Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Informacje i klimat Aragonii

Położona w północnej części Hiszpanii to kraina o bardzo zróżnicowanym klimacie. Nic dziwnego, skoro jej teren ze wszystkich stron otoczony jest wysokimi szczytami górskimi, między innymi wchodzącymi w skład Pirenejów. W wysokich partiach zatem mamy do czynienia z wiecznie panującą zimą, za to doliny otulone grzbietami skalnymi uchodzą za oazy spokojnego klimatu, sprzyjającego uprawie roślin i hodowli zwierząt. Co wiemy o Aragonii i jej specyfice?

Położenie i demografia

Aragonia to wspólnota autonomiczna położona w północno-wschodniej Hiszpanii i obejmująca trzy prowincje (Huesca, Saragossa i Teruel) i 33 powiaty. Jej stolicą jest Saragossa. Na północy graniczy z Francją, na wschodzie z Katalonią, na południu z Walencją, zaś na zachodzie z Kastylią-La Manchą, Kastylią i Leónem, La Rioja oraz Nawarrą.

W stolicy prowincji Saragossa, a jednocześnie stolicy Aragonii mieszka obecnie 647 373 osób. Liczba mieszkańców Huesca kształtuje się na poziomie 52 059 osób, zaś Teruel – 33 238 mieszkańców. Innymi większymi miastami regionu są: Calatayud (20 263 mieszkańców), Ejea de los Caballeros (16 941 mieszkańców), Monzón (15 806 mieszkańców), Barbastro (15 778 mieszkańców), Alcañiz (15 130 mieszkańców), Utebo (14 037 mieszkańców), Fraga (13 284 mieszkańców), Jaca (12 553 mieszkańców), Tarazona (10 875 mieszkańców), Sabiñánigo (9023 mieszkańców), Binéfar (8890 mieszkańców), Caspe (8206 mieszkańców) oraz Ateca (2000 mieszkańców). Łączna liczba ludności w regionie wynosi 1 376 654 mieszkańców. W Aragonii językami urzędowymi są: hiszpański, aragoński oraz kataloński. Oczywiście większość mieszkańców posługuje się językiem hiszpańskim. Znajomość języka angielskiego stoi na słabym poziomie.

Ukształtowanie

Zważywszy na dużą rozpiętość geograficzną Aragonia jest bogata we wspaniałe, zróżnicowane krajobrazy. W północnej części prowincji Huesca możemy zobaczyć skaliste szczyty Pirenejów, podczas gdy w środkowej części Aragonii malują się przepiękne równiny opasane rzeką Ebro. Najbardziej wysunięta na południe prowincja Teruel zachwyca pustynnym krajobrazem typowym dla Kordyliery Iberyjskiej. Patrząc na mapę fizyczną regionu zauważymy, że jest zamknięty masywami górskimi od północnej i południowej strony. To właśnie w Aragonii znajdują się dwa najwyższe szczyty masywów: Pico de Aneto w Pirenejach (3.404 m n.p.m.) oraz Pico de Moncayo (2.314 m n.p.m.) na terenie Kordyliery Iberyjskiej. Każdy miłośnik sportów górskich doceni ukształtowanie i klimat Aragonii. Po zejściu z gór możemy powędrować do wspaniałych parków narodowych, np. Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido.

MIASTO-BIELSA-FOTO-ARAGONIA
Miasteczko Bielsa w Aragonii

Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido w prowincji Huesca został założony w 1918 roku, a jego granice poszerzono w 1982 roku. Od tego czasu park ma powierzchnię 156 tysięcy kilometrów kwadratowych. Obszar parku obejmuje kilka powiatów: Torla, Broto, Fanlo, Tella-Sin, Puertolas i Bielsa. Na wysokości od 1 500 do 1 700 metrów rosną rozległe lasy bukowe (Fagus sylvatica), sosny (Pinus sylvestris), dęby (Quercus subpyrenaica) oraz w mniejszym stopniu z brzozy (Betula pendula), wierzby (Salix angustifolia). Na większych wysokościach, powyżej 2000 metrów nad poziomem morza, rosną kosodrzewiny (Pinus uncinata). Do 1800 metrów występują także krzewy bukszpanu. Powyżej 1700 m. n.p.m. rośnie wiele gatunków endemicznych: Borderea pyrenaica, Campanula cochleariifolia, Ramonda myconi, Silene borderei, Androsace cylindrica, Pinguicula Longifolia, Petrocoptis crassifolia.

Najważniejszym gatunkiem reprezentującym faunę aragońską był do pewnego czasu koziorożec pirenejski, który – pomimo wysiłków władz parku i organizacji broniących praw zwierząt – zyskał już status gatunku wymarłego. Innym zwierzęciem występującym powszechnie jest chamois pirenejski, czyli jeden z gatunków kozła. W parku żyją także inne gatunki zwierząt takie jak: świstak czy dzika, a także różne gatunki ptaków takich jak: orzeł, sęp brodaty, sęp płowy, jastrząb i królewska sowa.

Klimat

W porównaniu do innych regionów Hiszpanii klimat Aragonii wyróżnia się dużą surowością. Okresy od listopada do marca są bardzo ciężkie i niesprzyjające wypadom turystycznym. Długie i mroźne zimy trwają od grudnia aż do końca lutego.

Klimat Aragonii można określić jako kontynentalny umiarkowany. Temperatury są determinowane głównie przez położenie prowincji. W Pirenejach są bardzo niskie w okresie zimowym, zaś w okresie letnim nie przekraczają 30 stopni Celsjusza. Im dalej na południe i południowy-wschód, tym klimat jest łagodniejszy; zimy są łagodne, zaś miesiące letnie – bardzo gorące. Opady są bardzo zmienne, z bardzo niskimi średnimi wartościami w obszarach centralnych i nieco wyższymi na terenach górskich, zwłaszcza w wysokich Pirenejach.
W centralnej części Aragonii, która jest położona na wysokości 200 metrów nad poziomem morza, średnia roczna temperatura wynosi około 14 ° C (57 ° F). Na północ i południe od doliny rzeki Ebro, gdzie wysokość wzrasta do 500 metrów nad poziomem morza, temperatura spada o dwa stopnie. W górach, na wysokościach 600-1000 metrów, temperatury kształtują się w granicach 11 a 12 ° C (52 do 54 ° F). Wiosna i jesień przechodzą do regionu niemal niezauważalnie.

FOTO-SARAGOSSA-ARAGONIA-HISZPANIA
Saragossa i jej wspaniałe zabytki - stolica Aragonii

Sport

Aragonia jest doskonałym miejscem dla miłośników sportów zimowych. Oczywiście najpopularniejszym sportem jest narciarstwo, a największymi kurortami narciarskimi: Formigal i Candachu. Doskonałe obszary do jazdy na nartach znajdują się także w Panticosa oraz Cerler. Odwiedzający Panticosa mogą również skorzystać z innych atrakcji, np. Parku Rozrywki Biescas Abenteuer, w którym nie tylko miło spędzą czas, ale także odpoczną po trudnej i wyczerpującej jeździe po stokach.

Rolnictwo i Hodowla Zwierząt

Aragonia to jeden z najbogatszych regionów autonomicznych w Hiszpanii. Pomimo, że większa część ludności utrzymuje się z rolnictwa, nie zaś z przemysłu i usług, dochód na głowę mieszkańca jest wyższy niż w pozostałych częściach prowincji. Motorem napędowym regionu jest oczywiście jego stolica – Saragossa. To tam kumuluje się większość punktów usługowych i przemysłowych regionu. Oczywiście najważniejszą gałęzią gospodarski jest rolnictwo napędzane przez dobrze rozwinięty system nawadniający w dolinie rzeki Ebro. Ukształtowanie powierzchni, doskonałe warunki klimatyczne, odpowiednia melioracja oraz wysokiej jakości gleby sprawiają, że w regionie uprawia się nie tylko zboża, ale też owoce. Do najważniejszych można zaliczyć: pszenicę, jęczmień, żyto i winogrona. Zwierzęta gospodarskie hoduje się głównie w rejonach północnych, gdzie bujne łąki zapewniają doskonałe warunki dla owiec i bydła, a przede wszystkim: świń, kóz, owiec i drobiu.

Przemysł

W Saragossie funkcjonuje jedna z największych fabryk Opla na świecie, w której zatrudnia się prawie dziewięć tysięcy robotników. Niestety, od pewnego czasu przedsiębiorstwo przechodzi głęboki kryzys. Stanowi to rzecz jasna wynikową ogólnego kryzysu ekonomicznego w Hiszpanii. Oprócz koncernu samochodowego w Saragossie działają również producenci wyrobów chemicznych i artykułów przemysłowych. Na południu regionu, w pobliżu miasta Ojos Negros, funkcjonuje kilka kopalni, w których wydobywa się rudy żelaza i węgla kamiennego. W części północnej znajdują się natomiast hydroelektrownie ulokowane w pobliżu rzek wypływających z Pirenejów, z których największą jest elektrownia w Teruel.

PARK-NARODOWY-ARAGONII
Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido w Aragonii - miejsce na piesze wędrówki po górach

Aragonia jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi prowincjami Hiszpanii. Warto tu wspomnieć nie tylko o międzynarodowym lotnisku i pomniejszych punktach lotniczych, ale także doskonałych autostradach, które łącza stolicę z Saragossą a także Saragossę z Teruel, Huesca czy Krajem Basków. W niedalekiej przyszłości przez region przebiegać będzie linia szybkiej kolei łączącej Saragossę z Francją. Plany póki co nie są pewne.

Zainteresuje Cię również:
Saragossa | Huesca | Teruel |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij