Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Mieres

Mieres – kontrasty Asturii w przemysłowym mieście

Jeśli Asturia – nie bez powodu – nazywana jest hiszpańskim Śląskiem, to miasto Mieres, leżące w tym właśnie regionie, z pełną odpowiedzialnością możemy porównać do polskiego Zabrza czy Chorzowa, o Katowicach nie wspominając. Wszystko dlatego, że ten konkretny region Hiszpanii zalicza się do najbardziej uprzemysłowionych w całym kraju, zaś wydobycie węgla kamiennego stanowi strategiczną gałąź lokalnego przemysłu o oddziaływaniu i zasięgu całkowicie globalnym. Mieres zalicza się do miast, na terenie których znajdują się największe w całej Hiszpanii złoża węgla kamiennego, nic więc dziwnego, że to właśnie górnictwo stanowi jedno z najważniejszych zajęć, jakimi trudnią się mieszkańcy miasta i całego regionu. Bez względu na to jakie źródła energii wykorzystywane są w hiszpańskich domach, węgiel z Mieres znaleźć można w każdej miejscowości.

Zielone płuca miasta

Mieres wita przybyszów, jak i tych, którzy mieszkają tam na co dzień, niezwykle urokliwą zielenią, która szczególnie w ostatnich latach stała się prawdziwą wizytówką miasta. Uderzający kontrast górniczego ośrodka, który z definicji jest szary, a jego krajobraz w teorii nie ma prawa wzbudzać czysto estetycznych doznań, ze wszechobecną florą, w postaci ogromnej liczby drzew, parków i skwerów, daje do myślenia, zwłaszcza kiedy na co dzień widzimy nasz rodzimy krajobraz miast przemysłowych, o którym wszystko można powiedzieć, lecz z całą pewnością nie to, że zachwyca on swoim pięknem.

ASTURIA-MIERES

Mieres, z uwagi na swoją przemysłową naturę i ilości pyłów oraz szkodliwych gazów, które emitują do atmosfery przede wszystkim kopalnie, ale także huty i pozostałe zakłady przemysłowe, skazane jest na posiadanie swoich „zielonych płuc”, a drzewa, które ogarniają miasto, idealnie wpisują się w ten plan. Co więcej, zieleń miejska dodaje niesamowitego klimatu miastu, które z całą pewnością, poza walorami przemysłowymi, posiada także wiele innych zalet.

Demografia na odwrót

Miasto liczy ponad 40 tysięcy mieszkańców. Sama struktura demograficzna stanowi niezwykle ciekawy przypadek, zwłaszcza w odniesieniu do innych hiszpańskich miast. Zazwyczaj miasta przemysłowe, położone w okolicach wielkich metropolii, do pewnego czasu nie liczyły sobie zbyt wielkiej ilości mieszkańców, po czym nagle, zazwyczaj w drugiej połowie XX wieku, liczba ludności zwiększała się wprost proporcjonalnie do ilości nowo otwieranych zakładów przemysłowych i rozwoju nowych usług i branż, w których napływowa ludność znajdowała zatrudnienie. Często władze miasta planowały swoją gospodarkę i dochody właśnie w oparciu o rozwijające się sektory działalności gospodarczej, jednocześnie stwarzając miejsca pracy.

Efektem tego był rozwój i wzrost zaludnienia miast, często nawet o kilkaset procent, co trwa do dziś, mimo że rolę przemysłu zastąpiły usługi. Natomiast w przypadku Mieres stało się inaczej. Największą liczbę mieszkańców notowano tutaj w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to zaludnienie miasta sięgało przeszło 70 tysięcy mieszkańców. W kolejnych dziesięcioleciach liczba ta zaczęła stopniowo padać, by dziś ustabilizować się na poziomie czterdziestu tysięcy mieszkańców.

W porównaniu z największymi miastami Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, liczba ta nie powala być może na kolna, jednak gdyby zestawić z sobą stan techniczny i stopień rozwoju naszych rodzimych kopalń z tymi, które znajdują się w Asturii – to Polska wypada blado. Kopalnie w Mieres mogą poszczycić się nie tylko nowoczesnymi technologiami wydobycia, ale także stabilnością finansową i bardzo wysokimi dochodami, dzięki czemu nikomu nie przyszedłby do głowy pomysł, o którym w Polsce słyszy się co jakiś czas, czyli likwidacja kopalń. Nad tym, aby ludzie w mieście mieli pracę czuwa Agencja Rozwoju Lokalnego, której zadaniem jest wprowadzanie na rynek pracy nowych osób, zapewnianie szkoleń i podnoszenie kwalifikacji pracownikom, jak i wspieranie biznesu, zwłaszcza nowych przedsiębiorców, którzy planują otworzyć swoją działalność na terenie miasta.

Mogą oni liczyć na rozmaite ułatwienia, zarówno na poziomie proceduralnym, jak i podatkowym. Również dobrze skonstruowany system grantów i dotacji publicznych sprzyja rozwojowi biznesu. Władze miasta, tworząc ośrodki wsparcia przedsiębiorczości, miały na celu wykonanie niezwykle trudnego, aczkolwiek koniecznego do zrealizowania planu. Otóż, wyobraźmy sobie, że w mieście, gdzie swego czasu zdecydowana większość mieszkańców zatrudniona była w jednej tylko branży, jaką jest górnictwo, następuje nagłe załamanie się tej właśnie branży. W takiej sytuacji, w mgnieniu oka wiele tysięcy osób mogłoby zostać bez pracy, a co za tym idzie, bez środków do życia.

Doprowadziłoby to do niechybnej katastrofy ekonomicznej, czemu władze miasta musiały odpowiednio wcześnie zaradzić, a jedyną skuteczną formą zapobiegania tego typu sytuacji, może być rozwarstwienie rynku i dywersyfikacja zatrudnienia. Im więcej nowych firm, działających w różnych branżach, tym większa szansa na to, że w razie załamania się danego rodzaju działalności, pracownicy z tego sektora znajdą miejsce w innym. Stąd tak aktywne działania miejskich władz na rzecz uniezależnienia gospodarki Mieres wyłącznie od górnictwa i przemysłu wydobywczego. Działania te sprawiły, że w chwili obecnej, miasto może pochwalić się coraz lepiej rozwijającą się branżą turystyczną, od kilku lat notuje się również wzrost zatrudnienia w handlu.

MIERES-HISZPANIA

Rozwój pomimo trudności

Oczywiście nie samym węglem, a mówiąc dokładniej, nie samym biznesem żyje człowiek. Zwłaszcza człowiek w Mieres. To miasto, poza bardzo dobrze rozwiniętą sferą ekonomiczną, może poszczycić się również wieloma innymi osiągnięciami, na różnych płaszczyznach. Niezwykle interesująca jest historia tego miasta, które sięga czasów prehistorycznych, gdyż już wtedy na terenach dzisiejszej Asturii miało miejsce pierwsze osadnictwo. Sama nazwa Mieres zaczyna pojawiać się w dokumentach w późnym średniowieczu.

W tamtych czasach miasto było ważnym przystankiem dla ówczesnych pielgrzymów, podążających do Santiago de Compostela. Wtedy miasto czerpało spore dochody z handlu. Początek XX wieku to z kolei gwałtowny rozwój przemysłu i wzrost ilości mieszkańców, przy jednoczesnej fali strajków robotniczych, spośród których największe miały miejsce w 1906 i 1917 roku. Nieprzypadkowo zbiega się to z czasem rewolucji bolszewickiej, gdyż idee walki klasowej i poczucie wykorzystywania klasy robotniczej były bliskie również hiszpańskim socjalistom. Strajki owocowały wielką liczbą zwolnień i innych konfliktów.

Miasto zakochane w kulturze

Dzisiejsze Mieres jest typowym średniej wielkości miastem, w którym przemysł i usługi stanowią główne źródło zatrudnienia. Mieszkańcy miasta są dumni nie tylko ze swoich robotniczych tradycji, ale również z przepięknych zabytkowych budowli, spośród których zdecydowanie najwięcej jest kościołów i obiektów architektury sakralnej. Świadczy to o głębokiej pobożności mieszkańców, którzy do dnia dzisiejszego tłumnie uczestniczą w świętach i obrzędach, a gorliwy katolicyzm mieszkańców Asturii stawiany jest często przez hiszpański Kościół za wzór dla pozostałych regionów dość mocno zlaicyzowanej dziś Hiszpanii.

Nawet jeśli liczba kościołów wskazuje na coś innego, to Półwysep Iberyjski, w dużej mierze wskutek liberalnych rządów w kraju, staje się coraz bardziej laicki. Dotyczy to głównie wielkich miast, gdyż na prowincji religia i Kościół wciąż mają wysoką pozycję. Mimo to, należy odróżnić katolicyzm obrzędowy, sprowadzający się do udziału w misterium, takim jak obchody Wielkiego Tygodnia czy Bożego Narodzenia, od tego codziennego, który nie zawsze ma odzwierciedlenie w ilości wiernych w kościołach. Jednak kościoły w Mieres warto odwiedzać, choćby wyłącznie z uwagi na wspaniałe i zapierające dech w piersiach dzieła sztuki czy piękną architekturę, stanowiącą wzorcowe odwzorowanie trendów danej epoki.

Znajdziemy tu więc zarówno osiemnastowieczne Sanktuarium Męczenników Kosmy i Damiana, zbudowane na planie krzyża, z klasycystycznymi ołtarzami, czy perłę stylu romańskiego – kościół Santa Eulalia, odbudowany po zniszczeniach, które miały miejsce na początku ubiegłego stulecia, z niezwykłym łukiem triumfalnym. Kultura, także ta świecka zajmuje niezwykle ważne miejsce w życiu mieszkańców Mieres. Mimo, że miasto nie leży blisko żadnego wielkiego ośrodka miejskiego, potrzeby kulturalne mieszkańców zaspokajane są na bieżąco, a wszystko to za sprawą bardzo dobrze rozwiniętej sieci muzeów, bibliotek i innych instytucji, które zajmują się krzewieniem kultury, tak nowoczesnej, jak i ludowej.

URZAD-MIASTA-W-MIERES-ASTURIA

A trzeba przyznać, że przywiązanie mieszkańców Mieres do swoich tradycji i obrzędów jest naprawdę wielkie. Wynika to z bogatych tradycji i dorobku kulturowego Asturii, która znana jest w Hiszpanii jako region posiadający wiele zwyczajów, niespotykanych nigdzie indziej. Miejskie centrum kultury w Mieres zalicza się do tych ośrodków, które działają niezwykle prężnie, czego dowodem jest niezwykle bogaty kalendarz imprez. Oto znajdujemy się w mieście, w którym każdego dnia coś się dzieje.

Tu życie tętni, a miłośnicy rozrywki, kultury wysokiej czy też osoby, które pragną aktywnie spędzać wolny czas, z całą pewnością znajdą w ofercie miasta coś dla siebie. Niezwykłą popularnością cieszą się w szczególności festiwale taneczne, których w ciągu roku w całym regionie organizuje się nawet kilkanaście. Co więcej, miasto słynie z wielu zespołów i klubów tanecznych, które rywalizują ze sobą, godnie reprezentując Mieres na arenie ogólnokrajowej. Ich działalność jest doskonałym potwierdzeniem tezy, ze przemysłowe miasto również może kochać się w kulturze.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij