj swój raj. Najciekawsze szlaki górskie to m.in. Salinas de Bielsa-Tella-Arinzue-Mirabal-Estaroniello-Hospital de Tella, który ma długość około 17 km. Nieco krótszy, o długości 15 km, to Salinas de Bielsa-Hospital de Tella. W Bielsa znajdują się również rewelacyjne trasy rowerowe, te bardziej łagodne, jak również ekstremalne. Niedaleko Bielsa, około 13 km od miasteczka, znajduje się duży szczyt Monte Perdido o wysokości 3355 m. Inny szczyty w prowincji to Pice de Aneto (3404 m n.p.m). Każdy z nich oferuje niezapomniane przeżycia i bajeczne widoki.
A może trekking w Pirenejach ...
Zainteresuje Cię również:
narty w Pirenejach |Pireneje od strony hiszpańskiej | region Aragonii | Park Narodowy Ordesa | Huesca | Andorra |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.