Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Langreo

Langreo to miasto położone w północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Wchodzi ono w skład prowincji Asturia i Wspólnoty Autonomicznej Asturii.

Langreo zajmuje powierzchnię wynoszącą 82,46 kilometrów kwadratowych. Na tym obszarze mieszka około 46 tysięcy mieszkańców. Te statystyki przekładają się na wskaźnik gęstości zaludnienia, który wynosi około 555 ludzi na kilometr kwadratowy.

Warto prześledzić, jak wygląda odległość między Langreno a największymi i najważniejszymu ośrodkami na Półwyspie Iberyjskim :

Barcelona – 680 km
Madryt - 360 km
Sewilla – 659 km
Walencja – 614 km
Bilbao – 224 km
Murcja – 705 km
Alicante – 704 km
Kordoba – 607 km
Palma de Mallorca – 809 km
Saragossa – 435 km
Las Palmas de Gran Canaria – 1902 km.

W pobliżu Langreno znajduje się też kilkanaście niewielkich, ale malowniczo usytuowanych miejscowości. Do tej z kategorii z całej pewności należy zaliczyć : San Martín del Rey Aurelio 6.5 km, Mieres 9.1 km,Bimenes 10.3 km, Noreña 11.2 km, Siero 11.7 km, Laviana 14.6 km, Oviedo 14.9 km, Nava 15.9 km , Sariego 16.1 km, Aller 16.3 km. Ribera de Arriba 17.1 km . Morcín 18.7 km.

Langreo znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Region ten cechuje się występowaniem gorących i suchych lat oraz stosunkowo łagodnych zim, podczas których temperatura z rzadka spada poniżej 0 stopni C. Langreo charakteryzują także rzadkie opady deszczu, których średnia roczna wartość wynosi około 500mm. Opady są skoncentrowane głównie w miesiącach wiosennych i zimowych.

LANGREO

Tereny całej gminy przecina Nalon, jedna z największych rzek przepływających przez rejon Asturii. W Langreno można wyróżnić także wiele mniejszych strumieni. Zdecydowanie największą część obszaru gminy zajmują tereny zielone. Łąki, lasy i w mniejszym stopniu pola uprawne w Gangreno liczą aż 75 kilometrów kwadratowych. Na tym terenie znajdują się też pasma górskie o średniej wysokości. Najwyższe szczyty osiągają wysokość 1000 metrów nad poziomem morza i są usytuowane w południowej części Langreo. Najważniejsze góry znajdujące się na tym obszarze to Alto de San Justo (1011 metrów) i Cogollín o (1005 metrów)

Historia miasta

W starożytności dzisiejszy region Langreo miał kilka nazw. Obszar ten zwykło się określać mianem Lagniam, Langueyo, Lagneo, Lancritus, czy Langiciati. Archeolodzy pracujący na tym terenie odkryli wiele pozostałości, które pochodzą z czasów rzymskich. Po wchłonięciu Półwyspu Iberyjskiego przez Imperium Rzymskie, na terenie Langreno powstał solidny, sześciołukowy most, który w tamtym czasie był jednym z najważniejszych w tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Rzymianie wybudowali także wieże obronne, które były usytuowane wzdłuż doliny rzeki Nalon. W VIII I IX wieku tereny dzisiejszego miasta znajdowały się pod kontrolą muzułmanów. Po odbiciu tej części Półwyspu Arabskiego przez chrześcijańskich monarchów, Langreo weszło w skład monarchi Asturii. Dolina, w której powstało miasto została podporządkowana jurysdykcji katedry Oviedo. Decyzja ta wywołała sprzeciw możnych mieszkańców miasta. Wydarzenia ta upamiętnia 10 hełmów, symbolizujących 10 możnych Langreo, którzy nie chcieli uznać zwierzchność świątyni w Oviedo.

Langreno otrzymało prawo miejskie w 1338 roku. Przez wiele lat rejon ten mógł cieszyć się spokojem i regularnym rozkwitem. Sytuacja ta trwała aż do XIX wieku, kiedy to miasto ucierpiało wskutek dwóch wielkich wojen. W czasie wojny o niepodległość Hiszpanii toczonej w latach 1809 – 1814, wojska napoleońskie spaliły kościół San Lorenzo del Purte. Z kolej w trakcie III wojny karlistowskiej, zniszczeniu uległo wiele budynków w mieście, w tym także archiwum, które zawierało wiele historycznych dokumentów.

Langreo nabrało ogromnego znaczenia po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii. W okresie frankizmu miasto przeżywało ogromną ekspansję demograficzną i gospodarczą. W 1965 roku miasto osiągnęło aż 70 tysięcy mieszkańców. W tym czasie ogromny rozkwit przeżywał przemysł górniczy, a w Langreo wydobywano 41% całego węgla Asturii. Rozkwit gospodarczy i rosnąca produkcja przemysłowa doprowadziła do powstania Banku Langreo.

Bardzo ciekawie wygląda sytuacja demograficzna Langreo na przestrzeni ostatniego stulecia. Okres ten można podzielić na dwie zasadnicze fazy: Od początku XX wieku, aż do połowy lat 60, miasto przeżywało dynamiczny i regularny wzrost liczby mieszkańców.

W 1910 roku miasto liczyło 25 tysięcy ludzi, a 20 lat później liczba ta wzrosła do 40 tysięcy. Za szczytowy okres w historii miasta uważa się rok 1965, kiedy to w Langreo osiedliło się 70 tysięcy ludzi. Jednak już w latach 70 nastąpiła zapaść gospodarcza, spowodowana gwałtowną obniżką cen węgla. W 1981 roku populacja miasta spadła do 56 tysięcy, a na początku XXI miasto zamieszkiwało już tylko 45 tysięcy ludzi. W pierwszych piętnastu latach tego stulecia utrzymywała się delikatna tendencja spadkowa.

Gospodarka

Przez wiele lat gospodarka regionu była oparta na wydobyciu węgla. Pierwsi górnicy na tym terenie rozpoczęli pracę już w XVIII wieku. Rozwój górnictwa sprawił, że w XIX wieku na terenie gminy zostały założone zakłady przemysłowe. Region Langreo był wówczas drugim największym producentem stali na Półwyspie Iberyjskim. W tym czasie następował też stopniowy rozkwit przemysłu chemicznego, energetycznego, spożywczego czy ceramicznego.

LANGREO-HISZPANIA

W połowie XX wieku nastąpił niemal całkowity upadek górnictwa i przemysłu stalowego. Władze miejsca prowadzą obecnie działania, które mają przywrócić dawny blask gospodarczy Langreo. Na terenie miasta funkcjonuje kilka parków przemysłowych, na czele z Ciudad Tecnológica de Valnalón, który powstał na miejscu dawnej fabryki Fulgeura, największego przedsiębiorstwa stalowego w tej części Hiszpanii.

Na terenie Langreno działają obecnie trzy wielkie fabryki : elektrociepłownia La Central térmica de Lada, fabryka firmy Bayer, w której produkowane jest 85% światowego zapasu kwasu acetylosalicylowego oraz zakład Chemii Nalon.

Atrakcje i turystyka

Powierzchnię Langreo tworzą w znacznej mierze rozległe obszary zielone. Wiele z nich zostało przemianowanych na nowoczesne parki miejskie. Jednym z nich jest El Parque alcalde Antonio García Lago, który jest obecnie jednym z największych parków na terenie całej Asturii. Idea powstania parku narodziła się w latach 50. El Parque alcalde Antonio García Lago miał zniwelować negatywne wpływy na środowisko naturalne, jakie wywierał silnie rozwijający się wówczas przemysł stalowy.

Pracę nad stworzeniem parku rozpoczęły się jednak dopiero na początku lat 70, a jego otwarcie nastąpiło w roku 1975. Został on zbudowany w stylu angielskim. W latach 80 władze miasta zmieniły nazwę tego terenu rekreacyjnego na Parque Nuevo ( w języku polski frazę tę należy tłumaczyć jako nowy park), natomiast powrót do oryginalnej nazwy nastąpił w 2007 roku.

Na początku funkcjonowania w El Parque alcalde Antonio García Lago mieściło się niewielkie zoo, w którym można było oglądać gazele, kozy, strusie i gęsi. Obecnie na terenie parku znajduje się wiele placów zabaw, na których mogą bawić się dzieci. Na tym terenie rekreacyjnym powstały również liczne obiekty przeznaczone do uprawiania sportu, takie jak korty tenisowe. Najbardziej charakterystyczną częścią parku jest duży staw, który można pokonać za pomocą drewnianego mostu.

Na terenie miasta powstało także wiele imponujących zabytków, które są w stanie zaintrygować każdego miłośnika historii. Do tej kategorii z całą pewnością należy zaliczyć:

Kościół Świętego Piotra – Korzenie tej świątyni sięgają XVI wieku, kiedy powstała niewielka kaplica. Tuż obok tego miejsca wybudowano cmentarz. W XIX wieku nastąpił ogromny wzrost liczy mieszkańców miasta i kościół stał się zbyt mały dla zaspokojenie potrzeb społeczności. Wpłynęło to na podjęcie decyzji o wyburzeniu dotychczasowej kapliczki i stworzeniu na jej fundamentach nowego miejsca kultu.

Nowy kościół został wybudowany w stylu romańskim, a do głównej części świątyni dołączono dwie smukłe wieże. W 1934 roku sanktuarium zostało niemal doszczętnie strawione przez płomienie. Odbudowa kościoła rozpoczęła się w 1940 roku, tuż po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii, a jego ponowne otwarcie dla wiernych miało miejsce 14 lat później. Pracę podjęte w tym okresie nadały współczesny widok kościoła. Imponująco prezentuje się zwłaszcza główne wejście do kościoła.

Uwagę zwracają pięknie rzeźbione, drewniane drzwi, które składają się z wielu archiwolt. Pokrywa zewnętrzna opiera się na dwóch przyporach. Nad drzwiami do kościoła dominuje duża rozeta. Po prawej stronie konstrukcji znajduje się przestrzeń wypełniona kolumnami, arkadami, półkolistymi otworami i przyporami. Wszystkie te elementy zostały wykonane z czerwonej cegły. W lewej części budynku znajduje się duża brama z charakterystycznym tympanonem. Wygląd świątyni jest inspirowany trendami, które są charakterystyczne dla sakralnego budownictwa Asturii wykonanego w stylu romańskim.

Kolejnym wartym uwagi zabytkiem w Langreo jest Sanktuarium Matki Bożej Carbayu. To miejsce kultu zostało zbudowane w XVIII wieku, w miejscu w którym kiedyś znajdowała się stara rzymska świątynia. Sanktuarium powstało w stylu barokowym. W jego wnętrzu znajduje się ołtarz pochodzący z 1730 roku. Fasada świątyni przybrała kształt zakrzywionego przyczółku spoczywającego na fryzie. Budowla ma trzy piętra, na dwóch najwyższych znajdują się dzwony.

Wnętrze kościoła jest pokryte sklepieniem. W czasie wojny o niepodległość Hiszpanii francuskie wojska okupujące Langreo zrabowały wiele cennych eksponatów, znajdujących się w sanktuarium. Najważniejszym wydarzeniem w historii tej budowli był bez wątpienia rok 1861, kiedy to miejsce odwiedziła królowa Maria Krystyna Sycylijska.

LANGREO-POCIAG

Z miejscem tym wiąże się pewna legenda. Według pierwszych pomysłów rady miasta, sanktuarium miało zostać wybudowane w innym miejscu, jednak w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęły narzędzia i robotników. Matka Boska miała objawić się w miejscu, w którym obecnie stoi kaplica, co przyczyniło się do rozpoczęcia prac budowlanych.

Na terenie miasta powstało również wiele zabytków i muzeów, z których można czerpać wiedzę na temat górnictwa i produkcji stali. Jednym z takich miejsc jest kopalnia Pozo Maria Luisa. W skład tego kompleksu wchodzą dwa budynki – toaletowy i biurowy. Początki tej kopalni sięgają roku 1856, a od 1886 roku miejsce to było eksploatowane przez Węglowe i Hutnicze Towarzystwo Asturii. Tragicznie w historii Pozo Maria Luisa był zwłaszcza rok 1940, kiedy to na skutek wybuchu metanu zginęło 17 górników. Obecnie Poza Maria Luisa jest jednym z najlepiej zachowanych XIX wiecznych kopalń w Asturii.

Langreo jest jednym z najważniejszych miast Asturii. Do tego miasta każdego roku zmierzają tysiące inwestorów i turystów. Aby zapewnić im możliwość komfortowego wypoczynku, w Langreo powstała dobrze rozwinięta sieć hoteli. Jednym z najczęściej odwiedzanych pensjonatów w mieście jest Langrehotel.

Oferuje on nowoczesne, przestronne i klimatyzowane pokoje, wyposażone w telewizory z płaskim ekranem, minibary i sejfy. Goście odwiedzający Langrehotel mają do swojej dyspozycji spa i siłownie. Na terenie całego ośrodka goście mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. Pensjonat jest znakomitą bazą wypadową dla wycieczek po rejonie Asturii. Wybrzeże tej wspólnoty autonomicznej jest oddalone od Langrehotel o 20 minut jazdy samochodem. W jego pobliżu znajdują się też pasma górskie Langreo.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij