Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Siero

Siero – miasto fortów i górnictwa

Czy wyobrażacie sobie miejsce, w którym raz uprawiacie sporty letnie, a chwilę później zimowe? Rano nurkowanie, a po południu białe szaleństwo na stoku? Tylko z pozoru wydaje się to niemożliwe. I chociażby z tego powodu, Asturia jest jednym z tych regionów Hiszpanii, o których mówi i pisze się najwięcej. Piaszczyste plaże, luksusowe hotele, pięknie odrestaurowane zabytki w dużych i średnich miastach, a także gwarancja pięknej pogody – wszystko to sprawia, że zarówno wczasy, jak i nieruchomości w Asturii sprzedają się doskonale, a zainteresowanie tym słonecznym regionem z każdym rokiem wzrasta.

Dla samych Hiszpanów Asturia ma znaczenie szczególne – traktowana jest jako obszar królewski, a honorowy tytuł księcia tego regionu zarezerwowany jest dla następcy hiszpańskiego tronu. Mylą się ci, którzy sądzą, że to wschodnie wybrzeże Hiszpanii – słoneczne Plaże na Costa Blanca czy Costa del Sol – stanowią najpopularniejsze i najpiękniejsze rejony Półwyspu Iberyjskiego.

Asturia w niczym im nie ustępuje, a jej zaletą, może być fakt, że pod względem liczby turystów dopiero zbliża się do największych turystycznych kurortów w Hiszpanii, dzięki czemu turyści pragnący odwiedzić to miejsce, nie muszą martwić się o brak wolnych miejsce w hotelach, które zresztą przedstawiają niezwykle wysoki standard.

Siero warte poznania

Siłą Asturii są mniejsze miasta. Oczywiście, to Oviedo czy Gijon, czy Alives ściągają największą liczbę turystów i inwestorów, jednak poza nimi, krajobraz Asturii składa się w dużej mierze z małych miast i miasteczek. Jednym z nich jest Siero – miasto słynące z doskonale rozwiniętego przemysłu wydobywczego, bogatej historii, a przede wszystkim – niesamowitych zabytków, które robią wrażenie na każdym, kto tylko zapragnie je zwiedzić.

Słynny most czuwa nad miastem

Most Colloto stoi tu od lat. Od jak wielu lat, tego ustalić się już prawdopodobnie nie da. Z pewnością od ponad tysiąca, może od ponad dwóch. Wybudowany jeszcze w czasach rzymskich, stanowił naturalną granicę między Oviedo a Siero, co dla jednych może oznaczać tylko tyle, że oba miasta istniały już w czasach Cesarstwa, dla innych zaś, stanowi powód do dumy, że ten słynny, kamienny most przetrwał tyle lat w doskonałym stanie i dzisiaj stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

SIERO-MAPA

Bez względu na to, do której grupy się zaliczymy, warto odwiedzić most, spędzając czas w Siero. Jeśli nie będziemy mieli okazji się tam pojawić, również nic straconego. Od kilku lat zwiedzanie mostu dostępne jest całkowicie wirtualnie, bez konieczności ruszania się z fotela. Miasto bowiem uruchomiło specjalną stronę internetową, na której możliwe jest zwiedzanie mostu online. Nie jest to jedyna zabytkowa budowla, godna uwagi. W sercu miasta znajduje się przepiękny, niezwykle efektowny ratusz. Marmurowe kolumny, robią niezwykłe wrażenie, a duże, umiejscowione poziom wyżej okna, dzięki swoim bogatym zdobieniom, bardziej przypominają pałac, aniżeli siedzibę miejskiego urzędu.

Jeśli ratusz stanowi wizytówkę, każdego miasta, to Siero, bez dwóch zdań, wizytówkę ma przepiękną. Jedną z głównych miejskich instytucji, związaną z ratuszem, jest z kolei archiwum miejskie. Zawiera ono tysiące dokumentów, pism, notatek i dzieł literackich, które na swoich kartach niosą całą historię tego miasta. Dokumenty pochodzące z archiwum, pilnie strzeżone, co jakiś czas przedstawiane są podczas licznych wystaw i ekspozycji w miejskim muzeum, dzięki czemu zarówno mieszkańcy jak i turyści mają niepowtarzalną okazję sięgnąć do źródeł, aby poznać historię miasta i regionu.

A skoro jesteśmy przy historii, nie sposób nie wspomnieć o słynnych fortyfikacjach miejskich, które na terenie miasta i w bezpośrednich jego okolicach, rozciągają się na przestrzeni kilku kilometrów. Pochodzą one sprzed kilkuset lat, a niektóre fragmenty murów miejskich pamiętają czasy rzymskie. Forty stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych, podobnie jak w innych miastach świata, które mogą pochwalić się występowaniem murów obronnych.

Silny przemysł i dobrze rozwinięty sektor usług

Siero nie jest metropolią. Nie jest też całkowicie małym miasteczkiem. Liczy ponad 50 000 mieszkańców, a swojej ludności zapewnia godny standard życia, głównie dzięki licznym zakładom przemysłowym. Dawniej, do końca XIX wieku, głównym źródłem utrzymania mieszkańców było rolnictwo, głównie uprawa zbóż, owoców i hodowla zwierząt. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci znaczenie rolnictwa spadało, odwrotnie proporcjonalnie do wzrostu zatrudnienia w sektorze przemysłowym i wydobywczym.

Jednak rolnicze tradycje nie wymarły całkowicie i gospodarstwa rolne – nowoczesne i w stu procentach zmechanizowane, nastawione na specjalistyczną produkcję – istnieją także współcześnie. Siero jest jednym z głównych ośrodków produkcji zwierzęcej w regionie. Miasto zalicza się do ścisłej czołówki w hodowli wołowiny, nie tylko w Asturii, ale także w całej północnej Hiszpanii. Oprócz hodowli bydła, drugim, niezwykle istotnym z punktu widzenia gospodarki miasta i regionu, jest przemysł mleczny.

Na terenie Asturii istnieje bowiem doskonale rozwinięta sieć mleczarni i ośrodków przetwórstwa mlecznego, która zapewnia mleko i produkty mleczne okolicznym sklepom, zarówno supermarketom, jak i mniejszym, osiedlowym sklepikom. Produkty mleczne z Asturii słynne są w całej Hiszpanii, doskonały smak i świeżość to ich największe atuty.

SIERO-URZAD-MIASTA

Górnicze miasto

Jednak zatrudnienie w rolnictwie, nie stanowi dzisiaj głównego zajęcia mieszkańców miasta. Siero jest ośrodkiem typowo przemysłowym, a najważniejsze przez lata było i jest tutaj górnictwo. Złoża węgla i innych surowców naturalnych spowodowały intensywny rozwój przemysłu wydobywczego. Znaleźli się inwestorzy, którzy rozwijali kopalnie i zakłady przemysłowe, swoją rolę odegrało w tym procesie również miasto, które wspierało stworzenie parku przemysłowego, dzięki czemu dzisiaj znaczna część mieszkańców miasta znajduje zatrudnienie w przemyśle i usługach z nim związanych.

Liczba ludności wzrasta wraz z poziomem życia

Rozwój ośrodka przemysłowego zawsze powoduje zwiększenie liczby ludności. W przypadku Siero nie było inaczej. To, co różni Siero od wielu miast, które rozwijały się wraz z rewolucją przemysłową, to fakt, że podczas kiedy w innych ośrodkach liczba ludności zwiększała się lawinowo – nawet dwukrotnie w ciągu 10-20 lat – Siero, dzięki przemyślanej strategii, notuje zrównoważony rozwój, a liczba mieszkańców miasta wzrasta nieprzerwanie, od połowy XIX wieku.

Nie są to jednak wzrosty lawinowe, które groziłyby falą bezrobocia czy brakiem mieszkań. Z każdą dekadą, populacja zwiększa się stopniowo, o nie więcej niż 1-2 tysiące mieszkańców. Dzięki temu miasto jest w stanie zapewnić każdemu zarówno mieszkanie, jak i pracę. Rozwój infrastruktury, spowodowany zwiększeniem liczby ludności, a także rozwojem przemysłu i tworzeniem nowych miejsc pracy, gwarantuje podniesienie standardu życia mieszkańców.

Rozwój infrastruktury

Ten sprawnie działający mechanizm, na którym korzystają wszyscy: zarówno miasto, przedsiębiorcy jak i ludność, nie byłby możliwy bez zaangażowania tej ostatniej grupy, która pracuje, zarabia i płaci podatki, dzięki czemu Siero może nadal się rozwijać, zapewniając swoim mieszkańcom jeszcze większy komfort życia. Widać to nie tylko po nowoczesnych zabudowaniach i doskonale utrzymanych zabytkach.

Miasto może pochwalić się nowoczesną infrastrukturą drogową i kolejową oraz doskonałym połączeniem komunikacyjnym z największymi ośrodkami miejskimi w regionie.

Autostradą A-66 dojedziemy do Gijon, Alives czy Oviedo, a dzięki temu, że na terenie miasta swoje usługi oferuje aż dwóch przewoźników kolejowych, wielu pasażerów wybiera równie komfortową i szybka podróż pociągiem.

SIERO

Bliskość największych ośrodków Asturii (tylko 18 km od Oviedo, 21 km od Gijon), sprawia, że podróż do któregoś z tych miast nie zajmie nam więcej niż pół godziny.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij