Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Jaca u podnóża Pirenejów

Miejscowość Jaca - blisko Pirenejów

Są w Hiszpanii miejsca, które w niebywały sposób łączą w sobie wiele różnych od siebie czynników. Pośród nich znajdziemy świadectwa wspaniałej historii, a także oznaki nowoczesności i współczesnego podejścia do tworzenia struktury miasta. Obok tego wszystkiego odnajdziemy także miejsce dla niebywałej przyrody, kultury i kulinariów a także sztuki czy architektury. Niewiele narodów może pochwalić się miejscami, które w taki właśnie sposób wpisują się do historii regionu i kraju, pod wieloma względami zachwycając nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców. Jaca jest właśnie takim miejscem. Ta siedziba gminy i niezwykła miejscowość pod wieloma względami zasługuje na zainteresowanie. Położone w Aragonii, tuż przy granicy z Francją miasteczko to jedyna w swoim rodzaju perła architektury, tradycji i kultury Aragonii oraz usytuowane w niezwykłych okolicznościach przyrody miasto. Inne nazwy określające tę miejscowość to także Xaca oraz Chaca. W wolnym tłumaczeniu nazwa miasta nawiązuje do kuca, lub niskiego konia.

Historia miejsca

Jaca to miejsce o bardzo bogatej historii. Już w starożytności istniały wzmianki o tym niezwykłym miejscu. Pierwsze informacje o mieście pojawiają się w podaniach starożytnych Greków, którzy ustami historyka o imieniu Strabo zaświadczyli o istnieniu miasta Iacca (IACA), będącego stolicą historycznej krainy zamieszkiwanej przez plemię o nazwie de los iacetanos. Dawne miasto i tereny wpływów plemiona rozciągały się od zboczy Pirenejów po leżące u ich stóp równiny. Lokalizacja w niedalekiej odległości od prężnie działających wtedy ośrodków miejskich w Huezca oraz Lleide sprawiła, że w niedalekiej przyszłości znalazły się one w granicach wpływów miasta Jaca i jego włodarzy. Według historyka plemię utrzymywało się z rolnictwa i hodowli zwierząt i było to jedne z największych i najbardziej znanych plemion zamieszkujących dorzecze rzeki Ebro.

Teren należący do plemienia zamieszkującego Jaca stał się także areną konfliktu zbrojnego między Pompejuszem a Sertoriuszem, który w I wieku naszej ery miał miejsce w okolicach miejscowości Jaca w Pirenejach. Warto wspomnieć, że w czasach starożytnych, a dokładniej około 2 wieku naszej ery, wybijano tu monety. Kilku z nich udało się przetrwać prawie 2 tysiące lat i dziś można je podziwiać British Museum. Wspomniane monety przedstawiają z jednej strony profil niezidentyfikowanego człowieka z brodą oraz delfiny i długi napis ciągnący się niemal przez cała monetę. Z drugiej strony natomiast widać wyraźnie postać mężczyzny na koniu z włócznią w ręku wraz z podpisem Iaka.

BUDOWLA-CYTADELA-JACA
Cytadela w Jaca

Prawa miejskie Jaca otrzymała już w XI wieku, kiedy to król Ramirez I z Aragonii odzyskał te tereny z rąk muzułmanów. Już wtedy było to jedno z głównych miast prowincji Saragossy. Przed nadaniem praw, zgodnie z tradycją tych terenów zwołano w budynku wszystkich mieszkańców, którzy debatowali nad wprowadzeniem nowego porządku w ich mieście.

Pod względem historycznym w późniejszych czasach Jaca nie jest wdzięcznym tematem do rozważań. Dopiero w XX wieku miały tu miejsce wydarzenia godne szczególnej uwagi. Wtedy właśnie odbył się bunt mieszkańców przeciwko monarchii Hiszpanii. Miało to miejsce na przełomie 12 i 13 grudnia 1930 roku i było jednym z pierwszych wydarzeń zapowiadających nadejście wojny domowej w Hiszpanii.

Zabytki miasta Jaca

Miejscowość Jaca, położona w pobliżu Pirenejów to miejsce szczególne pod względem historycznym. Prawie 2 tysiące lat historii to dostatecznie dużo, by pozostawić po sobie świadectwo bogatej przeszłości. Od XI wieku zbudowano tu najwięcej budynków użyteczności publicznej, które dziś stanowią większą część zabytków miasta. Najstarsze jego budynki znajdują się przy głównej ulicy, którą dziś tworzą Av. Regimeiento de Galicia oraz Av. de Francia.

Jednym z głównych zabytków miasta jest budynek ratusza miejskiego. To stara bryła, pochodząca sprzed niemal 600 lat, która na przestrzeni wieków była stałą siedzibą władz Jaca. Renesansowy budynek zdobiony elementami w stylu Plateresco ozdobiony jest herbem miasta oraz przepięknymi drzwiami otoczonymi płaskorzeźbami. Portal drzwi zawiera elementy klasyczne, jak i wspomniane wcześniej elementy stylu Plateresco.

W budynku tym przechowywane są także najstarsze dokumenty dotyczące miasta. Znajdują się tu między innymi zapisy datowane na 1042 rok, co może wywrzeć spore wrażenie. Rzadko zdarza się bowiem, że do dnia dzisiejszego przetrwają dokumenty, które mają już niemal 1000 lat.

KATEDRA-JACA
Katedra Świętego Piotra w Jaca

Innym obiektem godnym uwagi jest Ciudadela de Jaca (obiekt cytadeli wojskowej), znana również jako zamek San Pedro. Budowę tej fortyfikacji rozpoczęto w 1592 roku, a zakończono dopiero w XVII wieku. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. Przypominająca kształtem pięcioramienną gwiazdę budowla miała na celu zabezpieczenie granicy przed atakami Francuzów i stanowiła ważny punkt w strategii obronności Hiszpanii. Istnienie tej fortyfikacji było ważne także ze względu na konflikt między katolicką Hiszpanią a protestancką i w późniejszych czasach także świecką Francją.

Przez wiele lat zamek nie pełnił funkcji militarnej, jednak jego mury zaznały stali miecza i pocisków Francuzów, między innymi podczas wojny o niepodległość w 1809 roku. Wojska Napoleona, 21 marca zdołały sforsować obronę zamku Ciudadela de Jaca i wtargnąć na teren twierdzy. W rękach Francuzów obiekt pozostał aż do 17 lutego 1814 roku.

Podczas odbicia zamku z rąk okupanta swoją taktyką i odwagą wyróżnił się generał Núñez de Arce, którego wojska wycedziły Francuzów raz na zawsze z Jaca. Aż do 1968 roku budynek nie był odrestaurowywany, ponieważ zwyczajnie nie było takiej potrzeby. Renowacja pozwoliła na odświeżenie wizerunku budowli i zdobycie nagrody Europa Nostra.

Będąc w Jaca trudno jest nie odwiedzić jednej z najważniejszych budowli sakralnych na Półwyspie Iberyjskim. Chodzi tu o Katedrę Św. Piotra (la Catedral de San Pedro). Jest to budowla sakralna, której mury pamiętają najdawniejsze dzieje architektury europejskiej. Pierwszy etap budowy rozpoczął się w 1077 roku i obejmował budynek wznoszony w stylu romańskim. Przywilej zbudowania katedry nadał miastu Sancho Ramirez. Budowa trwała aż do 1139 roku, kiedy w królestwie rządził Alfons I.

Katedra to niezwykły przykład mieszanki stylów z przestrzeni wielu wieków. Mamy tu do czynienia nie tylko z romańskimi elementami, ale także modyfikacjami wprowadzonymi w czasach, gdy triumfy w architekturze święcił gotyk, barok, klasycyzm czy rokoko.

CYTADELA-PIRENEJE-HISZPANIA
Wejście do cytadeli w Jaca

Pireneje i Jaca

Miasto położone jest w malowniczej dolinie między szczytami wzniesień Pirenejów. Różnorodność fauny i flory, jaką można tu spotkać wprawia w zdumienie niejednego turystę. Pirenejskie krajobrazy, wraz z panoramą czternastotysięcznego miasta wkomponowanego w zieloną dolinę uzupełniają tutaj zalesione tereny pełne strumieni i wszechobecnych łąk. Wystarczy oddalić się parę minut drogi poza miasto, by doświadczyć niesamowitych, półdzikich obszarów, które w tym rejonie Pirenejów prezentują się niesamowicie.

Zimą, gdy na połacie pokrzywionej przez siłę żywiołu ziemi spadnie śnieg, warto przyjechać tu na narty lub snowboard. Jaca dysponuje bowiem dobrym zapleczem dla turystów i zawodowców. W 1981 oraz 1995 roku miejscowość była gospodarzem zimowej Uniwersjady. Miasto starało się także o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku (wygrało Japońskie Nagano) oraz organizowanych w 2002 i 2010 roku.

Nigdy nie udało się zdobyć prawa do organizacji igrzysk. Na organizowane w 2014 roku Igrzyska nie przyjęto nawet kandydatury miasta. Pechowy start w staraniach o organizację tak prestiżowej imprezy nie zakłócił miłości narciarzy i snowboarderów do Jaca – co roku przyjeżdżają oni tłumnie do miasta, co sprawia, że rezerwacji miejsc w tutejszych ośrodkach trzeba dokonywać na kilka dobrych miesięcy przed wyjazdem.

Zainteresuje Cię również:
Pireneje | Narty w Hiszpanii | Astun kurort narciarski w Pirenejach | spis treści |

Dom wakacyjny LA FLORIDA
Dom wakacyjny LA FLORIDA
Costa Blanca płd. / La Florida
Hotel Palace GL Barcelona *****
Hotel Palace GL Barcelona *****
Barcelona / Barcelona Sagrada Familia
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij