Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Aviles

Aviles w Asturii

Kąpieliska na Costa Verde, Zatoka Biskajska, masywy Gór Kantabryjskich, czy pełne uroku miasta, wypełnione po brzegi zabytkami, muzeami, gdzie życie tętni przez cały rok, a turystów nie brakuje – Asturia to region, mający naprawdę wiele do zaoferowania. Nic dziwnego, że przyciąga tak wielu chętnych, pragnących lepiej go poznać.

Oferta turystyczna tych rejonów jest naprawdę bogata, a miasta takie jak Aviles są tego najdoskonalszym przykładem. Jeśli szukacie ciekawej alternatywy na spędzenie weekendu lub wakacji w ciekawym zakątku Hiszpanii, Aviles i okolice stoją otworem i zapraszają do siebie, kusząc całą gamą atrakcji, których jest tutaj wystarczająco wiele, aby wypełnić plan pobytu w każdym formacie – od spontanicznego wypadu aż po zorganizowane wakacje.

Bogata oferta dla każdego

W Aviles non stop coś się dzieje. Odwiedzając miasto, śledząc jego ofertę kulturalną i turystycznąm można odnieść wrażenie, że jest to miasto, które nigdy nie zasypia i w którym nuda jest pojęciem zupełnie nieznanym i totalnie abstrakcyjnym. Ledwo kończy się jedna duża impreza – weekend sportów wodnych, a już miasto zaprasza na kolejną – targi wina i serów. Nawet ten jeden skromny przykład doskonale pokazuje, że oferta adresowana jest do różnych grup społecznych i każdy – bez względu na upodobania i sposoby spędzania wolnego czasu, znajdzie tutaj coś dla siebie. Coś, co pozwoli mu się tutaj dobrze czuć i miło wspominać pobyt w tym mieście.

AVILES

Położenie, populacja, dojazd

Czas na porcję informacji o samym Aviles. Miasto leży w północno-zachodniej części Hiszpanii, nad Zatoką Biskajską. Liczy ponad 80 000 mieszkańców, a jego powierzchnia to 26 kilometrów kwadratowych. Nie jest więc żadną wielką metropolią, jednak tempo rozwoju i poziom życia mieszkańców, mógłby wskazywać co innego. Pod względem liczby mieszkańców, Aviles zajmuje trzecie miejsce w Asturii. Więcej mieszkańców – i to trzykrotnie – mają tutaj Gijon i Oviedo.

To właśnie te dwa miasta, wspólnie z Aviles napędzają rozwój regionu, zarówno od strony turystycznej jak i gospodarczej. Aviles ma charakter typowego miasta przemysłowego. To właśnie praca w fabrykach i zakładach przemysłowych - w szczególności w wielkiej hucie – daje zatrudnienie największej ilości mieszkańców miasta. Spora część ludności zatrudniona jest w sektorze usług, a najmniejsze zatrudnienie panuje tu w rolnictwie. Aviles położone jest 25 km od Gijon oraz 27 km od Oviedo. Do miasta dojedziemy dzięki dobrze rozbudowanej sieci autostrad. 15 km stąd znajduje się Port Lotniczy Asturia, który zapewnia także połączenia lotnicze.

Od rolnictwa do przemysłu

Od starego żeglarskiego miasta, w którym głównym zajęciem ludzi była hodowla bydła i praca na roli, do nowoczesnego, dynamicznie rozwijającego się ośrodka przemysłowego i usługowego – droga, jaką przebyło miasto Aviles na przestrzeni wieków, aby stać się miastem, jakie znamy i możemy podziwiać dzisiaj, jest niezwykle fascynująca i wiąże się z bogatą historią, zarówno samego miasta, jak i całej Asturii. Aviles sporo zyskało na hiszpańskiej rewolucji industrializacyjnej, jaka przetoczyła się przez cały kraj w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. Dzięki niej, powstawać zaczęły nowe zakłady przemysłowe, które pociągnęły za sobą sporą ilość ludności z okolicznych wsi i miasteczek, gdzie pracy nie było, lub jedną szansa było rolnictwo.

Mając na uwadze groźbę masowego bezrobocia, rządy hiszpańskie postawiły na rozwój miast przemysłowych, a Aviles jest przykładem takiego miasta. Liczba mieszkańców od lat 60. rosła w szybkim tempie, a przyrost był spory. Sytuacja unormowała się na początku XXI wieku. Obecnie, miasto zamieszkuje 83 000 mieszkańców, jeśli jednak dodamy do tego turystów, którzy przewijają się tutaj przez cały rok, otrzymamy ilość o wiele większą. Nie sposób nie wspomnieć także o rybołówstwie, które ma tutaj bogatą tradycję, a które także dzisiaj stanowi jeden z mocnych punktów miejscowej gospodarki.

W tym miejscu wspomnieć należy, że jeszcze 30 lat temu, powietrze w Aviles zaliczane było do najbrudniejszych i najbardziej skażonych w całej Hiszpanii. Rozwój fabryk i stosowanie przestarzałych technologii, połączone z brakiem odpowiedzialności a środowisko, powodowały, że nie było takich norm alarmowych, które w Aviles nie byłyby przekroczone. W trosce o czyste powietrze, w mieście wydzielono i zaprojektowano specjalne strefy zieleni, a lokalne firmy większy nacisk zaczęły kłaść na dbałość o środowisko. Zaostrzyła się także polityka ekologiczna władz.

AVILES-HISZPANIA

Suma tych działań sprawiła, że obecnie Aviles może pochwalić się czystym powietrzem, które spełnia wszystkie normy i nie przeszkadza w aktywnym spędzaniu wolnego czasu, pozwalając mieszkańcom miasta cieszyć się życiem.

Atrakcje turystyczne

Zwiedzanie Aviles warto rozpocząć od tego, co stanowi jego serce. Mowa oczywiście o zabytkowym centrum miasta, w którym główną rolę odgrywa miejski ratusz. Wymurowany z cegły, posiada monumentalne łuki, przypominające nieco nasze krakowskie Sukiennice. W centralnym miejscu znajduje się wieża z zegarem i dzwonem.

Zarówno ratusz, jak i plac przed nim, stanowią centralne miejsce lokalnych uroczystości, ale są także jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Aviles, w których mogą się oni spotkać, porozmawiać, czy po prostu odpocząć na jednej z licznych ławek znajdujących się przed budynkiem ratusza. Z tej perspektywy życie płynie tutaj powoli, jednak wystarczy przenieść się do dzielnicy przemysłowej, by przekonać się, że nieustany pęd i pośpiech, nie są obce mieszkańcom miasta, spieszącym się do pracy, na zakupy lub gdziekolwiek indziej.

Kolejnym, interesującym miejscem na zabytkowej mapie miasta jest kościół św. Mikołaja – perła renesansowego stylu, posiadająca przepiękne krużganki i starodawne freski, które niedawno zostały odnowione. W takich miejscach można poczuć ducha historii i przekonać się na własnej skórze, że zabytki sakralne, stanowić mogą także bardzo istotne obiekty o znaczeniu kulturalnym. Inna świątynia – kościół pod wezwaniem świętego Franciszka, którego najstarsze fragmenty (zabytkowa kaplica), pochodzą z XIV wieku, również zapewnia całe mnóstwo niezwykłych wrażeń i pozwala spędzić długie godziny na zwiedzaniu.

Kultura

Czy kogokolwiek może dziwić, że kultura stanowi jedną z głównych gałęzi rozwoju miasta, skoro w Aviles każdego roku organizowane są dziesiątki wystaw, koncertów, festiwali, spektakli teatralnych, warsztatów, spotkań autorskich, plenerów malarskich czy wieczorów literackich? Ikoną Aviles są: Casa de Cultura – miejskie centrum kultury i sztuki oraz międzynarodowe centrum sztuki im. Oscara Niemeyera. To właśnie te instytucje, w największym stopniu zajmują się kreowaniem życia kulturalnego i organizacją przedsięwzięć, targów, festiwali i licznych wystaw. Nie można zapominać również o miejskim teatrze, którego repertuar – szczególnie w zakresie spektakli współczesnych – cieszy się wielkim zainteresowaniem przez cały rok.

ASTURIA-AVILES

Aviles nazwać można więc połączeniem rozwoju i prężnej gospodarki, z tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym. Miejskie władze są siłą, która nadaje wszystkim działaniom odpowiednie formy i zapewnia właściwą koordynację między wszystkimi działaniami, tak, by mieszkańcy i goście, którzy zdecydują się odwiedzić Aviles, mogli korzystać z jak najlepszych warunków.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij